Készült: 2024.09.21.13:01:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (1999.12.20.),  80-83. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:37


Felszólalások:  Előző   80-83   83-86      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÉCS IMRE (SZDSZ): Folytatódnak a házkutatások, fegyvert, sokszorosításra alkalmas papírt, röpcédulákat keresnek, az Új Ember című katolikus lap szerkesztőségében is. A munkahelyeken a "dolgozók" megakadályozzák a pártszervezést: "Az üzemben termeljünk, ne politizáljunk!". Válaszul fokozzák a munkástanács-vezetők letartóztatását, sokukat megverik.

A MEFESZ követeli az egyetemek megnyitását. Hruscsov, Malenkov szovjet vezetők bolgár, cseh, román pártvezetőkkel Budapesten tanácskoznak, a lengyeleket nem hívták meg.

Visszaérkezik a repülőfőhadnagy Bécsből, lesújtó hírekkel: találkozott emigráns vezetőkkel, beszélt telefonon Kéthly Annával, tájékozódott a bécsi nyugati követségeken: semmi remény, a Nyugat nem fog segíteni, a status quo fenntartásában érdekeltek, az amerikaiak betartják a jaltai felosztást. A nyugati rádiók által közölt hírek a magyar ellenálló és partizáncsoportokról egyszerűen nem igazak. Nem szabad növelni a véráldozatot, amúgy is sokat veszítettünk. Fel kell oszlatni az ellenállási gócokat, meg kell szabadulni a fegyverektől, hiszen Kádárék csak arra várnak, hogy lecsaphassanak ránk. Hosszú, keserves vita után felszámoljuk a spontán szervezeteket, az exponált személyeket külföldre küldjük, mi meg visszatérünk oda, ahonnan október 23-án elindultunk: az egyetemre, a gyárba, a háztartásba. Rám bízták a szálak elvágását.

Sajnos a bécsi angol nagykövetségen és az emigráns szervezetekben a folyamatosan működő kommunista titkosszolgálatnak aktív ügynökei voltak, akik sok mindent jelentettek, de ez egy későbbi történet.

Január 10-én az ENSZ Közgyűlés határozatára különbizottság alakul a magyarországi események kivizsgálására, amely megkezdi tényfeltáró munkáját. Kádárék tiltakoznak a bizottság felállítása ellen, nem engedik be az ENSZ-bizottságot.

Január 11-én, tiltakozásul a gyáróriás elfoglalása és kádárista vezetők beerőszakolása miatt, a Csepeli Központi Munkástanács lemond, a tüntető munkások betörnek a központi irodákba, hogy a kormánybiztost eltávolítsák. Preszmajer Ágoston a spontán munkásgyűlésen követeli a Nagy Imre-kormány visszaállítását, és társait a forradalom folytatására buzdítja. A karhatalom kiszorul, majd nagy erősítést kapva ellentámadásba megy, tüzelnek a fegyvertelen munkásokra - többen meghalnak és megsebesülnek, sok munkást letartóztatnak, közük Nagy Eleket, a központi munkástanács szókimondó elnökét. Hasonló megmozdulások voltak több gyárban, az Északi Járműjavítóban is.

Másnap kihirdetik a törvényerejű rendeletet a "gyorsított büntetőeljárás" bevezetéséről, amely utat nyit a gátlástalan statáriális kivégzésekhez. Közüzemnek minősítenek minden száz főnél többet foglalkoztató üzemet, hogy a sztrájkolókat, a munkástanács-vezetőket statáriummal fenyegethessék és elítélhessék.

Január 14-én letartóztatják a forradalomért rendkívül sokat tevő Szirmai Ottót.

Csou-En-Laj kínai miniszterelnök látogat Budapestre, támogatja a megtorlást.

Január 16-án betiltják az Írószövetség működését.

17-én elfogják Preszmajer Ágostont, majd november 7-én kivégzik a bátor munkásvezetőt.

19-én kivégzik Dudás Józsefet és Szabó bácsit, letartóztatnak egy sor írót, újságírót.

21-én beiktatják az újraválasztott Eisenhower amerikai elnököt.

Január 22-én váratlanul kiengedik Bárány Jánost. Titokban találkozom vele, elmondja: csalinak engedték ki, senki se keresse meg; javasolja, hogy kiket menekítsünk külföldre, mert tudnak róluk. Április 20-án végleg letartóztatják, senkit sem tudtak a révén elfogni. '59-ben negyedmagával kivégzik.

Ekkor már nem lehet a nyugati határon átmenni, de Jugoszlávia felé még viszonylag nyitott a határ. Két társammal lemegyünk Szegedre, egyiküket, Lévai Máriát már keresi a rendőrség. Sikerül átjuttatni. Ugyancsak "katonásan" átmegy Kárászy főhadnagy.

Iskolás gyermekek fekete karszalaggal járnak, igen sok már a Kossuth-szakállas fiatalember.

Bibó István sem adja fel.

Visszatérek az egyetemre, vizsgáimat abszolválni.

Még mindig élünk.

ELNÖK: Nagyon szépen köszönjük, képviselő úr. Megadom a szót Hende Csaba államtitkár úrnak. Tessék!

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Mécs Imre Képviselő Úr! Engedje meg, hogy a kormány nevében - úgy is, mint annak a generációnak a tagja, amelyik még nem is élt akkor, amikor mindaz, amiről ön beszélt, valóság volt, véres valóság - megköszönjem, hogy ma este ezekről a súlyos időkről ilyen méltóképpen megemlékezett.

Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Köszönjük, államtitkár úr. Azt hiszem, a jelenlévők, mindnyájunk nevében mondta ezeket a mondatokat Mécs Imre képviselő úrnak.

Megadom a szót Bauer Tamás képviselő úrnak napirend utáni felszólalásra: "Háttal Európának XV." - uramisten, de sok már, képviselő úr, tizenötödik alkalommal! Tessék!




Felszólalások:  Előző   80-83   83-86      Ülésnap adatai