Készült: 2024.09.23.17:19:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

169. ülésnap (2004.09.29.), 145. felszólalás
Felszólaló Dr. Persányi Miklós
Beosztás környezetvédelmi és vízügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:19


Felszólalások:  Előző  145  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PERSÁNYI MIKLÓS környezetvédelmi és vízügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Sok szó esett a modernségről az elmúlt órákban. Meglep engem, hogy az ellenzék gúnyolódásra alkalmasnak találta a kormányprogramnak azt a megállapítását, hogy a modern világ tiszta. Talán még nem tetszettek hallani Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről, aki már a modern kor hajnalán felismerte: az akkori pusztító népbetegségek, a gyermekágyi láz ellen a gyógyír a tisztaság.

Igenis, a modern világ tiszta. És a kormány ez irányú törekvései ebben az egy mondatban is összefoglalhatók; tiszta, szép, egészséges, egyszóval élhetőbb Magyarországot akarunk. De a szabad és igazságos Magyarország programja tudatosan egy tiszta, szép és egészséges ország programja. Nem lehet az az ország igazságos, amelyben lakások ezreiben nem folyik egészséges ivóvíz a csapokból, ahol gyerekek tízezer számra fuldokolnak éjszakánként asztmától, krupptól. Ugye, mindannyian ismerik ezt a szót, hogy krupp?

A liberális politika azt tartja, hogy nem lehetnek szabadok azok az emberek, akik rettegnek a körülöttünk szaporodó mesterséges anyagoktól, mérgektől és a nyomukban járó betegségektől, allergiáktól és a ráktól. Az esélyek egyenlőségét alapvetően megszabó dolgokról van szó. A modern világ tiszta tehát. Ha nem az, akkor nem modern, csupán új, de az új nem mindig jobb, mint a régi. Nem modern egy olyan gyár, amelyik mérgeket dönt a vizekbe, nem modern egy olyan autó, amelyből dől a füst, nem modern az a város, amelynek szemete az erdőszélen landol, és nem modern az a családi ház, amelynek a szennyvize az ásott kutakba folyik. És nem modern, hanem maradi az a politika, politikus és párt, amelyik ezt kétségbe vonja.

A modern világ tehát tiszta, bár Áder János frakcióvezető úr furcsállotta ezt, de mégis így van. Hogy az ellenzék számára ez furcsa, nem lehet meglepő, ha az előző ciklus környezetügyi teljesítményére gondolunk, arra a politikára, amely minden volt, csak nem tiszta, amelyhez Torgyán József és Szabadi Béla fújta a dallamot, Pepó Pál és barátai ropták a táncot úgy, hogy a ház oldalát is kirúgták. (Kiss Péter: Nem rúgták, lőtték!) Emlékeznek talán még a szebbnél szebb történetekre, a tivornyákon a falról lelőtt képre a Kis-Balatonon, Aradi Csaba nemzetipark-igazgató meghurcolására, a teljesítés nélkül kifizetett pályázati pénzekre, a Gellért-szálló parkolójában a beígért szennyvízfejlesztések fejében átadott dokumentumkötegekre. Nos, ebben az Augiász istállójában kellett rendet tenni a szabad demokrata minisztereknek. Jelentem, megtettük. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Ez a kormányprogram?)

De hadd térjek vissza ennél fontosabb ügyekhez, amelyek a kormányprogramra tartoznak. A környezetminőség a jólét elengedhetetlen eleme, a környezet minősége a modern világban alapvető kérdés. A kormány élhető Magyarországot akar, amelyben a most élő és az utánunk jövő nemzedékek rendelkeznek a tiszta, szép, egészséges és biztonságos környezet jogával. Mivel a modern világ tiszta, ezért az országnak a környezet állapotának romlása nélkül kell gazdaságilag fejlődnie, nem úgy, ahogy ez a múltban történt. Miközben a javak gyarapodnak, nem hagyhatjuk eltékozolni természeti erőforrásainkat, és nem engedjük meg, hogy a környezet rovására, mindannyiunk kárára gazdagodjanak kevesek.

A kormány azt akarja, hogy kevesebben legyenek a környezeti ártalmaktól szenvedők, kevesebb legyen az allergiás, a légzőszervi, a daganatos vagy a lelki beteg gyerek, csökkenjenek a gyógyítási ráfordítások. Elérjük azt, hogy több lesz a csend, kevesebb a por és a szennyezett levegő - már mindazok ismerik ezt például, akik a matricásított M5-ös mentén élnek. Elérjük, hogy kevesebb lesz a szemét, a méreg és más ártalmas anyag körülöttünk, több lesz a rendezett, tiszta, egészséges lakóhely, a méregmentes élelmiszer, fennmarad élő örökségünk, és nem enyésznek tovább a szépséges magyar tájak.

De mielőtt azt tetszenek mondani, hogy ez egy lózunggyűjtemény (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Az!), azért hadd mondjam el azt, hogy milyen lépések történnek például a hulladékok kezelésének modern megoldására. Gyors ütemben fejlesztjük a szelektív gyűjtést és újrahasznosítást. Beindítottuk és sikerrel fejezzük be a regionális hulladékgazdálkodási rendszerek kiépítését. 2006 végére több mint tucatnyi térségben jönnek létre ezek a rendszerek: Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, Hajdú-Biharban, Miskolcon, Szegeden, a Tisza-tónál, Szolnok körzetében, a Duna-Tisza közén, a Sajó-Boldva vidékén, Északkelet-Pest megyében, a homokhátságon, a Nyugat-, az Észak- és a Dél-Balatonnál - egy szuszra csupán ennyi.

Modern, jövőbarát gazdaság kialakulását támogatjuk, amelyben a gazdálkodók és a fogyasztók önkéntesen választhatnak környezettudatos megoldásokat. Az ellenzék adók között sorolta a környezetterhelési díjat. Erre hadd idézzem Roosevelt amerikai elnököt, aki azt mondta, hogy az adó nem más, mint díj, amit azért a kiváltságért fizetünk, hogy szervezett társadalomban élünk. Hozzáteszem: mi, liberálisok csak olyan adók, járulékok és illetékek hívei vagyunk ezen a téren is, amelyek érvényesítik a “szennyező fizetö elvét. Másképpen szólva, kevésbé az egész társadalommal, hanem sokkal inkább a környezeti ártalom okozójával fizettetik meg az elvett erőforrások árát vagy a kártalanítás költségét. Tehát a “szennyező fizetö elve alapján még nagyobb hozzájárulást várunk a társadalom költségeihez.

Az állampolgárok biztonságban akarnak élni. Ez nemcsak a jólét, de a szabadság és az igazságosság kérdése is. A társadalmi szolidaritás okán ezért javítani fogjuk az ország védekezőképességét az árvizek, belvizek és a környezeti balesetek ellen. Példátlan ütemben fejlesztjük az árvízvédelmi rendszert, nem árvízi helyreállításra, hanem biztonságos és modern védelmi létesítményekre akarunk többet költeni.

A leszakadó Tisza-vidéken jelentkezik a legnagyobb árvízi kockázat. Az ott élőkről a ma már emlegetett Vásárhelyi-tervvel gondoskodunk. Még ebben az évben - és aláhúzom: még ebben az évben - megkezdődnek a terv keretében a tivadari szűkület megszüntetésére irányuló hullámtéri munkák, a cigándi és a tiszaroffi tározók építési feladatai. A környezeti veszélyhelyzeteket szigorúbb ellenőrzéssel, hatóságok erősítésével, új szabályokkal csökkentjük, például a biztosítékadás bevezetésével. Fokozatosan felszámoljuk a múlt évtizedekig magunkkal cipelt súlyos szennyezési örökségét, amilyen a pécsi uránbánya, a nagytétényi Metallochemia vagy a budafoki barlanglakások. Megtehette volna ezt az előző kormány is, de nem tette, mi meg fogjuk tenni.

A köztársaság kormánya a környezetpusztítás felelősségében nem kíván osztozni az előző évtizedek tetteseivel, bár a következményeket kénytelen viselni. Ezért fel fogunk lépni a környezetkárosítás minden formájával szemben, kezdeményezni fogjuk az illegális szemétlerakók szigorú felelősségre vonását, ezért kezdünk hozzá a múlt örökségének felszámolásához az említett telephelyeken; ezért emelünk szót a külföldi, de az országunkat is fenyegető szennyezésforrások ellen, hogy csak a verespataki romániai tervre gondoljunk, és természetesen ebben egységben vagyunk készek fellépni az ellenzék olyan jeles erőivel, mint amilyen Turi-Kovács Béla bizottsági elnök vagy Illés Zoltán képviselő úr.

 

(14.30)

Felszíni vizeinket és felbecsülhetetlen értékű ivóvízkincsünket nem hagyjuk tönkremenni. Az Észak-Alföldön kezdődnek meg azok a beruházások, amelyek mindenkit az uniós előírásoknak megfelelő ivóvízhez juttatnak.

2006-ra már a lakásállomány kétharmada lesz közcsatornával ellátva, tetszettek olvasni. A szennyvizek megtisztításával és a felvízi országoknál való határozott fellépéssel korszakos lépést teszünk előre Budapesten, Zalaegerszegen, Veszprémben, Győrben, Szegeden, Pécsett, Sopronban, Szombathelyen, Kecskeméten és Debrecenben, hogy a többit ne is említsem. (Domokos László: Békéscsaba!)

Sorolhatnám a példákat, a kormány elkötelezettségét abban, hogy európaiak legyünk, a modern világ tisztaságával európaiak, de talán ennyi is elegendő. Vonatkozik a fejlődés a természeti örökség megőrzésére, a természetvédelmi és az agrárökológiai intézkedések összehangolására; arra, hogy kihirdetjük az európai jelentőségű ökológiai hálózatot; a nemzeti parkjainkat pedig az embereket jobban szolgáló, értékőrző, kulturális, tudományos, gazdálkodó és szolgáltató szervezetekké tesszük.

A liberalizmus szabad embereket akar, szabadokat jogaikban, szabadokat gondolataikban, szabadokat gazdasági lehetőségeikben, de szabadokat az élet alapvető fizikai dolgaiban is. Szabad embereket, akik tiszta levegőt lélegezhetnek be, akik tiszta vizet ihatnak, tiszta folyókban és tavakban fürödhetnek, tiszta településeken lakhatnak, tiszta erdőkben és mezőkön járhatnak - erről szól a koalíció programja.

Köszönöm hogy meghallgattak. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  145  Következő    Ülésnap adatai