Készült: 2024.04.26.07:22:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

68. ülésnap (2019.05.28.), 42. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:15


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Folytathatnám ott, ahol Nacsa Lőrinc képviselőtársam abbahagyta. Az idén az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest 4,3 százalékkal kevesebb gyerek született, ezzel szemben 1,6 százalékkal nőtt a halálozások száma. Ez ma reggeli KSH-adat. A természetes fogyás negyedév/negyedév alapon 10 százalékkal nőtt. Részletezve: idén az első negyedévben 20 830 gyermek jött világra, ami 946-tal, 4,3 százalékkal elmaradt a 2018 első negyedéves születésszámtól. Januárban 5,4, februárban 4,5, márciusban pedig 3,1 százalékkal kevesebb volt az élveszületések száma 2018 azonos hónapjához képest. Tehát itt tartunk. Más a valóság, mint amit hirdetnek.

Szerintem az első bejelentésekhez képest itt nem a nyugdíjas nagyszülőknek járó ellátásról van szó, hanem a még dolgozó, aktív nagyszülőknek járó, számos feltételt előíró juttatásról. Tehát feltehetően jóval szűkebb kört érint, mint ahogy azt sokan elsőre gondolták, erre utaltak már itt képviselőtársaim.

Fontos, hogy a javaslat nem tartalmazza az aktív korú nagyszülők munkajogi védelmét, miközben a korábban megszületett, főbb irányokat megadó kormányhatározat - lásd: majd később itt idézem  azt is lefektette, hogy az ellátás folyósítása alatt a nagyszülő fizetés nélküli szabadságban és felmondási védelemben részesül. Továbbá nem látni olyan rendelkezést sem, ami azt garantálná, hogy az ellátás folyósításának időszaka a társadalombiztosítási nyugellátás szempontjából szolgálati időnek minősül, miként az szintén szerepel az említett kormányhatározatban. Ezek a problémák felvetik a módosító javaslatok benyújtásának szükségességét is, ahogy az is, hogy más egészségbiztosítási ellátásban részesülők  például megváltozott munkaképességűek ellátásában részesülők, már nyugdíjasok  nem kaphatják az ellátást. Többek között erre is utalt előbb a Jobbik felszólalója.

Tekintettel a megszabott feltételekre, nem lehet nyugdíjas, de nem dolgozhat a nagyszülő, tehát ott kell hagynia a munkáját, mindkét szülőnek dolgoznia kell, valamint nem lehet bölcsődében a gyerek, csak napközben lehet a nagyszülőnél, egyszerűen nem életszerű a támogatás ebben a formában. Ennek több oka is van. Ma már a gyed mellett is lehet dolgozni a gyerek féléves kora után, tehát a szülő akkor is megkapja a saját keresete alapján számított ellátást, ha dolgozik. Miért mondana le akár a nagyszülő javára is a pluszpénzről? Ráadásul a nagyszülőnek ott kell hagynia a munkáját egy felteletőleg nyugdíj előtti időszakban. Miért tenné ezt bárki is  erre is utaltak képviselőtársaim , miközben egyébként simán igényelhet ma gyest a nagyszülő is, amit a nyugdíj mellett is megkap. Ez az, amit a Fidesz vezetett be 2001-ben, ezt el kell ismerni, de akkor még szintén azok kaphatták, akik nem kaptak nyugdíjat. Az MSZP bővítette ki a nyugdíjasokra is a jogosultak körét, ez sokkal életszerűbb támogatási rendszer, de feltehetően ezt sem veszik sokan igénybe, bár az adatok nem ismertek. Nem tudom, hogy a közelmúltban készülte valamilyen statisztikai felmérés erre vonatkozóan.

A nagyszülői gyed akkor nyújthat megoldást, ha valóban nincs bölcsődei férőhely a gyerek számára, és valamiért nem számít a nagyszülőnek, ha otthagyja a munkáját, és a szülőnek se, ha nem ő kapja a pénzt, sőt van olyan kedves, hogy jogosulttá tegye a nagyszülőt. Egyébként ez utóbbi akár zsarolásként is elképzelhető, vagyis a nagyszülő, aki adott esetben addig is vigyázott napközben a gyerekre, azt kéri majd a szülőtől, hogy kapja ő az ellátást, de a munkáját akkor is ott kell hagynia. Még az a ritka eset is előfordulhat, hogy bizniszel a család, és megkérik a nagypapát vagy a nagymamát, hogy menjen el gyedre, és osztozzanak a hasznon, merthogy a variációkba ez is belefér. (Moraj a kormánypártok soraiban.)

Elképzelhető az a mögöttes kormányzati cél, hogy az idősebbeket kiszorítsák a munkaerőpiacra, hiszen rájuk a gyed extra kedvezménye nem vonatkozna, tehát ők nem kapják az ellátást munka mellett. Érdekesség, hogy az indokolás szerint a nagyszülői gyermekgondozási díj azt a munkát ismeri el, ahol még a nem nyugdíjas nagyszülő, segítve a dolgozó szülőket, részt vesz az unokája ellátásában. Mindez számos kérdést vet fel. Ezek szerint a gyermeknevelés munka. Ezek szerint, ha mindezt egy nyugdíjas nagyszülő látja el, az meg nem munka. Ha valaki nem a dolgozó szülők, hanem a tanuló vagy a munkát kereső szülők gyermekeit gondozza, az nem érdemes támogatásra. Ezek szerint az a szülő, nagyszülő, akinek nincs előzetesen kellő biztosítási ideje, nem érdemes a gyermeknevelés mint munka végzésére, ilyen szintű támogatásra, hiszen van, aki lényegében csak tizedakkora összegű támogatást kap gyes révén, mint az a szülő, aki a gyed által kapja az ellátást. A támogatás, akármilyen sok vagy kevés embernek jelent lehetőséget, alapvetően a magas jövedelmű, jobb helyzetű családoknak lett kitalálva, mindez tovább fokozza a családtámogatás egyre növekvő egyenlőtlenségeit.

(11.20)

Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A nagyszülői gyed intézménye ebben a formájában nem életszerű támogatási forma, erre is utaltak már képviselőtársaim. A valódi problémákra nem ad választ. Mivel sokan egyre később vállalják az első gyermeküket, így sok esetben a nagyszülő már nyugdíjas, akiket eleve kizárnak a jogosultak köréből. Mindeközben egyébként 18 éve létezik a nagyszülői gyes, amit említettem, amit a nyugdíjasok is igénybe vehetnek, de jóval alacsonyabb összegben. Mindezek miatt is sokkal fontosabb lépés lenne a gyes, a gyet, az anyasági támogatás összegének jelentős emelése és indexálása, ezáltal támogatva a szülőket és a nagyszülőket.

Már a családvédelmi akcióterv bejelentésekor is elmondtuk, hogy a népességfogyás számos okra vezethető vissza. Egyik probléma a kivándorlás. Minden hatodik gyermek ma külföldön születik. Egyébiránt csak megjegyzem, hogy akik itthon szülnek is, a lehető leghamarabbi időpontban pakolnak össze és mennek el Magyarországról.

A másik probléma a magas halálozás, ezért különösen fontos az egészségügy javítása. Nem utolsósorban pedig a születések számának növelését kell erősíteni. Ehhez azonban komplex intézkedésekre van szükség, a szociálpolitikától kezdve az oktatáson, lakhatáson át az egészségügyig. Ezért nyújtotta be az MSZP a „Gyerek, család, lakhatás” programról címet viselő H/5359. számú határozati javaslatát, amit azonban a kormánypárti képviselők a Népjóléti bizottság ülésén leszavaztak.

Ezzel együtt az MSZP számára is kiemelten fontosak a családok. Úgy gondoljuk, hogy az államnak a gyermek születését és nevelését is támogatni kell. Tehát nemcsak a gyerek megszületését, hanem a gyermek felnevelését is támogatni kell. Köszönöm szépen a türelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai