Készült: 2024.09.20.07:04:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2006.11.16.), 128. felszólalás
Felszólaló Nógrádi László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:15


Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÓGRÁDI LÁSZLÓ (KDNP): Közben az időm ment... (Lenullázzák az óra állását.) Köszönöm.

Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Vélhetően a 2006-os év mint a kormány, különösen a kormányfő önmagából való kivetkőzésének éve vonul majd be a történelemkönyvekbe. Az előttünk álló költségvetési törvénytervezet alapján lehet, hogy a 2007-es év az ország általános levetkőztetésének éve címet fogja elérni. Ez a vetkőztetés a társadalom szinte minden szintjén több rétegben látszik körvonalazódni.

Ma már többször hivatkoztak a kádári évekre. Abban az időben még a nadrágszíj megszorításáról volt divat beszélni, amikor áremelkedés vagy valami lakosságot érintő intézkedés körvonalazódott. Most ez a levetkőztetés - lehet, hogy nadrágszíjra sem lesz szükség -: a bevezetésre kerülő tandíj, amit a fiatalokkal akarnak megfizettetni, a vizitdíj, a kórházi napidíj, amit a betegekkel fizettetnek meg, aztán jönnek az adónövekedések, az áfa, az eva, a növekvő munkaadói járulék a vállalkozókat sújtja, a munkavállalói járulék a munkavállalókat. De hogy a körből a nyugdíjasok se maradjanak ki, a nyugdíjas munkavállalókra 8,5 százalék nyugdíjjárulék, 1,5 százalék munkavállalói járulék és 4 százalék egészségügyi járulék vár.

A következő kör az árak növekedése: az élelmiszerárak, gyógyszerárak, a gázár növekedése, az ingyenes tankönyv megszüntetése, a közlekedési árak emelése a családoknak jelent szinte elviselhetetlen terheket. A forint gyengülése, ingadozása pedig azokat, akik hittek a jövőben, és lakást vagy fogyasztási eszközöket devizaalapú hitelre vásároltak, őket nyugtalaníthatja.

A következő kör, amit ez az általános levetkőztetés érint, az intézmények, különösen az önkormányzati intézmények köre. A körzetközponti feladatokra biztosított keret például messze nem elég a szükséges feladatok ellátására. Csökken a települések üzemeltetési, igazgatási feladatainak normatívája. Az oktatási normatívák csökkennek. Az Országos Mentőszolgálattól 160 milliót vonnak el. A tűzoltólaktanyák üzemeltetéséhez, a tűzoltójárművek üzemeltetéséhez, karbantartásához a normatívák évek óta nem emelkedtek, miközben az üzemanyagárak és a rezsiköltségek jelentősen emelkedőben vannak.

A helyzetet csak súlyosbítja, hogy a válságból kétségbeesetten kiutat kereső kormány átgondolatlan, kapkodó intézkedéseinek sorozatával hozza bizonytalan helyzetbe az egész önkormányzati rendszert és az ehhez kapcsolódó lakossági szolgáltatásokat. Az önkormányzati rendszer pénzeszközökkel kikényszerített átalakítása, a közigazgatás indokolatlan átszervezése áttekinthetetlen, kaotikus állapotokat teremt, létbizonytalanságot okozva az ebben a szférában dolgozóknak és érintetteknek, nem beszélve arról, hogy többletteherrel jár, a közlekedési anomáliák, a régióközpontba való utazások többletideje, többletköltsége az egész lakosságot érinti.

(17.30)

Ez az egész erőltetett regionalizálás, amelyik sokszor parlamenti eszközöket átugorva, az alkotmányosság határát súrolva érinti a hivatalok átszervezését, kiszámíthatatlan többletköltségeket jelent rövid távon, nem készültek hatástanulmányok, nem készültek gazdasági elemzések. Ráadásul egy olyan átgondolatlan régiórendszerre épül, és még nem találkoztam olyan emberrel, aki ezzel meg lenne elégedve.

Rövid távon többletköltség, hosszú távon általános zavar és káosz. Ezt még csak tetézi a sok száz millióból tervezett új kormányzati negyed terve és összegeinek megjelenése a költségvetésben. Mindez az emberek megszokott életkörülményeinek romlásával jár; a közlekedés visszafejlesztése, a szárnyvonalakon a személyszállítás szüneteltetése, a kistelepülések oktatási rendszerének gyakorlatilag teljes felszámolása újabb és újabb terheket ró, egyre inkább frusztrálja az anyagi terhekkel egyébként is megnyomorított lakosságot. Az önkormányzatoknál szintén, amikor a települések az elmúlt években gyakorlatilag felélték vagyonukat, és nincsen önerejük fejlesztésekhez, beruházásokhoz, pályázatokhoz, akkor azt az egyébként is kevés személyi jövedelemadó-alapot, ami tavaly még 10 százalék volt, most 8 százalékra csökkentik.

A most tárgyalt költségvetés számai mögött emberi sorsok, emberi arcok vannak, az általános vetkőztetés után százezrek szociális biztonsága, normális, emberi életkörülményeinek biztosítása van veszélyben. Kérem mindezek megfontolását, elsősorban a kormánypárti képviselőktől, amikor az előttünk lévő költségvetésről szavaznak.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai