Készült: 2024.09.20.12:23:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

181. ülésnap (2008.11.25.), 40. felszólalás
Felszólaló Burány Sándor (MSZP)
Beosztás nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 6:01


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BURÁNY SÁNDOR nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A fémek begyűjtésével és értékesítésével összefüggő visszaélések visszaszorításáról szóló törvényjavaslat olyan gazdasági és társadalmi probléma szabályozására irányul, amely már hosszú ideje napirenden lévő kérdés.

A fémtolvajlás és rongálás évente több száz milliós kárt okoz a nemzetgazdaságnak, valamint morális kárt a tisztességesen működő és gondolkodó vállalkozásoknak és a lakosságnak. Szeretném mindehhez hozzátenni, hogy olyan esetekben, amikor biztonsági berendezésekből lopnak el kábeleket színesfém gyanánt, konkrét emberi életeket is veszélyeztetnek.

A kormány célja, hogy e tevékenység szabályozását komplex módon, szigorú feltételekkel valósítsa meg. Ez azonban csak önálló törvénnyel lehetséges, hiszen a szabályozás sokrétű, lényegesen szigorúbb az általános kereskedelmi szabályozásnál, és nem tisztán kereskedelmi jellegű.

A javaslat a begyűjtéstől az értékesítésig szabályozná a folyamatokat, pontosan meghatározva a törvény hatálya alá tartozó fémeket. Bevezeti a fémkereskedelmi engedélykötelesség és a fémkereskedelmi hatóság fogalmát mind a tevékenységre, mind a törvény hatálya alá tartozó anyagokra. Ennek megfelelően fémekkel - kivéve az elsődleges alapanyagokat és fémgyártmányokat - csak olyan vállalkozások folytathatnak kereskedést, amelyek rendelkeznek fémkereskedelmi engedéllyel.

A javaslat számos feltételt szab a fémkereskedelmi engedély megszerzéséhez. Így többek között a vállalkozásoknak biztosítékot kell letenniük ahhoz, hogy ilyen tevékenységet folytathassanak; másodszor: nem lehet köztartozásuk; harmadszor: megfelelő fizikai telephellyel és a törvényben előírt adminisztrációs, információs rendszerrel kell rendelkezniük; negyedszer: biztosítani kell a fémek nyomonkövethetőségét, és végül, de nem utolsósorban napi online kapcsolatban kell állniuk a fémkereskedelmi hatósággal. E kapcsolat révén információt kapnak a hatóságoktól az ellopott, megrongált tárgyakról, anyagokról, ami lehetővé teszi a felvásárlás során ezek beazonosítását. A javaslat rendezi a fémek begyűjtésével kapcsolatos kérdést is, amelynek lényege, hogy a fémeket értékesítésre átadónak igazolnia kell a fém eredetét, nyilatkoznia kell annak származásáról, és igazolnia kell személyazonosságát is.

Tisztelt Ház! A kormány szándéka szerint fémkereskedelmi hatóságként a vám- és pénzügyőrséget kívánja kijelölni, amely szervezet megfelelő, hatékony eszközökkel és apparátussal tudja biztosítani a törvény betartását. Ehhez a fémkereskedelmi engedélyköteles termékekre elkövetett lopás, orgazdaság esetére a törvényjavaslat szerint nyomozati jogkört is kapna. A vám- és pénzügyőrség tehát a jövedéki szabályozáshoz hasonlóan részben engedélyezési, részben ellenőrzési és nyomozati feladatokat látna el.

A javaslat számos szankciót is tartalmaz a jogsértőkkel szemben, így például a bírság, a lefoglalás - beleértve a tevékenység folytatásához szükséges eszközöket is -, valamint az engedély visszavonása.

A kormány figyelembe vette a törvényjavaslat elkészítése során, hogy a tevékenység szabályozása mellett figyelemmel kell lenni annak büntetőjogi vonatkozásaira is. Ezért fontos eleme a törvényjavaslatnak a büntetőeljárásról szóló törvény módosítása, amely szerint a fémkereskedelmi engedélyköteles fémekre, nemesfémekre, valamint ezek ötvözeteire elkövetett lopás, rongálás és orgazdaság értékhatártól függetlenül bűncselekménynek minősülne.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány a törvényjavaslat beterjesztése előtt annak elveiről és a szabályozás szándékairól többpárti egyeztetést tartott, amelyen egyetértés alakult ki a szabályozás szükségességéről. Ugyancsak egyeztettük a törvényjavaslatot a szakmát képviselő legnagyobb szervezetekkel és egyesületekkel, amelyek támogatták és javaslataikkal segítették a szabályozás kialakítását. Ezen túl az Országgyűlés kijelölt bizottságai is egyöntetűen támogatásukról biztosították a törvényjavaslatot, és kifejezték együttműködési szándékukat a jobbító, de nem a szabályozást lazító módosító javaslatok támogatására. A kormány kész minden olyan módosító javaslat támogatására, szeretném leszögezni, amely a törvényjavaslatot jobbítja, de nem lazítja fel azt a célt, amely a tevékenységeket a lehető legszigorúbb ellenőrzés alatt tartaná.

Tisztelt Országgyűlés! Az új törvényjavaslat elfogadásával olyan szabályozás születhet, amely megalapozza a jogbiztonságot, ugyanakkor hatékonyan védi a legális vállalkozások, a polgárok, a közüzemek, az önkormányzatok és az egyházak tulajdonát, visszaszorítja a társadalom rendjére káros cselekményeket és hatásokat. Kérem ezért a tisztelt Háztól, hogy a törvényjavaslatot vitassa meg, és a képviselőktől, hogy a vita végén fogadják el.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai