Készült: 2024.09.25.15:32:13 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
175 8 2000.11.28. 3:55  5-8

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Hivatalos végeredménnyel még nem rendelkezünk a romániai választásokról, de hamarosan rendelkezni fogunk, és különösebb meglepetések most már nem várhatóak. Ami látszik, hogy teljes politikai átrendeződés következett be. Volt erre az elmúlt tíz évben Közép-Európa más országaiban is példa, de néhány sajátossága ennek a varsói gyorsnak mindenféleképpen van a többi közép-európai visszarendeződéshez képest.

Mindenekelőtt azt szeretném elöljáróban megjegyezni, hogy az elmúlt négy évben egy olyan légkör alakult ki a magyar-román kapcsolatokban, amelyet nem feltétlenül tekinthetünk ideálisnak, de történelmi értelemben mindenféleképpen optimális légkör alakult ki a magyar-román kapcsolatrendszerben, és ez kihatott a választási kampányra is. Ilyen értelemben egy olyan kampányon vagyunk túl, amelyben példának okáért a kisebbségellenesség, a magyarellenesség nem jutott meghatározó szerephez, és ez az a pillanat, amikor ki kell fejeznünk az elismerésünket az elmúlt négy évért e tekintetben a korábbi román kormánynak, a korábbi politikai erőknek. A magunk részéről bízunk abban, hogy mindazonáltal a jogállamiság alapelvei, az euro-atlanti integráció és a jószomszédi viszony tekintetében alapvető változás nem fog bekövetkezni.

A sajátosságokról, amelyeket elöljáróban már említettem: valóban rendkívül nagy mértékben megerősödött egy szélsőséges, antiszemita és magyarellenes politikai erő Romániában, 20 százalék fölötti eredményt ért el, az elnökválasztáson pedig 28 százalék közeli eredményt ért el ez a politikai erő. Ez mindenféleképpen aggodalommal tölt el bennünket. De még inkább aggodalommal tölt el bennünket az, hogy a demokratikus erők földcsuszamlásszerű vereséget szenvedtek, és innen a varsói gyors visszafordulásának az esélye nem feltétlenül jelentős.

Ahogy a képviselő úr is mondta, az RMDSZ jó eredményt ért el, jó kampányt folytatott, el tudta fogadtatni a romániai magyar választókkal azt a jövőképet, hogy a szülőföld-stratégia az, ami követendő, hogy Erdélyben a jövő. Ez teljes mértékben összhangban áll a magyar kormány politikájával is, Erdélyben szeretnénk a romániai magyarság számára mi is jövőt látni, és számíthat a romániai magyarság a magyar kormány támogatására e tekintetben, mint ahogy az elmúlt években is számíthatott erre.

Konkrét lépések alapján fogjuk a román kormányhoz fűződő viszonyunkat kialakítani. Nagyon fontos, hogy ebben az elkövetkezendő időszakban ne az érzelmek vezéreljék a magyar politika álláspontját, hanem mind a jogállamiság, mind az euro-atlanti integráció, mind a magyar-román kapcsolatok területén a konkrét lépések alapján határozzuk meg az álláspontunkat.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
178 14 2000.12.04. 5:06  11-14

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hogy tudjuk, miről beszélünk, engedjen meg néhány nyilatkozatot, képviselő úr: a Washington Jewish Week, a Jerusalem Report, a hollandiai Elsevier és Trow című kiadványokban, újságokban publikált cikkek Haraszti Miklós volt SZDSZ-es, illetőleg Herczog Edit jelenlegi MSZP-s országgyűlési képviselőre hivatkozva zsidóellenes megnyilvánulásokat idéznek kormánypárti képviselőktől.

Idézi Herczog Edit konkrétan például Kövér Lászlót, aki azt mondta, hogy "én jó magyar vagyok, nem zsidó és nem régi kommunista". Júliusban a Limes című olasz folyóirat "Antiszemitizmus Orbán Magyarországán" címmel többek között felidézi, hogy egy Haiderrel foglalkozó nemzetközi konferencián a magyar zsidókat képviselő Zoltai Gusztáv magyarországi lopakodó antiszemitizmusról beszélt.

A német Die Zeit, ami nem egy kis orgánum, "Viktor király" címmel publikált cikket a magyar miniszterelnökről. Az SZDSZ fiataljai szerint Magyarország miniszterelnöke ma leginkább királlyá szeretne válni. (Közbeszólások.) Ugyanebben a cikkben Vásárhelyi Miklós szintén SZDSZ-es politikus alapelvek nélküli tehetséges politikusnak nevezi Orbán Viktort, és további, meglehetősen dehonesztáló kijelentéseket tesznek a SZDSZ vezető értelmiségi köreiből többen.

Magyar Bálintot is idézhetnénk, aki a Liberális Internacionálé októberi kongresszusán úgy nyilvánul meg, hogy a hatalom, akárcsak a rendszerváltás előtt - hangsú-lyozom - mindent centralizál és saját uralma alá hajt, a demokratikus ellenőrzés eszközrendszerét szétzilálja, az intézményes korrupció ma már a kádári időkhöz hasonlítható. (Közbeszólás az SZDSZ soraiból: Igaza van! - Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

 

 

(13.40)

 

 

Tisztelt Képviselő Úr! Lehet, hogy ön bagatellizálja ezeket a kijelentéseket, én azonban a Külügyminisztérium egyik vezetőjeként naponta szembesülök azzal, hogy mi Magyarország nemzetközi megítélése. Ne haragudjon, hogy megvizsgáljuk ezeket a kijelentéseket, folyamatosan nyomon kísérjük, hogy mi Magyarország nemzetközi megítélése, és ezek a megnyilvánulások, hála istennek, különösebben Magyarország nemzetközi megítélését nem befolyásolták.

Tehát egyetértek önnel abban, képviselő úr, hogy helyi értékén kezeli a kormány ezeket a kijelentéseket, valóban az ország megítélése soha nem tapasztalt szinten, mintegy 90 százalékban pozitív, és látható, hogy ezeknek a vádaskodásoknak, bármennyire alaptalanok és minősíthetetlenek, hála istennek, csökken a hatékonysága, ezt mindenféleképpen megállapíthatjuk. Mint ahogy az országjelentés esetében is megállapíthattuk, hogy bármit próbáltak meg azon az országjelentésen áttuszkolni szakszervezeti vezetők és különféle személyiségek, ezek sajnos nem hozták meg a tőlük várt eredményt, mert valóban - egyetértek önnel - az országjelentés meglehetősen kedvező Magyarországra nézve.

Önök azonban milyen következtetést vonnak le, tisztelt képviselő úr? Ön most azt mondta, hogy immáron ennek az összeállításnak a puszta ténye a szólásszabadság fenyegetettségét tükrözi Magyarországon. Én ebből az összeállításból viszont azt a következtetést vonom le, hogy a magyar belpolitikai légkört nagyon nagy mértékben is képes megmérgezni az ilyen alaptalan vádaskodássorozat. Ön pitiánernek nyilvánítja ezt az összeállítást, mi a magunk részéről azt mondjuk, hogy egy civilizált politikai kultúrájú országban megengedhetetlen, hogy ilyen hangnemet engedjenek meg maguknak egyes ellenzéki politikusok. (Glattfelder Béla: Így van!)

Tisztelt Képviselő Úr! Ön úgy fogalmazott, hogy a tükörrel vitatkozunk. Nem! Jól látjuk, hogy Magyarországnak mi a nemzetközi megítélése. Én azonban - engedje meg, hogy itt most jelezzem önnek - nem tudnék belenézni a tükörbe tiszta lelkiismerettel, ha ilyen nyilatkozatokat tennék a hazámról, mint amit önök tesznek.

Köszönöm szépen. (Közbeszólások a Fidesz padsoraiból: Úgy van! - Taps a kormánypártok padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
179 4 2000.12.05. 5:30  1-4

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Örömmel fogadtam a képviselő úr felszólalását, amely fontos kérdést érint, Magyarország uniós felkészültségét, az egyes állampolgárok felkészültségét. Mi a magunk részéről az úgynevezett kommunikációs stratégia keretében próbálunk meg ezekre a kérdésekre választ találni. Én is fontosnak tartom csatlakozásunk emberi tényezőit, mivel ez tudja igazán biztosítani azt, hogy Magyarország a nemzeti programban megfogalmazott célkitűzéseit teljesíteni tudja az EU-csatlakozás fényében.

Az a stratégiai dokumentum, amelyet a kormány 1995 áprilisában hagyott jóvá, vázolta fel a közvélemény-felkészítési program megvalósítását. Kiemelt hangsúlyt kap ebben a regionalitás elve. Fontosnak tartjuk, hogy a csatlakozással összefüggő információk minél inkább a vidéki, kistérségi szintekre is eljussanak. Támogatjuk a regionális lapok, napilapok integrációs mellékleteit, különféle európai napokat szervezünk gyakran a kistérségekben is, és az év végére országos hálózattá fog bővülni az európai információs pontok hálózata. Az idén 12, a Külügyminisztérium és a delegáció által is támogatott rendezvényre került sor a közvélemény felkészítése érdekében, de egyre több régió és önkormányzat saját erőből is szervez európai programokat. Szeretném ezt a sellyei kistérségi társaság számára is javasolni, készen állunk arra, hogy együttműködjünk ilyen rendezvények előkészítésében és megszervezésében.

Az információs pontok létesítéséről azért annyit hadd mondjak el, hogy terveink szerint a jövő év elejéig mind a 19 megyeszékhelyen működni fog hasonló technikai ellátottságú információs pont.

 

(8.10)

 

Példának okáért hadd jelezzem, hogy ma fogom megnyitni Michael Lake nagykövet úrral a Pest megyei információs pontot. Célunk az ezekkel az irodákkal, hogy személyes, emberközeli tájékoztatást tudjunk az EU-ról nyújtani. Fontos az is, hogy a régiókat egyenletesen lássuk el információkkal, és azt is komoly lehetőségnek látjuk, hogy ezeket az egyes információs pontokat hálózatként működtessük.

Vannak eredményei e stratégiának. A szavazók kétharmada igennel válaszolna, és 68 százaléka pedig előnyösnek tartja Magyarország európai uniós tagságát. Ez európai összehasonlításban egy kiemelkedően magas adat. Nem szeretném feltétlenül az összes európai uniós számot felsorolni, de van olyan európai ország, ahol a bővítés támogatottsága alatta marad a 30 százaléknak; és nem szabad, hogy elbizakodottságra alapot jelentsen ez az eredmény.

Két pénzügyi forrás áll rendelkezésünkre, hogy e munkát végezzük, s az elkövetkezendőkben növeljük a hatékonyságát: egyrészt a központi költségvetés, másrészt pedig a Phare-források. A költségvetés idén 214 millió forintot különített el e célra, a jövő évtől a Phare-forrásokat ki kell váltani a központi költségvetés forrásaira.

Fokozottan fontosnak tartjuk, hogy a hétköznapok is integrálódnak az Európai Unióba. A kommunikációnak serkentenie kell a társadalmi vitát e vonatkozásokban is. Magyar részről aktívan szeretnénk részt venni ilyen értelemben az EU közös jövőképének a formálásában.

Azt pedig engedje meg a képviselő úr, hogy némileg vitassam, hogy a magyar társadalom erkölcsi szintje alatta lenne az Európai Unió szintjének, vagy hogy adott esetben a társadalmi devianciák nagyobb mértékűek lennének, mint az Európai Unióban. A magyar társadalom mentális állapota minden történelmi tehertételünk ellenére, amivel egyetértünk, nem rosszabb, mint az Európai Unióé már most, ami szintén nem jelenti azt, hogy ne kellene felvennünk a harcot a társadalmi életünkben jelentkező erkölcsi problémákkal vagy adott esetben a társadalmi devianciákkal szemben.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
179 329 2000.12.05. 2:16  326-329

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A határon túli magyar felsőoktatás kérdése alapvetően az Oktatási Minisztérium kompetenciája. Az aktuális helyzetről az Oktatási Minisztériumtól kértem tájékoztatást, és engedje meg, hogy ezzel röviden megismertessem önt is.

Az oktatási tárca, összhangban a kormányprogrammal arra a következtetésre jutott, hogy a felsőfokú alapképzésben tanuló határon túli magyar diákok nagyon nagy volumenét vissza kell szorítani, mert csak így érhető el, hogy a szülőföldön már egyre inkább meglévő felsőfokú anyanyelvű alapképzési lehetőségeket minél hatékonyabban ki tudjuk használni. Ettől függetlenül létezik lehetőség arra, hogy az állami finanszírozású felsőoktatásban a határon túli magyarok részt vállaljanak. Léteznek ösztöndíjak a határon túli magyarok számára, illetőleg léteznek kétoldalú szerződések.

 

(16.20)

 

Az államilag finanszírozott ösztöndíjasok számára az Oktatási Minisztérium megfizeti az egészségbiztosítási járulékot. A probléma azokkal van, akik önköltségesek. Az önköltségesekre vonatkozóan pedig egyelőre nincsen igazán elmozdulás. A jövő évi státusztörvény keretében - reméljük, hogy a jövő év során el fogjuk tudni ezt a jogszabályt fogadni - várható megoldás erre a problémára nagyobb arányban, amikor is a részképzésnek, illetőleg a féléves, egyéves időtartamú képzésnek a lehetőségei kiszélesednek, és ott meg fog nyílni egy kapu arra, hogy az egészségbiztosítást a megfelelő forrásból tudja fedezni az Oktatási Minisztérium.

Még van egy kérése az Oktatási Minisztériumnak, hogy az Egészségbiztosítási Alapból történjen a kifizetés. Ezt a Pénzügyminisztérium a jövő évre vonatkozóan egyelőre nem tudta elfogadni.

Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
182 24 2000.12.12. 5:10  21-24

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! A választ a saját kérdésére ön is már megadta, én csak meg tudom erősíteni az ön által megfogalmazott választ. A válasz: nem.

A felszólalásában hivatkozott nemzeti fejlesztési terv elkészítése az Európai Unió strukturális és kohéziós alapok támogatása igénybevételének előfeltétele. Ez a nemzeti fejlesztési terv valóban egy olyan középtávú stratégiai tervezési dokumentum, amelynek célja az ország gazdasági, társadalmi kohéziójának az elősegítése, továbbá az egyes régiók közötti egyenlőtlenségek csökkentése, a közösség pénzalapjainak a felhasználásával. Szeretném a képviselő urat tájékoztatni arról, hogy nem szakadhat el a nemzeti fejlesztési terv a vizsgálatoktól, hiszen a terv elkészítése még nem kezdődött meg. Az eddigiekben a szervezeti, intézményi és emberi kapacitások, erőforrások fejlesztése, az EU-követelményeknek a feltárása, a tagállamok tapasztalatainak a megismerése folyik, a terv készítésének a fő felelőse egyébiránt a kormány 1999. július 8-i határozata alapján a Gazdasági Minisztérium.

A kormányzati intézmények munkájának összehangolására és a szakmai eljárási kérdések megtárgyalására az említett kormányhatározat értelmében tavaly júliusban létrejött a Fejlesztéspolitikai Tárcaközi Bizottság, ezt a GM vezeti egyébként, de az érintett tárcák is részt vesznek ebben a munkában. A tényleges tervezési munka megkezdése 2001 első felére van előirányozva, a terv összeállításához, a csatlakozás előtti támogatások, Phare, ISPA, SAPARD, igénybevételéhez eddig készített tervezési dokumentumok is alapul szolgálnak, ezek ugyanis a nemzeti fejlesztési terv elkészítéséhez hasznos tapasztalatokat adnak. A tagállamok eddigi gyakorlata és eljárási előírások szerint mintegy másfél évre van szükségünk ahhoz, hogy elkészítsük ezt a tervet, figyelembe véve, hogy a csatlakozás előtt legkésőbb fél évvel a tervet jóváhagyásra be kell nyújtanunk az Unió Bizottságához; ha 2003 elején, tehát a legoptimistább forgatókönyv esetén csatlakozunk az EU-hoz, akkor 2002 közepére kell legkésőbb összeállítani a tervet, erre a tervezett menetrend a megfelelő lehetőséget tartalmazza. Amennyiben a csatlakozás időpontja későbbi lesz, a terv összeállításának a megkezdése ebben az esetben is célszerű a 2001. év elején.

A terv gazdasági, társadalmi fejlesztési szempontból jelentős, hiszen az Uniótól a gazdasági és társadalmi kohézió elősegítéséhez a közösségi politikával összhangban komoly támogatásra, pótlólagos forrásokra számíthatunk. Hadd jegyezzem meg, hogy egyelőre még nem ismert, hogy milyen összegű, milyen nagyságrendű forrásokat fogunk a strukturális és kohéziós alapokból bevonni. A terv megfelelő színvonalú kialakításának és sikeres végrehajtásának valóban alapfeltétele a társadalmi konszenzus és a párbeszéd a társadalmi, gazdasági partnerekkel, és hadd jegyezzem meg, hogy a kormány e párbeszédre kész, többek között az ellenzékkel is, tehát szó sincs az ellenzék kizárásáról.

Arra is rá kell mutatni, hogy a strukturális alapok felhasználásának egyik alapelve a partnerség érvényesítése, elvi szinten deklarált módon, ami azt jelenti, hogy a nemzeti fejlesztési terv készítésébe formálisan is be kell vonni a társadalmi, gazdasági partnereket, mind központi, mind pedig regionális szinten. Ennek az alapelvnek a figyelembevételét az Európai Unió a terv elfogadása egyik feltételeként kezeli, tehát a társadalmi partnerek kizárása, még ha egy megátalkodott szándéka is lenne a kormánynak, egyszerűen nem lenne megvalósítható, hiszen az Európai Unió nem fogadná el a nemzeti fejlesztési tervre vonatkozó javaslatát Magyarországnak. Azt tudom tehát, képviselő úr, még egyszer mondani, hogy a válasz egyértelműen nem, és meg fogjuk találni az egyeztetésnek a megfelelő formáit.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
184 151 2000.12.19. 4:04  148-154

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Először is mi történik Izraelben? A közel-keleti békefolyamat jelenlegi válságos szakasza valóban felszínre hozott több feszültséget, amely eddig nem tapasztalt erőszakhullámot eredményezett. Az események okainak vizsgálatára az érdekelt felek egyetértésével nemzetközi vizsgálóbizottság alakult, amely reményeink szerint feltárja a kiváltó okokat.

Ebben a válságos időszakban a Külügyminisztérium több alkalommal felhívta a feleket az önmérséklet gyakorlására, a kétoldalú tárgyalások mielőbbi folytatásának szükségességére, és együttérzésünket fejeztük ki az áldozatok hozzátartozóinak.

Mi a Sar-El program? Az interpellációban említett Sar-El programot a nemzetközi zsidó szervezetek létesítették '82-ben a nem Izraelben élő zsidók, nem zsidók, elkötelezettek, illetőleg a diaszpóra számára. A programszervezők tájékoztatójában az szerepel, hogy a jelentkezők három hetet töltenek izraeli katonai bázisokon, ahol ellátásuk fejében kizárólag polgári személyek által is ellátható polgári munkát végeznek. Polgári státuszukat - szemben képviselő úr információival - ruházatuk is tükrözi. Katonai kiképzést nem kapnak, nincs közük katonai cselekményekhez; az önkéntes munka mellett ismerkednek Izraellel és az izraeli kultúrával. A három hetet egészségügyi intézményben, kórházban is el lehet tölteni.

A képviselő úrtól arról is értesülhettünk, hogy a programot egy magyarországi kiadvány hirdeti. Az internetes hozzáférés alapján megállapítható, hogy a hirdetés nincs összefüggésben a közel-keleti helyzet jelenlegi eszkalációjával. Hogy kik és miért vesznek részt a programokban, arról szintén nincsen információnk, hiszen a magyar állampolgárok külföldi utazását korlátozó rendelkezések erre vonatkozóan nem adnak számunkra lehetőséget.

A jogszabályi környezet. Valóban, ahogy itt a képviselő úr is idézte, a büntető törvénykönyvben van rendelkezés, ami úgy hangzik, hogy akik idegen fegyveres szervezetbe katonai szolgálatra, katonai érdekű egyéb szolgálatra, katonai kiképzésre toboroznak, azok bűntetett követnek el, és egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendők. Amennyiben az interpellációban foglaltak megfelelnének a valóságnak, e törvénycikk alapján felmerülhetne a tiltott toborzást folytatók büntetőjogi felelősségre vonása, illetve a tevékenység megtiltása. Az ezzel kapcsolatos hatáskör a BM és a rendőrség hatásköre. A HM hasonló tárgyú konkrét lakossági bejelentést a hatáskörrel rendelkező rendőri szervhez és a polgári nemzetbiztonsági szolgálathoz továbbított.

Tisztelt Képviselő Úr! Egy dologban biztosan egyetértünk, hogy senki nem szeretné Magyarországon, ha nemzetközi kötelezettségeinken túlmenően magyar állampolgárok bármilyen nemzetközi konfliktusban önkéntes szerepet vállalnának, mások vagy akár saját maguk életét veszélyeztetnék.

Amiben nem értünk egyet, tisztelt képviselő úr, az az, hogy magyar állampolgárok lőszert adogatnának a palesztinokra lövő izraeli katonáknak. Erről nincsen tudomásunk, tisztelt képviselő úr. Arról sincs tudomásunk, hogy őrző-védőként tevékenykednének, mikor hazaérkeznek. Amennyiben erről vagy az említett törvényben foglaltakkal ellentétes esetről konkrét tudomása van, kérem a képviselő urat, hogy az erről készült bizonyítékokat tárja fel, hogy az ügyet az illetékes magyar hatóságok megvizsgálhassák.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
191 249 2001.03.06. 4:13  246-251

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Ön egy nagyon fontos kérdést vetett fel, és ennek a kérdésnek a megvalósítása szerepel a kormányzat tervei között. Magyarország donorországgá vált, és ennek megfelelően Magyarországnak ki kell alakítania a maga segélyezési, támogatási politikáját. Azt várjuk, mint ahogy a nemzetközi közösség életében is ez a segélyezési politika komoly eredményeket hozott, a mi vonatkozásunkban is komoly eredményeket hozhat, részben azáltal, hogy az érintett országok helyzetén segítünk, részben pedig azáltal, hogy szerepet vállalunk a nemzetközi politikai és gazdasági szolidaritásból, és részben azáltal, hogy elősegíthetjük a demokratikus értékrend globális elterjedését is.

 

 

(16.00)

 

 

Mellékes haszon, hogy hazánk nemzetközi tekintélye öregbedik, és Magyarország megváltozott nemzetközi státusából is fakad, hogy ilyen elvárásokat támasztanak Magyarországgal szemben. Jelenleg egyébként főként a nagy donori múlttal rendelkező multilaterális szervezetekkel együttműködve folytatunk segélyezési tevékenységet, az ENSZ-szel, a Valutaalappal, a Világbankkal.

A kormány 1999 decemberében fogadta el azt a határozatát, amely egy átfogó segélypolitikai koncepció kidolgozásáról szólt. Ennek a koncepciónak összhangban kell lenni a legfejlettebb országokat tömörítő OECD segélypolitikai bizottságának az elgondolásaival, illetőleg az Európai Unió segélypolitikai gyakorlatával is. Ennek a koncepciónak a kidolgozása folyamatban van, és hamarosan véglegesítésre is fog kerülni. Ennek az eredményeként tájékoztathatom a képviselő urat arról, hogy egy jelentősebb költségvetési forrásokkal és saját intézményi kerettel rendelkező segélypolitika fog létrejönni Magyarországon. A középpontba a bilaterális jellegű segélyezést szeretnénk helyezni, hiszen ez teszi lehetővé, hogy a támogatásnak a magyar jellegét ezekben a relációkban meg tudjuk jeleníteni. Hazánk, Magyarország mindenekelőtt az ország komparatív előnyeit kívánja kihasználni, tehát szeretnénk a rendszerváltó tapasztalatainkat a politikademokrácia, illetőleg a piacgazdaság területén kamatoztatni.

Néhány példát hadd mondjak, képviselő úr! Mongóliával példának okáért szerződéses kapcsolataink keretében rögzítjük a rendszerváltó tapasztalatok átadásának a módját. Van egy precedens már EU-tagországgal folytatott közös segélypolitikai fellépésre is, de egy háromoldalú együttműködést dolgoztunk ki, dán, magyar, vietnami relációban, Dél-Vietnamban valósítunk meg egy közös halászati programot. Vagy, hogy egy nagyobb volumenű programról tájékoztassam a képviselő urat, a magyar-amerikai partnerségi program - HAPI - keretében az Egyesült Államok finanszírozza a nemzetközi fejlesztési hivatalán keresztül a politikai rendszerváltozás tapasztalatainak az átadása tekintetében a Független Államok Közössége, illetőleg a délkelet-európai országok irányába az ismeretátadást.

Összességében azt tudom tehát mondani, hogy a tényleges munkát 2003 elején fogjuk tudni elkészíteni, addig pedig fel fogunk készülni egy önálló magyar segélypolitikára.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
191 285 2001.03.06. 2:27  282-285

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen a képviselő úr kérdését, hogy egy meglehetősen furcsa román hivatalos nyilatkozatra ráirányítja a figyelmet. Egy dologban tudunk Ion Iliescu elnök úrral egyetérteni, hogy a szeparatizmus az rossz dolog; de onnantól már, hogy az erdélyi magyar állami egyetem, a Bolyai egyetem ügye szeparatizmus lenne-e, nem tudunk egyetérteni vele. Hadd jegyezzem meg, hogy nem vagyunk egyedül, hiszen a román törvények sem mondják, hogy nem lehetséges magyar állami egyetemet létesíteni, az új oktatási törvény ezt lehetővé teszi. Az RMDSZ-nek tízéves célkitűzése, tehát egyértelmű, hogy Magyarországnak sincs más lehetősége, mint hogy támogatja. De Európa szerint sem lehet szeparatizmusnak nyilvánítani egy kisebbségi egyetemet, hiszen az európai gyakorlatban számos példa van rá. Hogyha ez szeparatizmus lenne, akkor az is szeparatizmus lenne, ha az ember a lakása zárjában éjszaka ráfordítja a kulcsot.

Nagyon nehezen értelmezhető tehát, hogy mi az oka Ion Iliescu álláspontjának. Talán egyetlenegy támpontunk lehet, tisztelt képviselő úr, hogy szovjet megszállás csökevényének és szeparatizmusnak nyilvánítja a Bolyai egyetem ügyét Iliescu elnök úr, hogy maga is tevőlegesen vett részt 1959-ben a Bolyai egyetem felszámolásában. Én abban bízom, hogy Ion Iliescu ezen álláspontja nem az új román vezetés álláspontja, hanem ez valahogy itt maradt a román külpolitika '96 előtti eszköztárából.

 

 

(16.50)

 

Bízunk abban, hogy a romániai magyar egyetemmel kapcsolatban előre fogunk tudni lépni, olyan formában egyébként, ahogy azt az RMDSZ és a román kormányzó párt megállapodása is kilátásba helyezi, tehát az önálló magyar oktatási vonal megteremtése útján.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
191 357 2001.03.06. 1:09  356-358

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A törvénymódosítás célja, hogy a világ fejlett országai által követett gyakorlathoz csatlakozzunk, nevezetesen, hogy a stabilitási egyezmény keretében Délkelet-Európa országainak egyoldalú kereskedelmi kedvezményeket nyújtanak a fejlett országok.

Mi a térségben már számos kapcsolattal rendelkezünk, és ilyen kedvezményes kereskedelmet már folytatunk Romániával, Bulgáriával s immáron Horvátországgal is április 1-jei hatállyal. De nem folytatunk még ilyen preferenciális kereskedelmet három fontos országgal: Boszniával, Albániával és Macedóniával. Ennek a törvénymódosításnak az a célja, hogy ezzel a három országgal is folytathassunk ilyen típusú preferenciális kereskedelmet.

Kérem az Országgyűlést, hogy támogassa a javaslatot! Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
196 99 2001.03.27. 2:12  96-103

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Mit tett a külügyi kormányzat? Mindenekelőtt azt szeretném leszögezni, hogy mit nem tett. A külügyi kormányzat nem konzultált a francia menekültügyi hatósággal, az OFPRA-val, mert ők nem kerestek meg bennünket, illetőleg nem vontak be bennünket az eljárásukba. Amennyiben Magyarország kezdeményezőleg lép föl, nyomásgyakorlásként értelmezhette volna ezt az OFPRA. Ugyanakkor az OFPRA konzultált közvetetten a magyar kormánnyal, mégpedig a francia kormányon, illetőleg a francia nagykövetségen keresztül. Ezt a tájékoztatási kötelezettséget vagy fél tucat alkalommal a magyar külügyi kormányzat ellátta.

Sajnálatos ez a helyzet; talán ha másként alakul, akkor az OFPRA nem megalapozatlan döntést hoz. Bár hozzáteszem, az indoklását egyelőre nem ismerjük, és tegyük hozzá, hogy minden hivatallal megesik, hogy megalapozatlan döntést hoz. Hiszen Magyarországon a cigányságot intézményesen nem üldözik, mint ahogy a magyarországi Helsinki Bizottság elnöke is ezt elismeri; az eseti diszkrimináció viszont valóban előfordul, de nem gyakrabban, mint bármely európai uniós tagállamban, például Franciaországban, és ez ellen is a magyar hatóságok kellő védelmet nyújtanak.

Két dolgot kell Magyarországnak elkerülnie: egyrészt azt, hogy az OFPRA véleményét azonosítsa a nemzetközi közvéleménynek vagy akár a francia kormánynak a véleményével. Erről szó sincsen, hiszen sokkal közelebb áll a nemzetközi közvéleményhez vagy a francia kormány véleményéhez az Európai Bizottság álláspontja, amely elismeri a magyar kormány erőfeszítéseit. Másrészt el kell mindenféleképpen hárítanunk azt a kísértést, hogy ne folytassuk azt a romapolitikát, amit a polgári kormány megkezdett. Ha nem ismernék el erőfeszítéseinket - de mivel elismerik, ez a helyzet nem áll fönn -, akkor is folytatnunk kellene ezt a munkát.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
196 103 2001.03.27. 0:40  96-103

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Asszony! Azt tartom még egyszer nagyon fontosnak aláhúzni, hogy Magyarország romapolitikáját hitelesen kell tudnia bemutatni Magyarországnak, és ebben a külügyi kormányzatnak van felelőssége, de nem kizárólagos felelőssége van. Lehetőség szerint a magyar civil szervezeteknek, politikai pártoknak is sokkal inkább arra kellene törekedni, hogy ezt a hiteles tájékoztatást lehetővé tegyék a nemzetközi közvélemény számára, mintsem belpolitikai célra kihasználni ezt a rendkívül érzékeny kérdést.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
200 38 2001.04.17. 5:27  35-38

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Nem úgy értékeltük Romano Prodi úr látogatását, ahogy ön, miszerint pofont kapott volna Magyarország ezen a látogatáson, hanem ellenkezőleg.

Rendkívül fontos időpontban került sor erre a látogatásra, hiszen a nizzai csúcsértekezletet követően a bővítési folyamat szemmel láthatólag komoly lendületet kapott. Megnyugodtunk Günter Verheugen és Romano Prodi kijelentései nyomán, miszerint valóságos lehetőséget látnak arra, hogy a csatlakozási folyamatot felgyorsítsuk, és mód legyen arra, hogy 2002-ben lezárjuk az Európai Unióval a csatlakozási tárgyalásokat, és ahogy Nizzában fogalmaztak az Európai Unió vezetői: Magyarország, a magyar polgárok részt vehessenek a 2004-es európai parlamenti választásokon.

Azok a felvetések, amelyek a csatlakozási tárgyalásokkal kapcsolatban elhangzottak, különösen a munkaerő-áramlásra vonatkozóan, mindenféleképpen azt jelzik, hogy a helyzet komolyodik, és az Európai Uniónak is számolnia kell az Unión belüli fenntartásokkal, aggodalmakkal, amelyek az egész bővítési folyamatot érintik; mint ahogy nekünk is számolnunk kell Magyarországon az Európai Unióhoz való csatlakozásból fakadó félelmekkel, aggodalmakkal, amelyeket egyébként önök is nyilvánvalóan nagyon jól ismernek. Magyarországnak ezzel tehát semmi problémája nincsen, hogy az Európai Unió reagál azokra a félelmekre, amelyek különösen azon EU-országok részéről jelennek meg, amelyek határosak a kibővítésre kerülő országokkal; vagyis Lengyelország és a német határ mentén a német aggodalmak, Magyarország és Ausztria határán az osztrák aggodalmak erőteljesek.

A magunk részéről viszont eltökéltek vagyunk a tekintetben, hogy ezeket az aggodalmakat lehetőség szerint olyan ellenjavaslatokkal próbáljuk meg enyhíteni, amelyek egyidejűleg teszik lehetővé, hogy Magyarország érvényesíteni tudja a saját érdekeit, illetőleg hogy bizonyos értelemben szolidárisak legyünk az Európai Unióval a társadalmi feszültségek csökkentése érdekében.

Azt tapasztaljuk egyébként, hogy az ő részükről is van megértés, példának okáért a termőfölddel kapcsolatos magyarországi aggodalmak tekintetében, tehát látunk reális esélyt arra, hogy miután ők megfogalmazták a saját álláspontjukat és mi megfogalmazzuk az ellenjavaslatunkat - ennek a megfogalmazása egyébként a napokban meg fog történni -, ennek nyomán, immáron élesben, egy olyan megállapodást fogunk tudni kötni, amely lehetővé teszi, hogy az úgynevezett roadmapet, tehát a csatlakozási tárgyalások menetrendjét tartani tudjuk, és a 2001-re előirányzott fejezetekben, illetőleg a 2002-ben lezárásra kerülő fejezetekben meg tudjunk állapodni.

Egyébiránt pedig, tisztelt frakcióvezető úr, Magyarországnak azokat az úgynevezett saját programjait, amelyeket ön megfogalmazott - nevezetesen, hogy egy határozott antiinflációs politikát folytassunk, hogy támogassuk a kis- és középvállalkozásokat -, európai uniós csatlakozás ide vagy oda, mindenféleképpen folytatnia kell. Azzal azonban, hogy a globális cégeket Magyarországról ki kellene szorítani, nem hiszem, hogy egyet lehet érteni. A magyar gazdaságpolitika nem a globális cégek kiszorításában gondolkodik, hanem abban, hogy a nagy nemzetközi vállalatok, a multinacionális vállalatok egyfajta megtermékenyítő hatást gyakoroljanak a magyar kis- és középvállalkozási szférára (Derültség a MIÉP padsoraiból.), és lehetőség legyen arra, hogy ne csupán elszigetelt növekedési környezet jöjjön létre ezeknek a vállalatoknak a keretén belül, hanem a magyar kis- és középvállalkozások is megerősödhessenek.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
200 240 2001.04.17. 4:16  237-243

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Először is fontos tisztáznunk a jogi helyzetet. A státustörvény, szemben, mondjuk, a különféle kettős állampolgársági jogszabályokkal, semmiféle nemzetközi jogi kötelezettséget nem ró Magyarországra. Tehát jogi értelemben, ezt szeretném aláhúzni, Magyarország kizárólagos belügye, hogy Magyarország területén, bárki számára, milyen kedvezményeket nyújt. Ez azért fontos, mert ezekben a kérdésekben a jogi helyzet és a politikai helyzet nem feltétlenül enged bennünket azonos következtetésekre jutni, hiszen a politikai kétoldalú kapcsolataink feltétlenül arra ösztönöztek bennünket, hogy a státustörvénnyel kapcsolatban a lehető legnagyobb körültekintéssel járjunk el a szomszédos országok irányában. Ezt a lehetőségeink szerint igyekeztünk meg is tenni.

 

 

(A jegyzői székben Mádai Pétert
dr. Juhászné Lévai Katalin váltja fel.)

 

Amikor elkészült a státustörvény első koncepciója, amit egyébként a Magyar Állandó Értekezlet elé terjesztettünk decemberben, fontosnak tartottuk, hogy részletes tájékoztatást nyújtsunk a szomszédos országok, illetőleg az Európai Unió budapesti nagykövetei számára. Ezt én saját magam tettem meg. Amikor elkészült a kormány által jóváhagyott törvénytervezet, azon nyomban megkezdtük a törvénytervezet lefordítását angol, francia, illetőleg német nyelvre, és még melegében átadtuk ezeket a tervezeteket az Európai Unió, a NATO és a szomszédos országok nagyköveteinek. A külügyminiszter úrral különféle magyarázatokat fűztünk az egyes elgondolásokhoz, amelyek kapcsán egyébként kaptunk érdeklődő kérdéseket a különféle diplomáciai képviseletek részéről.

Egyébiránt azt kérdezte, hogy mi kértünk-e véleményt őtőlük. Ilyet nem tettünk, mert ez, hangsúlyozom, már a jog területe lett volna. Viszont ha ők kívánnak velünk konzultálni, tekintettel a jószomszédi kapcsolatainkra, mi készen állunk arra, hogy konzultáljunk velük.

 

 

(17.10)

 

Tájékoztatási kötelezettségünknek tehát megítélésünk szerint eleget tettünk, konzultációra készen állunk, és mind a szomszédos országok, mind pedig az Európai Unió irányában szeretném önöket arról is tájékoztatni, hogy semmifajta kifogással, ellenvéleménnyel nem éltek. Érdeklődést lehet tapasztalni informálisan, de kifogással, ellenvéleménnyel nem éltek.

Gyakran fogalmazódik meg a diszkrimináció kérdése, és erre hadd válaszoljak. A diszkriminációval kapcsolatban a magyar Alkotmánybíróság nagyon egyértelmű állásfoglalást alakított ki a közelmúltban. Magyarországnak jogában áll adott csoportok számára Magyarországon különféle kedvezményeket nyújtani - e szerint az állásfoglalás szerint -, feltéve, ha ezen csoporton kívül eső személyek emberi méltóságát nem sértjük. Azt hiszem, hogy erről a státustörvény tervezete esetében szó sincsen.

Befejezésül, tisztelt képviselő úr, azt tartom fontosnak aláhúzni, hogy végső soron meglepő is lenne, ha kifogásokat emelnének, hiszen meggyőződésünk szerint (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a térség stabilitását szolgáló ezen törvénytervezet a határon túli magyarokon túl a szomszédok tekintetében is a térség stabilitását szolgálja.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
200 317 2001.04.17. 0:49  316-318

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, nem szükséges különösebben taglalni annak a jelentőségét, hogy miért fontos, hogy végre sikerült Horvátországgal úgymond tető alá hozni a szabadkereskedelmi megállapodást. Április 1-jétől hatályba is lépett, és meggyőződésünk szerint a kétoldalú kapcsolatokban már rövid távon nagyon jelentős kereskedelmi növekményre számíthatunk, mintegy 30 százalékos kereskedelmi növekményre számítunk már az idei évtől.

Ezért tisztelettel kérem az Országgyűlést, hogy erősítse meg, ratifikálja ezt a szabadkereskedelmi megállapodást.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
200 319 2001.04.17. 0:49  318-320

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Tisztelt Ház! Az Egyesült Nemzetek Szervezete a saját, illetőleg a kisegítő személyzetének biztonságáról szóló egyezményt 1994. december 9-én fogadta el.

Mára ötven részese van ennek az egyezménynek, Magyarország 1999. július 13-án helyezte letétbe saját csatlakozási okiratát az ENSZ főtitkáránál, és augusztus 19-én lépett hatályba.

Kérem, hogy a törvényjavaslatot, amely ennek az egyezménynek a kihirdetéséről szól, fogadja el a tisztelt Országgyűlés.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
202 28 2001.04.19. 20:06  1-39

NÉMETH ZSOLT, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Főtiszteletű és főtisztelendő Püspök Urak! Tisztelt Magyar Állandó Értekezlet! Határon inneni és túli Vendégeink, Tévénézők! A határon túli magyarokról szóló törvény, amelyet a Fidesz-Magyar Polgári Párt elfogadásra javasol a parlamentnek, mérföldkő. Mérföldkő a magyar nemzetpolitikában, a szomszédsági kapcsolatokban, és talán nem túlzunk, ha azt mondjuk, hogy térségünk nemzetiségi viszonyainak alakulásában is.

A magyar nemzetpolitika nagy utat tett meg ama nyolcvanas évek végi kijelentés óta, miszerint a határon túli magyarok a magyar nemzet részét képezik, de még inkább Antall József emlékezetes vallomása óta, amikor is lélekben és érzésben 15 millió magyar miniszterelnökeként szólt a rendszerváltozás győzelmét ünneplő hallgatóságához.

A mai nap jelentősége, talán nem túlzás, ehhez a pillanathoz mérhető. Amit az elmúlt több mint tíz évben sikerült elérni, az nem kevés. Mindenekelőtt elértük azt, hogy a határon túli magyar törekvéseknek pozitív megítélése van mind Magyarországon, mind a környező országok többségi nemzeteinek, mind a nemzetközi közösségnek a szemében. Erre a pozitív megítélésre alapozva sikerült e törekvések egyes elemeit mára el is fogadtatni a környező országok többségi nemzeteivel és a nemzetközi közösség képviselőivel.

Ha kevés eredmény is van, de ma már vannak látványos eredmények. A magyarországi közvélemény pedig a határon túli magyarokra immáron nem úgy tekint, mint akik elvonnak, hanem úgy, mint akik hozzáadnak Magyarország erejéhez. Magyarnak lenni a környező országok többségi nemzeteinek szemében ma már egyre kevésbé szégyen és egyre inkább érdem. A nemzetközi közösség pedig úgy tekint a határon túli magyarokra, mint a demokrácia és a politikai stabilitás zászlóvivőire azokban az államokban, amelyekben élnek.

A státustörvény sikere - nagy a tét - kiteljesítheti a határon túli magyar törekvések általános pozitív megítélését.

 

(10.40)

 

Tíz-egynéhány év alatt elértük azt is, hogy a magyar nemzetpolitika sikeressé vált. A határon túli magyarok ma már bíznak abban, hogy a magyar állam hatékony, hogy a magyar kormány képes és kész meghirdetett nemzetpolitikai programjának következetes végrehajtására. Nemcsak vágy, hanem valóság, hogy Magyarország hatékonyan járul hozzá a magyar kisebbségi közösségek identitásának megtartásához, életkörülményeik javításához szülőföldjükön, azokban az országokban, amelyekben élnek.

A környező országok meghatározó politikai erőinek pedig egyre inkább csökken a gyanakvása nemzetpolitikánk céljai iránt, hiszen nincsen semmi takargatnivalónk. Ez a politika nyílt és áttekinthető, éppen azért, mert a még kétségkívül meglévő problémákat takargatás nélkül tárjuk szomszédos partnereink elé. A státustörvény a magyar nemzetpolitika hitelét igazolja minden érintett szemében, legyenek azok határon túli magyarok, a nemzetközi élet szereplői vagy a szomszédos országok vezetői.

De hitelesek maguk a határon túli magyar közösségek is. Hosszú időbe telt, amíg megfelelőképpen tudatosítottuk, hogy a nemzetpolitika fő szereplői nem a nemzetközi közösség, nem a nagyhatalmak, de még csak nem is a magyar állam, hanem pontosan a határon túli magyar közösségek. Övék a legfőbb érdem az elért eredményekért, és ugyanúgy övék a fő felelősség most és az elkövetkezendő időszakokban is.

Mindenkinek, tisztelt Hölgyeim és Uraim, saját kezében van sorsának alakítása. Nem más, hanem a magyar kisebbségi közösségek döntöttek politikájuk alapelveit illetően, és mivel ezek az elvek többnyire helyesnek bizonyultak, a magyar kormány támogatta, támogatja és a jövőben is támogatni fogja ezeket a célkitűzéseket. A határon túli magyarok ugyanis döntöttek afelől:

1. Hagyományosan békés eszközökkel, jogi úton, államaik belső jogára és a nemzetközi jogra támaszkodva szereznek érvényt politikai akaratuknak. Ezáltal bizonyították ország és világ előtt, hogy az etnikai feszültségeket erőszakmentesen, jogi úton is fel lehet oldani, és ezáltal egy messze ható példát adnak a térség számára, és szolgálják a térség stabilitását.

2. Tevékenységük nemcsak a szűken vett kisebbségvédelem területére korlátozódik, hanem a nemzetiségi korlátokon túllépve részt vállalnak államaik belpolitikai stabilitásának a megteremtésében, erősítésében, gazdaságának fejlesztésében és külpolitikai törekvéseik sikerre vitelében is.

3. Politikai szervezeteik a többségi nemzet pártjainak kiszámítható partnerei, megbízható szövetségesei. A kisebbségi léthelyzetből adódóan a választásokon mindig lehet számítani e szervezetek stabil szavazótáborára. Ezek a kvalitások a magyar kisebbségi politikai szervezeteket államaik bel- és külpolitikájának stabilizáló elemeivé emelik. S mivel a határon túli magyarok egzisztenciálisan demokraták, mindig a jó oldalra állnak, vagyis államaik azon politikai erőivel ápolják a legszorosabb kapcsolatokat, kormánykoalícióban vagy ellenzékben, már ha tehetik, melyek a leginkább elkötelezettjei a demokratikus intézmények kiépítésének és országaik euro-atlanti integrációjának.

A magyar kisebbségi szervezetek felismerték és tudatosították, hogy nemzeti törekvéseik csak akkor vihetők sikerre, ha azon államokban, amelyekben élnek, biztosítottak a kisebbségi közösségi jogok gyakorlásának elemi demokratikus és gazdasági feltételei. Ezért ezekért az elemi demokratikus és gazdasági feltételekért is intenzíven tevékenykednek.

5. Mi jellemzi ezeket a határon túli magyar közösségeket, a nemzeti kisebbségi kérdés átfogó rendezésének legelfogadhatóbb intézményes formáját? Megítélésük szerint a közösségi autonómia, melynek a sajátos helyzethez igazított formái szerepelnek e közösségek mindegyikének - hangsúlyozom: mindegyikének - a programjaiban.

A határon túli magyar szervezetek mindezen jellemzőivel összhangban áll, illetve mindezen politikai célkitűzések eredményességét közvetlenül segítheti a státustörvény sikeres megvalósítása.

Az 1998-ban hivatalba lépett polgári kormány, egyaránt támaszkodva az előző kormányok pozitív és negatív tapasztalataira, a nemzetpolitika fő adottságát úgy határozta meg, hogy a magyar nemzet és a magyar állam határai nem esnek egybe. Nemzetpolitikánk alapkérdése tehát az lett, sikerül-e megvalósítani a határokat átívelő nemzeti integrációt.

A státustörvényt a Fidesz-Magyar Polgári Párt részéről válasznak szánjuk erre a kérdésre. A törvénytervezet, melyet a magyar kormány és a Fidesz-Magyar Polgári Párt most elfogadásra ajánl, részben a múlt megoldatlan problémáira is választ kínál. A határon túli magyarok sorsának perspektivikus rendezése, aminek e törvény elfogadása az egyik legfontosabb állomása, jelentős mértékben hozzájárul nemzetünk 80 éves Trianon-traumájának oldásához, a kiút megleléséhez, a hosszú ideig kilátástalannak ítélt helyzetből történő kilábaláshoz.

A rendszerváltozás egész folyamata szemlélhető úgy is, mint felépülés a XX. század történelmi betegségei és balesetei után. A XX. század tragédiáit, a két világháborút, polgártársaink deportálását és meggyilkolását, az ország kétszeri idegen megszállását, a magyar nemzet feldarabolását, a málenkij robotot, a különféle át-, ki- és betelepítéseket nem tudtuk, nem tudjuk meg nem történtté tenni, de a bennük gyökerező, máig nyomasztó gondokkal szembe kell néznünk, hogy a jövő nemzedék életét ne tegyék terhessé. A státustörvény nem maga a szembenézés a XX. század örökségével, de a státustörvény nélkül nem lenne valóságos és teljes ez a szembenézés.

A státustörvényt a kormány a Ház elé terjesztve azzal a XX. századi örökséggel nézünk szembe, hogy ma államhatárok osztják meg az egykor egy testet alkotó magyarságot. A határokat nem változtathatjuk meg, de felülemelkedhetünk, átívelhetünk a megosztottságon.

A státustörvény szembenézés azzal, hogy az államhatárok egy időben és még ma is részlegesen, lelki határokká is váltak. Az anyaország jelentős része félt közösséget vállalni a határon túli nemzetrészekkel. És ahol félelem van, ott nincs szabadság. A Fidesz-Magyar Polgári Párt meggyőződése, hogy mi, magyarok, Magyarországon és a határon túl immáron szabadok vagyunk, szabadon vállalhatjuk az együttműködést azokkal, akik velünk összetartozónak vallják magukat. A végeken élő magyar közösségek határon túliak maradnak, de a nemzeti szolidaritásnak immáron nem lehetnek határai.

A törvénytervezet, melyet a magyar kormány most elfogadásra ajánl, nemcsak a múltról szól. Ernest Ronan, francia történész mondta, hogy a nemzet közös emlék a múltból, de közös terv is a jövőre.

 

(10.50)

 

A státustörvény a jövő számára készült. Olyan felfogásrendszerbe illeszkedik, amelynek alapján Nyugat-Európa szerencsésebb nemzetei a gyakorlatban is sikeresen rendezték a határon túli magyarokéhoz hasonló nemzeti kisebbségi problémáikat. A kulcsszó: a kisebbségi közösségek többirányú integrációja, az őket megillető egyéni és közösségi jogok biztosítása és bővítése által.

A határmódosítás nélküli és a határokat átívelő nemzeti integrációt segítik elő egyfelől a törvény által a határon túli magyarok számára Magyarországon biztosított kedvezmények, valamint a határon túlra szánt pályázati rendszerben hozzáférhető támogatások. Ugyanakkor hozzájárulnak a magyar közösségek integrálódásához és beilleszkedéséhez is azokba az államokba, amelyekben élnek, s mindezt nemzeti identitásuk erősödése és az egyre nagyobb európai értékkel bíró kultúrájuk megőrzése mellett.

A státustörvény tehát mérföldkő abban a folyamatban is, amelyben a magyar nemzetpolitika az egységesülő Európában is egyre jelentéktelenebbé váló határokról a hangsúlyokat a személyekre és azok közösségeire helyezi át. Mátyás királynak tulajdonítják a mondást: nem falakért, hanem emberekért harcolunk. S mivel válaszolt az európai történelem a XX. század terhes örökségére? Az integrációval. Az integráció se meg nem szüntette, se arrébb nem tolta, de légiesítette a határokat, az európai polgárokat egymástól elválasztó állami és lelki határokat egyaránt. A magyarság Európa útját járja, saját gondjaira az integrációban látja a megoldást, az egymást kiegészítő, egymást segítő európai és nemzeti integrációban, amelyek nem változtatják meg, de elviselhető teszik ezek a határokat.

A státustörvény nem azonos a nemzeti integrációval, de a státustörvény nélkül üres ígéret lenne ez az integráció. A nemzeti integráció olyan kötelék, amely számos szálból fonódik össze. A státustörvény ezeket a szálakat hivatott erősíteni. Az egyik szál a lelki integráció, amelynek az alapja a félelem megszűnése, a szolidaritás kialakulása a különböző országokban élő magyar közösségek között. Ez a szál mára örvendetesen megerősödött. Ki gondolta volna például a '80-as évek közepén, hogy 15 év múltán a magyarországi lakosság nagy többsége elvárja majd a magyar kormánytól a határon túli magyarság kifejezett támogatását? A közvélemény-kutatások tanulsága szerint ma a döntő többség elvárja ezt a magyar kormánytól.

Az integráció másik szála a politikai integráció. Amióta a magyar kormány és a Magyar Országgyűlés pártjai állandó közös tanácsban, a Magyar Állandó Értekezletben vesznek részt, a határon túli magyarság demokratikus legitimitással rendelkező szervezeteivel közös döntéseket hoznak, s már ezt a törvénytervezetet is ezen keretek között készítették el. A politikai integráció tehát nem a jövő zenéje, hanem kész tény. A magyarság ma már nem csupán kulturális nemzet ilyen értelemben, hanem olyan közösség, amelynek politikai teste is van. A Magyar Állandó Értekezlet politikai téren képviseli, megjeleníti a 15 milliós magyar nemzetet. Ehhez a politikai testhez nemcsak a politikai szervezetek tartoznak, nemcsak a politikai elit integrációja jelenti a politikai integrációt, hanem a státustörvénnyel immáron a közember számára is hétköznapi valósággá válik mindez. S a státustörvény politikai feladatot is ad a jövőben a Magyar Állandó Értekezletnek, illetőleg szakbizottságainak.

Az önök elé terjesztett törvénytervezet jogi integrációt is jelent, arcképes igazolványt ad a határon túli magyarok kezébe. A határon túli magyarok jogviszonyba kerülnek a magyar állammal. Az igazolvány személyre szóló hitellevél a magyar állam részéről, az évtizedek óta áhított szolidaritás hitellevele, a személyre szóló közösségvállalás hitellevele.

A személyre szóló szolidaritás, amelyet a magyar állam vállal a határon túli magyarokkal, ez a nemzeti integráció jogi szála, amely nem létezett idáig, és amelyet megteremt a státustörvény. A kedvezmények, amelyeket az anyaországban lehet igénybe venni, ennek a szolidaritásnak szolgáltatnak keretet. Természetesen nem a kedvezmények tartalma, hanem a célja a lényeg: a határon túli magyarok személyre szóló státusa a magyar jogrendben; a státus, amelynek alapján otthon lakva, itthon érezhetik magukat az anyaországban is.

Előttünk áll még, a következő kormányzati ciklus rendkívül kiemelt feladataként, a gazdasági integráció erősítése, de már a státustörvény is számos elemet kilátásba helyez. Végül, nem utolsósorban, a magyarság határokon átívelő egységének fő szála az európai integráció kiteljesedése lesz.

A státustörvény megerősíti, átláthatóvá teszi és törvényesíti a magyar-magyar kapcsolatokat. Magyarország uniós csatlakozása után a magyar-magyar kapcsolatok részben Unión belüli kötelékekké válnak, részben az EU és szomszédai közötti kapcsolatok lesznek. Minden határon átnyúló kapcsolat, a határok feletti közszolgáltatások, amelyek az Unión belül vannak és erősítik Európa belső integrációját, érdekünkben állnak. Ilyen értelemben minden társadalmi kapcsolat az érdekünkben áll.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Magyarországtól azt várja el a nemzetközi közösség, hogy hídfőállást képezzen a nyugati értékek és szabályok terjedése érdekében. A státustörvény a maga eszközeivel ezt a célkitűzést szolgálja.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok, valamint a MIÉP padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
205 28 2001.05.08. 1:45  27-29

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! 2000. november 28-án került aláírásra Pekingben a magyar kormány és a Kínai Köztársaság kormánya között a kétoldalú állam- és kormányközi szerződések rendezéséről szóló jegyzőkönyv. Ennek a jegyzőkönyvnek több melléklete van. Az egyik melléklet arról szól, hogy melyek azok a szerződések, amelyek továbbra is hatályban maradnak Magyarország és Kína között. A másik jegyzőkönyv azzal foglalkozik, hogy melyek azok a szerződések, amelyek hatályukat vesztik.

A jegyzőkönyv negyedik cikke arról szól, hogy a felek diplomáciai úton értesítik egymást arról, hogy a jegyzőkönyv hatálybalépéséhez szükséges belső jogi követelményeknek eleget tettek.

A jegyzőkönyv a későbbi jegyzék keltének napjától számított 30. napon lép majd hatályba, amelynek a pontos dátumáról a külügyminiszter közleményt jelentet meg a Magyar Közlönyben. A hatályukat vesztő szerződéseket kihirdető jogszabályok közül a törvénnyel vagy törvényerejű rendelettel kihirdetetteket törvénnyel kell hatályon kívül helyeznünk. A jelölt szerződések tekintetében a törvényjavaslat ennek a követelménynek is eleget tesz.

Mindezekre tekintettel kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a kormány előterjesztését fogadja el. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
205 270 2001.05.08. 2:21  267-270

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretnék gratulálni önöknek, szeretnék gratulálni az Európa Tanács kulturális bizottságának, hogy a moldvai csángó magyarságról egy történelmi dokumentum születhetett meg, hogy egy ajánlást fogadott el az Európa Tanács kulturális bizottsága erről a nagyon nehéz helyzetű, hányatott sorsú, mégis rendkívül érdekes és megőrzésre érdemes etnikai csoportról.

Domokos Pál Pétert, a csángóság legnagyobb tudósát és apostolát hadd idézzem: "Egyértelműen bizonyítottnak tekinthető: a csángók nyelve része, egy sajátosan értékes, archaikus nyelvjárása a magyar nemzeti nyelvnek, kultúrájuk pedig európai értelemben is egyedi értéket hordoz." Domokos Pál Péternek ezzel a megállapításával, hál' istennek úgy tűnik, immáron nem csupán a Kárpát-medencei magyarság, hanem az Európa Tanács is azonosul akkor, amikor ez a szervezet a 2001. évet az európai nyelvek évének nevezte el, és meghirdette a nyelvi változatosság dicséretére irányuló programját is. Nagyon szorosan összefügg ez az eredmény az Európa Tanácsnak ezzel a programjával.

Szeretném még ezen a helyen aláhúzni, hogy a magyar delegáció tagjainak kitartó munkája mellett rendkívül fontos szerepe volt ennek a jelentésnek az elfogadásában a finn kulturális miniszternek, illetőleg a FUEV nemzetközi civil szervezet tanácsadójának, Komlóssy Józsefnek. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

 

(16.40)

 

A magunk részéről azon vagyunk, hogy tovább folytassuk a moldvai csángóság jogainak biztosítása érdekében a támogató politikai magatartásunkat.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
205 286 2001.05.08. 2:25  283-286

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Elnök Úr! Nem könnyű a helyzet. A második világháborút lezáró párizsi békeszerződésben a Csehszlovákia számára megállapított magyar jóvátétellel, valamint lakosságcserével összefüggő nyitott pénzügyi és gazdasági kérdéseket a két ország a Csorba-tónál 1949. június 25-én aláírt jegyzőkönyvben, valamint az ezt kiegészítő további jegyzőkönyvekben úgy zárta le, hogy a felek kiegyenlítettnek nyilvánították mindazokat a jogokat, követeléseket és igényeket, amelyeket a magyar állam, magyar közjogi és magánjogi személyek támaszthatnak a csehszlovák állammal, csehszlovák közjogi és magánjogi személyekkel, valamint csehszlovák állampolgárságú személyekkel szemben.

Továbbá a lakosságcsere-akcióval, illetőleg a kettős birtokosság ön által felvetett intézményének megszüntetésével összefüggésben keletkezett ingatlankövetelések ügyét Csehszlovákia és Magyarország között az 1964. február 3-án aláírt jegyzőkönyv oly módon zárta le, hogy a Csehszlovák Köztársaság a magyar állampolgárok által Csehszlovákiában hátrahagyott ingatlanvagyonának megváltása címén 20 millió koronát utalt át a magyar államnak. A magyar állam részére átutalt pénzből a Pénzintézeti Központ az akkor jellemző ingatlanárak alapján kiszámított összeget fizetett ki az egykori tulajdonosoknak.

Tehát megalapozottnak tűnik az a nézet, hogy nehéz jogi alapot támasztani ahhoz az igényhez, hogy Szlovákia fizessen kárpótlást a kettős birtokosok Szlovákiában államosított ingatlanaiért. Ez természetesen nem teszi lehetetlenné a kérdés politikai szinten történő felvetését, annál is inkább, mert a közelmúltban a Magyar Koalíció Pártja részéről is vetettek fel hasonló problémát, de az ő közreműködésük mindenképpen fontos az ügyben. Azonban biztosíthatom a képviselő urat arról (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy a hazai belső jog eszközeivel és annak keretei között a kormányzat nem zárkózik el attól, hogy megoldást találjon a magyar állampolgárok problémáinak a rendezésére.

Köszönöm a kérdését. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 432 2001.05.09. 11:24  344-445

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár (a képviselői helyéről): Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Valóban elérkezett lassan az általános vita vége, és összegző felszólalások hangzanak el; én is néhány megjegyzést szeretnék tenni az elhangzott vitával kapcsolatban.

Először is azzal kezdeném, hogy örülök annak, hogy a törvénytervezetet alapvető konkrét kritika nem érte. Generális kritika Bauer Tamás részéről fogalmazódott meg, aki egyedül hősiesen képviselte ebben a vitában a pártját. Azt kell mondanom, hogy az ő álláspontja logikus, de szemmel láthatóan egy elenyésző kisebbségét képviseli a magyar nemzet álláspontjának, különös tekintettel arra, hogy a Magyar Állandó Értekezlet 13 pártja körében egy általános konszenzus övezi a státustörvény tervezetét.

Még a saját pártján belül is egy teljesen elszigetelt hangnem, amit itt most tapasztalhattunk, hiszen Szent-Iványi István a törvény felét elfogadhatónak tartja, azt a felét, amit a legvehemensebben kritizált most Bauer Tamás; nevezetesen, a szülőföldön juttatott támogatások rendszeréről és részleteiről is pozitívan nyilatkozott Szent-Iványi István frakcióvezető úr. De hát tudjuk, hogy Bauer Tamásnak ez a fajta hajlama, hogy mindenkivel, lehetőség szerint még a saját pártjával szemben is kemény támadást intézzen; ezt várjuk Bauer Tamástól. Ezzel együtt fogadják el azt az értékelést részemről, hogy úgy ítélem meg: alapvető, konkrétan megnevezhető tárgyi kritika, hál' istennek, a státustörvénnyel kapcsolatban nem hangzott el.

Talán Szanyi Tibor álláspontja volt még egy kicsit közel az ő álláspontjához, amikor is vakrepülésnek minősítette a törvénytervezetet, de ez kétféleképpen érthető, és majd elválik, hogy ő ezt hogyan érti. Az egyik álláspont talán úgy értelmezhető, hogy eddig nem járt úton indulunk el, és ebből a szempontból mindenféleképpen egyetértek vele, eddig nem járt úton indulunk el, nevezetesen, a szomszédos államokban élő magyarokról törvényi szintű szabályozás az elmúlt 80 évben nem született. A másik értelmezés, hogy a vakrepülést adott esetben a Szocialista Pártban meglevő állásponttal szemben is teszi meg; remélem, nem ez lesz az álláspont. Én úgy vettem ki a Magyar Szocialista Párt képviselőinek az álláspontjából, hogy megegyezésre törekvő a Szocialista Párt ebben a kérdésben, és mi a magunk részéről készen állunk arra, hogy megtaláljuk a megegyezés módozatait.

Szó volt a határon túli magyarokról, szó volt a magyarországi fogadtatásról, és szó volt a szomszédos államokról; röviden mindegyikhez egy megjegyzést hadd fűzzek. Talán a határon túli magyarokról esett a legkevesebb szó a mai napon. Amennyiben szó esett róluk, az illúziókeltés vádja fogalmazódott meg az egyes ellenzéki felszólalók részéről.

Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy úgy értékeljem a kormánynak az elmúlt három évben a törvény előterjesztésével kapcsolatos álláspontját, hogy sokkal inkább a reményt próbáltuk felébreszteni a határon túli magyarokban, mintsem illúziót keltettünk volna, és valóban elhangzottak az elmúlt időszakban illúziókeltő megjegyzések is a politika különféle sarkaiból, de azt tudom mondani, hogy még őket is megértem. A kormányzat a maga részéről igyekezett elkerülni az illúziókeltésnek mindenfajta irányvonalát, de azoknak, akik ma a hamis illúziókról beszélnek, azt javasolom, vigyázzanak arra, ezzel, hogy különféle módon megpróbálják leértékelni a törvényt, ne azt a reményt oltsák ki a határon túli magyarokban, amit ez a törvénytervezet, reméljük, föl fog bennük kelteni, és be is tud majd teljesíteni.

A határon túli magyarokra nehéz hivatkozni ez ellen a törvény ellen, tisztelt Bauer Tamás. A határon túli magyarok teljes mellszélességgel támogatják ezt a törvénytervezetet, hivatalosan is és nem hivatalosan is. Ne próbálja úgy beállítani, hogy ez a törvény ne lenne az ő szándékukkal megegyező, az ő kezdeményezésükre megszülető törvény; ez nagyon nehéz erőfeszítés, ez még talán önnek sem fog sikerülni.

Magyarországon az elmúlt tíz évben valóban sokat változott a helyzet abban, hogyan fogadja a magyar társadalom a határon túli magyarok ügyeit. A munkavállalás területén egyetértek Vojnik Mária aggodalmainak egy részével, nem automatikus az érdekegybeesés a magyarországi és a határon túli magyarok között, de meggyőződésem szerint egy optimumot ki lehet alakítani, amely mind a határon túli magyarok, mind pedig a magyarországi magyarok érdekeit, különösen a munkavállalás területén összehangolja.

 

 

(0.00)

 

Egyetértek Surján Lászlóval is abban, hogy talán pont Magyarország lehet a legnagyobb haszonélvezője ennek a törvénynek. Keveset beszélünk arról, amikor is a nemzeti összetartozásnak az élményét a magyarországi magyarok is megérezhetik ennek a törvénynek az eredményes elfogadása és végrehajtása révén.

A konzultációkról, a szomszédokról: jó, hogy ez volt a legnagyobb vitapont. Örülök neki, mert azt jelzi, hogy igazán komoly, tárgyi probléma a törvénytervezettel kapcsolatban nincsen. Fogadjuk el egy pillanatra a hipotézist, hogy nem konzultáltunk megfelelően a szomszédos országokkal, fogadjuk el egy pillanatra azt a hipotézist, hogy konzultáltunk volna a szomszédos államokkal! Azt gondoljuk, tisztelt képviselőtársaim, hogy nem lennének továbbra is kritikai hangok egyes szomszédos országokbeli politikai körök részéről? Hogy nem fogalmazódnának meg ugyanezek a vádak? Én azt hiszem, hogy innen, ebből a fordított feltételezésből látható, hogy a szomszédos országokban igenis vannak olyan politikai erők, amelyek nem a konzultációt hiányolják, hanem a törvényt ellenzik, a törvény szándékát ellenzik. Ne altassuk el önmagunkat ezen a területen!

Másodszor: azt kell megismételnem, hogy három éve tájékoztatunk, három éve beszélünk, három éve próbálunk kommunikálni, próbálunk nyitottak lenni a törvénnyel kapcsolatban. Különféle cikkeket jelentetünk meg a szomszédos országokban és a többi.

Harmadszor: próbáljuk meg ne szelektíven felsorolni a szomszédos országok reakcióit! Szerintem Magyarország ennek a kérdésnek a kezelésében jól áll, annak ellenére, hogy azok a hangok is elhangzottak, amelyeket például Szabó Vilmos idézett, de ő nagyon sokat nem idézett, sajnos. Nem idézte például a jugoszláv kisebbségügyi miniszter tegnapi álláspontját, pedig egy cikkben van a Max van der Stoulról megjelent cikkel.

Végül is, az utolsó megjegyzésem, tisztelt Ház, az lenne, hogy amikor a magyar kormány azt az álláspontot foglalja el, hogy akkor konzultálunk a törvényről, ha megvan a törvény szövege, és ha a szomszédok kérik, meggyőződésem szerint helyes álláspont, az egyedüli helyes álláspont, hiszen csak arról tudunk konzultálni, amiről kérdéseket fogalmaznak meg irányunkba. Valóban van különbség a konzultáció és az információadás között, a konzultációra is készen állunk.

Azzal szeretném talán félig-meddig igazolni, hogy ez is egy talán elfogadható és helyes álláspont, hogy maga Dzurinda miniszterelnök úr is a közelmúltban úgy fogalmazott, hogy ha majd lesznek kérdéseik, akkor szeretnék, hogyha válaszolnánk. A szlovák miniszterelnöknek a kérdése pontosan erre vonatkozott. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Jelen voltam a tárgyalások nagyon sok részén, és szeretném aláhúzni, hogy az az alapvető igénye a szomszédos államoknak, hogy ha vannak kérdéseik, akkor konzultáljunk velük. Ezért is ez a magyar kormány és a miniszter úr - ahogy itt elhangzott - hivatalos álláspontja. Meggyőződésem szerint semmilyen más ésszerű álláspontot nem képviselhetünk.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 56-58 2001.05.29. 12:20  23-125

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim!

 

ELNÖK: Egy pillanatra kérem államtitkár úr türelmét, mert a miniszter úr gombja jelent meg a képernyőn. Most már a mikrofon is az öné. Parancsoljon!

 

(10.10)

 

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Számos nagyon fontos felvetés hangzott el, és szeretnék röviden reagálni, hogy az indokainkat ismertessem önökkel.

Először is Kelemen képviselő úr azt a kérdést tette föl, hogy mi van azokkal a kérdésekkel, amelyeket a bizottsági üléseken megfontolandónak, elfogadhatónak tartottunk a kormányzat részéről, de mégsem tudtuk a konkrét módosító javaslatokat támogatni. Ezzel kapcsolatban szeretném elmondani, hogy reményeink szerint a részletes vita lezárultával ezek a módosító javaslatok kapcsolódó módosító javaslat formájában benyújtásra fognak kerülni. Itt szeretném aláhúzni, hogy számos, nagyon pozitív szándék fogalmazódott meg minden parlamenti frakció részéről, de valamilyen okból a konkrét formáját nem tudta a kormányzat támogatni a javaslatoknak. Itt volt szükség a megfelelő forma megtalálására, és azt hiszem, ezt sikerült meglelni.

Itt szeretném azonban jelezni, hogy van néhány kérdés, amiben a szándékkal nem tudunk egyetérteni, még akkor sem, ha a motivációt méltányoljuk. Ilyen például az, amit az MDF részéről mind a két felszólaló képviselő megfogalmazott, hogy terjesszük ki a törvény területi hatályát vagy az állampolgárságra, vagy pedig a volt Szovjetunió, Jugoszlávia, illetőleg Csehszlovákia területére. Az a problémánk ezzel a javaslattal, hogy szétfeszíti a törvény kereteit. Nagyon nehéz lenne - 15 volt szovjet, 6 volt jugoszláv, 2 csehszlovák, körbevesz bennünket további 7 szomszéd - plusz 23 országra, mínusz néhány, kiterjeszteni a törvényt, kezelhetetlenné tenné számunkra. Nem beszélve arról, hogy egyetértünk azzal, hogy ezeket az embereket igazságtalanság érte.

Ez a törvény, ha van benne igazságtételi mozzanat, arra tud vállalkozni, hogy a szomszédos országokban élő magyarok számára nyújtson támogatást, illetőleg kedvezményeket. Ilyen értelemben ezekkel az országokkal tudunk most foglalkozni, ami nem jelenti azt, hogy ne tartanánk igazságtalanságnak, ami adott esetben a Kazahsztánban élő magyarokkal történt, vagy adott esetben ne tartanánk igazságtalannak, ami a világ más tájaira vetődött magyarokkal történt, és ne próbálnánk velük is más eszközökkel foglalkozni, más eszközökkel az ő problémáikra is megoldást találni.

A szomszédos országok viszonylatában alapvetően a státustörvény filozófiája, ami generálisan megvalósítható. A magunk részéről a nem szomszédos országok esetében, megvallom önöknek őszintén, a kormányzathoz legközelebb a kettős állampolgárság megteremtésének a filozófiája áll.

 

 

(Az elnöki széket Gyimóthy Géza, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

 

Azt gondoljuk, hogy a világ különféle sarkaiba szétszóródott magyarok számára Magyarországnak meg kellene adni a kettős állampolgárságot, meg kellene találni a módját annak, hogy ők ezáltal is kapcsolódhassanak az anyaországhoz. Különféle okokból a szomszédos országok irányában generálisan ez a megoldás nem alkalmazható, hiszen részben konkrét jogszabályi akadálya van, de tartunk azoktól a migrációs következményektől is, ami egy ilyen megoldással járna a szomszédos országok irányban.

Egy eljárási nehézség is lenne: hogyan lehet megállapítani, hogy kit hurcoltak el erőszakkal? Mi az a kategória-rendszer, amíg azt mondjuk, hogy erőszakkal, és hol van, amikor már csak indirekt, de mindenféleképpen az erőszakhoz közelálló eszközökről van szó?

Kelemen képviselő úr javaslatához kapcsolódóan szeretném itt megemlíteni, hogy ugyanakkor a kormány megfontolta, hogy Ausztriát kivegye a törvény hatálya alól, és végül is elfogadta az erre vonatkozó javaslatot. Rendkívül sok érv hangzott el ezzel kapcsolatban. A gazdasági okokat tartom talán a legfontosabbnak, az ausztriai magyarok nem szorulnak rá az anyaország támogatására. Egy nagyon fontos célja a törvénynek, hogy megelőzzük a migrációt Magyarország uniós csatlakozásával. Ez a motíváció sem indokolja, hogy benne legyen Ausztria a területi hatályban. Az Európai Uniót érintő felvetések is egyébként elhangzottak; illetve az ausztriai magyarok részéről is, itt már utalt Bauer Tamás arra, hogy bizonyos ausztriai magyarok a törvény hatálya alá tartoztak volna, más ausztriai magyarok nem tartoztak volna a törvény hatálya alá. Ez az ausztriai magyarok részéről az Ausztrián belüli nemzetiségi megkülönböztetés problémáját vetette föl.

Kelemen András említette még, hogy több nemzetiséghez ne lehessen tartozni. Ezt is megértem, mert valóban, valahol gátat kell szabni annak, hogy mennyiben lehet ezzel a törvénnyel, a törvény adta lehetőségekkel visszaélni. Úgy ítéljük meg azonban, hogy azok a gátak, amelyeket beépítettünk, elegendőek, és elképzelhető egy olyan speciális szituáció, amikor a magát magyarnak valló személy nem tud választani egy más identitáshoz való kötődése és a magyar identitás között. Nem akarjuk kizárni az identitásválasztás szabadságának az elve alapján a több identitáshoz való kapcsolódás lehetőségét. De természetesen ezt a motivációt is megértem, amit Kelemen képviselő megfogalmazott.

Más fékeket viszont beépítettünk. Itt hadd utaljak arra, hogy nyilvánosan kell az illetőnek magát magyarnak vallania majd egy ajánló szervezetnél, magyarnak kell vallania magát, és színvonalasan kell tudni magyarul megnyilvánulni az illetőnek, és el kell nyernie az ajánló szervezet ajánlását. Ezt követően mindig a magyar hatóság kezében van a fék; részben oly módon, hogy az ajánló szervezetre vonatkozóan a magyar kormány fog döntést hozni, hogy kinek az ajánlását fogadja el, részben pedig oly módon, hogy felülbírálhatja bizonyos konkrét esetekben az ajánlásokat. Úgy ítéljük meg, hogy ez a kontrollmechanizmus a visszaélés megelőzése érdekében elegendő.

Bauer Tamás képviselő úr felvetéseire már részben válaszoltam. Én mindenféleképpen értékelem azt, hogy egy valóban alapos, koncepcionális alternatívát fogalmazott meg, még ha valóban megfogalmazódhattak volna ezek az elgondolások néhány évvel hamarabb is. Az is mindenféleképpen figyelemre méltó, hogy ő nagyon következetesen próbálja meg a jogszabályban képviselni azokat az elveket, amelyeket megfogalmaz.

Alapvetően az én problémám az ő megközelítésével az, hogy mi nem látunk ellentétet a szomszédos országokkal való együttműködés és jószomszédi viszony, illetőleg a szomszédos országokban élő magyarok ügyének a hangsúlyos támogatása között. Ő valahogy mindig ellentétet próbál e két törekvés között találni, mi viszont azon vagyunk, hogy ennek a két törekvésnek az egységét próbáljuk meg a különféle törekvéseinkben megvalósítani.

Az alapszerződések, képviselő úr, ne mondja, hogy a határon túli magyarokért születtek! Annak idején ezt önök sem mondták (Bauer Tamás: De!), hogy a határon túli magyarokért születtek az alapszerződések. Más okból születtek, amin lehet vitatkozni, hogy az helyes volt, vagy nem volt helyes. A határon túli magyarok egyébként ki is nyilvánították, valóban, hogy ők ezzel a megoldással nem értenek egyet, de ettől még lehetett indokolt adott esetben ezeknek a szerződéseknek a megkötése, az önök szempontjából mindenféleképpen.

Összességében én ebben a vitában azt tartom fontosnak, hogy próbáljuk meg a határon túli magyarok támogatásának a célkitűzését és a jószomszédi kapcsolatépítést egységben kezelni. Mi a magunk részéről erre törekszünk. Ez a státustörvény valóban a határon túli magyarokról szól, de számos kormányzati intézkedés szól a szomszédokkal való együttműködésről.

 

 

(10.20)

 

Ön a munkavállalás példáját hozta föl. A munkavállalás területére is ez vonatkozik, hiszen a szomszédainkkal vannak munkavállalásra vonatkozó szerződéseink, és ezeknek a keretei között a többségi nemzetnek nyilvánvalóan alapvető elvárása, hogy ott semmiféle pozitív kisebbségi szempont ne érvényesüljön, és ott nem is érvényesül, hiszen kétoldalú szerződések alapján történik a magyarországi munkavállalás, és nem tudják egyébként sokszor a kontingenst tölteni. Mind Szlovákiával, mind Romániával rendelkezünk ilyen szerződésekkel.

Tehát, képviselő úr, én megértem, hogy nehéz elfogadni azt a szempontrendszert, hogy a szomszédos országokban élő magyarokról szól ez a törvény. Itt fontos mindegyik eleme ennek a célkitűzésnek. A szomszédos országokra próbáljuk vonatkoztatni, említettem, hogy miért, a nagyvilágban élő magyarokra hogyan tekintünk, hogyan próbáljuk az ő problémáikat más eszközökkel kezelni, és hogy miért a magyarokra helyezzük ebben a törvényben a hangsúlyt. Eljött az ideje, hogy a magyarokra is egyszer helyezze a Magyar Köztársaság a hangsúlyt, nem feledkezve meg a jószomszédi kapcsolattartás fontosságáról.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 124 2001.05.29. 12:11  23-125

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A második körben elhangzott felvetésekre szeretnék röviden reagálni. Kezdeném talán a médiára vonatkozó SZDSZ-es felvetéssel.

A Magyar Köztársaságnak arra van módja, hogy törvényi szinten a közszolgálati médiára vonatkozóan vállaljon kötelezettségeket. Arra nincsen módja, hogy a nem közszolgálati médiákra vonatkozóan törvényi szinten kötelezettséget vállaljon. Ugyanakkor a lehetőségét mindenképpen meg kívánja teremteni ennek is. Tehát egyetértek a kormánypárti képviselők közül azokkal, akik azt mondják, hogy a törvény nem zárja ki a kereskedelmi tévék támogatásának a lehetőségét. Pontosan megtalálta ennek a jogi feltételeit megteremtő helyet Bauer képviselő úr is, de erre vonatkozó kötelezettséget ebben a törvényi helyzetben nem kívánunk vállalni. Én a magam részéről egyébként nem értenék egyet ezzel a támogatással sem a kereskedelmi tévéknél, de ez külön kérdés, nem tartozik a mostani vitához. A törvény megteremti ennek a lehetőségét.

Bazsa képviselő úr felvetéseivel kapcsolatban jegyezném meg, hogy én nagyon korrektnek tartom az ő javaslatait. Azt gondolom, egy dolgot felejtett el a képviselő úr közölni a Ház nyilvánosságával, hogy tíz darab módosító javaslatának a módosítási szándékával fejezte ki a kormány az egyetértését. Az ő javaslatai ilyen értelemben be fognak épülni reményeink szerint a törvénybe. Tehát azt a fajta elkeseredést, amit az ő szavaiból ki lehetett venni, hogy a kormány nem támogatná ezeket az ésszerű javaslatokat, beleértve a nyelvhelyességi javaslatokat: szeretném őt megnyugtatni, indokolatlan a nyugtalansága, a kormány támogatja az ő módosító javaslatainak a lényegét, a tartalmát; egy-két formai apróság ugyanakkor a megszövegezéssel kapcsolatban fölvetődhet. De nem szeretnénk azt a dicsőséget sem elvenni a képviselő úrtól, hogy az ő nevén történjenek meg ezek a módosítások, ezért jelezzük számára a mi véleményünket, és ha úgy gondolja, akkor az MSZP továbbviheti a javaslatot.

A civil szervezetek, köztestületek támogatásával kapcsolatban szeretném Kelemen képviselő úr számára jelezni, hogy a magunk részéről nem szeretnénk törvényi szinten előírni civil szervezetek számára eljárási kérdéseket. Ezeket alapvetően az ő alapszabályukban kell rögzíteni. Természetesnek tartjuk, hogy a határon túli magyarokat, akik magyar igazolvánnyal rendelkeznek, nem lehetséges hátrányosan megkülönböztetni. Ez szintén nem ennek a jogszabálynak a kérdése, adott esetben a polgári törvénykönyv keretei között lehet ezt szabályozni.

A nevelési támogatásról. Képviselő úrnak azzal a szándékával, hogy egyenlő támogatásban részesüljenek azok, akik érintettjei, kedvezményezettjei a nevelési támogatásnak, a kormányzat egyetért, ezt szeretném itt kinyilvánítani.

 

(11.50)

 

Valóban meglehetősen nehezen lehetne kezelni, ha eltérő összegű támogatásokat kapnának.

Ugyanakkor nem tudok mit kezdeni azzal az érveléssel, hogy a rászorultakat és a kevésbé rászorultakat szembeállítjuk, nem vesszük figyelembe a szociális megfontolásokat. Ennek az oktatási-nevelési támogatásnak hármas célja van. Először is szeretnénk a szülőföldön való maradást elősegíteni. Nagyon gyakran tapasztalható, hogy határon túli vagy határ menti magyarok átküldik Magyarországra már a középiskolás gyermekeket is tanulni, tehát a szülőföldön történő maradást szeretné ez az oktatási-nevelési támogatás célul kitűzni.

Másodszor: családpolitikai, családtámogatási mozzanata van, hiszen legalább két gyermekkel kell rendelkezni ahhoz, hogy ezt a támogatást igénybe lehessen venni. Nincsen módunk arra, hogy egyéb családtámogatási rendszert, ami Magyarországon működőképes - mondjuk, az adórendszeren keresztül -, a határon túl működtetni lehessen. Ugyanakkor a határon túli magyarokat nemcsak a beolvadás, nem csupán az elvándorlás, hanem az alacsony gyerekszám is gyengíti, ezért fontosnak tartjuk, hogy legyen a határon túl is valamilyen típusú családtámogatási intézmény.

Harmadsorban pedig a határon túli magyar oktatási intézményeket is szeretnénk ezzel a nevelési támogatással segíteni. Itt annak az egyszerű ténynek a figyelembevételét kérem mindenkitől, hogy az általános iskolai képzésben részt vevő határon túli gyermekek mintegy 30 százaléka, ha tehetné, sem veszi igénybe a magyar oktatási intézményeket. Ez a magyar oktatási intézmények meggyengülését hozhatja magával. Ez a legindirektebb, ugyanakkor a legegyértelműbb támogatás, amit ennek az intézményrendszernek tudunk nyújtani.

Azzal, hogy ennek extraterritoriális vonatkozásai lennének, ahogy itt Bauer képviselő úr ezt megfogalmazta, vitatkoznék. Elfogadtuk azt a módosító javaslatot, hogy az ajánló szervezeteknek döntő szava van abban, hogy mely intézmények minősülhetnek olyan intézménynek, hogy az abba járó gyermekek részesülhessenek a támogatásban. Az ajánló szervezeteknek ilyen típusú hangsúlyos szerepeltetése - utalnék itt Vojnik Mária megjegyzésére is, amit még a korábbiakban tett, hogy az ajánló szervezeteket nem kellő mértékben nagyvonalúan kezelné a kormányzat - tévedés. A határon túli magyarok fogják létrehozni ezeket az ajánló szervezeteket, ezek társadalmi szervezetek lesznek, ezt szeretném hangsúlyozni. Erre vonatkozóan a Magyar Állandó Értekezlet egyértelmű ajánlást dolgozott ki, tehát az érdekvédelmi szervezeteknek, az egyházaknak és más, érdek-képviseleti, civil szervezeteknek a közös szervezetei lesznek ezek.

Ugyanakkor nem szeretnénk olyan helyzetbe kerülni, amikor adott esetben több ajánló szervezet jön létre, és nem lehet eldönteni, hogy melyik a legitim ajánló szervezet, tehát a magyar kormányzat bekapcsolása ezen ajánló szervezetek jóváhagyásába megkerülhetetlen. (Közbeszólások az SZDSZ soraiból.) Reményeink szerint egy fog létrejönni, és nem is lesz gyakorlatilag jelentősége annak, hogy a magyar kormány milyen álláspontot alakít ki. De mi van akkor, ha több ajánló szervezet jön létre a határon túl, mely ajánló szervezet ajánlását fogja majd a magyar kormány elfogadni? (Bauer Tamás: Bármelyikét!) Ezt a magyar kormánynak kell eldönteni, hiszen ha nem fogadja el a határon túli egyes ajánló szervezeteket, akkor a magyar igazolvány kiadásának mechanizmusa államigazgatási szempontból teljességgel kezelhetetlenné válik, hogy csak egy mozzanatot itt aláhúzzak. Tehát az ajánló szervezeteknek egyébként az ilyen hangsúlyos szerepeltetése a törvényben - szeretném önöknek ezt most itt jelezni - a magyar kormányzatnak volt kezdettől fogva a határozott álláspontja, a kritikák pedig kezdetben alapvetően abból az irányból érkeztek, hogy mivel magyar állami kedvezményeket fogunk a határon túli magyarok számára biztosítani, ezért az a legegyszerűbb megoldás, ha a magyar állam fogja eldönteni, hogy kinek ad magyar igazolványokat, és ezekre az ajánló szervezetekre egyáltalán nincs is szükség.

A kormányzat azonban azon az állásponton volt, hogy a magyar nemzetpolitikának az elmúlt tíz évben egy rendkívül nagy eredménye, hogy létrejöttek ezek a határon túli szervezetek, ezért megkerülhetetlen tényezőkként szerepet kell nekik adni a státustörvény végrehajtásában. Nem közjogi szerepet adtunk a határon túli magyar egyesületeknek; ajánlásokat tesznek, a döntést megtartja a magyar kormány, de ezáltal egy kompromisszumot tudtunk találni aközött, hogy a határon túli magyarok, illetőleg a magyar kormány közösen határozza meg végső soron nemcsak a jogalanyokat, de egyáltalán a törvény végrehajtásának a mechanizmusait is.

Tehát összességében a kedvezményekkel kapcsolatban azt tudom mondani, hogy most ennyit tud Magyarország a határon túli magyarok számára nyújtani kedvezményben, illetőleg támogatásban. Ez nem jelenti azt, hogy a későbbiekben a kedvezmények köre nem bővíthető. A magunk részéről azon leszünk, hogy ha a magyar gazdaság lehetőségei, illetőleg a jogszabályi változások, a kétoldalú kapcsolatok, a határon túli magyarok igényei változnak, akkor rugalmasan alkalmazkodjunk, és mint ahogy most sor kerül a kisebbségi törvényben a különféle kompetenciák módosítására Magyarországon, a későbbiekben néhány éves tapasztalat után mód lesz arra, hogy a kedvezmények körét, amit a határon túli magyarok számára tud nyújtani Magyarország, a Magyar Köztársaság is bővítse. Tehát ez a jelenlegi helyzet, ami ebben a törvénytervezetben szerepel, és azon vagyunk, hogy a jövőben ez bővíthető legyen.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 231 2001.05.29. 3:38  228-233

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt a rehabilitáció kérdésének a jogi aspektusáról szeretném elmondani, hogy bizonyára ismeretes önök előtt, hogy Esterházy János lánya, Malfatti Esterházy Alice többszöri próbálkozását a rehabilitációra a szlovák főügyész elutasította, ugyanis Esterházy Alice bírósági úton kezdeményezte ezt. Az a rehabilitációra vonatkozó elutasító határozat a 119/1990-es szlovák törvényre hivatkozott. Ez a törvény ugyanis csak azon személyekre vonatkozik, akiket 1948 februárja, illetőleg 1990 januárja között ítéltek el, Esterházy Jánost pedig a fasiszta bűnösök, megszállók, kollaboránsok és árulók megbüntetésére vonatkozó 33/1945-ös törvény alapján '47-ben ítélték el. A '90-es törvény alapján tehát nincsen lehetőség perújrafelvételre. (Folyamatos zaj.)

A holtpontról az MKP javaslata, amit Csáky Pál fogalmazott meg, a következő elmozdulást látja lehetségesnek. Az egyik, hogy szülessen egy lex Esterházy a szlovák parlamentben, a másik lehetőség pedig az, hogy visszamenőlegesen megváltoztatni a hatályát ennek a határidőnek, és akkor a törvény alapján is lehetőség lenne a rehabilitációra.

A jogi feltételek megváltoztatására irányuló szlovákiai magyar politikai szándékot a magyar kormány indokoltnak tekinti. Természetesen szlovák politikai akaratra is szükség van, hogy a rehabilitáció megtörténhessen, és valóban kérdéses, hogy megvan-e a szlovák politikai akarat akkor, amikor a szlovák külügyminisztérium egy budapesti, nem hivatalos rendezvénnyel kapcsolatban is szükségesnek tartotta kiadni azt a nyilatkozatot, ami szerint nyugtalanságának adott hangot - ahogy ezt ön is mondta, képviselő úr -, illetőleg elhatárolódott azon szlovákiai magyar politikusoktól, akik részt vettek ezen a rendezvényen.

Ezzel együtt, tisztelt Ház, úgy látom, hogy Esterházy János rehabilitációja bizonyos értelemben igenis zajlik, nagyrészt megtörtént a köztudatban és a nyilvánosságban. Néhány konkrétumra hadd utaljak! Az elmúlt tíz évben számos könyv, írás jelent meg; a csehországi magyarok emlékművet állítottak Esterházy Jánosnak a mirowi rabtemetőben; a Magyar Koalíció Pártja létrehozta a Helytállásért-díjat, amit Esterházy János emlékére adományoz; illetőleg március 14-én, a közelmúltban Nyitraújlakon több száz zoboraljai magyar emlékezett meg a száz esztendeje ott született Esterházy Jánosról.

A magyar kormány a maga részéről a rehabilitációnak ezt a fajta folyamatát teljes mértékben támogatja, bátorítja, üdvözli. Úgy ítéljük meg, hogy a történelmi vitákat a tudományos, illetőleg szellemi életben valóban le kell folytatni, és előbb-utóbb ez elvezethet a jogi rehabilitációhoz is.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 328 2001.05.29. 2:18  325-328

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Kérdésére, hogy tett-e lépést a Külügyminisztérium a földvári emlékmű vandál lerombolóinak felderítése és az emlékmű helyreállítása érdekében, a válaszom az, hogy igen, tett, méghozzá a diplomácia teljes eszköztárát igénybe véve cselekedtünk.

A földvári emlékmű lerombolását először is diplomáciai csatornán tettük szóvá Bukaresten, nagykövetségünk, illetőleg a katonai attasé hivatala írásban fordult a román külügyminisztériumhoz, illetőleg a nemzetvédelmi minisztériumhoz. Sajnálatos, hogy a román külügy még nem válaszolt a szóbeli jegyzékünkre. A román nemzetvédelmi minisztériumtól szintén írásban azt a választ kaptuk szeptember végén, hogy a vonatkozó nemzetközi szabályoknak megfelelő módon kérik bizonyítani a földvári koncentrációs tábor létezését és minden egyes magyar állampolgárságú ottani volt fogoly helyzetének tisztázását. A román hivatal a fenti válaszában az emlékmű felállítását a földvári polgármesteri hivatal kizárólagos hatáskörébe tartozó ügynek minősíti, ugyanakkor ebben a kérdésben nem tartja alkalmazhatónak a magyar-román alapszerződést, valamint a két ország védelmi minisztériumai között aláírt szándéknyilatkozat általunk hivatkozott cikkelyeit.

 

(17.00)

 

Ezt a helyzetértékelést elfogadhatatlannak tartjuk, azon felül kifejezetten kegyeletsértő, a kétoldalú kapcsolatok mai szintjétől és légkörétől teljességgel idegen gesztusnak tartjuk. Amellett, hogy várjuk a román külügy válaszát is, a magyar-román felső szintű kontaktusok keretében nyomatékos formában szorgalmazzuk, hogy Földváron egy már félévszázados adósságunk rendezéseképp mielőbb kerüljön sor a második világháború sok ezer magyar elesett katonája, valamint polgári áldozata méltó kegyeleti helyének felállítására. Orbán Viktor miniszterelnök Mugur Isarescu volt román miniszterelnöknek is jelezte, hogy szándékunkban áll ezen emlékhelyek felállítása, ami nem helyettesíti, ellenkezőleg, megerősíti a helyi magyar közösség erőfeszítéseit (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) az emlékhelyek felállítására.

Kérem válaszom tudomásulvételét. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 422 2001.05.29. 0:06  421-423

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Tisztelt Ház! Kérem az egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslat elfogadását. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 424 2001.05.29. 0:06  423-425

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Tisztelt Ház! Újfent kérem a törvényjavaslat elfogadását. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 452 2001.05.29. 15:27  431-494

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Bár megígértem, megfogadtam magamnak, hogy minden körben csak egyszer szólok, de nagyon sok felvetés hangzott el. Szeretnék most akkor ebben a második körben másodszor is szólni.

Lentner Csaba képviselő úr - már elment -, a hadigondozással kapcsolatban: a hadigondozás gondolata fontos fölvetés, ugyanakkor koncepcionálisan különbözik a státustörvény filozófiájától. Hiszen ha valakik, a hadigondozás alanyai mindenféleképpen azok lehetnek, akik a második világháborúban a magyar hadseregben harcoltak. Viszont ennek a törvénynek a kedvezményezettjei azok lehetnek, akik magyar igazolvánnyal rendelkeznek. És a két kör több szempontból sem esik egybe. Hiszen lehetnek olyanok, akik nem is magyarok, de adott esetben a magyar hadseregben harcoltak, lehetnek olyan magyarok, akik harcoltak, de nem váltják ki a magyar igazolványt. Ezért ha valamilyen szinten érdemes ezzel a gondolattal foglalkozni, akkor, azt hiszem, függetlenül a státustörvénytől lehet fölvetni ezt a kérdést.

A második nagyobb blokk az MSZP felvetései voltak. A mazochizmus kifejezést említette Tabajdi Csaba, hogy mi csupán 9 módosító javaslatot fogadtunk el a 115-ből. Szeretném fölhívni a figyelmet arra, hogy valóban, ha nagyon szigorúan vesszük, akkor 9-et fogadtunk el, de ezenkívül további 32 javaslatra vonatkozóan fogadtunk be kapcsolódó módosító javaslatokat legalább. Lehet, hogy most már magasabb ez a szám. Tehát 40-50 között van azoknak a javaslatoknak a száma, közel a fele, amely valamilyen formában már most, idáig beépült a törvényjavaslatba.

Valóban, a jó kufár olyan, hogy mindig azt említi, amit még nem sikerült kialkudnia. De azért ne feledjük el, hogy itt az ellenzék számos nagyon fontos javaslatát vettük be. És ez a lista, amit Tabajdi Csaba most elmondott, egy kicsit különbözik attól a listától, amit az általános vita keretében mondott el, mert amit akkor elmondott, abból számos javaslatot már beépítettünk.

A szülőföldön történő támogatással kapcsolatban Göndör István is fölvetést fogalmazott meg, hogy a diákokkal szerződést kellene kötni a hazatérésükre vonatkozóan. Itt hadd hangsúlyozzam, hogy ez a kormányzat intézményesítette azt a gyakorlatot, hogy nem a felsőfokú alapképzésben való támogatásra helyezzük a hangsúlyt, hanem kilátásba helyezzük a részképzésen keresztül történő támogatást. És pontosan ilyen típusú hazatérési szerződést kötünk a jelenlegi gyakorlat szerint a határon túlról érkező diákokkal. Tehát nincs koncepcionális ellentét közöttünk.

Az ajánló szervezetekkel kapcsolatban Göndör István úgy fogalmazott, hogy ne zárjunk ki senkit az ajánlás lehetőségéből. Teljesen kezelhetetlenné válik államigazgatási szempontból, ha bármely határon túli szervezet csak úgy elkezdhet ajánlgatni. Tehát nekünk, a magunk részéről az a meggyőződésünk, hogy egy egységes ajánló szervezeti rendszert kell létrehozni. Egy ajánló szervezet fog ennek az elgondolásnak az eredményeként a határon túl létrejönni. Én furcsának tartom azt, hogy eleinte - most nem mondom, hogy az MSZP, mert nem feltétlenül volt hivatalos álláspontja, de - az MSZP irányából érkező hangok eleinte úgy fogalmaztak, hogy egyáltalán nincs szükség ajánló szervezetekre. Most pedig az ajánló szervezetek védelmezőiként lépnek föl.

Nem kezelhető másként a helyzet, mint hogy létrejön egy egységes, határon túli ajánló szervezet, és az egységes határon túli ajánló szervezet létrehozásában pedig nem lehet más a központi szereplő, aki ezt jóváhagyja, csak a magyar kormány; hiszen nincs más garancia erre.

De elmondtam délben is, a magunk részéről azon vagyunk, hogy - összhangban a Magyar Állandó Értekezlet ajánlásaival - a társadalmi, az érdekvédelmi szervezetek, az egyházak, a civil szervezetek együtt hozzák létre az egyesületüket, a szervezetüket. Saját maguk fogják létrehozni az irodahálózatukat; olyan irodahálózatot hoznak létre, amilyet akarnak, olyan szerkezetben működnek, amilyen szerkezetben akarnak. De hozzánk, a magyar kormányzathoz egy egységes rendszerből beérkező ajánlás érkezzen be. Nem fogjuk tudni másként értelmezni államigazgatásilag az ajánlásokat, és nem fogunk tudni igazolványt sem kibocsátani, ha nem egy ilyen szerkezetben érkeznek be.

Az adatvédelemmel kapcsolatban: a mi megközelítésünk hasonló ahhoz, amit Tabajdi Csaba fogalmaz meg. Úgy gondoljuk, hogy valóban lehet a diplomáciai postának szerepe, de ezek olyan technikai részletkérdések, amelyeknek a törvényi szintű szabályozása nem indokolt. Az egyes relációkban eltérő gyakorlatok valósíthatóak meg, és azért azt se feledjük, hogy akiktől leginkább adott esetben ezeket az adatokat védeni kívánjuk, azok minden bizonnyal rendelkeznek ezekkel az adatokkal. Azért ez mindenféleképpen legyen a gondolkodásunk hátterében!

A Magyar Állandó Értekezlet döntsön - a Magyar Állandó Értekezlet nem dönt. A Magyar Állandó Értekezlet egy konzultatív szerv, és nem hozhat ilyen értelemben döntéseket. Ugyanakkor a határon túli intézményeknek, oktatási intézményeknek, például a két tannyelvű intézményekre vetette föl Göndör István, hogy magyar intézménynek számítanak. Természetszerűleg, Göndör képviselő úr, magyar oktatási nyelvű intézménynek kell számítsanak a két tannyelvű intézmények. Itt mi az ajánló szervezeteknek gondoljuk, hogy szerepet lehetne juttatni. A Magyar Állandó Értekezlet ilyen szempontból nem szerencsés javaslat.

Hogy adjunk magyarországi támogatást, utazási támogatást, illetőleg nevelési támogatást - erre azt kell mondanom, képviselő úr, hogy ez egy meglehetősen komolytalan javaslat. Tehát ha látjuk, hogy valamilyen módon a határon túli magyarok speciális családtámogatására vonatkozóan kellett valamit kitalálni, nyilvánvalóan a magyarországi családtámogatási rendszer lenne a legkívánatosabb. De mivel a magyarországi családtámogatást nem lehet a határon túl - különféle adórendszer, miegymás - alkalmazni, ezért van a tervezetben a nevelési támogatás. Az utazási támogatás esetében is azt gondoljuk, hogy egy olyan típusú szociális támogatásról van szó: aki, mondjuk, jó ezer kilométerről utazik adott esetben Magyarországra, az ő esetében ez lehet indokolt; míg a törvény személyi hatályának a magyarországi állampolgárokra való kiterjesztése ilyen szempontból teljesen értelmezhetetlenné válik.

 

 

(22.30)

 

Az országgyűlési biztossal kapcsolatban engedje meg, képviselő úr, hogy elmondjam: nem tartozik a törvény tárgyához az országgyűlési biztos intézménye mint olyan. El kell indítani ennek a javaslatnak az államigazgatási, illetőleg a parlamenti életét.

A felvetés, miszerint a határon túli magyarok magyarországi jogainak a gyakorlása valamilyen módon egy országgyűlési biztos kompetenciájába kerüljön, értelmes felvetés. A határon túli magyar ugyanis nem magyar állampolgár, tehát kérdéses, hogy az állampolgári jogok országgyűlési biztosának kompetenciája mennyiben terjed ki rá, és a határon túli magyaroknak minden bizonnyal lesznek komoly, a saját érdekvédelmükkel összefüggő problémáik. Ez a javaslat hangsúlyozottan nem az a javaslat, amit a nyugati magyarok fogalmaztak meg, hogy legyen a Magyar Országgyűlésben a külföldön élő magyaroknak egy biztosa, hiszen az MSZP javaslata az országgyűlési biztos magyarországi eljárását helyezi kilátásba. De hangsúlyozom, hogy ez nem tartozik ennek a törvénynek a szabályozási körébe, az ezzel kapcsolatos párbeszédet ugyanakkor érdemes megkezdeni.

Vojnik Mária vetette fel a közalapítványok szerepeltetésének a kérdését. Ez a javaslat meglehetősen szokatlan javaslat, hogy konkrét közalapítványokat soroljunk fel egy törvényben. A magam részéről feleslegesnek látom a közalapítványok szerepeltetését, hiszen ezek az alapítványok megfelelő jogszabályi háttérrel működnek, ugyanakkor a státustörvény által kilátásba helyezett támogatások folyósítása valóban nem a közalapítványi rendszeren keresztül történne. A státustörvény teljesen egyértelműen megfogalmazza az erre irányuló konstrukciót, ami nem jelenti azt, hogy a közalapítványok működésére nincsen szükség, de fityegne ez a rendelkezés a határon túli magyarokról szóló törvényen, ha ezt szerepeltetnénk benne. Megjegyezném itt egyébként azt is, ez egy apróság, hogy a Segítő Jobb Alapítvány nem közalapítvány, nem is egyneműsíthető a közalapítványokkal, tehát szakmailag is problematikus a javaslat.

A munkavállalással kapcsolatban az önök javaslata nem csupán - meglepő módon - 3 hónapról 6 hónapra próbálja meg a munkavállalás lehetőségét kiterjeszteni - szemben azzal a korábbi állásponttal, hogy ez kockázatokat jelent a magyar munkaerőpiacra nézve -, hanem megvonja a gazdasági miniszternek azt a lehetőségét, hogy adott térségben, adott ágazatban adott esetben hosszabb időre is lehetővé tegye az alanyi jogú munkavállalás lehetőségének a biztosítását. Tehát a nagyobbik baj nem a 3 hónapnak 6 hónapra való felemelése, hanem ennek a mérlegelési jogkörnek az elvonása az önök javaslatával, amiért a kormányzat nem tudja ezt támogatni.

A képviselő asszony logikájával az sem egyezik, hogy nem azt a javaslatot fogalmazta meg, miszerint a 3 hónap és 6 hónap közötti időtartamra tegyük lehetővé a munkavállalást, mert az elégítette volna ki azt a problémát, amit egyébként jelzett, hogy a 3 hónapos munkavállalási időszakban igazán nincsen komoly magyarországi munkaerőhiány. Ez a javaslat ezt kielégítette volna, de a javaslat nem erre vonatkozott.

Ugyanakkor jó lenne, ha a képviselő asszony is szembesülne azzal, hogy nem tekinthetjük kizárólagos szempontnak a magyarországi munkaerőpiac igényét akkor, amikor ennek a kedvezménynek a kérdését mérlegeljük. Nekem most már többszörösen az a benyomásom, hogy a képviselő asszony kizárólag a magyarországi munkaerőpiac szemszögéből vizsgálja ezt a kérdést. Hadd húzzam alá, hogy a magyarországi munkaerőpiac vizsgálata fontos szempont a munkavállalási jogok biztosítása terén, de a határon túli szociológiai hatások is legalább ilyen súllyal esnek latba. És amikor ön nem érti, hogy miért jelent nagyobb elszívó hatást a 6 hónapos munkavállalás, mint a 3 hónapos munkavállalás, akkor én meg azt nem értem, hogy ön mit nem ért ezen. Hiszen az embernek csak józan ésszel kell végiggondolnia azt, hogy ha valaki 3 hónapra idény jellegű munkavállalásra átjön Magyarországra, akkor nem helyezi át az élete súlypontját Magyarországra. Míg ha 6 hónapra átjön Magyarországra élni, dolgozni, akkor nagyon nagy az esélye annak, hogy otthon teljes mértékben felszámolja a saját hátterét. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Tehát ennek a kérdésnek igenis van egy fontos migrációs vonatkozása is a határon túli magyarokra nézve.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 42 2001.06.11. 5:04  35-42

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Történelmi elemzésbe nem bocsátkoznék, de azért szeretném jelezni, hogy nem gondolom úgy, hogy Trianon oka a magyar sovinizmus lenne. (Taps a kormánypártok soraiból. - Sasvári Szilárd: Úgy van!) Ezzel kapcsolatban meglehetősen széles körű irodalom az, ami elérhető. Most, a könyvnapokon jelent meg Romsics Ignác ezzel kapcsolatos elemzése. Az ő felfogása némileg közelebb áll hozzám, mint az ön által idézett álláspont.

Másodszor: a "több millió bevándorlóra van szükség" kijelentés, ahogy ön megint idézte a magyar miniszterelnököt, nem hangzott el a miniszterelnök úr szájából. (Közbeszólás az SZDSZ soraiból.) Szeretném hangsúlyozni, hogy bevándorlóról egy szót sem ejtett a miniszterelnök úr abban a beszédében, amire önök hivatkoznak. Ezért tartotta fontosnak a miniszterelnök úr, hogy felolvassa, hogy nem említett egy szóval sem bevándorlót. (Zaj az MSZP soraiban.)

Ezért szeretném, ha legalább ebben a félretájékoztatást korrigáló kormányzati álláspontban meg tudnánk egyezni, hiszen valóban messze ható hatása van annak, hogy hogyan interpretáljuk ezt az érzékeny kérdést, hiszen valóban most tárgyaljuk a státustörvényt. A határon túli, szomszédos országokbeli magyar és nem magyar munkaerőnek a magyar gazdaságba való bekapcsolásáról beszélt, illetőleg beszélt ezen túlmenően arról is, hogy a magyar tőke megjelenik a szomszédos országokban, és a határon túli magyarok számára és a szomszédos országok számára mind a két kérdés rendkívül fontos, hogy mind a magyarországi munkavállalásnak legyen lehetősége, mind pedig a határon túl jöjjenek létre további munkahelyek, a magyar tőke tevékeny szerepvállalásával.

Harmadsorban ön, képviselő úr, óriási cinizmusnak nevezte, hogy a magyar kormány szembeszáll a státustörvénnyel, és mintegy megvédte a státustörvényt a magyar kormány ellen.

Tisztelt Képviselő Úr! Én ezt tekintem egy óriási cinizmusnak. Most védik meg a magyar kormánnyal szemben a státustörvényt, amikor az ezzel kapcsolatos munka jelentős részét egyébként az önökkel való egyeztetések útján elvégeztük. (Tirts Tamás: Így van!)

 

 

(15.30)

 

Reményeink szerint holnap este megtörténik a módosító javaslatokról a szavazás.

Ön úgy fogalmaz, hogy az ellenzéki javaslatokat semmibe vettük. Tisztelt Képviselő Úr! Tájékozódjon a saját frakciójában a státustörvényért felelős embereknél: holnap este meg fogjuk szavazni a Magyar Szocialista Párt által benyújtott javaslatokat; zömében az alapvető, koncepcionális javaslatokat meg fogjuk tudni szavazni, nem másért, mert egybeesnek a mi elgondolásunkkal. Szeretném, ha nem terhelnénk meg ennek a meglehetősen mintaszerű törvényalkotási folyamatnak a lehetőségeit azzal, hogy most felelőtlen politikai kijelentésekkel azt a konszenzust tesszük tönkre, amelyen hónapokon keresztül az illetékes szakértők dolgoztak.

Az eljárással kapcsolatban ön felelőtlennek minősítette a magyar kormányt, hogy a szomszédos országokkal nem egyeztettünk volna. Tisztelt képviselő úr, hadd ne mondjam el megint, ötvenharmadszor, hogy konkrétan mikor és kivel egyeztettünk, hogyan folytatjuk ezt az egyeztetési eljárást. Ugyanakkor meglehetősen álságos magatartásnak tartom, ha a ténylegesen meglévő problémák tisztázása, ami a szomszédos országok, illetőleg más nemzetközi partnereink esetében is az elkövetkezendő időszakban végbe kell menjen, nem élvezi a teljes politikai spektrum támogatását. Azt is mondhatnám, ez alapvető nemzeti elvárás minden politikai erőtől, hogy ezekben a kérdésekben lehetőség szerint egységes álláspontot foglaljunk el, úgy, ahogy egyébként a törvény esetében meggyőződésem szerint ez meg fog születni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
215 12 2001.06.12. 5:10  9-12

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány nevében azt tudom mondani, hogy minden egyes szavával egyet tudok érteni. Valóban, a státustörvény rendkívül fontos pillanat a magyar jogalkotás történetében, és reméljük, hogy a mai napon a fő módosító szándékok beépülhetnek a törvény tervezetébe, és abban is bízom, hogy ezt a parlament végső soron egy nagyfokú konszenzussal fogja megtenni. (Dr. Kis Zoltán mobiltelefonján beszélve: Tényleg?) Valóban... - igen, tényleg, szabad demokrata képviselőtársaim, azt gondolom, hogy nagyfokú konszenzus megalkotására van lehetőség, hiszen az egész Kárpát-medencében működő magyar politikai erők az önök kivételével egyöntetűen támogatják ezt a jogalkotási szándékot.

Hogy elkéstünk volna a státustörvénnyel, erre vonatkozóan valóban elhangzottak az Európai Unió vezető tisztségviselőinek a szájába adott híresztelések - ez nem felel meg a valóságnak. Én személy szerint tárgyalhattam ezekkel a vezető tisztségviselőkkel, és semmi ilyenféle megjegyzés a részükről nem hangzott el. Fel szeretném hívni a figyelmet a sajtó nagyfokú felelősségére ebben a kérdésben. Itt a Duna TV-nek az egyik tudósítója követett el egy nagyon súlyos szakmai hibát, és ez sajnos nem megfelelő reakciókat váltott ki. (Dr. Kökény Mihály: Szilencium!) Nem szilenciumról van szó, tisztelt szabad demokrata képviselőtársaim (Dr. Kökény Mihály: Én mondtam.), hanem arról, hogy ha ilyen súlyú kérdésekben a sajtó szisztematikusan félremagyarázza a kormányzat és az Európai Unió vezetőinek a kijelentését (Bauer Tamás: Ezért volt szilencium.), akkor az nagyon káros reakciókat válthat ki akár a szomszédos szélsőséges erők részéről, akár pedig a magyar társadalomban is zavaró tényező lehet. Ebből fakadhat annak a szüksége aztán, hogy le kell újra és újra rögzítenie a kormányzatnak az álláspontját, hogy mit mondott és mit nem mondott. Ezért volt szükséges, hogy tegnap a miniszterelnök úr itt felolvasta mindenki számára, hogy ő mit mondott a betelepítésekről. Nem mondott semmit a betelepítésekről (Bauer Tamás: Vendégmunkásokról.), hanem a munkaerő-áramlás szükségességéről beszélt, tisztelt képviselőtársaim. A munkaerő-áramlás szükségességét egyébként Szalay Gábor is az ön frakciójának a képviseletében hangsúlyozta, hogy szükségesnek tartja.

 

 

(9.00)

 

Így aztán akár meg is születhetne a kompromisszum, de önök, úgy látom, nem érdekeltek abban, hogy megszülessen egy teljesen evidens megközelítésben a kompromisszum, nevezetesen hogy a munkaerő-áramlás gondolatát szükségesnek tartjuk, támogatjuk - erről szól egyébként a státustörvényben kilátásba helyezett 3 hónapos magyarországi munkavállalási lehetőség. Való igaz, hogy ebben Kárpát-medencei konszenzus van, a határon túli magyarok támogatása is ott van a 3 hónapos magyarországi munkavállalás mögött, tehát a határon túli magyarokat is csak nagyon nagy erőfeszítéssel lehet szembefordítani a státustörvény célkitűzéseivel, bár önök néha erre is kísérletet tesznek, hadd hangsúlyozzam: eredménytelenül. (Bauer Tamás közbeszól.)

Azzal a gondolattal pedig, hogy a határon túli magyarokkal kellene a magyarországi demográfiai hiányokat ellensúlyozni, valóban játszanak egyesek a magyar politikai életben, a szórványmagyarság betelepítése népszerű gondolattá kezd válni - én ezt veszélyes gondolatnak tartom. A kormányzat ellenzi a határon túli magyarságnak az evakuációját, semmilyen módon nem kívánunk segítséget nyújtani, politikai támogatást nyújtani a határon túli magyar területeknek, illetőleg a határon túli magyaroknak a szülőföldjükről való kiürítéséhez. Azt gondolom, olyan lavinát indítana el, ha csak egy kis kapuját is megnyitjuk a határon túli magyarok Magyarországra való betelepítésének, amely nem lenne megállítható, és ez valóban azokkal a negatív következményekkel járhatna, amelyeket itt a képviselő úr elmondott: látványosan csökkenne a határon túli magyarok politikai érdekérvényesítő képessége, és ettől az is várható, hogy a térségben az a fajta stabilizációs folyamat, amit a határon túli magyarok betöltenek, az is megakadhatna - tehát kiszámíthatatlan következményekkel járna, ezért a kormányzat nem támogatja.

A képviselő úr megfogalmazásaival, megközelítésmódjával teljes mértékben egyetértünk.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
215 194 2001.06.12. 4:00  191-197

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Először is az ügy pikantériájáról hadd beszéljek, ugyanis nem teljesen értem, mitől olyan pikáns, ha egy politikai államtitkár téved, de ebben az esetben még erről sincs szó, mert nem tévedtem. Úgy fogalmaztam a külügyi bizottság ülésén, hogy nagyköveti, főkonzuli kinevezést Ausztráliában nem kap. Önnek erre emlékeznie kell, képviselő úr, mert ön tette fel a kérdést, egyébként megkerülve ezáltal a Házszabályt. Erre a kijelentésemre tisztán emlékszem, képviselő úr, tehát ez a pikantéria továbbra is érthetetlen számomra.

Másodszor: Szabó László Zsoltot ön elherdált milliárdokkal kívánja gyanúba keverni. Egy jogtudó - és hozzáteszem: tisztességes - embertől azonban elvárható lenne, tisztelt képviselő úr, az ártatlanság vélelme, illetve ha a bűntett alapos gyanúja merül fel, akkor tegyen Szabó László Zsolt ellen feljelentést. Tudtommal sem ön, sem Haraszti Miklós, sem Pető Iván ilyen feljelentést nem tett, hanem ismeretlen tettes ellen tettek. Az eljárás kimenetelét, Eörsi képviselő úr, a Külügyminisztérium sajnálatos módon nem tudja megjósolni. Annak idején nyomozati szakaszban Peták István ellen is megszűnt az eljárás - persze ez nem jelent semmit -, de hadd hívjam fel a figyelmét jogtudó képviselő úrnak arra, hogy a diplomáciai munkakör nem akadálya az eljárás lefolytatásának. Hadd idézzem Kovács László MSZP-s képviselő urat is, aki egyenesen Szabó László Zsolt kimenekítéséről beszélt Ausztráliába. Ez csacsiság, ugyanis az eljárásnak semmi ilyen típusú akadálya nincs.

Szabó László Zsolt diplomáciai alkalmasságáról is hadd mondjak néhány szót. Miután februárban lemondott az elnök úr elnöki pozíciójáról, azzal, hogy pályát változtat, képzettsége - a közgazdasági egyetem nemzetközi szakán - lehetővé teszi, továbbá angol, német és orosz nyelvtudása irigylésre méltó - önnek is, képviselő úr -, ami szintén alkalmassá teszi arra, hogy ellásson egy ilyen feladatot. Egyébként már 1992-ben érvényes felvételit tett a Külügyminisztériumba, jó eredménnyel, a kulturális attaséi pozícióra pedig az elmúlt tíz évben a kultúra területén kifejtett tevékenysége valóban feljogosítja. (Zaj az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

Tisztelt Képviselő Úr! Szerintem sokunk diplomáciai felkészültségét eléri Szabó László Zsolt felkészültsége, így az önét is, tisztelt képviselő úr; nyugodtan állíthatom, hogy mind szakmai felkészültség, mind nyelvismeret tekintetében kenterbe veri Szabó László Zsolt felkészültsége.

A karrierdiplomatákkal szembeni bizalmatlanságról azt tudom mondani, hogy ez egy SZDSZ-es pavlovi reflex. (Derültség a kormánypárti oldalon.) Amikor a Külügyminisztérium személyzeti politikájáról van szó, akkor önök a karrierdiplomaták szakszervezeti érdekvédőivé válnak. Jelen esetben azt tudom önöknek mondani, tisztelt képviselő úr, hogy rendkívül erőltetett ez a szakszervezeti érdekvédelem, hiszen egy teljesen új pozíció létrehozásáról van szó, és ezt a feladatot fogja Szabó László Zsolt ellátni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
215 342-344 2001.06.12. 11:44  341-351

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény megalkotásának a vége felé közeledünk. Szeretném felidézni, a törvény legfőbb célja, hogy a határon túli magyar közösségek identitását megerősítsük, a magunk eszközeivel hozzájáruljunk ehhez. Ez egy 80 éves adósságnak a törlesztése a magyar állam részéről, amit nagyon nagy örömmel teszünk meg, nem vitatható tehát, hogy ez a jogszabály történelmi jelentőségű jogszabály.

Van egy másik fontos célja is: a Magyarország felé irányuló elvándorlást szeretnénk minél inkább fékezni, különösen az európai integráció előszobájában van különösen nagy jelentősége ennek.

Van egy harmadik fontos célja is a jogszabálynak: a jogszabály a térség stabilitását kívánja szolgálni azáltal, hogy megelőzzük új választóvonalak kialakulását a térségben.

 

(20.10)

 

A konkrét módosító javaslatokról engedjenek meg néhány szót.

A preambulummal kapcsolatban számos javaslat érkezett. Fontosnak tartom, hogy az 1999 elején megalakult, de az 1996-os időkre visszatekintő magyar-magyar csúcs, a Magyar Állandó Értekezlet - amely a Kárpát-medencei magyarság egyeztető testülete - bekerült a törvényjavaslat preambulumába egy olyan formában, hogy utalunk arra, hogy az ő kezdeményezésükre, illetőleg az ő javaslataik alapján sikerült kidolgoznunk a jogszabályt. Ez azért is fontos, mert nem csupán egy magyar parlamenti konszenzus, hanem egy Kárpát-medencei magyar politikai konszenzus övezi a törvénytervezetet. Hasonló ez ahhoz a konszenzushoz - vagy talán még jelentősebb -, amely a NATO-csatlakozásunkat annak idején övezte, és akkor sem fért kétség ahhoz, hogy össztársadalmi támogatottság áll a NATO-csatlakozásunk mögött.

Itt el kell mondanom, hogy a kiegészítő ajánlás 4. pontjával kapcsolatban azt a tájékoztatást kaptam, hogy az indítványozó vissza kívánja vonni a javaslatát. A szándékukat megértjük és támogatjuk.

A személyi, területi hatállyal kapcsolatban szintén számos javaslat hangzott el. A magyar nemzetiség saját nyilatkozat alapján történő tanúsítása számos ponton jelenik meg a törvénytervezetben. Fontosnak tartjuk, hogy az identitásválasztás szabadságának a sarokkövére építjük ezt a törvényt. Senki nem mondhatja meg tehát, hogy ki a magyar, csak az, aki ebben a legilletékesebb, aki erről saját maga nyilatkozatot tesz. Erre az alapelvre épül egyébként a magyarországi kisebbségi törvény is. Fontosnak tartjuk, hogy ne legyen kettős mérce e tekintetben (Általános zaj. - Az elnök csenget.) a magyarországi kisebbségek ügyeit illetően, illetve a határon túli magyarok ügyeit illetően.

A személyi hatály kritériumrendszerének a kiterjesztésére vonatkozó javaslatot nem tudtuk elfogadni, részben azért, mert számos szomszédos ország aggodalmát fogalmazta meg ezzel kapcsolatban, illetőleg attól tartottunk, hogy ha a kritériumrendszert túlságosan elmélyülten építjük bele a jogszabályba, akkor az az ajánló szervezeteknek a súlyát is elvenné, ez pedig semmiféleképpen nem lehet célunk.

A területi hatállyal kapcsolatban hadd mondjam el, a kormányzat végül is arra az álláspontra helyezkedett, hogy Ausztriát kivesszük a törvény területi hatálya alól; ez a fideszes 119. számú javaslat. Ennek az indokait röviden abban tudnám összegezni, hogy rendkívül nagy az életszínvonal-különbség Magyarország, a határon túli területek, illetőleg Ausztria között, ami elsősorban említhető. Fontos szempontként vettük figyelembe az Európai Unió részéről a diszkrimációmentességgel összefüggésben felmerülő felvetéseket, illetőleg tekintettel kellett lennünk arra is, hogy nem érdekünk, hogy az ausztriai magyarok között feszültséget generáljunk. Ezzel együtt a burgenlandi látogatásom a közelmúltban jó alkalom volt arra, hogy biztosítsam a burgenlandi és az ausztriai magyarokat arról, hogy a közösségi identitásuk megőrzése tekintetében számíthatnak az anyaország támogatására.

A területi hatállyal kapcsolatban további javaslatok is érkeztek hozzánk, hogy a szomszéd országokon túlmenően is érvényesüljön a törvény. Nem tudunk ekkorát lépni, a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvényről van szó. Ugyanakkor a diaszpórahelyzetben élő magyarokra vonatkozóan is vannak elgondolásaink, külön problémát képez ez az ügy, és elő fogunk állni az ezzel kapcsolatos megoldási javaslatainkkal.

A kedvezmények köréből egyetlenegy fontos elemet emelnék ki: a törvény alapfilozófiája épül arra, hogy Magyarországon kedvezményeket, határon túl pedig támogatásokat nyújtunk. Tehát nem létesítünk közjogi viszonyt a magyar állam és a határon túli magyarok között. Ezt fontos folyamatosan hangsúlyoznunk, hiszen nagyon sok kritika, támadás ér bennünket ebből a szempontból, márpedig semmi alapja nincs annak a feltételezésnek, hogy közjogi viszonyt létesítenénk a határon túli magyarokkal.

Egyidejűleg viszont a kedvezmények körében nem tudtuk elfogadni egyelőre az MSZP 6 hónapos munkavállalásra vonatkozó javaslatát. A 3 hónapos munkavállalás plusz a gazdasági miniszter mérlegelési jogkörének a biztosítása volt elfogadható a számunkra. Tekintettel kell lennünk részben a szülőföld-stratégiára gyakorolt hatására ennek az elemnek, részben a magyarországi munkaerőpiacot befolyásoló hatására. Amikor látjuk, hogy milyen hatásokat vált ki a 3 hónapos munkavállalás, visszatérhetünk az MSZP által megfogalmazott javaslatra.

Hadd utaljak még egyszer az elmúlt napok vitája alapján arra, hogy Magyarország nem kívánja elősegíteni a határon túli magyar területek evakuálását, hanem a munkaerő szabad áramlásának a minél szélesebb körű biztosításával kívánunk hozzájárulni, hogy ilyen értelemben is egyfajta nemzeti integráció mehessen végbe, mint ahogy, mondjuk, a tőkeexport révén is fontosnak tartjuk, hogy egyre nagyobb mértékben jelenjen meg a magyar gazdaság a határon túli magyarok által lakott területeken.

A támogatásokkal kapcsolatos módosító javaslatok közül kitérnék arra, hogy a nyereségérdekelt szervezetek támogatása kikerült a törvénytervezetből. Részben a szomszédaink, részben az Európai Unió fogalmazta meg, hogy a versenysemlegesség elvével nehezen illeszthető össze - lehet ezen vitatkozni. Bizonyos formája a gazdasági tevékenységek támogatásának ugyanakkor továbbra is lehetséges a jogszabály alapján.

A támogatások adóvonzatával kapcsolatban a házbizottsági ülésen felvetődött, hogy tisztázzuk az álláspontunkat. Szeretném rögzíteni, hogy Magyarországon nincs adóvonzata a támogatásoknak, a szomszédos országokban pedig eltérő szituáció van. Arra törekszünk, hogy a támogatásokból ne kelljen adót fizetni azoknak, akik a határon túl igénybe vehetik. Megpróbáljuk ugyanúgy megtalálni a lehetőségeket, mint ahogy az Illyés Alapítványon, a jelenlegi közalapítványon keresztül juttatott támogatások nem adókötelesek.

Befejezésül, tisztelt Ház, számos javaslat vonatkozott arra, hogy újabb intézmények létesítését, leírását illesszük bele a törvénytervezetbe, a Magyar Állandó Értekezletét, az Illyés Alapítványét, a közalapítványokét, a határon túli magyar ombudsmanét. A magam részéről ezekre a felvetésekre azt tudom mondani, hogy e törvény alapvető feladata a kedvezmények és a támogatások kilátásba helyezése, körvonalazása. A Magyar Állandó Értekezlet beépítése a preambulumba megtörtént, ugyanakkor a Magyar Állandó Értekezlet részletes leírása nem volt... (Általános zaj. - Az elnök csenget.)

 

ELNÖK: Tessék folytatni, államtitkár úr, nem önnek szólt.

 

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: ...tehát nem volt azért sem lehetséges, mert a Magyar Állandó Értekezlet nem a magyar parlamentnek, nem a magyar kormánynak a szerve, hanem a Kárpát-medencei magyarság szerve, és a Kárpát-medencei magyar politikai szervezetek határozhatják meg, hogyan is épül fel a Magyar Állandó Értekezlet.

Ami a közalapítványokat illeti, a közhasznú szervezet intézményrendszerének a kilátásba helyezése hangsúlyosan szerepel a törvényben. Ez vonatkozhat a jelenlegi közalapítványokra is, de a későbbi döntéseinket nem szeretnénk megelőlegezni azáltal, hogy konkrét közalapítványok beemelését elvégezzük a törvénybe.

Ami pedig az MSZP felvetését illeti, hogy valamilyen módon egy határon túli magyar ombudsman jöjjön létre, ezt mindenféleképpen érdekes, továbbgondolásra érdemes gondolatnak tartjuk, ugyanakkor kétharmados jogszabályról van szó, és további egyeztetéseket tartunk szükségesnek.

Tisztelt Ház! A magyar nemzetpolitika legfontosabb célkitűzése a határokat átívelő nemzeti egység megteremtése. Az elmúlt tíz évben nagyon fontos lépéseket tettünk ebbe az irányba, de azt tudom mondani, hogy ennek a nemzetpolitikának talán a legfontosabb döntése áll ma előttünk.

 

 

(20.20)

 

Ez a nemzetpolitika nem áll ellentétben a szomszédpolitikánkkal, hanem nagyon is szervesen egészíti ki a szomszédpolitikánkat, és meggyőződésünk szerint elősegíti egymást a nemzetpolitika és a szomszédpolitika, ezért kérem a támogatásukat a kormány által támogatott módosító javaslatokhoz. (Folyamatos zaj.)

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
217 67 2001.06.19. 5:22  58-74

NÉMETH ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt határon túli magyar Vezetők! A Fidesz-Magyar Polgári Párt az előttünk álló döntést történelmi döntésnek tekinti, és nem tud eléggé nem egyetérteni azzal a megközelítéssel, amit az imént az SZDSZ részéről hallottunk, amely degradálni akarja ezt a döntést, és valóban hónapok óta szajkózzák, hogy itt egyfajta szemfényvesztésről van szó.

Ezzel szemben mi az a cél, ami miatt kezdeményezte a Magyar Állandó Értekezlet a státustörvény megalkotását? Először is a határon túli magyarság identitásának a megőrzése, nem Trianon jóvátétele, de mindenféleképpen egy 80 éves adósság, amelyet Magyarország a határon túli magyar közösségek iránt fölhalmozott. Úgy ítéljük meg, hogy eljött az ideje és megérett a lehetősége annak, hogy ezt az adósságot Magyarország elkezdje törleszteni, nemcsak Magyarország, hanem az egész Kárpát-medencei magyarság és az egész térség javára.

Másodszor: rendkívül álságosnak tartjuk azt a megközelítést, amelyik azzal riogatja a határon túli magyarokat, hogy ettől a törvénytől fognak majd ők elvándorolni a szülőföldjüktől. Az elvándorlás folyamata évtizedek óta tart. Ez az első, reményeink szerint - bízunk benne - hatékony eszköz annak érdekében, hogy ezt az elvándorlási hullámot megpróbáljuk lelassítani. Tehát aki azt mondja, hogy ettől a törvénytől lesz elvándorlás, az nem szembesül azzal, hogy a folyamat már évtizedek óta olyan nagyságrendet öltött, hogy immáron valóban a határon túli magyarságnak a jövőképét érinti ez nagyon károsan. Tehát meg szeretnénk - különösen az Európai Unió előszobájában - állítani ezt az elvándorlási hullámot, és ennek kíván az eszköze lenni a státustörvény.

Harmadsorban: ténylegesen a térség stabilitását is kívánjuk ezzel a törvénnyel szolgálni, hiszen olyan új választóvonalak kialakulásának a veszélye van az európai uniós csatlakozás előszobájában előttünk, amelynek az enyhítésére mind a magyar nemzetpolitikának, mind a magyar szomszédságpolitikának tudatos erőfeszítéseket kell tennie. Ebbe a politikába illeszkedik a státustörvény megalkotása, a térség stabilitását, euro-atlanti integrációs esélyeinek a javítását szolgálja ez a jogszabály is.

A preambulumban a Magyar Szocialista Párt javaslatára a Magyar Állandó Értekezletnek a szerepét hangsúlyosan elismerjük. Fontosnak tartjuk, hogy az az intézmény, amely 1996-ban a magyar-magyar csúccsal vette kezdetét, majd '99-ben, amikor megalakult immáron a polgári kormányzás idején, helyet kapjon a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvényben. Azért is fontos, mert immáron látjuk, hogy az MSZP tegnap esti döntése nyomán ténylegesen egy nemzeti egység övezi a státustörvény elfogadását, hiszen a 13 Kárpát-medencei magyar pártból 12 párt egyöntetűen támogatja ennek a törvénytervezetnek az elfogadását.

 

(13.30)

 

Másodszor pedig azért is fontos, hogy a Magyar Állandó Értekezlet szerepel a törvény preambulumában, mert rendkívül sajátos törvényalkotásnak vagyunk a végén: nem csupán a magyar parlamentben kellett konszenzust alkotni, hanem az egész Kárpát-medencében, és sikerült a státustörvénnyel kapcsolatban. Reméljük, hogy a későbbiekben ez pozitív precedens lesz, másutt is sikerül majd hasonló módon törvényt hozni.

A területi hatállyal kapcsolatban, hogy Ausztria miért kellett kikerüljön a törvényből: nagyon sokszor elmondtuk, hogy ennek több oka volt. Valóban, az Európai Unió részéről vetődtek fel felvetések, hogy nem lehet bizonyos kérdésekben az Unió állampolgárai között különbséget tenni, de ez nem tette volna szükségessé, tisztelt Bauer Tamás, hogy kivegyük Ausztriát a törvényből. Számos egyéb indok volt, és azok a gazdasági indokok, amelyeket itt többször elmondtunk, hogy miért támogassa Magyarország Ausztria polgárait, mindenféleképpen számba veendők, illetőleg az a tény is, hogy az ausztriai magyarok között rendkívül komoly feszültséget eredményezett volna a törvény, hiszen a töredékük őshonos, a nagyobbik részük azonban emigrációs múltból fakadóan lett ausztriai magyar.

Összességében, tisztelt parlament, tisztelt képviselőtársaim (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), a törvény elfogadása egy kezdet, és ehhez szeretném kérni mindenki együttműködését az elkövetkezendő években.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
217 268 2001.06.19. 0:22  267-277

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Országgyűlés! Kérem, hogy fogadják el a törvényjavaslatot.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
217 276 2001.06.19. 1:05  267-277

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Nagyon sok gondolatom lenne az elhangzottakkal kapcsolatban, de csak egy vonatkozásra reagálnék. Vojnik Márta (Sic!) képviselő asszony azt a kérdést vetette föl: mi ad aktualitást annak, hogy ezt a nemzetközi szerződésről szóló törvényjavaslatot önök elé terjesztettük.

A Magyar Köztársaság az Országgyűlés 2000/77. határozatával fogadta el a kiegészítő jegyzőkönyvhöz történő csatlakozást.

 

 

(19.10)

 

Az okiratot 2000. december 26-án helyeztük letétbe az ENSZ főtitkáránál, ennek megfelelően 2001. március 22-étől kell alkalmazni a jegyzőkönyv 16. cikkét. Ezek az alapvető indokai annak, hogy most terjesztettük önök elé ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm a figyelmüket és kérem, hogy fogadják el. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
219 16 2001.08.13. 3:54  13-16

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, az észak-erdélyi autópálya gondolatát a polgári kormány évek óta napirenden tartja (Derültség, közbeszólások az MSZP és az SZDSZ soraiban. - Az elnök csenget.), és így szerepelhetett a magyar miniszterelnök ötpontos javaslatcsomagjában, amelyet átnyújtott román partnerének.

Az autópályára vonatkozó javaslatban egyesül a három fő külpolitikai célkitűzésünk mindegyik eleme, hiszen a határokat átívelő nemzeti integrációnak valóban rendkívül fontos összetevője a gazdasági dimenzió.

Magyarország számára nem csupán az anyaország építése, hanem az egész térség, Közép-Európa építése is prioritást élvez; számtalan infrastrukturális program indulhatott el az elmúlt években, és nem kell külön ecsetelni, hogy miért fontos az autópálya felépítése az összeurópai infrastrukturális rendszer kiépítése szempontjából is. De mint ahogy Magyarországon az autópálya-építés közvetlen hatásain túlmenően a másodlagos gazdaságélénkítő, munkahelyteremtő hatásai sem hagyhatóak figyelmen kívül, ennek a javaslatnak az esetében is elmondható ugyanez. A román miniszterelnök válasza mindenféleképpen pozitív volt, érdeklődéssel fogadta a magyar ötpontos javaslatcsomagot, és várjuk, hogy megszülessen a román fél részéről is a magyar féllel egy irányba mutató politikai akarat.

Hadd idézzem a kormányközi infrastrukturális vegyes bizottság július 12-ei jegyzőkönyvét: "A közúti összeköttetések terén a felek egyaránt támogatják a 4-es összeurópai közlekedési folyosó Bukarest-Nagylak-Szeged-Budapest szakaszának, illetőleg az úgynevezett TINA-hálózathoz kapcsolódó Bukarest-Nagyvárad-Miskolc-Kassa útvonalnak a kiépítését. Ez utóbbi említett útvonal megvalósításának műszaki és pénzügyi kérdéseit szakértők vizsgálják."

Tehát két külön kérdésről van szó, amikor a déli, illetőleg az északi útvonalról beszélünk, és a román fél gondolkodásában is megfér egymással a két párhuzamos autópályának a kiépítése. A mi gondolkodásunkban is megfér, de annyi különbséggel, hogy közös beruházásra vonatkozó készséget az Észak-Erdélyen átvezető autópályával kapcsolatban nyilvánítottunk ki; a magyar érdekeltség számos okból az észak-erdélyi pályára vonatkozóan jelentősebb. Itt még el szeretném mondani, hogy a műszaki finanszírozási tervek kidolgozásának nyilvánvaló előfeltétele a már említett kölcsönös politikai akarat megszületése, amelyre látunk esélyt, és várjuk a román fél pozitív visszajelzését.

És befejezésül azt is fontosnak tartom, hogy ebben a kérdésben a magyar parlament pártjai között konszenzus legyen. Azt hiszem, nem kellene akadálya legyen annak, hogy ebben a kérdésben a magyar parlamenti pártok között konszenzus jöhessen létre.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
221 263 2001.09.04. 2:10  260-266

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Először is szeretném képviselő úrnak megköszönni a kérdését, mert azt hiszem, nagyon fontos kérdésre irányította a figyelmet.

Magam is úgy vélem, hogy sztálini időszak pereivel rokon az a per, amelynek lezárulása most következett be Romániában. Csak annyiban különbözik, hogy etnikai jellege van, tehát egy etnikai jellegű, modern koncepciós perrel van dolgunk sajnálatos módon Romániában.

Tudjuk, hogy 1990-ben a 3. számú törvényerejű rendelet kegyelemben részesítette mindazokat, akik 1989. december 22-én éjfélig követtek el bűncselekményeket. Ez a magyar álláspont kiindulópontja. Sajnálatos módon a másodfokú, jogerős ítélet megszületett: 2001. március 26-án a bukaresti legfelsőbb bíróság öt vádlottat három és hét év közötti börtönbüntetésre ítélt.

A román rendőrség - ahogy elmondta képviselő úr - Héja Dezsőt 2001. július 19-én, humanitárius elveket sértő módon tartóztatta le, illetőleg Reiner Antalt, aki hosszú magyarországi tartózkodás után, 2001. augusztus 5-én Románia területén volt, szintén letartóztatták. Mindkettőjüket a csíkszeredai börtönbe szállították, és jelenleg is ott tartják - hangsúlyozom - indokolatlanul fogva őket.

A magyar kormány álláspontja egyértelmű: még ha el is követték volna ezeket a bűncselekményeket ezek az illetők, abban az esetben is az amnesztia alá estek volna, tehát etnikai diszkriminációval van dolgunk. Ezért mind jogi úton, mind politikai úton érvényt kívánunk szerezni a magyar álláspontnak, akár a strasbourgi Emberi Jogi Bíróság útján, akár kétoldalú politikai érintkezések útján.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps.)

 

 

(17.00)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
221 272 2001.09.04. 0:07  271-273

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Tisztelt Országgyűlés! Kérem a határozati javaslat megszavazását. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
225 354 2001.09.25. 8:00  345-367

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, alelnök asszony. Talán azért érdemes elmondani a kormány álláspontját a módosító javaslatokról, hogy fölösleges köröket megelőzhessünk. Tehát röviden szeretném ismertetni, hogy a húsz módosító javaslattal kapcsolatban a kormány tíz módosító javaslatot el tudott fogadni, és szeretném megköszönni a Magyar Szocialista Pártnak is számos fontos módosító javaslatát, hiszen támogatni tudtuk. Példának okáért azt, amire most Horn Gyula utalt, a demokratikus rend és a jogállam mint alapelv a kormány által támogatott módosító javaslatok között szerepel, illetőleg a NATO tanácsülésének a washingtoni szerződés 5. cikkelyével kapcsolatos álláspontjára történő hivatkozás szintén támogatott javaslat.

Voltak olyan javaslatok, amelyeket formai okokból nem tudtunk támogatni. Valószínűleg félreértésből fakadhatott az a javaslat, hogy a "nem katonai képességek" helyett "nem katonai lépések"-et javasolt az MSZP-s módosító javaslat. A "nem katonai képességek" az egy szakkifejezés, és ezt nem tudtuk "nem katonai lépések"-kel felváltani.

 

(19.20)

 

Az MSZP-s javaslatok másik részéről röviden hadd szóljak. A nemzetbiztonsági stratégiának a megalkotására vonatkozóan - amely 20-25 éves távban vázolná fel a Magyar Köztársaság nemzetbiztonsági stratégiáját - az az álláspontunk, hogy nyitottak vagyunk az ezzel kapcsolatos párbeszédre, ugyanakkor jelenleg a Magyar Köztársaságnak van védelmi és biztonságpolitikai alapelveket rögzítő, parlament által elfogadott dokumentuma. Nem szeretném, ha feleslegesen sürgetnénk sem a kormányt, sem az Országgyűlést. Ebben a kérdésben mindenképpen el kell kerülnünk a kapkodást. Hadd jegyezzem meg, hogy egy kiérlelt gondolkodásra lett volna idő az elmúlt ciklusban is. Sajnálatos módon ez a feladat valóban előttünk áll, a sürgősségét azonban nem látjuk ennek a javaslatnak a jelenlegi helyzetben.

A további MSZP-s javaslatok a terrorizmus elleni nemzeti tanács létrehozására vonatkoztak; a nemzeti konzultatív testület létrehozására, amely gazdasági konzultációt célozna, illetve civil társadalmi fórum létrehozására, amelynek a nevében ugyan nem szerepel a nemzeti jelző. Ezen intézmények létrehozásával kapcsolatban az első gondolatom az volt, hogy a Murphy-törvények között van egy olyan: ha nem tudsz egy problémát megoldani, akkor hozzál létre egy bizottságot. A jelenlegi helyzetben azt szeretném az ellenzéknek, különösen a Szocialista Pártnak jelezni, hogy nagyobb hibát elkövetni, mint hogy új intézményeknek a garmadáját ebben a feszített helyzetben létrehozzunk, nem nagyon tudnék. A kormány a helyén van, az Országgyűlés a helyén van, a rendőrség a helyén van, a terrorizmusellenes kormányzati szerv szintén a helyén van, rendelkezünk ilyen szervvel.

Amire a jelenlegi helyzetben szükség van: hogy működtessük ezeket a szervezeteket, hatékonyabb koordinációt valósítsunk meg közöttük. Ugyanakkor szeretném tájékoztatni a tisztelt Házat, hogy a kormány a mai ülésén döntött arról, mert az Európai Tanács hét végi döntésével a terrorizmus elleni küzdelem jegyében egy akciótervet fogadott el, hogy ennek a végrehajtására és az ezzel kapcsolatos jogharmonizációs munkának a megkezdésére, de egyéb munkálatok elvégzésére is létrehoz egy tárcaközi bizottságot.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt javaslatai között volt technikai jellegű és volt tartalmi jellegű. Itt egy javaslatra szeretnék kitérni, amelyre egyébként a MIÉP-nek is, az SZDSZ-nek is, az MSZP-nek is volt javaslata. Ez az a bizonyos két bekezdés, amely a rendelkező részbe került az indoklásból. Ezekkel a módosító javaslatokkal kapcsolatban szeretném leszögezni, hogy félreértés ne legyen: a kormányzat nem kíván gondolkodásmentes felsorakozást a jelenlegi helyzetben. Ez különösen a MIÉP-es képviselők részéről hangzott el. Nemhogy lehet, kell gondolkodni a jelenlegi helyzetben! Továbbá azzal is maximálisan egyetértünk, hogy el kell kerülni, hogy az antiterrorizmusnak a gondolatával, a politikai szándékával bármilyen erők visszaéljenek. Ezzel is maximálisan egyet tudunk érteni.

Amivel nem értünk egyet, és ami nem elfogadható számunkra, az az, hogy elmulasszunk a jelenlegi helyzetben egy határozott fellépést. Valóban kemény választ kell adni, ahogy ezt Horn Gyula is megfogalmazta, és nem ízléses - talán én inkább úgy fogalmaznék, lehet, hogy nem ízléses - különféle módon riogatni a kormányt vagy a magyar társadalom egészét akár fajgyűlölettel, idegengyűlölettel, radikalizmussal.

Van még egy dolog, amit nem lehet: a rémtetteket megpróbálni bármilyen módon igazolni vagy legitimálni. Ennek érdekében engedjék meg, hogy hadd ismertessem önökkel Tőkés László püspök úrnak az amerikai terrortámadással kapcsolatos nyilatkozatát. "Az ártatlan polgári áldozatok tragikus sorsa felett érzett gyászunkban megütközéssel értesültünk azon spekulációkról, melyek a szörnyűséges rémtettek kapcsán azt firtatják, hogy ki kivel áll szemben, és mennyire érthető vagy indokolt a terrorcselekmények elkövetése. Megítélésünk szerint a New York-i és washingtoni támadásokra semmiféle mentség vagy racionális magyarázat nem fogadható el. Ez esetben immár nem egyik vagy másik állam, politikai erő, vagy legitim ellenfél szembenállásáról van szó, hanem arról, amit Pál apostol az efezusbeliekhez intézett levelében ekképpen fogalmaz: 'Nem vér és test ellen van nékünk tusakodásunk, hanem fejedelemségek ellen, hatalmasságok ellen, az élet sötétségének világbírói ellen, a gonoszság lelkei ellen, melyek a magasságban vannak.' A gonoszság áll itt szemben minden emberi értékkel, az emberiséggel, a szabadsággal, a demokráciával, az értelmes élet eszményével. A gonoszság démonikus erőinek azonosíthatatlan és arctalan volta még jobban kifejezésre juttatja, hogy a halál pusztító hatalmának nemcsak Amerika, hanem az egész emberiség, maga az élet vált célpontjává. A példa és előzmény nélküli terrorcselekmények elkövetői meg akarják félemlíteni a világot. Mi azonban nem a meghátrálás emberei vagyunk, hogy elvesszünk, hanem a hitéi, hogy életet nyerjünk, valljuk az apostollal: a keresztyén hit és humánum erejével kell felvennünk a harcot a terrorizmussal, hogy életet nyerjünk." Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
225 366 2001.09.25. 5:34  345-367

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Ház! Azt hiszem, hogy nem fogjuk ezt a Balczó Zoltán által megkezdett vitát túlságosan hamarosan letudni.

Horn Gyula felszólalása is, amikor fontosnak tartotta a terrorizmus kapcsán a fajgyűlöletet, az idegengyűlöletet, a radikalizmust emlegetni, szintén azt tükrözi, hogy nagyon nehezen tudjuk megtartóztatni önmagunkat attól, hogy ebben a jelenlegi helyzetben politikai ízléssel járjunk el.

Ezért azt méltóztatnám javasolni a tisztelt Háznak, hogy mégis tegyünk erre egy kísérletet, hogy a terrorizmussal kapcsolatban egymás pártpolitikai lejáratásától maximálisan tartózkodjunk. (Moraj az SZDSZ soraiban. - Horn Gábor: Ezt inkább a frakcióvezetődnek mondd!) Ez nem jelenti azt, hogy az elkövetkezendő időszakban nem fognak ilyen megnyilvánulások bekövetkezni, de mégis, amikor elmondja Balczó Zoltán azt az álláspontját, hogy okokat kell keresni, és ez nem jelent semmiféle legitimációt a terrorizmus mögött, akkor látom értelmét annak, hogy legalább a kategóriákat megpróbáljuk egymás számára tisztázni. Aztán hogy újabb és újabb fogalmakat kell megalkotnunk az egymás félreértésének az elkerülése érdekében, az is magától értetődő.

Én ennek igényével szeretnék egy mondat erejéig reagálni Balczó Zoltán felszólalására. Amikor úgy fogalmaz, hogy a globalista Egyesült Államok felelőssége is ott van a terrorizmus mögött, akkor érdemes elgondolkodnunk azon, hogy lehetséges-e egy ilyen kijelentést úgy tenni, hogy az ne legyen félreérthető. (Csurka István: Akarat kérdése. Ha félre akarod érteni, akkor félreérted.) Úgy ítélem meg, hogy a felelősség egy erkölcsi kategória. Ahogy kijelentjük ezt, hogy az Egyesült Államok globalista politikájának a felelőssége meghúzódik a terrorizmus mögött, automatikusan kijelentjük azt is, hogy erkölcsi felelősséget hordoz az Egyesült Államok, tehát hibás az Egyesült Államok ebben az eseményben.

Nem kételkedem Balczó Zoltán jó szándékában, nem kételkedem abban, hogy amikor a jelenség mögötti okokat feltárjuk, akkor rá kell mutatnunk az Észak-Dél ellentétre, rá kell mutatnunk a globalizmusra mint problémára.

 

 

(20.00)

 

 

De ez a megfogalmazás, hogy az Egyesült Államok bármilyen politikája felelősséget visel a terrorizmusért, a jelenlegi helyzetben mindenféleképpen félreértésre ad okot. Szeretném erre felhívni a figyelmét, nem kételkedvén a jó szándékában. Helyes, ha most a kategóriáinkat úgy tisztázzuk, hogy a terrorizmusért a jelenlegi helyzetben kizárólagos felelősséget a terroristák viselnek. A jelenlegi helyzetben különösen nem hiszem, hogy túlfeszíthetjük a gondolkodásunkat ezen a ponton, mert ennek a New York-i és washingtoni támadásnak az erkölcsi terhét kizárólag a terroristáknak kell hordozniuk. (Csurka István: És hol vannak? Kik azok?) Nekünk, ha meg akarjuk találni a megfelelő erkölcsi kiindulópontot, akkor ővelük szemben kell minden erőfeszítésünket összpontosítanunk. Ez nem jelenti azt, hogy ne kellene a terrorizmus okainak felszámolási folyamatában tekintettel lennünk mindazokra a dolgokra, amelyekre ön próbált utalni.

Ez egy erőtlen kísérlet volt, tisztelt frakcióvezető-helyettes úr, hogy tiszteletben tartsam az ön álláspontját, egyúttal próbáljam érzékeltetni, hogy milyen könnyen fogunk tudni az elkövetkezendő időszakban olyan terminológiai zsákutcákba (Balczó Zoltán: Szavazni fogunk...) bemenni, amikből azután belpolitikai nehézségek fakadnak.

Összességében szeretném tisztelettel kérni a Házat, hogy a New York-i és a washingtoni terrortámadás nyomán lehetőség szerint próbáljuk meg a politikai ízlésünket működtetni, amikor egymást értékeljük, minősítjük. Köszönöm szépen a figyelmüket. A módosító javaslatokkal kapcsolatban pedig a kormány álláspontja egyértelmű.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
225 377 2001.09.25. 2:25  376-378

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Amit a módosító javaslatokról kellett, azt elmondtam. Nagyon röviden, két percben szeretnék szólni arról, hogy az elmúlt néhány hétben a magyar kormány és többé-kevésbé a magyar politika egésze jól vizsgázott ebben a kérdésben, és nagyon fontosnak tartom azt, hogy az elkövetkezendő hetekben, amikor számtalan bizonytalansági tényező fog kísérni bennünket - hiszen egy alapvetően új világhelyzet kezdődött el valóban -, tudja a kormány ezt a teljesítményét fenntartani, produkálni, amit az elmúlt két hétben tudott. Képes volt arra, hogy egyértelművé tegye a nemzetközi közösség számára a magyar álláspontot, és fontosnak tartom azt, hogy a nemzetközi közösség ezt egyértelmű álláspontként értelmezte. Az Egyesült Államokból és az Európai Unióból érkező visszajelzéseink is egyértelműen ezt igazolják.

Nagyon fontosnak tartjuk, hogy az Európai Unió, amely szintén meghatározó tényezőként kíván a terrorizmus okainak kezelésébe bekapcsolódni, sikeresen tegye ezt, hiszen a közös kül- és biztonságpolitikának Macedónia után ennek a kérdésnek a kezelése rendkívül fontos tesztkérdése lesz. Ha ez az Európai Uniónak sikerül, akkor a problémához mindenféleképpen közelebb kerülünk; ha az Európai Uniónak nem sikerül, akkor az számunkra is mindenféleképpen nehézségeket és problémákat fog jelenteni. Ezért az, hogy a tárcaközi bizottság eredményes munkája révén miként tudja az Európa Tanács akciótervét a Magyar Köztársaság magára vonatkoztatni, rendkívül fontos kérdés.

Kérem a magyar politika minden szegletéből a támogatást a kormány számára. Nehéz külpolitikai időszak előtt állunk, és ez mindenféleképpen felelősségteljes magatartást követel meg mindannyiunktól.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
231 306 2001.10.16. 0:08  305-307

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Tisztelt Ház! Kérem, hogy a magyar-albán toloncegyezményt erősítsék meg.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
233 74 2001.10.18. 2:04  1-275

NÉMETH ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Szabó Vilmos képviselő úr azzal vádolja meg a külügyi vezetést, hogy politikai tisztogatást hajtott végre. Ahogy ezt itt a külügyminiszter úr elmondta, a Külügyminisztériumban nem végeztünk politikai tisztogatást (Dr. Kövér László: Sajnos, helytelen!), szemben önökkel, akik viszont 1994-98 között meglehetősen komoly politikai tisztogatást végeztek, közel száz főt kényszerítettek távozni a Külügyminisztériumból '94-98 között (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Bizonyos Kovács László!), több tucat nagykövetet hívtak vissza politikai okból megbízatásuk lejárása előtt. És nem csupán hazahívták ezeket a politikai nagyköveteket... ezeket a nagyköveteket (Derültség az MSZP soraiban. - Puch László: Valami elszólás!), hanem el is bocsátották ezeket a személyeket a Külügyminisztérium kötelékéből.

Tehát nekünk, amikor '98-ban átvettük a Külügyminisztérium irányítását, nem maradt más lehetőségünk, mint hogy ezeket a szakmailag kifogástalan személyeket visszainvitáljuk a külügyi szolgálatba. Örömünkre szolgált, hogy ezek a személyek nagy számban vállalták, hogy újból bekapcsolódnak a külszolgálatba. De hadd emlékeztessem önöket arra, mi nem végeztünk tisztogatást, önök viszont rendkívül komoly tisztogatást végeztek '94-98 között. Reméljük, hogy egyszer s mindenkorra véget ér az az időszak, amikor politikai szempontok alapján szakmailag kiváló embereket el lehet lehetetleníteni, véget ér az önök gyakorlata.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
236 334 2001.11.06. 1:59  333-335

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A nemzetközi büntetőbíróság statútuma egy kiemelkedő fontosságú politikai és jogi dokumentum, megvalósítja azt a történelmi törekvést, hogy különösen súlyos nemzetközi bűncselekmények - így a népirtás, háborús bűncselekmények, emberiség elleni bűncselekmények - és az egyelőre nem definiált belső agresszió elkövetői ne élvezhessenek büntetlenséget a jövőben. Első ízben adnak az ENSZ tagállamai így át hatásköröket a saját büntető joghatóságukból nemzetközi intézményeknek nemzetközi szerződés alapján.

Magyar részről a statútum aláírására New Yorkban, '99. január 15-én került sor, eddig 43 ország erősítette meg. A bíróság ténylegesen akkor fog létrejönni, amikor már 60 ország megerősíti a statútumot. A bíróság Hollandiában, Hágában lesz. Tekintettel arra, hogy a statútum várhatóan 2002 első felében fog hatályba lépni, ezért a megerősítés után sor kell hogy kerüljön a statútum magyar jogrendszerbe való beillesztésére is.

Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy szíveskedjen a nemzetközi büntetőbíróság statútumát megerősíteni. Így Magyarország az első 60 ratifikáló állam közé kerül, ami lehetővé teszi számunkra, hogy a büntetőbíróság kialakításában, így a bírák, illetve a főügyész megválasztásában is részt vegyünk.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban. - Gyürk András: Bravó!)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
236 338 2001.11.06. 0:21  337-339

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kérem, hogy a Magyar Köztársaság és a Litván Köztársaság között a katasztrófák és súlyos balesetek esetén történő együttműködésről és kölcsönös segítségnyújtásról szóló megállapodás megerősítéséről szóló határozati javaslatot az Országgyűlés fogadja el. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
240 60 2001.11.12. 2:04  57-64

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A Kárpátok Eurorégiónak az elmúlt években valóban furcsa politikai karrierje volt - nem igazán sikerült tartalommal megtölteni ezt a regionális együttműködést, hiszen az eurorégió nem igazán emlékeztet egy eurorégióra, immáron óriási területet ölel fel. Nem igazán van meg az a történelmi hagyomány, ami igazán a motorja szokott lenni egy eurorégió működésének.

Ezzel együtt azok a határ menti önkormányzatok, amelyek részesei az eurorégiós együttműködésnek, továbbra is szerepet vállalnak benne, de hadd emlékeztessek arra, hogy ez nem kormányok, hanem határ menti régiók együttműködése, Lengyelország, Ukrajna, Szlovákia, Románia, Magyarország részvételével. Túl sok reményt azonban a Kárpátok Eurorégióhoz valóban nem fűznék; ha ezt a kérdést ennyivel elintézhetjük, akkor ezt tudnám mondani.

Ugyanakkor a magyar-ukrán-román-szlovák határtérségben a mikrorégiós együttműködésnek elkötelezett hívei vagyunk, komoly lehetőségeket látunk benne. Az ukrajnai relációval kapcsolatban ön úgy fogalmazott, hogy ezt elhanyagoltuk. Nem így értékelem az elmúlt három évben a magyar-ukrán kapcsolatokat: ezek kiegyensúlyozottak, jól fejlődnek, és rendszeresek a miniszterelnöki, illetőleg a legfelsőbb szintű találkozók. Hamarosan sor fog kerülni a Magyar Köztársaság elnökének is ukrajnai látogatására.

Kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
240 64 2001.11.12. 0:59  57-64

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Az 5. korridor nyomvonalát nem egyes kiadványokból kell kiolvasni: erre vonatkozóan vannak különféle európai uniós dokumentumok. Mi az ukrán féllel intenzíven dolgozunk az 5. korridor megvalósításával összefüggő kérdéseken.

Ugyanakkor hogy komoly problémák lennének a magyar-ukrán relációban: mind ez idáig nem sikerült megértenem, hogy ön mire gondol, azon túl, hogy egy olyan konferenciának, amire az utolsó pillanatban kapott a magyar fél meghívást, nem tudott a magyar miniszterelnök eleget tenni. Ezen túlmenően, kérem, árulja már el nekünk, képviselő úr, hogy milyen problémák feszítik a magyar-ukrán kapcsolatokat, mert mind ez idáig mi erre rájönni nem tudtunk - a felszólalása ebben nem segített!

Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
242 8 2001.11.27. 4:50  5-8

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, a romániai belső helyzet az elmúlt néhány hónapban vegyes képet mutatott: voltak pozitív intézkedések, és sajnos néhány ilyen negatív jelenség is megjelent, mint amiről most itt Kelemen András képviselő úr tájékoztatott bennünket. Három ilyen eseményt szeretnék röviden érinteni.

Az egyik valóban a moldvai csángó magyaroknak az alternatív oktatása. Hét faluban kezdte meg ezt a csángó magyar alternatív oktatást a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség, illetőleg a Csángó Szövetség - RMDSZ-tagszervezetekről van egyébként szó -, és ahogy a képviselő úr is elmondta, a román állami szervek a prefektúrán, illetőleg a tanfelügyelőségen keresztül felléptek ez ellen az oktatás ellen. És ahogy itt a képviselő úr hivatkozott az Európa Tanács ajánlására, nemzetközi kötelezettség van immáron Románia számára arra, hogy a magyar nyelven beszélő csángók - ahogy az Európa Tanács fogalmaz - az anyanyelvhasználatot az oktatás és a hitélet területén meg tudják valósítani. De nem csupán nemzetközi kötelezettsége van Romániának, hanem belső oktatási minisztériumi rendelet is van, amely a moldvai csángóságnak az anyanyelvi oktatását kötelezővé teszi - igaz, ez az oktatási minisztériumi rendelet az előző kormányzat idején született. És nem csupán ezeket az oktatási vonatkozású, kisebbségi nyelvhasználati vonatkozású jogokat tűnik sérteni ez a hatósági fellépés, hanem az alapvető emberi és politikai szabadságjogokat is, hiszen szabadidős tevékenységről van szó, amit a hatóságok akadályozni tűnnek.

Meg szeretném említeni ebben a sorban a Kovászna megyei tankönyvkommandó tevékenységét is, amikor magyar kisiskolások táskájában kutat a tanfelügyelőség, illetőleg a prefektúra magyarországi tankönyvek iránt, és sajnos ez a történet sem zárult le, hiszen Keresztély Irma megyei főtanfelügyelő asszonyt a napokban fenyegették meg, hogy túlságosan határozottan képviseli a magyar oktatás érdekeit.

Megemlíteném a gyimesbükki árvaháznak és szeretetotthonnak a kérdését is. Ez a svéd, norvég és francia adományozó által létrehozott árvaház és szeretetotthon a Bákó megyei Gyimesbükkön működik - működött, mert a Bákó megyei hatóságok a közelmúltban rajtaütésszerűen bezárták; a fogyatékos gyerekeket elszállították, illetőleg a külföldi felszerelést is leszerelték és elszállították, az ott dolgozó pedagógusokat pedig teljes létbizonytalanságban hagyták.

Összességében tehát, szemmel láthatóan a román állami hatóságok szerepvállalása ezekben az esetekben egyértelműen kimutatható - nagy kérdés számunkra, hogy itt állami hatósági egyedi túlkapásról van-e szó, vagy pedig egy összehangolt magyarellenes támadássorozatról. Az információkat gyűjtjük, a román féltől magyarázatot kérünk és magyarázatot várunk. Személyesen is módunk lesz arra, hogy napokon belül felvessük ezeket az eseteket, hiszen a külügyminiszter úr is találkozik partnerével, és külügyi államtitkár partneremmel én is napokon belül találkozni fogok Bukarestben. Amit megtettünk: az ügyben már felvettük a kapcsolatot az RMDSZ-szel. Hadd húzzam alá, hogy az RMDSZ tagszervezeteiről van szó, és az RMDSZ a tankönyvkommandó ügyében szemmelláthatóan eredményesen látta már el az érdekképviseletet, legalábbis átmenetileg, és bízunk abban, hogy a másik két esetben is eredményesen fog tudni fellépni.

Nagyon fontosnak tartom, hogy ezekben az esetekben lehetőség szerint ne legyen Magyarországon semmiféle elbizonytalanodás, hogy egy egységes támogatás legyen a meghurcoltak mögött. Azt hiszem, hogy nem a pártpolitikai vitáknak van itt az ideje, fontosnak tartanám, ha ezekben az esetekben egységesen tudna a magyar közélet megnyilvánulni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból: Úgy van! - Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
242 107 2001.11.27. 2:06  104-109

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A megdöbbentő hírek hozzánk is elérkeztek. Úgy ítéljük meg, hogy Európa egyik legveszélyeztetettebb kisebbségéről van szó.

A mintegy 50 ezres csángómagyar népesség asszimilációja nagyon előrehaladott, ezért is üdvözöljük, hogy az Európa Tanács a napokban a miniszteri bizottság részéről ajánlást fogadott el, összhangban azzal a kampánnyal, amit Európa veszélyeztetett kisebbségei érdekében kifejt az Európa Tanács. Ebben az ajánlásban megfogalmazza az Európa Tanács, hogy a csángók magyar nyelven beszélnek, és hogy joguk van az anyanyelvi oktatáshoz, hitélethez, ami egyébként összhangban van II. János Pál pápának a közelmúltban tett kijelentésével is.

De nem csupán az európai normákkal ellentétesek ezek a hírek ezekről az atrocitásokról, hanem Románia törvényeivel is ellentétesek. Hiszen 1990-ben romániai oktatási minisztériumi rendelet született arról, hogy biztosítani kell a csángómagyarság számára is a nyelvoktatás lehetőségét. Nem világos egyelőre számunkra, hogy ez a hatósági fellépés, ami tagadhatatlan, elszigetelt hatósági visszaélésnek tekinthető, vagy pedig egy összehangolt, magyarellenes intézkedéssorozatnak vagyunk a tanúi, hiszen Romániában a tankönyvkommandó és egyéb esetek szintén ilyen jelekre utalnak.

Tájékozódunk, dokumentáljuk az eseteket, magyarázatot kérünk a román fél részéről, és hála istennek, módom lesz napokon belül személyesen is felvetni román partnerem számára az ügyet. Felvettük továbbá az RMDSZ-szel a kapcsolatot, hiszen a Csángómagyarok Szövetsége, illetőleg a Pedagógus Szövetség RMDSZ-tagszervezet, jogvédelmet lát el az RMDSZ, és amennyiben megnyugtató módon nem rendezi a román fél a kérdést, nem zárható ki, hogy kétoldalú és nemzetközi eszközök igénybevételére fog kényszerülni Magyarország.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
247 8 2001.12.11. 5:17  5-8

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Engem is meglep, hogy régi vitákat folytatunk mind a mai napig, holott már a státustörvény megvalósításának végső stádiumában vagyunk. Érthetetlen, hogy mi értelme van annak, hogy unos-untalanul belpolitikai vitákat kell folytatnunk olyan kérdésekről, amelyekben egyébként meglehetősen egyértelmű útmutatással látott el bennünket a közelmúltban számos nemzetközi szervezet, így például a velencei bizottság is.

 

 

(8.50)

 

Triumfálnak egyesek az ellenzékben, hogy lám, bebizonyosodott, hogy a státustörvény ellentétes az európai normákkal. (Bauer Tamás: Így van!) Szeretném felhívni ezúton is az ő figyelmüket, hogy nem jól olvassák a nemzetközi szervezetek állásfoglalását, a vélemény kialakítását. A velencei bizottság egyértelműen igazolta a státustörvény mögött meghúzódó filozófiát, nevezetesen, hogy az anyaországnak jogában áll, sőt morális kötelessége (Bauer Tamás: Ezt csak te olvasod bele!) a határon túli magyarok támogatása, legitimnek és pozitív tendenciának minősítette a velencei bizottság a státustörvényt és a státustörvényhez hasonló jogszabályokat.

Azért is fontos ezt aláhúznom, mert Eörsi Mátyás ellenzéki képviselő úr nemzetközi szervezetben a napokban éles támadást intézett a státustörvény ellen, ami már több, mint jogelméleti vita. Azt gondolom, hogy az alapvető politikai, nemzeti lojalitás kérdéséről van itt szó. Akkor, amikor nemzetközi színtérre visszük ki egy meglehetősen kiélezett helyzetben a belpolitikai vitákat, akkor, azt hiszem, egyáltalán nem megalapozatlan egy ilyen magatartás kifogásolása.

A státustörvénnyel kapcsolatban a képviselő úr úgy fogalmazott, hogy ha a kisebbségi jogokat biztosították volna, nem lett volna szükség a státustörvényre. Vitatkoznék ezzel; Európában számos példa van arra, hogy a státustörvénynek akkor is van létjogosultsága, ha viszonylag jól biztosítják a kisebbségi jogokat, hiszen az anyaországok és a határon túli nemzetrészek kapcsolattartása az aktuális politikai helyzettől függetlenül is indokolható.

Az RMDSZ-szel kapcsolatos kijelentésével kapcsolatban szeretném biztosítani a képviselő urat, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség kiállása a státustörvény mellett mindenféleképpen fontos. Az elmúlt időszakban nagyon sokat segített a státustörvénnyel kapcsolatos román álláspont módosulásán az RMDSZ egyértelmű fellépése. Bízunk abban, hogy az elkövetkezendő időszakban az említett kvázi koalíciós tárgyalások során is kellő eréllyel fogja tudni a kérdést az RMDSZ felvetni.

Hadd hívjam fel a figyelmét arra is, hogy a felügyelő testületben is az RMDSZ tevékeny szerepet vállal, együtt a civil szervezetekkel és az egyházakkal. Tehát én bizakodó vagyok e tekintetben. Végső soron a Romániai Magyar Demokrata Szövetség kezdeményezte a státustörvény megalkotását, tehát a pozitív magatartásuk érthető és logikus is.

A 250 eurós intézkedéssel kapcsolatban szeretném tájékoztatni önt arról, hogy a minap a román belügyminiszter kilátásba helyezte, hogy ezt az összeget csökkenteni fogják. Valóban egy rendkívül elgondolkodtató rendelkezésről van szó. Az RMDSZ egyébként szóvá is tette ezt a rendelkezést, és hadd hangsúlyozzam, hogy kilátásba helyezte a román belügyminisztérium, hogy csökkenteni fogják ezt a napi 50 eurós, illetőleg minimum 250 eurós összeget. Mi ezt a magunk részéről üdvözölnénk.

A vízummentesség és a big bang összekapcsolásával viszont nem tudok egyetérteni, tisztelt képviselő úr. A big banggel kapcsolatban a magyar kormány álláspontja egyértelmű, nem támogatjuk. Ugyanakkor a vízummentesség Románia számára szerepel a Magyar Köztársaság kormányprogramjában is, és mi a magunk részéről üdvözöljük, hogy Románia képes volt teljesíteni azokat a kritériumokat, amelyek által vízummentessé válhatott az Európai Unió országaiban, és azt hiszem (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.), hogy ez Románia minden állampolgára számára, így Magyarország számára is egy rendkívül pozitív fejlemény.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
247 142 2001.12.11. 2:10  139-144

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A kérdés jogos. A szocialista tábor részben politikai, részben pedig a közvélemény manipulálásával, tehát több eszközzel durván avatkozott be Lengyelország szabadságküzdelmébe.

 

(13.40)

 

A magyar szellemi élet java azonban akkor is azt vallotta, hogy mindenkinek tiszteletben kell tartania a más nemzetek önrendelkezési törekvéseit, feltéve, ha az emberi jogok, illetőleg más országok elemi érdekei nem sérülnek, márpedig a Szolidaritás - a szakszervezet - éppen ezeknek az értékeknek a védelmében lépett fel, ezért a magyar közvélemény elfogadhatatlannak érezte, ahogyan a szocialista hatalom reagált az eseményekre.

Ne feledjük: hazánkban a szocialista manipulációval szemben a diktatúra éveiben is volt ellenállás. Csoóri Sándor 1981-ben nyilvánosan villám sújtotta Krisztus-szoborhoz hasonlította Lengyelországot; vagy szintén egy másik megnyilvánulásában ugyancsak ő büdös kamrához hasonlította a Kádár-rendszert. A Tiszatáj és a Beszélő is nyíltan szembeszegült ezekkel a megnyilvánulásokkal. Tehát a csírájában már akkor sarjadó magyar demokratikus kibontakozás rokonszenvvel tekintett a lengyelekre, nem rágalmazták őket. Ha '56 nélkül nincs 1990, akkor 1981-ről is elmondható ez, annál is inkább, hiszen nekünk is személyes élményeink kapcsolódnak ehhez az időhöz.

Kell-e várni a bocsánatkéréssel? Nem hinném. Úgy ítélem, hogy amit most elmondtam, azt a képviselő úr nyugodtan tekintheti a bocsánatkérés első felének, és talán lesz ennek a bocsánatkérésnek második fele is. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
248 100 2001.12.12. 2:10  1-138

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Szabó István úr szólt néhány perccel ezelőtt az európai uniós kommunikációnkról, néhány megjegyzést ezzel kapcsolatban engedjenek meg.

A Külügyminisztériumnak az Európai Unióval kapcsolatos kommunikációja alapvetően négy területre terjed ki. Az egyik egy széles sajtókapcsolati rendszer kialakítása. Hadd hívjam fel a figyelmet arra, hogy a tagállamok sajtóinak képviselőit több körben, öt-hat alkalommal invitáltuk meg Magyarországra, és ismertettük meg őket a legsajátosabb, uniós csatlakozásunkkal összefüggő kérdésekkel. Hasonlóképpen a Magyarországra akkreditált sajtó képviselőit is rendszeresen tájékoztatja a minisztérium.

Másodsorban kommunikációs rendezvényeket szervez az integrációs államtitkárság a tagállamokban, különféle előadásokkal egybekötött kiállítások tartoznak ebbe a körbe.

A harmadik terület az internetes megjelenés. Az integráció problematikájával kapcsolatban egy internetes honlap folyamatosan, naprakészen szolgáltatja Magyarország felkészülésével kapcsolatban az információkat.

A negyedik terület pedig összetett kommunikációs eszközök alkalmazása: egy interaktív DVD-t készítettünk el, hasonló tartalommal készült el a közelmúltban egy CD-ROM, amely Magyarország integrációs felkészülését ismerteti. Ebben a sorban szeretném megemlíteni - bár nem kifejezetten uniós tartalma van - azokat a nagyrendezvényeket, amelyek részben a magyar millenniummal függtek össze, részben ettől függetlenek, így a vatikáni megjelenésünk, a féléves brüsszeli Europalia, az éppen most lezáruló franciaországi magyar kulturális évad (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és hasonlóképpen Olaszországban és Dániában is hamarosan tervezünk egy ilyen megjelenést. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
249 205 2001.12.18. 0:11  204-206

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Kérem az országgyűlési határozati javaslat elfogadását.

Köszönöm. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
251 4 2002.02.05. 5:15  1-4

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A külpolitikában valóban alapvető fontosságú, hogy sikerül-e az egyes parlamenti erők között nemzeti konszenzust kialakítani. Meggyőződésem szerint 1990-et követően a külpolitika alapkérdéseiben Magyarországon létezik a nemzeti konszenzus, és ez legplasztikusabban az Antall József néhai miniszterelnök úr által körvonalazott három fő külpolitikai célkitűzésben ragadható meg. Ezt a magyar rendszerváltozást követő időszak rendkívül fontos eredményének tartom, Magyarországot ez látványosan megkülönbözteti számos térségbeli országtól, ahol a politika, a belpolitika gyakran a külpolitikáról zajló viták mentén is megoszlik, amikor is alapvető orientációs különbségek jellemzik az egyes politikai oldalakat. Fontosnak tartom, hogy ezt a konszenzust folyamatosan próbáljuk meg feléleszteni, újrakreálni, még akkor is, ha az egyes gyakorlati kérdésekben - a megvalósítás, az eszközök kérdésében - vita van, mert vita lehet, vitának kell lennie az egyes politikai tényezők között.

A határon túli magyarság kérdésében a magyar alkotmány fogalmazza meg a legfőbb kötelességünket, felelősséget érez a Magyar Köztársaság a határon túli magyarság ügyéért. Fontosnak tartottuk, hogy nem csupán ezen a területen, hanem a másik két fő cselekvési főirány területén is létrehozzuk a hatpárti egyeztetés kereteit az elmúlt években. Így az Európai Unióról szóló tárgyalásokról folyamatosan működik egy hatpárti konzultációs keret. Sajnálatos módon a választások közeledtével ezt a keretet, illetve ennek a keretnek az integrációs tárgyalások érdekében történő hatékony felhasználását az ellenzék nem kívánta működtetni. Reméljük, hogy ez nem jelenti ennek a keretnek a megszüntetését.

A biztonságpolitika vonatkozásában is sikerült egy hasonló konzultációs mechanizmust létrehozni, a nemzetpolitika területén pedig a Magyar Állandó Értekezlet biztosítja azt a keretet, ahol is a konszenzus kialakulhat. Immáron négy alkalommal kialakult a konszenzus a nemzetpolitika alapkérdésében, minden évben az elmúlt évek során. Ezt nagyon fontos eredménynek tartom, hiszen nem csupán a magyarországi hat parlamenti erő, hanem a további hét határon túli legitim politikai szervezet is részét képezi ennek a konszenzusnak, így valóban egy össznemzeti konszenzusról beszélhetünk. Ez a konszenzus áll a státustörvény mögött, tehát nem csupán a magyar parlament 93 százalékos támogatottsága - ami ritka jelentős egy ilyen alapvető kérdésben -, hanem a 13 Kárpát-medencei legitim politikai szervezet is. Itt valóban meg kell említeni, hogy az SZDSZ csak részlegesen tudta ezt a támogatást adni.

A végrehajtás január 1-jén megkezdődött. Valóban történelmi jelentőségű ez a törvény, ilyen törvény még nem volt, ez a törvény Európában is egyedülálló módon létezik, bár párhuzamok valamilyen módon találhatók. A végrehajtás január 1-jén megindult, több ezer magyarigazolvány már kikerült, több tízezer magyarigazolványért folyamodtak már, és a politikai feltételek is javarészt adottak a törvény végrehajtására. Nagyon sajnálatos, hogy ebben a pillanatban szakadt meg a magyar belpolitikai konszenzus, amikor is a legnagyobb szoci..., a legnagyobb ellenzéki párt felmondta (Keller László: Legnagyobb szocialista.) - igen, legnagyobb szocialistát akartam mondani, bár legnagyobb baloldalit is mondhattam volna - ezt az egyetértést és a választási kampány hevében a határon túli magyarok ügyét néhány százalék remélt szavazatért odadobta.

 

(9.10)

 

Remélem, hogy ahogy lezajlanak a választások, újra helyreállítható lesz ez a konszenzus. De az biztos, hogy a legnagyobb ellenzéki párt nagyon messziről kell hogy nekifusson újra, hogy elnyerje (Csige József közbeszólása.) a határon túli magyarok támogatását, hiszen tudvalevőleg nemcsak a státustörvény mögött, hanem a magyar-román egyetértési nyilatkozat mögött is a határon túli magyar szervezetek teljes támogatottsága tapasztalható. Tehát meglehetősen nagy fokú elszigeteltségbe hajtotta magát a legnagyobb ellenzéki párt.

Szlovákiában zajlik az egyeztetés, számítunk a magyar politikai erők támogatására, hogy eredményesen tudjuk ezeket a tárgyalásokat lezárni. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) A nemzetközi visszhang pedig közismert, szintén meglehetősen pozitív, különösen a román-magyar egyetértési nyilatkozat vonatkozásában.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
251 20 2002.02.05. 3:35  17-20

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Míg az MSZP magatartása meglepő volt, és remélem, hogy egy átmeneti megingást tükrözött itt a választási kampány vonzásában, az SZDSZ-től sem a mostani, sem pedig a törvény iránti szisztematikus támadássorozat egyáltalán nem véletlen. (Dr. Hende Csaba: Úgy van!)

Egy ponton vitatkoznék önnel, frakcióvezető úr, önök szemmelláthatóan örömmel támadják ezt a törvényt. (Dr. Szent-Iványi István: Nem igaz!) Önök nem kritikát gyakorolnak, hanem elítélnek és elhatárolódnak. A magam részéről azt tudom mondani, hogy örülünk ennek. Ha a magyar nemzetpolitika elbizonytalanodna, az önök támadásai visszaigazolást jelentenek a számunkra, hogy jó úton haladunk. (Taps a Fidesz soraiban. - Bauer Tamás: És a lakosság 50 százaléka?) Ebben az értelemben tehát kifejezetten köszönettel tartozunk a Szabad Demokraták Szövetségének.

Ami a szemfényvesztést illeti, ha nekünk nem hisznek, bár azt is szeretném javasolni, hogy azért próbálják meg, frakcióvezető úr, próbáljanak a határon túli magyaroknak hinni - Tőkés Lászlónak vagy Markó Bélának, Duray Miklósnak vagy Kasza Józsefnek, Sütő Andrásnak vagy Kányádi Sándornak. Válogathatnak, meglehetősen széles a paletta. Ők kérték ezt a törvényt, és ők üdvözlik és támogatják ezt a törvényt.

Önök nem velünk vitatkoznak, tisztelt szabad demokraták, hanem a Kárpát-medencei magyarsággal vitatkoznak úgy egyben, ahogy vannak, mindegyikkel folyamatosan vitatkoznak szisztematikusan, hónapok óta. Nem tudom, ki a makacs, hogyha ezt a magatartást, ahogy egyedül szembeszegülnek az egész Kárpát-medencei magyarsággal, nyomon követjük. Ki a makacs? A kormány a makacs, vagy önök a makacsok ebben a kérdésben?

Mit tettek önök '94-98 között, tisztelt szabad demokraták? Alapszerződést kötöttek, mégpedig a határon túli magyarok ellenére. Az nem volt szemfényvesztés? Nem szemfényvesztés a határon túli magyaroknak azt mondani, hogy értetek kötöttünk alapszerződést? (Bauer Tamás és dr. Eörsi Mátyás közbeszól.) Mi hasznuk volt az alapszerződésből a határon túli magyaroknak? Az égvilágon semmi hasznuk nem volt.

Hogy az intézménytámogatás csodálatos alternatíváját megfogalmazták, nagyon hálásak vagyunk önöknek, tisztelt szabad demokraták, de ezt a törvény tartalmazza, és ezen túlmutat a törvény. Az intézménytámogatást tartalmazza; nagyon értelmes javaslatok ezek, de mind benne van a státustörvényben. (Dr. Eörsi Mátyás közbeszól.) Az önök javaslatai semmit nem tartalmaznak, ami a státustörvényben ne lenne.

A munkaerőpiaccal kapcsolatban pedig valóban egyértelmű a helyzet. A magyar munkaerőpiacot védenünk kell, az általános szabályokat be kell tartani, ugyanakkor nem számítunk egy olyan nagy arányú beáramlásra, amitől ne lenne elegendő ez a 81 ezer kilátásba helyezett munkahely.

 

 

(9.50)

 

De hát felülvizsgálható, ez az idei évre vonatkozik, és a magyar kormánynak lehetősége van, ezen a területen is van mozgásterünk.

Arra szeretném önöket kérni, tisztelt szabad demokraták, hogy folytassák a szisztematikus támadássorozatot; ez a legjobb visszaigazolás a számunkra, hogy jó úton haladunk.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
251 241 2002.02.05. 4:11  238-244

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Nem ér váratlanul bennünket az SZDSZ szisztematikus támadássorozata a státustörvénnyel szemben. Az MSZP támadása váratlanabbul ért bennünket. (Moraj az MSZP soraiból.) Ez a támadás az önök részéről számunkra egy pozitív visszaigazolás, hogy jó úton járunk. (Taps a kormánypárti padsorokból.) Szükségünk van rá, köszönjük, és kérjük, hogy a jövőben is folytassák ebbéli tevékenységüket.

Nem tudom, hogy a szabad demokratáknak föltűnt-e, hogy nem a magyar kormánnyal vitatkoznak kizárólag és elsősorban, hanem az egész Kárpát-medencei magyarsággal. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Így van!) Így vitatkoznak az összes parlamenti párttal - az MSZP-vel is vitatkoznak. Elnézést, hogy az MSZP-re hivatkozom, de tudtommal az MSZP támogatja a státustörvényt, a legutolsó kijelentései is erre irányultak, és az összes Kárpát-medencei magyar legitim politikai szervezettel is szemben áll a Szabad Demokraták Szövetsége.

Tőlünk kérdezi, hogy nem kívánjuk-e megváltoztatni az álláspontunkat. Nem kívánjuk megváltoztatni az álláspontunkat! (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Helyes!) A Kárpát-medencei magyarság egyértelműen kiáll a státustörvény mellett. Ha valakinek lassan meg kellene változtatni az álláspontját, akkor az a Szabad Demokraták Szövetsége. (Közbekiáltás a kormánypárti padsorokból: Azt nem várjuk!)

A kérdéseire nagyon röviden: összhangban áll-e a nemzetközi joggal? Igen, összhangban áll a nemzetközi joggal. A velencei bizottság nem csupán filozófiájában tekintette pozitív trendnek a státustörvény típusú jogi megoldásokat, hanem visszaigazolta a magyarigazolványt, az ajánló szervezeteket mint információs irodákat, és elismerte, hogy az oktatási-kulturális területen túl gazdasági-szociális típusú kedvezményeket is indokolt, lehetséges nyújtani, ha legitim a célkitűzés.

A második kérdésére, hogy nem kíséreltünk meg egyeztetni szomszédainkkal. Konzultáltunk, tucatnyi alkalommal konzultáltunk, be is építettük volna a román javaslatokat, hogyha nagyobb számban születnek. Egy javaslatot egyébként be tudtunk építeni, amikor is konkrét javaslatot fogalmaztak meg a törvényben. De nem fogalmaztak meg konkrét javaslatokat, ezért nem volt módunkban több javaslatot beépíteni, de amikor megfogalmaztak, a végrehajtási utasításokban sikeres volt ez az erőfeszítésünk.

A harmadik kérdésére, hogy lehetett volna-e jobb megállapodást kötni, azt tudom mondani: nem lehetett volna, tisztelt képviselő úr. Hogy milyen megállapodásokat lehet kötni, arra az alapszerződések nagyon jó példát mutatnak számunkra. Kisebbségi értelemben azok a megállapodások, amiket önöknek sikerült elérni kormányzásuk idején, konganak az ürességtől. Ilyen megállapodásokat lehet, hogy el lehetett volna érni, de ez nem a mi célkitűzésünk.

Negyedszer, hogy ellentétes-e a megállapodás a státustörvénnyel; hadd hívjam föl a figyelmét, tisztelt képviselő úr, hogy az Orbán-Na stase-megállapodás gyakorlatilag nem is érinti a státustörvényt, hiszen a munkavállalásról szóló rész nem a határon túli magyarságról, hanem a többségi állampolgárokról szól, tehát nem igazán világos, hogy milyen ellentétre gondolnak már nagyon régóta.

Az ötödik kérdése, hogy a feszültség nem miattunk növekedik-e a szomszédos országokban; tisztelt képviselő úr, a feszültség nyolcvan éve jelen van a Kárpát-medencében. Örülök, hogy aggódnak a szomszédos országok feszültségéért, ugyanakkor mi úgy ítéljük meg, hogy tartós megoldás a Kárpát-medencei kisebbségi problémára státustörvény-típusú megoldásokkal lehetséges.

Befejezésül, kérem, tisztelt képviselő úr, hogy folytassa az erőfeszítéseit, pozitív visszaigazolás számunkra, hogyha támadnak bennünket.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
251 273 2002.02.05. 2:14  270-273

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A mindenáron való megfelelni akarás nem jellemezte az elmúlt években a magyar kormányzat magatartását az Európai Unió irányában. (Kiss Andor: Nono! Az elmúlt egy hétben maximum!) 1998 novemberében kezdtük el a tárgyalásokat, és gyakorlatilag a három és fél év során az átmeneti szabályozásokról folytatott tárgyalások úgy zárultak le, ott tartunk, hogy egyértelműen kijelenthetjük, hogy a Magyarország által kialakított nemzeti álláspontok teljességgel megfelelnek a magyar érdekeknek. Valóban most érkeztünk el a legkritikusabb időszakhoz, és én megértem a képviselő úr indulatát, hogy megalázónak tartja az Unió álláspontját.

 

(16.50)

 

Engedje meg ugyanakkor, hogy néhány ponton tisztázzam, mi is a helyzet. A mezőgazdasági és a regionális strukturális politikának a pénzügyi kérdéseiről kezdődik most a vita. Tehát nem tárgyalást mondtam, mert a vita kezdődik egyelőre; a tárgyalás később fog megindulni, hiszen az Európai Bizottság egy induló álláspontot alakított ki, és ezt követően folytatódik majd ez a folyamat a tagállamok közös álláspontjának a kialakításával. A tagállamok közös álláspontjának a kialakítására pedig előreláthatólag a nyár elején fog sor kerülni, és ezt követően indulnak el a tárgyalások.

Mi azonban már most szeretnénk befolyásolni az Unió tagállamainak közös álláspontját, egyenlő versenyfeltételeket szeretnénk a mezőgazdaság, illetőleg a strukturális politika területén. Nem elfogadható a Bizottság álláspontja a számunkra (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), ezért csak azt tudom önnek mondani, hogy (Az elnök ismét csenget.) nagyon távol áll a mostani álláspont a magyar állásponttól.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
251 356 2002.02.05. 0:06  355-357

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Tisztelt Ház! Kérem az előterjesztés támogatását. (Taps a kormánypártok soraiban.)