Készült: 2024.09.18.22:59:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

139. ülésnap (2000.05.04.), 34. felszólalás
Felszólaló Rozgonyi Ernő (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:43


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ROZGONYI ERNŐ (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Hölgyeim és Uraim! Ne tekintsék valamilyen szokványos tiszteletkörnek, de azzal kell kezdenem, hogy az ÁSZ 1999-ben is hatalmas munkát végzett, igen széles körben biztosítva ezzel számunkra az egyes területek kritikai áttekintését. Összességében az elvégzett ellenőrzések, a különféle megállapítások az ÁSZ-tól megszokottan jó minőségűek, vagyis mind a mennyiségileg, mind a minőségileg végzett munkáért elismerés és köszönet illeti az ÁSZ munkatársait és vezetőit. A Magyar Igazság és Élet Pártja képviselőcsoportja nagyra becsüli az Állami Számvevőszék tevékenységét.

Természetesen ezek a vizsgálatok tükröt is tartanak elénk, és az a kép, amivel ilyenkor szembesülünk, nemcsak pozitívumokból áll, már csak azért sem, mert az ellenőrzésnek nem az az általános feladata, nem az az általános célja, hogy dicsérjen, hanem elsősorban az, hogy a problémákat a felszínre hozza, azokkal szembesítsen bennünket, törvényhozókat. A szabályozás hiányosságaitól a végrehajtás rendellenességéig az ok-okozati összefüggések felmutatása a cél, és olyan javaslatok megfogalmazása, amelyekkel megelőzhető a bajok kialakulása, kiküszöbölhetők a szabálytalanságok, és kiegyensúlyozott, hatékony gazdálkodás megszervezésére nyílik lehetőség.

Ebben az anyagban is számos fontos, jelentős súlyú terület gondjai kerülnek tömören elénk, mintegy összefoglalását adva a sok irányú vizsgálatból leszűrhető tanulságoknak. Bár megfogalmazástól függően bizonyos előrelépésnek tekinthető az, hogy az Állami Számvevőszék által ellenőrzöttek részéről minden javaslatra, megállapításra készült valamilyen válasz, a magam részéről ezt azonban csak formai gesztusnak ítélem. Fontosabb volna, ha a javaslatokkal, megállapításokkal kapcsolatban realizálódásról lehetne beszélni. Ez azért lenne fontos, mert számtalan olyan hiányosság merül fel, amelyek évente ismétlődnek, mintha soha senkinek ezzel nem lett volna gondja, és ez bizony nagy baj. Nagyobb erővel, több eréllyel kellene elsősorban nekünk és a kormánynak fellépni az ilyen ismétlődő hibák, vétségek esetében, és természetesen ez akkor is igaz, ha a bírálat nekünk vagy a kormánynak szól. Sőt, elsődlegesen nekünk és a kormányzatnak kell - kellene - példát mutatnia.

Egyre nagyobb hangsúlyt kap - helyesen - azon tények sokasága, amelyek rendszerbeli hibákra utalnak. Bizony, az államháztartás egész rendszerének korszerűsítése, a finanszírozási rendszer megváltoztatása mind szemléletileg, mind gyakorlatilag lassan már elodázhatatlan. A bázisszemlélet kényelmessége és a feladatfinanszírozás feszessége, de egyben lényegesen nagyobb hatékonysága birkózik elvileg egymással. Nem vitás, hogy itt feltétlenül előre kell lépni, mégpedig a feladatfinanszírozás irányába.

Számtalan egyéb fontos kérdést emelhetnék ki az Állami Számvevőszék jelentéséből, de engedjék meg, hogy most olyan dolgokról tegyek említést, amelyekről nem szól ez a jelentés, és nem szóltak a korábbi évek jelentései sem. Elöljáróban hangsúlyoznom kell, hogy erről a hiányról nem az Állami Számvevőszék vezetői, munkatársai tehetnek - ez bizony a mi hibánk.

Nem szól ez a jelentés például a Magyar Nemzeti Bankról, annak gazdálkodásáról, holott évek óta gyakorlatilag nettó fosztogatója a költségvetésnek. A Magyar Igazság és Élet Pártja többször hangsúlyosan felvetette ezt a kérdést, és szomorúan kell megállapítani: egyetlen frakció sem támogatta, hogy a Nemzeti Bankkal kapcsolatos vizsgálatokba valamilyen módon, elsősorban a gazdálkodásával kapcsolatban, de általánosságban is az Állami Számvevőszéket be lehessen vonni. Még a törvény által lehetővé tett vizsgálatok sem történtek meg, mert erre sem volt igénye a parlamentnek.

Egyre inkább szembesülünk azzal a ténnyel, hogy bizony szükséges lett volna ilyen vizsgálat már évek óta, és mulasztásunk következményeivel - ez meggyőződésem - még fogunk találkozni a jövőben is, ha most sem vagyunk hajlandók továbblépni.

Ugyanez vonatkozik az egész adósságkezelési rendszerre, az úgynevezett adósságcserétől az adósság összetételéig és az adósságszolgálat módjának és kérdésének kérdéskörére is. Persze itt is érdemi ellenőrzésre gondolok, hiszen formai ellenőrzésre mindig mód van és volt, ha máskor nem, akkor a költségvetés keretében. De a képviselők egész egyszerűen nem jutnak hozzá olyan alapvető és ugyanakkor rendkívül fontos információkhoz, amelyekre munkájuk során szükség volna, azért, mert az Állami Számvevőszék sem juthat hozzá.

Aztán itt van az Állami Számvevőszékről szóló törvény kérdése. Sem a számvevőszéki bizottság, sem a parlament nem tett meg mindent, sőt mondhatnám, hogy semmit sem tett meg annak érdekében, hogy az ÁSZ szabályozásával összefüggő jogszabályok korszerűsödjenek, hogy egy új vagy újszerű, Számvevőszékről szóló törvény szülessen, születhessen. Elképesztő, hogy ilyen fontos kérdésben napi pártpolitikai célok miatt nem vagyunk képesek előrelépni.

Nyomatékosan kérem képviselőtársaimat, a frakciókat, gondolják végig mulasztásaink következményeit, gondolják végig, hogy óriási tételekről nincs konkrét ismeretük, ismeretünk, és mégis döntenek, döntünk. Vajon milyen alapon?! Ez nem hit- vagy pártpolitikai kérdés, hölgyeim és uraim, ez alapvető képviselői etikai kérdés is! Nagyon kérem, próbáljunk ezen változtatni, és kérem, igénylem a kormánytól is az ilyen irányú kezdeményezést, vagy ha ilyen irányú parlamenti kezdeményezés van, annak a támogatását.

Aztán igény az is, hogy kapjon nagyobb teret, kapjanak nagyobb teret az Állami Számvevőszék jelentései. Fontos ügyekről ugyan születtek jelentések, talán egy-egy bizottság megtárgyalta, ugyanakkor plenáris ülésen nem került megtárgyalásra. Nem apróságokra gondolok; bizony komoly, súlyos, nehéz anyagokról is van itt szó.

A Magyar Igazság és Élet Pártja az eddiginél is nagyobb mértékben kíván támaszkodni az Állami Számvevőszék tevékenységére, és kéri a frakciókat, a képviselőket, pártállástól függetlenül, tegyék lehetővé, hogy az Állami Számvevőszék minden olyan területen végezhessen vizsgálatot, ahol közvetve vagy közvetlenül állami pénzek mozognak. Kötelességünk tudni, hogy mi történik az adózók pénzével, és kötelességünk erről az adózókat is tájékoztatni. Így működik a Magyar Igazság és Élet Pártja szerint a demokrácia.

Köszönöm szíves türelmüket. (Balczó Zoltán tapsol.)

 




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai