Készült: 2024.04.26.08:10:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2001.06.12.), 307-309. felszólalás
Felszólaló Dr. Kóródi Mária (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:35


Felszólalások:  Előző  307 - 309  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÓRÓDI MÁRIA (SZDSZ): Semmi baj, elnök úr, elnézem.

 

ELNÖK: ...nehogy ebben valami diszkriminatív elemet véljen felfedezni, úgyhogy... (Derültség. - Közbeszólások az SZDSZ soraiból.)

 

DR. KÓRÓDI MÁRIA (SZDSZ): Tisztelt Képviselőtársaim! Öt percben természetesen nem lehetett elmondani a képviselőtársaimnak, hogy pontosan milyen megoldásokat, milyen jogi megoldásokat, milyen végrehajthatósági szabályokat tartalmaz az a törvényjavaslat, amelyet előterjesztettünk.

Öt percben nem lehet elmondani azoknak, akik nem ismerik, hogy a magyar jogrendben valóban az alkotmány rendelkezései a tilalmat nem teszik automatikusan érvényesíthetővé. A bíróság előtt automatikusan nem lehet az alkotmányból fakadó követeléseket érvényesíteni. Ehhez külön jogi szabályozás kell. Ilyen lenne például a mi törvényjavaslatunk.

Ne lehet világossá tenni öt percben, hogy a mi megoldásunk annak biztosít kártérítést, akit a hátrányok érnek. A mai jogi megoldások, a munka törvénykönyve szerinti eljárások ugyanis az államkasszába befolyó bírságokat teszik lehetővé, ami viszont azt jelenti, hogy senkinek nem érdeke a diszkrimináció ellen fellépni. Mert az a nő, aki adott esetben fellép a diszkrimináció ellen, legfeljebb azt éri el, hogy a munkaadójának vagy a munkáltatónak az állam kasszájába kell egy nagyobb összeget befizetni, de ő ettől változatlanul hátrányos helyzetben marad, ha nem kerül még kiszolgáltatottabb helyzetbe azért, mert ezt az eljárást vállalta. A mi javaslatunk annak a nőnek adná a kártérítést, aki bebizonyítja a bírósági eljárás során, hogy őt hátrányos megkülönböztetés érte.

A mi törvényjavaslatunk azt is lehetővé tenné, hogy ne kelljen egyénileg vállalni az eljárást, hanem legyenek olyan érdek-képviseleti szervek, amelyek az adott esetben a konkrét sérelmet szenvedett nő helyett ezt az eljárást lefolytatják.

De ezeket a kérdéseket igazából akkor lehetne megvitatni, ha a törvényjavaslatunkat tárgysorozatba vették volna, és ott esetleges javításokkal elfogadnák azt, hogy a témával milyen fontos foglalkozni.

Köszönöm szépen. Ismét arra kérem önöket, hogy szavazzák meg, vegyék tárgysorozatba, hogy kibeszélhessük a témát, és a megfelelő megoldás megszülethessen. (Taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  307 - 309  Következő    Ülésnap adatai