Készült: 2024.04.26.16:37:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

169. ülésnap (2004.09.29.), 46. felszólalás
Felszólaló Dr. Gémesi György (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:58


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÉMESI GYÖRGY (MDF): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! (Dr. Magda Sándor: Hogy lehettek ilyenek! Felháborító!) Csillag miniszter úr előző felszólalásában egy növényvédő szert említett; “derű, dinamika, türelemö szójátékkal egészítette ki felszólalását. Én csak mint orvos, szeretném figyelmeztetni a miniszter urat is és a tisztelt Házat is, hogy ez a növényvédő szer, ez a DDT egy rendkívül agresszív növényvédő szer volt, amit egyébként meg is állítottak és kitiltottak, egész egyszerűen azért, mert rákkeltő hatású volt. Úgyhogy bízom abban, hogy ez a növényvédő szer a továbbiakban még szójátékként sem kerül elénk.

A kormányprogram vitájában az önkormányzati fejezethez kívánok néhány gondolatot hozzátenni, és ha még marad majd idő, a sporthoz. Tekintettel arra, hogy kevés az idő, és sok lenne a megbeszélnivaló ezen a területen, csak néhány gondolatot engedjenek megjegyeznem.

Az előző kormányprogram előtt, és magában a kormányprogramban is többször hangzott el a “Több pénzt az önkormányzatoknakö ígéret, ami aztán később ebben a teremben számon lett kérve az ellenzék részéről, és igazán meggyőző válaszokat erről a több pénzről nem kaptunk, függetlenül attól, hogy a több pénz, ami megjelent az önkormányzatok költségvetésében, az állami finanszírozásban, amögé jóval több feladatot kaptak az önkormányzatok. De ez az elhíresült, hírhedté vált mondat most háttérbe szorul, és egy újabb mondat kerül elő ebből a kormányprogramból - négyszer van megismételve a kormányprogramban -, az pedig nem más, mint hogy erősítsük az önkormányzatokat… - önkormányzatiságot, bocsánat; és ez a lényege: “Erősítsük az önkormányzatiságotö.

Először azt hittem, hogy nem értem jól a kormányprogramnak ezt a mondatát, hogy “Erősítsük az önkormányzatiságotö, hiszen 1990-ben, tudjuk, a Magyar Demokrata Fórum által vezetett kormánykoalíció és az akkori parlament alkotta meg az önkormányzati törvényt, ami megteremtette az önkormányzatiság alapjait. Az azóta eltelt lassan 14 esztendőben az önkormányzati rendszer valóban háttérbe szorult, kivéreztetett állapotban van, és az elmúlt két esztendő sem erősítette, csak gyengítette a települési szféra mozgásterét, függőségét.

Ha azt jelenti ez a mondat, hogy “Erősítsük az önkormányzatiságotö, hogy ezt a függőségi rendszert feloldjuk, és megállítsuk ezt a típusú folyamatot, akkor ezzel egyet lehet érteni, csak ehhez megfelelő pénzeket kellene rendelni. Azt gondolom, hogy az lett volna korrekt és számon kérhető, ha azt írjuk ebbe a kormányprogramba, hogy erősítsük az önkormányzatokat, mert ez egy olyan típusú értékrend - nem véletlen, hogy az első ciklusban megalkotott törvény alapján közel 3200 települési közösség kezdte el a munkát, a települések fejlesztését, a vidéki Magyarország fejlődése látványosan beindult -, a települések, az önkormányzatiság, a közösség, ami, azt gondolom, a demokrácia egyik alapértékrendjéhez tartozik. Tehát azzal egyet lehet érteni, hogy erősítsük az önkormányzatiságot, de ez így semmit nem mond, különösen nem mond semmit az elmúlt két esztendő tükrében és ismeretében.

Hiszen mi ma a helyzet? A helyzet nagyon egyszerűen szólva egy kivéreztetett önkormányzati rendszer, többletfeladatok jelennek meg megfelelő finanszírozás nélkül, fejlesztések állnak le a településeknél, felújítások szorulnak háttérbe, működési zavarokkal küszködik az önkormányzati rendszer, 11 milliárd tervezett hitel helyett 63 milliárdot vettek fel az önkormányzatok 2003-ban, és sorolhatnám tovább azokat a konkrét tényeket, amelyek alapján megállapíthatjuk, hogy egy legyengült önkormányzati rendszerrel állunk szemben. Egy legyengült önkormányzati rendszer az, amelyhez a többletfeladatok vagy a feladatok ellátását telepíti ma számos törvény.

Tisztelt Országgyűlés! Csak idézni szeretném a korábbi kormányprogram egy mondatát, amire egyébként utaltak is a vezérszónoklatban kormánypárti képviselők, hogy “A jövőben új vagy többletfeladat előírásakor a teljes fedezetet biztosítani fogjuk az önkormányzatok részére.ö Hányszor hangzott el ebben a Házban ez az elmúlt időszakban? Ugyanennek a korábbi programnak egy másik mondata: “A kormány megvalósítja az anyagilag független önkormányzati rendszert, amely az autonóm önkormányzatok feltétele.ö Igen, ezekkel megint egyet lehet érteni, csak azzal a történettel áll ez egy picit szemben, ami az elmúlt két esztendőben történt. Hiszen az első intézkedése a korábbi, most leköszönő kormányzatnak a száznapos program keretein belül az volt, hogy az 50 százalékos közalkalmazotti bér fedezetéhez nem biztosította a megfelelő összeget; annak ellenére, hogy magában a kormányprogramban is benne volt, annak ellenére, hogy akkor már Lamperth Mónika belügyminiszter asszony is a bizottsági ülésen egyértelműen azt mondta, hogy minden egyes fillérjét megkapják az önkormányzatok. Nem kapták meg, és az elmúlt időszakban elénk került ÁSZ-jelentések ezt igazolják, úgyhogy ezen nincs vita közöttünk, hogy nem kapták meg a települések, nem volt meg a reális fedezete az önkormányzatoknál a közalkalmazotti béremelésnek.

Újra arra kell visszatérnünk, hogy nem azzal nem ért egyet a Magyar Demokrata Fórum, hogy a közalkalmazottak egzisztenciális helyzetét javítani kellett és javítani kell a továbbiakban, hanem egész egyszerűen azzal a folyamattal és trenddel, ami a korábbi kormányprogram ellenére, az ígéretek ellenére, a mostani ígéretek ellenére is azt a folyamatot erősíti, hogy feladatokat telepítünk az önkormányzatokhoz, megfelelő forrás nélkül.

De ha nem a közalkalmazotti béreket vesszük, két olyan pontot mondok még az elmúlt időszakból, aminek nem kapták meg a fedezetét a települések. Ilyen az ingyenes tankönyv kérdése. Rendelünk, a kormány azt mondja - kampányszövegként ma is elhangzott egyébként -, hogy majd a középiskolások kapnak ingyenes tankönyvet rászorultsági alapon. Ennek az ingyenes tankönyv programnak csak a 70 százalékát kapták meg a települések. Tehát a korábbi és a mostani kormányprogrammal is ellentétes a cselekedet, és megítélésem szerint a következő, az ingyenes tankönyv rendszer átrendezése is ezt fogja eredményezni. Az ingyenes étkeztetés kérdésében szintén csak 70 százalékot kaptak meg a települések.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszterelnök-jelölt Úr! Ez így abszolút hiteltelen. Én nem minősítem a negyven oldalt meg a kormányprogram stilisztikai kérdéseit, tartalmi kérdéseit, csak egész egyszerűen abba a rendszerbe, abba a folyamatba szeretném beállítani a magam gondolkodása szerint, ami 1990 óta a Magyar Demokrata Fórum által rendkívül fontosnak tartott és megalkotott önkormányzati rendszer sorsát jelenti a jövőben. Ebben a kérdésben nem erősíteni kellene az önkormányzatiságot, hanem erősíteni kellene az önkormányzatokat, és a biztonságos működés néhány garanciáját kellett volna ebbe a kormányprogramba beleírni. Ezt sajnos nem láthatjuk, nem tapasztalhatjuk.

Tisztelt Miniszter Asszony! Azt nem tudom, hogy ön miniszter asszony lesz-e a továbbiakban, mert ez el van titkolva. (Dr. Lamperth Mónika nevet.) Lehet, hogy pénteken, a miniszteri meghallgatáson találkozni fogunk. Újra meg fogom kérdezni majd öntől, ön volt annyira büszke az érdekszövetségekkel való kapcsolatra; az önkormányzati érdekszövetségekkel együttesen, közösen... - és sorolhatnám tovább azokat a mondatait, idézhetném az ön anyagaiból, hogy mennyire demokratikusan és az előkészítésben mennyire széleskörűen tájékozódik az érintettek részéről.

Tisztelt Miniszter Asszony! Ebben az esztendőben úgy lett benyújtva a kormány elé a költségvetés, és úgy lesz benyújtva a parlament elé, hogy egyetlenegy sorát nem látták az önkormányzatok. Vajon miért? Vajon mi van ebben az önkormányzati fejezetben, vagy vajon mi van ebben a költségvetésben? A háttérből, a sajtóból, esetleg beszélgetésekből tudhatjuk, mintha csak valami 40 milliárd forintos többlet lenne az önkormányzati fejezetben. Miért nem tárgyaltak az önkormányzati érdekszövetségekkel? Ön, miniszter asszony, akitől én megkérdeztem, hogy lesz-e önkormányzati érdekszövetségekről szóló törvény, ön akkor azt mondta nekem, hogy igen, meglátjuk, tárgyaljunk róla. Ön, aki ott volt több önkormányzati érdekszövetségi egyeztetésen, mondta, mondta, mondta a magáét, és nem láttunk belőle semmit.

Végül a többcélú kistérségi társulások kérdéséről: alkotmányellenes, ugye. Úgy ítélem meg, hogy elég agresszív módon lett végigerőltetve a Magyar Országgyűlésen. Kiosztottak 7,7 milliárd forintot, és mai megítélésem szerint kontroll nélkül, hiszen miközben az Alkotmánybíróság döntött, már a pénzek ki lettek osztva azért, hogy inspirálják a településeket arra, hogy társuljanak.

(11.00)

Olyan dologra inspirálják a településeket egyébként, amiket maguktól is megtettek és meg tudnak tenni. Ez az utca, ez a törvény, amit alkotmányellenesnek ítélt meg az Alkotmánybíróság, nem járható úr. Ugyanis kikerült a rendszerből több mint 500 és 1000 milliárd forint közötti nagyságrendű összeg. Ennyivel több feladatot kaptak a települések megfelelő finanszírozás nélkül. Amíg a rendszerbe nem töltjük vissza a pénzt, addig nem fog működni. Bűvészkedhet, miniszter asszony, csinálhat ilyen törvényt, olyan törvényt, amolyan törvényt, nem fog sikerülni anélkül életet lehelni az önkormányzati rendszerbe, hogy a pénzt nem tesszük vissza. Márpedig úgy tűnik számomra, hogy ezek a források nem lesznek ott, ahol kellene hogy legyenek.

Még a sportról szerettem volna néhány mondatot mondani. Örülök, hogy itt van a miniszter úr, illetve miniszterelnök-jelölt úr, aki nyilván az elmúlt egy esztendőben rendkívül nagy aktivitással dolgozott a Sportminisztérium élén. Úgy ítélem meg - és csak egyetlenegy mondatot mondanék miniszter vagy talán miniszterelnök-jelölt úrnak -, hogy az a miniszter, aki a magyar sport legnagyobb megmérettetése előtt néhány nappal, bedobva a törölközőt, azt mondja, hogy ő nem vállalja ennek a tárcának a vezetését, az megítélésem szerint ebben az országban ne akarjon miniszterelnök lenni. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai