Készült: 2024.09.21.06:29:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (2011.06.27.),  179-182. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:47


Felszólalások:   175-178   179-182   183-186      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Stágel Bence, a KDNP képviselője, kérdést kíván feltenni a vidékfejlesztési miniszternek: "Miként segítik az integrált közösségi és szolgáltató terek a kistelepüléseken élő fiatalok mindennapjait, és milyen garanciák biztosíthatják a szolgáltató központok hosszú távú működését?" címmel.

Stágel Bence képviselő urat illeti a szó.

DR. STÁGEL BENCE (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Még az Új Magyarország vidékfejlesztési program keretében került kiírásra az integrált közösségi és szolgáltató terek létrehozására irányuló pályázat. A pályázat célja olyan szolgáltató központok kialakításának támogatása volt, amelyek többek közt szakmai, módszertani támogatást nyújtanak az adott kistelepüléseken zajló ifjúsági munkához.

Örvendetes tény, hogy idén országosan több mint 300 közösségi tér kezdte meg működését a pályázati kiírásnak megfelelően az 5 ezer fő alatti kistelepüléseken. Az integrált közösségi és szolgáltató terek kötelező feladatvállalásához kapcsolódóan kiemelt célként kezelik a vidéken élő fiatalok közösségeinek generálását, azok fejlesztését, így különösen a hátrányos helyzetű régiókban élő fiataloknak közművelődési és ifjúsági programok szervezését, ifjúságfejlesztési folyamatok elindítását, ifjúsági információs pontok működtetését.

A mindenkori kormányzat kiemelt feladata kell legyen a kistelepüléseken élő tehetséges fiatalok képesség- és készségfejlesztése, a vidéki létből eredő esetleges hátrányos helyzetük kompenzációja, valamint az egyéni tisztességes megélhetésük elősegítése. A fiatalok, különösen pedig a kistelepüléseken élő fiatalok jövőbeni boldogulásához elengedhetetlen a megfelelő színvonalú és hosszú távon működtetett közösségi terek, szolgáltató központok működtetése.

Ismerve azonban a kistelepülések rossz anyagi helyzetét, kérdezem államtitkár urat, hogy miként segítik ezek az integrált közösségi és szolgáltató terek a kistelepüléseken élő fiatalok mindennapjait, és milyen garanciák biztosíthatják a szolgáltató központok hosszú távú működését.

Várom megtisztelő válaszát.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót V. Németh Zsolt államtitkár úrnak. Öné a szó, államtitkár úr.

V. NÉMETH ZSOLT vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az integrált közösségi és szolgáltató terekre vonatkozó nyertes pályázatok száma 635 darab, amelyből 147 a leghátrányosabb helyzetű kistérségekre esik. A program célja a helyi közösségi tér, a helyi civil ház létrehozásán túl egyéb szolgáltatások biztosítása is mind a fiatalok, mind az idősek számára; például a számítógép- és internethasználat, valamint a könyvtári szolgáltatások nyújtása. Az IKSZT valódi civil házként a közönség szolgálatában áll, az üzemeltetőjének ifjúsági programokat is kell szerveznie. A fenntartó kötelezettséget vállal az ifjúsági programok, közművelődési programok szervezésén túl ifjúsági pult kialakítására is.

A szolgáltatás célcsoportja a 12-29 éves korosztály, amelybe nemcsak a településen élő, hanem az ott tanuló, illetve a térségben élő fiatalok is beletartoznak. A program az Új Magyarország vidékfejlesztési programon belül újszerű finanszírozási formát jelent, hiszen az infrastrukturális fejlesztés támogatása a szolgáltatásokhoz kapcsolódó eszközök beszerzése mellett, a legfeljebb 200 ezer eurónak megfelelő forintösszegű támogatás magában foglalja a működés megkezdését követően első 3 évben a címbirtokos részére nyújtandó működési támogatást, mintegy kezdő segítséget adva a fenntarthatóság biztosításához.

Az IKSZT működtetésére elszámolható kiadás a működés első évében legfeljebb 3,2 millió, a második évben 2,2, a harmadik évben legfeljebb 1,1 millió forint lehet. A közösségi szolgáltató terek fenntartását a nyertes önkormányzatoknak vagy más pályázóknak kell biztosítaniuk. Ezt segíti az is, hogy az IKSZT-ben lehetőség van a vállalkozói terek, üzleti szolgáltatások kialakítására, ezáltal a bevételszerző képesség növelésére, szolgálva ezzel az IKSZT-k hosszú távú működését.

Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   175-178   179-182   183-186      Ülésnap adatai