Készült: 2024.09.23.07:56:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

150. ülésnap (2008.05.26.), 36. felszólalás
Felszólaló Szűcs Erika (MSZP)
Beosztás szociális és munkaügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:14


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZŰCS ERIKA szociális és munkaügyi miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A közpénzekből nyújtott állami támogatások átláthatóságáról szóló 2007. évi CLXXXI. törvény vonatkozó rendelkezése szerint nem indulhat pályázóként és nem részesülhet támogatásban, aki a pályázati eljárásban döntés-előkészítőként közreműködő vagy döntéshozó, illetőleg e személyek közeli hozzátartozója.

A szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló törvényben foglaltak szerint a bizottság dönt a képzési alaprész decentralizált keretéből nyújtandó fejlesztési támogatásokról, a bizottság albizottságának pedig ezen döntések előkészítésében van szerepe. Ebből következően úgy a bizottság, mint az albizottság tagjai, illetve közeli hozzátartozóik érintettek az összeférhetetlenségben.

A szakképzési törvény azonban szűkíti a lehetséges pályázók körét. A Munkaerő-piaci Alap képzési alaprész decentralizált keretéből a regionális fejlesztési és képzési bizottságok döntési kompetenciájába tartozó fejlesztési támogatásban közoktatási intézmények, szakképzési hozzájárulásra kötelezettek és felsőoktatási intézmények részesülhetnek.

(14.20)

Társadalmi szervezet nem pályázhat, így a kérdésben szereplő Ipartestületek Országos Szövetsége sem. Itt arra kell figyelni, hogy az IPOSZ delegáltját vagy annak közeli hozzátartozóját személy szerint érinti-e az összeférhetetlenségi szabály. Semmiképpen nem jelenti az összeférhetetlenségi szabály, hogy más, az IPOSZ érdekkörébe tartozó vállalkozás ügyében nem vehet részt az előkészítésben vagy a döntéshozatalban. A törvény a pályázaton történő indulásból, illetve a támogatásból ugyanis az érintett személyek tulajdonában álló gazdasági társaságot, valamint szervezetet zárja ki, amelyben döntéshozóként vagy döntés-előkészítőként közreműködő személy, annak vezető tisztségviselője, kezelő szerv, szervezet tagja, tisztségviselője, ügyintézője vagy képviseleti szerv tagja.

Kétségkívül nehézség, hogy a regionális fejlesztési és képzési bizottságokba delegált, a képzés területén jelentős ismeretekkel, regionális látókörrel rendelkező képviselők esetében ez a szabály őket a pályázati lehetőségből kizárja, de amikor ezt a véleményem szerint rendkívül fontos és úttörő szervezetet létrehoztuk, akkor el kellett dönteni, hogy egy operettbizottságot hozunk létre vagy valós döntési kompetenciákkal rendelkező testületet, amivel viszont, azt gondolom, együtt jár és együtt kell járjon a szigorú összeférhetetlenségi szabályok alkalmazása.

A képzést végző intézmények, szakiskolák vezető alkalmazottaira is rendelkezik az állami támogatások átláthatóságáról szóló törvény. Nem vehet részt döntéshozóként vagy döntés-előkészítésben közreműködőként az, aki vagy akinek a közeli hozzátartozója a pályázóval munkavégzésre irányuló jogviszonyban áll. Ez a rendelkezés az érintett delegáltat csak az általa képviselt intézmény pályázatára irányuló döntéshozatalból, döntés-előkészítésben történő részvételből zárja ki, más pályázatok elbírálásában, döntés-előkészítésében részt vehet.

Utolsó kérdésére vonatkozóan szeretném mondani, hogy a pályázatok megjelenésére vonatkozóan a Munkaerő-piaci Alap képzési alaprész (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) decentralizált keretével kapcsolatos pályázati kiírásokat nem kell a miniszternek jóváhagynia, az saját hatáskörben, regionális szinten rendezhető. (Babák Mihály: Bravó, Erika!)

Kérném válaszom elfogadását. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai