Készült: 2024.09.23.19:43:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

256. ülésnap (2013.02.26.), 115. felszólalás
Felszólaló Dr. Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:06


Felszólalások:  Előző  115  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GAUDI-NAGY TAMÁS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Pősze Lajos szavaira annyiban reagálnék, hogy az Európai Unió önmagában nem rendelkezik kisebbségvédő értékrenddel, tehát nincs egy olyan rezsim, amely kellő hatékonysággal védene, és ezért is folyamatosan eltolják maguktól azokat a problémákat, és mindig kétoldalú egyeztetést kérnek a tagállamoktól, amikor tényleg ilyen nyilvánvaló diszkrimináció zajlik, hogy magyar embereket megfosztanak szlovák állampolgárságuktól, mert felvették a magyar állampolgárságot. Tehát ilyen ügyekben azért sokkal határozottabban kell fellépnünk, annak ellenére, hogy egyébként nincs. Az Európa Tanács és az EBESZ rendszerére hivatkozik általában az Európai Unió is, az alapjogi chartában szerepel egy kisebbségvédő klauzula, de ez nem elég erős.

Tehát az is fontos feladata lett volna a magyar diplomáciának - és ez egy kritikánk volt, és ezt fönntartjuk -, hogy az uniós elnökség ideje alatt sokkal erőteljesebben, átütőbben kellett volna a magyarság megoldatlan helyzetét Európa homlokterébe helyezni. Ez egy kihagyott lehetőség volt, de nem úszott el még olyan értelemben a hajó, hogy ott vannak az európai parlamenti képviselők minden jelentősebb párt részéről, és itt sokkal többet tudnának még tenni.

A másik, amit szeretnék még elmondani, hogy a délvidéki magyarellenes atrocitások körében Magyarországnak valóban sokkal több a tennivalója, ugyanis nemzetközi jogi alapelv - ez a bántalmazott nők vonatkozásában is kijegecesedett alapelv már, de az ilyen nemzetiségi alapú atrocitások esetében is -, hogy az államnak ilyenkor nem egy passzív megfigyelői szerepe van, hanem az államnak egy aktív, tevőleges kötelezettsége van arra, jelen esetben a szerb államnak, hogy a megelőzés, a felderítés, felelősségre vonás érdekében sokkal hatékonyabban lépjen fel. Tehát ez az, amit Szerbia még a mai napig nem teljesít, sok más, egyébként szintén még nem teljesített kötelezettsége mellett, és ezért van az, és ezért kérjük önöktől azt, hogy Szerbia uniós csatlakozását addig ne támogassák, amíg a magyarság összes problémája nem orvosolódik Délvidéken.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  115  Következő    Ülésnap adatai