Készült: 2024.09.20.01:10:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2001.06.12.), 297. felszólalás
Felszólaló Dr. Kóródi Mária (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  297  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÓRÓDI MÁRIA (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A Szabad Demokraták Szövetségének parlamenti frakciója nevében tisztelettel arra kérjük önöket, hogy vegyék tárgysorozatba a nők és férfiak közötti esélyegyenlőség biztosításáról szóló törvényjavaslatunkat.

Ez év elején, február hónapban nyújtottuk be a törvényjavaslatot, kiegészítve mindazokat a már meglévő jogi konstrukciókat, amelyek tiltják azt, hogy a nők és a férfiak közötti megkülönböztetés az élet különböző területein érvényesüljön. Az emberi jogi bizottság a februári tárgyalás során nem támogatta a törvényjavaslatunk tárgysorozatba-vételét, és mi arra gondoltunk, hogy talán érdemes megkérdeznünk az országban létező, a kérdéssel foglalkozó, illetve a munkavállalással is foglalkozó civil szervezetek véleményét.

A tapasztalataink és a civil szervezetek véleménye az, hogy a törvényjavaslatunk megtárgyalása rendkívül fontos lenne. Meghívtuk egy megbeszélésre a kormányzat mellett működő Nőképviseleti Tanács civil oldalát is, ahol szinte egyenként azt állították a civil szervezetek, hogy nagyon fontosnak tartanák ennek a törvényjavaslatnak a megvitatását. Ugyanitt tartottunk egy konferenciát is civil szervezetek részvételével, ahol szintén megerősítették, hogy társadalmi igény mutatkozik arra, hogy ennek a kérdésnek a kezelését a magyar parlament, az Országgyűlés, a politikusok komolyabban megvitassák.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nem vitatható, hogy nagyon fontos lépést tennénk meg, ha ennek a törvényjavaslatnak a megvitatását a Magyar Országgyűlés megkezdené, hiszen valamennyiünk érdeke, hogy egy diszkriminációmentes társadalomban éljünk. Más fejlett országokban is létezik ilyen törvényjavaslat, példának okáért egyébként a precedensjogáról ismert Anglia is fontosnak tartotta, hogy az esélyegyenlőség kérdését törvényben rögzítse.

Ha ezt a törvényjavaslatot, amelyet az Országgyűlés elé terjesztettünk, megtárgyalnánk, akkor beszélhetnénk arról, hogy hogyan lehet az alkotmányos és politikai szlogenek világából kiemelni és ténylegesen érvényesíteni az esélyegyenlőséget, hiszen az nem vitatható, hogy ez az egyenlőtlenség létezik, és erre a legjobb példákat, a számszerűsíthető példákat a munka világából lehet felhozni. Ma Magyarországon a nők keresete a munka világában lényegesen alacsonyabb, mint a férfiaké. Igazolja ezt egy 1998-as adat, amely szerint 1998-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott férfiak bruttó havi átlagkeresete 76 400 forint volt, a nők ugyanilyen átlagkeresete pedig 60 500 forint volt. Ez jelentős különbség, és nyilván nem indokolt, hiszen a nők végzettsége, képzettsége és munkateljesítménye ugyanazt a szintet eléri, mint a férfiaké. Ugyanígy számszerűen bizonyítható, hogy a nők karrierlehetőségei is rendkívül beszűkültek, sokkal kevesebb nő éri el ugyanazzal a teljesítménnyel a magasabb beosztást, mint a férfiak.

Az a törvényjavaslat, amelyet az Országgyűlés elé terjesztettünk, tulajdonképpen lehetővé kívánja tenni, hogy a bíróság előtt végrehajthatóvá váljon, a bíróság által kártérítésre legyen kötelezhető az a munkáltató, amelyik a diszkriminációellenes tilalmakat nem tartja be. Ezenkívül a törvényjavaslatunk azt kívánja megcélozni, hogy az állam is aktívabb szerepet vállaljon annak a nem jelentéktelen értéknek a megalapozásában, amelyet a hátrányos megkülönböztetés tilalma jelent. Azt szeretnénk elérni, hogy az állam azokban az eljárásokban, ahol kedvezményeket biztosít, ne részesíthesse kedvezményekben azokat, akikről bebizonyosodik, hogy a hátrányos megkülönböztetés tilalmát megsértették. Így ne lehessen állami támogatáshoz jutni, illetőleg ne lehessen a közbeszerzési eljárásokban részt venni azoknak, akikről a bíróság előtt bebizonyosodott, hogy ezt a tilalmat megszegik.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! A számtalan megbeszélésen, vitán, konferencián nagyon sokszor találkoztunk a kormány képviselőjének álláspontjával. A kormány képviselői minden ilyen alkalommal azt mondták, hogy egyetértenek azzal, hogy ez a probléma létezik, egyetértenek azzal, hogy ezt a problémát kezelni kell. Tisztelettel szeretnénk megkérdezni, hogy ha egyetértenek azzal, hogy a probléma létezik és kezelni kell, akkor miért nem támogatják a törvényjavaslatunkat. Reméljük, hogy ez itt ma megváltozik, és önök igen szavazataikkal lehetővé teszik, hogy a kérdésről a parlamentben vitatkozni tudjunk.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  297  Következő    Ülésnap adatai