Készült: 2024.04.26.09:21:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

157. ülésnap (2004.06.07.), 156. felszólalás
Felszólaló Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ)
Beosztás igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:14


Felszólalások:  Előző  156  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Kétségtelen tény, hogy a befektetők rendkívül nehéz helyzetben vannak. Nekem az igazságügyi tárca nevében a konkrét ügyre vonatkozóan semmilyen hatásköröm nincs sem intézkedni, sem egyebeket tenni, én a jogi lehetőségekről, az elvi lehetőségekről tudok talán önnek valamilyen tájékoztatást adni.

Nagyon sajnálatos, hogy az ügyben a károsultak többsége olyan kisbefektető, akik szinte egy élet munkájával gyűjtötték össze a befektetni kívánt összeget. Azonban az együttérzésem mellett is meg kell állapítanom, hogy az érintettek természetesen maguk döntöttek az ilyen formában történő befektetésről. Nyilván azért, mert a befektetési hirdetések jóval magasabb kamatot ígértek, mint amilyen a szokásos üzletmenet szerint elvárható lenne vagy reális lett volna. Emiatt természetesen számolniuk kell azzal, hogy a befektetések egyúttal jóval nagyobb kockázatot is jelentettek.

Meg kell tenni a megfelelő jogi lépéseket abban az esetben, ha a kisbefektetők pénzének elvesztése nem az üzleti kockázat részeként, hanem azért történt meg, mert a szövetkezet vezetői bűncselekményt követtek el. Tehát ha a befektetők által adott szolgáltatások bűncselekmény miatt nem állnak már rendelkezésre, akkor az ügy kivizsgálására a rendőrség, ügyészség rendelkezik kizárólagos hatáskörrel. Ha más jogos, egyéb jellegű kártérítési igényeket megalapozó mulasztások történtek a vezetők részéről, akkor pedig a polgári jog szabályai szerint a polgári bíróságok feladata lesz az ügy kivizsgálása és elbírálása.

A konkrét jogi fogalmat tekintve a befektetőket védő lehetőség az ön által is említett, a polgári perrendtartásban szereplő ideiglenes intézkedés. Eszerint a bíróság kérelemre ideiglenes intézkedéssel elrendelheti a kereseti kérelemben, illetve az ideiglenes intézkedés iránti kérelemben foglaltak teljesítését, ha ez a közvetlenül fenyegető kár elhárítása vagy a jogvitára okot adó állapot változatlan fenntartása, illetve a kérelmező különös méltánylást érdemlő jogvédelme érdekében szükséges. Ezt a bíróságok haladéktalanul megtehetik.

A következő egy percben pedig a büntetőjogi lehetőségekről szeretnék néhány szót szólni.




Felszólalások:  Előző  156  Következő    Ülésnap adatai