Készült: 2024.09.19.17:57:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2001.10.19.), 116. felszólalás
Felszólaló Kovács Kálmán (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:58


Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS KÁLMÁN (SZDSZ): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslatnak ezen szakaszához több módosító indítványunk is van, én kettőt szeretnék ebből kiemelni. Az első az a módosításcsomag, amit a kormány a Magyar Fejlesztési Bankkal kapcsolatosan terjesztett be. Nagyon fontosnak tartom megismételni vagy a Ház elé citálni ezeket a módosításokat, amelyeket a kormány beterjesztett.

A módosítás három pontban egészíti ki a jelenleg hatályos, az idei esztendőre érvényes költségvetés 37. §-át, mégpedig a következőkkel: a Magyar Fejlesztési Bank forrásszerzés céljából külföldről és belföldről hiteleket vehet fel 480 milliárd forintban idén. A másik bővítés: a Magyar Fejlesztési Bank által - most tessék figyelni! - a költségvetés terhére, de harmadik fél javára vállalt készfizető kezességből és bankgaranciából származó kötelezettségek 300 milliárd forint értékben. Végül: a Magyar Fejlesztési Bank által finanszírozott ügyletek forrásául szolgáló tevékenységre 100 milliárdot vehet fel. Ez azt jelenti, hogy az együttes állami garancia a Magyar Fejlesztési Bank mögött ezen hitelkeret mértékében 880 milliárd forint. Ez a magyar éves költségvetés - épp annak az évnek a költségvetése, amiről tárgyalunk, amire vonatkozik -, a 2001. évi, a jelenlegi költségvetés 20 százaléka.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nem kevesebbet terjesztett elénk a kormány - belopva az előző évi költségvetés zárszámadásába -, mint hogy a választás előtti évben a saját állami bankja, ahol a saját emberei ülnek, 880 milliárd forintnyi kötelezettséget vállalhat, hitelt vehet fel, készkezes kötelezettséget vállalhat, mindezeket a költségvetés, a mi adóforintjaink terhére. Tulajdonképpen úgy is lefordíthatnám, ha ez a pénz nem ki lenne lopva a Magyar Fejlesztési Bankba, tehát nem azon keresztül történne, hanem a klasszikus költségvetési értelemben, ez azt jelenti, hogy a költségvetés 20 százalékos újabb deficitjét állította be. Mert az ne tévesszen meg minket, hogy ezt természetesen nem így számolja a kormány, és persze a jogszabály szerint sem így kell ebben a pillanatban, hiszen ez csak az államháztartásnak lesz a deficitje, belső és külső eladósodás. Ez azt jelenti, hogy 880 milliárd forint, azaz a költségvetés 20 százalékának mértékéig osztogatási pénz jelenik meg.

Akkor, amikor itt a parlamentben olyan képviselői problémákkal kell szembenéznünk, hogy fideszes képviselő 600 millió forintos cégvásárláshoz vagy 120 millió forintos beruházáshoz, vagy ismét csak körülbelül 600 millió forintos beruházáshoz úgy kap pénzügyi fedezetet, hogy a viszontgaranciát nyújtó cég, bank a Magyar Fejlesztési Bank, akkor kezdjük megérteni, mit jelent az, hogy a költségvetés terhére, harmadik fél javára készfizető kezességet vállalhat.

 

 

(11.50)

 

Amikor azt halljuk, hogy a hazai kis- és középvállalkozások a hazai piacon nem tudnak tőkéhez jutni, gyakorlatilag nem tudnak hitelt felvenni, mert a bankok olyan feltételekhez kötik a hitelfelvételt, akkor azt látjuk, hogy a belföldi piacon, ezen a tőkepiacon a Magyar Fejlesztési Bank 480 milliárd forint értékben vehet fel vagy vehetne fel ezen meghatalmazás alapján hitelt, amit aztán újraoszthat bizonyos körökben, és ezzel ellehetetleníti a hazai hitel- és tőkepiacot, hiszen a kis- és középvállalkozók számára, a magyar vállalkozók számára nincs közvetlen hozzájutás a bankokhoz, hiszen a kereskedelmi bankok azt mondják, hogy ja, ha tőlünk az MFB 80 és 100 milliárd forintos értékben vesz fel hitelt állami garanciával, akkor mit szöszmötöljünk azzal a 600 ezer mikro-, családi és kisvállalkozással, amelyik pitiáner 2-3-5 millió forinttal próbálná a saját vállalkozását kihúzni a kátyúból - azzal rengeteg gond van! Itt van egy állami garancia, itt van egy jogszabály, jön a Magyar Fejlesztési Bank, visz 100 milliárdot, és megvan az üzleti tervem.

Mi úgy értékeljük, hogy ez nagyon piacellenes magatartás, ez a választási év előtti esztendőben a választásra szóló osztogatásnak, a Széchenyi plusznak és a plusz-plusznak a forrását teremti meg, ami semmi más, mint az országnak az újabb eladósodási spirálja. Megkezdődik az az út a külső és belső eladósodásban, amiből nagy nehezen, igen nagy szenvedés árán elkezdtünk kimászni a rendszerváltáskor.

Amikor az előbb a magánnyugdíjpénztárnál azt mondtam, hogy kifordulni látszik sarkából a világ, erre is utaltam, ez az irány is pontosan egy fordított irány. Ehhez ne adják önök sem a nevüket, mi nem kívánjuk adni a nevünket, ezért azt kérjük, hogy a kormány ezt a 880 milliárd forintnyi felhatalmazást vonja vissza.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai