Készült: 2024.09.19.18:14:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

141. ülésnap (2020.06.15.), 271. felszólalás
Felszólaló Dr. Harangozó Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:29


Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Államtitkár Úr! Nagy örömmel fogjuk megszavazni a veszélyhelyzet megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot, már annak sportértéke miatt is, hiszen ez az a törvényjavaslat, amely gyakorlatilag szimbolikusan bemutatja a jelenlegi magyar politika kis abszurd helyzetét. Ez a törvényjavaslat ugyanis arról szól, hogy a kormány, azaz Orbán Viktor megkéri a parlamentet  zárójelben megjegyzem, többségi frakciója Orbán Viktor , hogy kérje meg a kormányt, azaz Orbán Viktort, hogy a miniszterelnök szüntesse majd meg a veszélyhelyzetet, úgy hívják az embert, hogy Orbán Viktor. Erről szól ez a törvényjavaslat.

(19.20)

S hogy miért kell ebbe a játékba belemenni, ehhez természetesen vissza kell mennünk a veszélyhelyzet kihirdetésének, annak az időszaknak az elejére, hiszen az államtitkár úr nagyon pontosan elmondta, hogy az Alaptörvény értelmében a magyar kormány kihirdette a veszélyhelyzetet. Azt is  némileg pontosan  megfogalmazta, hogy a magyar Országgyűlés az Alaptörvény értelmében 15 napon belül feles többséggel az ott hozott rendeleteket 15 napon túlra is meghosszabbíthatja. De akkor miért volt ez az egész cirkusz?

Azért volt, mert egyrészt a Covid-törvényben a jelenlegi Alaptörvénynél sokkal szélesebb körű felhatalmazást kért a kormány, másrészt mindezt időkorlát nélkül kérte. Akkor is elmondtuk, hogy a szélesebb körű felhatalmazás ellen egy ilyen helyzetben nincs kifogásunk. Annyit kért az egész ellenzék, hogy ennek legyen egy időkorlátja. Mi 90 napot mondtunk, és az a 90 nap most fog lejárni nemsokára. Ha ezt elfogadta volna a magyar kormány, akkor akár egyhangú döntést is hozhatott volna a magyar Országgyűlés, és pont ülnénk itt a parlamentben, és vitatnánk az annak megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot.

De a benyújtott Covid-törvényjavaslat indoklásába, államtitkár úr, ezt önök írták bele. Állandóan arról beszélnek, hogy a világsajtó micsoda összeesküvést sejtett itt, hogy nem lesz parlamenti ülés, meg az ellenzék is hisztizett. Államtitkár úr, annak a törvényjavaslatnak az indoklásába szó szerint önök írták bele, hogy azért nem lehet határidőt rakni a törvénybe, mert lehet, hogy a magyar Országgyűlés a vírusjárványhelyzet miatt nem fog tudni ülésezni. Ezt önök írták bele indoklásként. Ezek után ne csodálkozzanak rajta, hogyha viszonylag sokan úgy gondolták, hogy ez valóban bekövetkezhet.

S miután akár hazai, akár nemzetközi nyomásra, s tegyük hozzá, a közvélemény-kutatások alapján is az önök számára világossá vált, hogy az önök szavazói jó részében is kétségeket kelt egy ilyen típusú felhatalmazási törvény, elindult ennek egy fideszes módra történő kommunikációja. Ennek a kommunikációnak az volt a lényege, hogy elbábozzák, hogy a magyar Országgyűlésnek önök visszaadnak valami döntési jogot. Ebben a törvényjavaslatban tájékoztató jelleggel fogunk dönteni holnap. Nagy örömmel meg fogjuk szavazni. De az Alaptörvény szövegét semmivel nem írják felül, ezzel a döntéssel sem. Az Alaptörvény pedig világosan kimondja, hogy a veszélyhelyzetet a kormány hirdeti ki, és a kormány, csakis a kormány szüntetheti meg. Gondolom, nagyon örül neki a kormány, ha ebben a magyar Országgyűlés egy szavazással lelkileg még meg is erősíti. De a lelkigyakorlatok meg a valódi jogi és politikai döntések között óriási nagy különbség van. Ezért azt gondolom, hogy ez kifejezetten káros volt, ismét csak az ország széthúzását erősítette, és egyértelműen a kormányzó pártok felelőssége, hogy ez így történt.

Még egyszer, az első perctől kezdve azt mondtuk, hogy megszavazzuk az Alaptörvényen túl adott rendkívüli jogkörét ennek a kormánynak, semmi mást nem kérünk, mint hogy az európai politikai kultúrának megfelelően valamilyen határidőt ebbe tegyünk bele. S pont önök mondták, államtitkár úr, hogy nem lehet a 90 napot belerakni, mert mi lesz, ha a parlament nem fog tudni ülésezni 90 napon belül. Ezek után meg heteken keresztül arról beszéltek, hogy mit riogat itt mindenki, hogy nem fog ülésezni a parlament, lám, lám, ülésezik a parlament. Hát, találják már ki, hogy ha elindulnak valamerre valamilyen érvek vagy hazugságok mellett, akkor legalább próbáljanak meg ragaszkodni hozzá, és nem váltogatni az egyiket a másikkal!

Összegezve, ennek a törvényjavaslatnak valóban lesz történelmi, jogtörténeti jelentősége, valószínűleg a maga módján a jogi karokon talán néhány év vagy évtized múlva biztos fogják mutogatni, hogy nézzétek már meg, ilyen is volt ebben az országban. De ezen túlmenően, még egyszer mondom, maximum politikai jelentősége van. Ha a politikai jelentőségét nézzük, akkor a veszélyhelyzet megszüntetéséről szóló törvényt  én legalábbis úgy tudom, de lehet, hogy képviselőtársaim majd kijavítanak  a holnapi napon nagyjából egyhangúlag fogja a parlament megszavazni.

Azt, hogy a kormány megkéri a parlamentet, hogy a parlament kérje meg a kormányt, hogy a miniszterelnök majd valamikor szüntesse meg a veszélyhelyzetet  ezt a remek törvényt támogatni fogjuk. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai