Készült: 2024.09.26.18:35:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

63. ülésnap (2015.04.07.),  19-22. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:39


Felszólalások:   15-18   19-22   23-26      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A következő napirend előtti felszólalásra jelentkezett Gulyás Gergő, Gergely (Derültség a kormánypártok soraiból.) alelnök úr: „A tapolcai időközi választások tétje” címmel. Öné a szó, alelnök úr.

DR. GULYÁS GERGELY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Mint az itt, a megelőző vitából is már kiderült, vasárnap Tapolcán időközi képviselő-választásra kerül sor, Ajka, Tapolca, Sümeg és a térségben élő településeken mintegy 80 ezer választópolgár nyilváníthatja ki demokratikus keretek között a véleményét. Úgy gondoljuk, hogy fontos meghatározni azt, hogy ennek a választásnak mi a tétje, és mi nem tétje már. Nem tétje az, hogy a kormánypártoknak lesz-e kétharmados többsége, hiszen erről a választópolgárok Veszprémben már döntöttek. A tétje tehát az, hogy a térségben élők érdekeit ki fogja képviselni az Országgyűlésben az előttünk álló három évben.

Úgy gondoljuk, hogy a kormánypártok jelöltjének erre nem csupán azért van a legjobb esélye, mert kormánypárti jelöltként egy térségnek lobbizni mindig könnyebb, mint ellenzékből ‑ ellenzékből sem lehetetlen ‑, hanem azért, mert a Fidesz-KDNP jelöltje kiemelkedően a legalkalmasabb arra, hogy a Tapolcán, Ajkán, Sümegen és a környékbeli településeken élők érdekeit az Országgyűlésben képviselje.

Fenyvesi Zoltán több mint 25 évig tanított Ajkán, jól ismeri a várost, jól ismeri Tapolcát, jól ismeri a térségben élők problémáit, és pontosan látja annak a térségnek a lehetőségeit. Garancia arra is az ő politikai szerepvállalása és esetleges reménybeli parlamenti jelenléte, hogy az a politika folytatódhasson, amely vitathatatlan eredményeket mutathat föl, amely 2010-ben elkezdődött, és amely ma odavezetett, hogy Magyarországon gyakorlatilag megszűnt az infláció, hogy érezhető mértékű volt az elmúlt másfél-két évben a reálbér-növekedés, hogy 2,5 százalékos volt egy választási évben a költségvetési hiány ‑ emlékezzünk arra, amikor a Szocialista Pártnak a 2006-os választást hazugsággal sikerült megnyernie, akkor majdnem 10 százalékos költségvetési hiányt produkáltak abban az évben ‑, hogy csökken az államadósság, és hogy az Európai Unió 28 tagállamából az egyik legmagasabb gazdasági növekedés, 3,5 százalékos gazdasági növekedés volt az elmúlt évben Magyarországon. Úgy gondoljuk, hogy ennek a politikának az országos szinten való folytatására is az jelent garanciát, ha Fenyvesi Zoltánt tisztelik meg a térségben élők a bizalmukkal.

De a helyi ügyekben is azt látjuk, hogy a többi képviselőhöz képest már képviselőjelöltként is Fenyvesi Zoltán kiváló eredményeket mutathat fel, az ő megkeresésére az egészségügyi kormányzat korrigálta a korábbi, 2012-ben megszületett döntést, és ezért 2,3 milliárd forintos támogatást fog kapni a tapolcai kórház. Ennek köszönhetően a sürgősségi, belgyógyászati ellátás már az idén nyártól a korábbiaknál is jelentősebb mértékben fog fejlődni Tapolcán. Új mentőállomás jön létre, amely állandó ügyeletet biztosít a helyben élőknek. Ezeket sikerült már jelöltként is Fenyvesi Zoltán kezdeményezésére elérni. Ezekről a kormány döntött, az ezekhez szükséges forrásokat ebben az évben és az elkövetkező években is a kormány a térség számára biztosítani fogja.

És azt is látjuk, hogy kik az ellenfelek, és érdemes erről is beszélni, a Jobbik mindig kikéri magának a szélsőségesség vádját. Egyszerűbb lenne nem a vádat kikérni, hanem olyan személyeket indítani, akikre ilyen bélyeg teljes alappal nem süthető rá. Sajnos az a helyzet, hogy a térségben most indítandó jobbikos jelöltről nem mondhatjuk azt, hogy ez a bélyeg ne lenne teljesen indokolt. Államtitkár úr ezt hosszabban is kifejtette.

Úgy gondoljuk, hogy az lenne az érdeke mindenkinek, hogy alapvető demokratikus meggyőződéssel rendelkező embereket indítsunk mindenhol. Örülnénk, ha a jövőben ez a Jobbiknak is sikerülne, és külön örülnénk, ha a választópolgárok nem díjaznák az ettől minden megjegyzésével nagyon távol álló jelöltnek az indulását.

És valóban a Magyar Szocialista Párt sem dicsekedhet a jelöltjével, a Magyar Szocialista Párt jelöltje a MAL Zrt. felügyelőbizottságában ült akkor, amikor a tragikus vörösiszap-katasztrófa történt, és akkor sem gondolta, hogy le kellene mondania, amikor a cégvezetők azt közölték a több ember halálát okozó katasztrófa után, hogy a vörösiszap nem mérgező. Úgy gondolom, hogy ez minősíti azt, hogy ő hogyan állt a katasztrófához, az ott történtekhez, és úgy gondolom, hogy a választópolgároknak ezt is értékelni kell akkor, amikor arról döntenek, hogy ki képviselje a térségben élőket.

Úgy gondoljuk tehát, hogy Fenyvesi Zoltánt a kormánypártok személyében is, nem csupán a kormánypárti támogatás okán, jó szívvel ajánlhatják a választópolgárok figyelmébe. Arra kérünk mindenkit, hogy vegyen részt a demokratikus megmérettetésen, és szavazzon, éljen a választójogával, és hogyha úgy gondolja, hogy Fenyvesi Zoltán a legalkalmasabb jelölt, ahogy mi is gondoljuk, akkor őt támogassa szavazatával a most vasárnapi választáson.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Viszonválaszra megadom a lehetőséget L. Simon államtitkár úrnak.

L. SIMON LÁSZLÓ, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen a felszólalását, tulajdonképpen azt a vitát folytathatnánk, amit az előbb Volner képviselő úr felszólalásával megkezdtünk. Én örülök annak, hogy képviselő úr ilyen szépen összefoglalta az előttünk álló hétvége választásának a tétjét. Valóban az a kérdés, hogy olyan képviselő fog-e a parlamentben ülni, aki megtalálja az utat a kormányhoz, az államtitkárokhoz, a miniszterekhez, és hitelesen, kellő erővel tudja képviselni a helyben élőket, vagy olyan, aki ellenzékből, az ellenzéki szólamokat hangoztatva, a kormány folyamatos gyalázásával tölti az idejét és nem azzal, hogy értéket teremtsen, az összefogást erősítse.

Tisztelt Képviselő Úr! Én is úgy látom, hogy erre a legalkalmasabb az a Fenyvesi Zoltán, akit személyesen is ismerhetek, akivel találkoztam az elmúlt héten például Csabrendeken vagy Káptalanfán. Olyan lakossági fórumokon vettem részt, ahol a polgárok nyitottak, ahol várják azt, hogy az a munka folytatódjék, amelyet a kormány 2010-ben megkezdett. Két kérdés izgatja a környéken élőket alapvetően. Az egyik a munkahelyteremtés, és mint azt hallottuk ma már a napirend előtti vita során is, ebben a kérdésben az elmúlt 25 évben a legfontosabb eredményeket éppen az Orbán-kormány tudta elérni.

(11.50)

2010 óta több mint 400 ezerrel nőtt a dolgozók száma, és ezen keresztül természetesen a fórumokon részt vevő települési polgármestereket a közmunkaprogram továbbvitele is érintette és érdekelte, hiszen a közmunkaprogram bevezetése a tapolcai, ajkai, sümegi térségben és a kistelepüléseken különösen fontos, de a nagyobb településeken is sok-sok eredményt értek el általa. És a másik, talán még ennél is aktuálisabb kérdés, az a térségi egészségügyi ellátás, ahogyan azt képviselő úr is mondta. Valóban mindenkit érdekel az, hogy akár Sümegprágáról, akár Káptalanfáról, akár magáról Sümegről ‑ ahol most már csak néhány funkciója működik az egykori kórháznak ‑ mennyi idő alatt lehet eljutni Tapolcára, mennyi idő alatt lehet eljutni Ajkára, és hogy a tapolcai és az ajkai kórház számukra milyen egészségügyi szolgáltatásokat nyújt.

A kormány, mint ahogy azt képviselő úr is elmondta, a tapolcai kórház fejlesztésére több mint 2 milliárd forintot fog fordítani az előttünk álló időszakban. (Szilágyi György: Most. Most akar.) Most fogja fordítani, és sosem késő fordítani, tisztelt képviselőtársaim. (Közbeszólások a Jobbik soraiból. ‑ Szilágyi György: Be akartátok zárni!) Jobbi­kos képviselőtársaim bekiabálnak… ‑ bizony, sosem késő a kórházakra, az egészségügyi ellátásra és bármilyen szociális, egészségügyi, kulturális intézményre pénzt fordítani. Tisztelt Képviselőtársaim! Bizony, ez a kormány fölismeri a felelősségét, és fölismeri azt, hogy milyen feladat van előtte, ezért mindig időben jön a segítség, mindig időben van az a forrás, amit a kormány, a harmadik Orbán-kormány biztosít.

Természetesen ugyanilyen fontos a már képviselő úr által is említett új mentőállomás kérdése, hiszen ma már nemcsak az a kérdés, hogy milyen színvonalú egészségügyi ellátásban részesülhetnek a vidéken élő honfitársaink is, hanem hogy milyen gyorsan jutnak el a lakóhelyükhöz legközelebbi kórházba akár egy életmentő műtétre, segítségre. Az új mentőállomás ebből a szempontból stratégiai jelentőségű, érezhetik a tapolcaiak, hogy a kormány annak ellenére is mellettük van, hogy jobbikos polgármestere van a településnek. Ebből is látszik az, hogy az Orbán-kormány nem tesz különbséget település és település között aszerint (Apáti István: Dehogynem!), hogy ellenzéki vagy kormánypárti vezetője van. (Apáti István: Ez hazugság! ‑ Felzúdulás a Jobbik soraiban.) Ez a kormány minden magyar állampolgár érdekét szem előtt tartja, és azokra a honfitársainkra is figyelünk, azokat is segítjük és azokat is szolgáljuk, akik egyébként nem ránk, nem a mi politikai tömörülésünkre szavaztak.

Ígérjük innen is, e helyről is, hogy ez a jövőben is így lesz, bármi is legyen a vasárnapi választás eredménye ‑ bár mi nagyon bizakodunk a győzelemben ‑, a tapolcai, a sümegi, az ajkai és a környékbeli mindösszesen 60 településnek, a választókerület 60 településének a lakói számíthatnak Magyarország kormányára, számíthatnak a Fidesz-KDNP szövetségére. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   15-18   19-22   23-26      Ülésnap adatai