Készült: 2024.09.26.02:33:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2020.02.24.), 232. felszólalás
Felszólaló Dr. Zsigmond Barna Pál (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  232  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL (Fidesz), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Én is mindenekelőtt szeretettel köszöntöm Izsák Balázs urat, a Székely Nemzeti Tanács elnökét és a megjelent delegációt. Isten hozta önöket! Szeretnék gratulálni ahhoz a munkához, amit az elmúlt években kifejtettek annak érdekében, hogy sikerre vigyék ezt a kezdeményezést. Igazából félúton vagyunk, most következik a dolog java, de önök az elmúlt években elérték azt, hogy sok-sok akadály után mégiscsak lehetőség van arra, hogy aláírást tudjunk gyűjteni egy nemes cél érdekében.Fontosnak tartom azt a nemzeti egységet, ami kialakult a kezdeményezés során. Szeretném külön megköszönni Keresztes László Lórántnak azt a munkát, amit ennek érdekében kifejtett. És valóban angyal szállt le a teremre most is, meg korábban is, az egyeztetések során, hiszen összhang mutatkozott minden parlamenti párt vonatkozásában, és ritka az ilyen pillanat a magyar Országgyűlésben. Úgyhogy ezt mindenképpen elérték, hogy nemzeti összhangot tudtak teremteni, együttműködést és összhangot a pártok között.

Miről is szól ez a kezdeményezés? Erről képviselőtársam már beszélt, és fognak beszélni a felszólalók még. Talán annyit még, hogy azt is szolgálja ez a kezdeményezés, hogy a területeknek maradjon meg a regionális identitása, tehát Székelyföld maradjon meg székelynek, egy magyar régió maradjon meg magyarnak, tehát mindenképpen a nemzeti jelleg megőrzését is szolgálja ez a kezdeményezés.

Az Európai Unióban nagyon fontos, hogy legyenek olyan ügyek, amelyekben a polgárok ki tudják fejezni akaratukat, erről szól a polgári kezdeményezés lehetősége. Elhangzott már, hogy május 7-éig kell egymillió aláírást összegyűjteni. Nem elég az, hogy Magyarországon, Romániában és Szlovákiában összegyűlnek a megfelelő számú aláírások, hanem további négy országra van szükség, tehát mindenkit arra biztatok, hogy akár a pártcsaládon belül szorgalmazza további négy országban a szükséges számú aláírások összegyűjtését. Én magam ott lehettem Magfalván akkor, amikor elindult ez a kezdeményezés, az elsők között írhattam alá a Székely Nemzeti Tanács kezdeményezését, és a Nemzeti összetartozás bizottságában is ott lehettem, amikor Pánczél elnök úr javasolta egy állásfoglalás elfogadását, amelynek következménye most ez a plenáris vita, illetve az a kezdeményezés, amit Keresztes László Lóránt indított, hogy a parlament is fogadjon el egy hasonló tartalmú határozatot.

Nem szabad lemondani arról, hogy a polgári kezdeményezéseken keresztül az elcsatolt területeken élő magyar közösségek jogokat szerezzenek, még akkor is, ha tudjuk, hogy ez egy nagyon nehéz út, hiszen az, hogy az Európai Unió asztalára tesszük ezeket a kérdéseket, nem jelenti automatikusan azt, hogy ezek a dolgok ott értő fülekre találnak, ott is sokat kell dolgozni ezekben a testületekben. Az a célunk, hogy az Európai Unió ne csak a migránsok jogaival foglalkozzon, hanem az őshonos nemzeti közösségek jogaival is, hiszen Európában 50-60 millió polgártársunk tartozik az őshonos nemzeti közösségekhez, tehát fontos, hogy ezekről a dolgokról is beszélgessünk. És ha az Európa Tanácsban helye van ezeknek a vitáknak, reméljük, hogy az Európai Unióban is egyre többen értik majd azt, hogy mit is jelent az, hogy nemzeti közösség, őshonos nemzeti közösség, és sikerül majd bizonyos kötelező érvényű jogszabályokat is elfogadni.

Szóljunk két szót arról, hogy volt már egy hasonló kezdeményezés, a nemzeti kisebbségvédelmi kezdeményezés, a Minority SafePack, amely vonatkozásában sikerült összegyűjteni egymillió aláírást, tehát ilyen értelemben sikerrel járt az aláírásgyűjtés, ott van az Európai Unió asztalán, a parlamenti vitára vár. Ha úgy tetszik, ez egy előpróbája lesz annak, hogy mit is lehet elérni; az egy általánosabb kérdéskör, nem egy ilyen kifejezetten szakkérdés, ami a régiókról szól. Tehát nagyon érdekes lesz azt megfigyelni, hogy mit lehet elérni annak érdekében, hogy az Európai Unió általános törvénykezésébe bekerüljön ez a kisebbségi gondolat, tehát nagyon sok jogszabály vonatkozásában be lehet vinni ezt a gondolatot.

Mindenkit arra biztatok, hogy a képviselőcsoportján, a pártcsaládján keresztül próbáljon minél több ügyet becsatornázni az Európai Unió testületei elé, amelyek a nemzeti közösségekkel, őshonos nemzeti közösségekkel foglalkoznak. Az, hogy most mi elfogadunk egy határozatot, nem jelenti a dolog végét, a dolog folytatását jelenti, nem is a kezdetét, de mindenképpen egy megújult lendületre van szükség, hiszen nem állunk jól, mondjuk ki őszintén.

Három hónap van még hátra, és szükség van még 850 ezer aláírásra, de igazából többre, mert mindenképpen több aláírást kell összegyűjteni, biztos találnak majd ilyen-olyan kifogások alapján érvénytelen aláírásokat. Tehát szükséges az, hogy mindenki odategye magát és a saját eszközeivel minél több aláírást tudjon összegyűjteni. Mi ezt a munkát végigcsináltuk a Minority SafePack kapcsán, láttuk, hogy ez nem egyszerű. Nem elég az elektronikus felület, a nemzetiregiok.eu, ami nagyon fontos, hanem bizony utcán is kell aláírást gyűjteni, különféle fórumokon kell aláírást gyűjteni, és mindenképpen a média segítségére is szükség van. Fontos az, hogy használjuk ki ezt a felületet, és mindenki a saját felületein népszerűsítse az ügyet.

Én mindenképpen támogatom a kezdeményezést, és mindenkit arra kérek, hogy támogassa a holnapi nap folyamán. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  232  Következő    Ülésnap adatai