Készült: 2024.09.26.13:16:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

43. ülésnap (2018.11.26.),  299-312. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba-vételi kérelem vitája
Felszólalás ideje 16:04


Felszólalások:   281-298   299-312   312-323      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tájékoztatom önöket, hogy a döntésre a holnapi ülésnapon kerül sor.Tisztelt Országgyűlés! A Párbeszéd képviselőcsoportja indítványozta, hogy az Országgyűlés döntsön az állami vezetők kiemelt egészségügyi ellátásának megszüntetéséről szóló H/1936. számú határozati javaslat tárgysorozatba vételéről. A tárgysorozatba vételt a Népjóléti bizottság utasította el.

Tisztelt Országgyűlés! Először megadom a szót Tordai Bence képviselő úrnak, a Párbeszéd-képviselőcsoport képviselőjének mint előterjesztőnek, ötperces időkeretben. Parancsoljon, képviselő úr!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Polgártársak! Képviselőtársaim! A Párbeszéd azt javasolta, hogy szüntessük meg az állami vezetők kiemelt egészségügyi ellátását, szüntessük meg azt a helyzetet, hogy Orbán Viktor és munkatársai ingyen nagyon magas színvonalú ellátásban részesülnek, miközben ők természetesen a lopott pénzből vagy akár a legális jövedelmükből meg tudják fizetni a magánegészségügyi ellátást, amelyre egyre inkább rászorul minden olyan magyar ember, aki betegséggel küzd, és nem akar heteket-hónapokat várni alapvető egészségügyi ellátásra, a vizsgálatok elvégzésére.De nemcsak azt szeretnénk, hogy ez a szimbolikus gesztus, az állami vezetők VIP-ellátása eltörlésre kerüljön, hanem azt is javasoljuk Kásler Miklós kiváló, egészségügyért is felelős miniszter felvetése nyomán, hogy amikor állami vezetők mennek a számukra kijelölt ellátó egészségügyi intézménybe dolgozni… Akarom mondani, gyógyulni, bár az sem lenne utolsó dolog, ha kipróbálnák, mondjuk, az egészségügyi ellátásban dolgozók munkáját. Szóval, ha odamennek gyógyulni, akkor először a tízparancsolatot kapják kézhez, és a tízparancsolattal kenegessék magukat, vagy azt egyék meg, nyeljék le, vegyék be, alkalmazzák külsőleg vagy belsőleg, ahogy jólesik, merthogy Kásler miniszter szerint ez az, ami meggyógyít bárkit…

ELNÖK: Képviselő úr, bocsásson meg! Vannak az ülésteremben hívő emberek is. Azt gondolom, nem kívántam és nem kívánom megzavarni önt, ne haragudjon, de azt gondolom, van, aki számára a tízparancsolat szent. (Közbeszólás az ellenzéki padsorokból.) Kérem, ne gúnyolódjunk vele! Köszönöm szépen a megértését.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Tiszteletben tartom mindenkinek a hitét. Kásler miniszter nyilatkozatát próbáltam idézni, aki úgy látja, hogy nem az egészségügyi ellátórendszer fejlesztése, hanem a Biblia-alapú életvitel követése az egészséges élethez vezető út. Akkor azt javasoljuk, hogy ez legyen kötelező az állami vezetők számára.Ebben a tárgykörben egyébként MSZP-s képviselőtársam, Korózs Lajos elmondja majd talán, hogy egy népszavazási kezdeményezés is van a választási bizottság, illetve most már fellebbvitelért harcolva a Kúria előtt, mert azt szeretnénk, hogy a magyar emberek mondhassanak véleményt arról, jár-e az egészségügyi válsághelyzetben ma Magyarországon az ezért felelős állami vezetőknek ingyenes VIP-ellátás. Az MSZP és a Párbeszéd meggyőződése, hogy nem jár ilyen ellátás. Ez természetesen egy szimbolikus lépés. Nem arról szól, amit egyébként firtattak a kormánypárti képviselők, hogy mennyit lehet megspórolni az állami egészségügyi ellátórendszerben akkor, ha ezeket a VIP-ellátásokat eltöröljük. Ez arról szól, hogy az emberek alapvető igazságérzetének feleljünk meg.

Ha valaki a kormányzása idején szétveri a magyar egészségügyet, akkor nem érdemli meg, hogy ugyanabban a magyar egészségügyben egy VIP-rezervátumban ingyenesen és magas színvonalon gyógyulhasson, miközben évente tízezerszámra halnak meg magyar emberek azért, mert nem kapják meg a megfelelő egészségügyi ellátást.

Tehát a javaslat ezt kívánja orvosolni, és arra a helyzetre felhívni a figyelmet, hogy Magyarország számos kórházában a sürgősségi ellátás vagy például a mentőszolgálati ellátás vagy akár a háziorvosi ellátás egyszerűen nem elérhető. Összeomlás szélén van a rendszer, több százezer ember ellátására nincs megfelelő és alkalmas hálózat. Jó lenne, ha először rendbe tennék a mindenki számára elérhető demokratikus és ingyenes közegészségügyi ellátást, ha pedig ezzel végeztek, nagy örömmel támogatjuk, hogy ismét legyen ingyenes kiemelt egészségügyi ellátás az állami vezetőknek. Köszönöm szépen. (Dr. Varga László és Székely Sándor tapsolnak.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Most képviselőcsoportonként egy-egy képviselő két-két perces időkeretben szólalhat fel. Megadom a szót Rig Lajos képviselő úrnak, Jobbik-képviselőcsoport. Parancsoljon!

(20.00)

RIG LAJOS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előterjesztés, igen, most már a második alkalommal van a tisztelt Ház előtt, az előzőt is támogattuk, ezt is ugyanúgy támogatni fogjuk. De hogyha megpróbáljuk ezt a törvényjavaslatot  nagyon nehéz dolog  a kormánypárti képviselők szemszögéből megközelíteni, akik minden egyes médiumban, médiafelületen azt hangsúlyozzák, hogy a magyar egészségügy a XXI. századnak megfelelő, minden egyes intézményben olyan egészségügyi fejlesztési források láttak napvilágot, amilyenekre az elmúlt időszakban nem is volt példa, akkor, hogyha ezt alapul vehetjük, akkor ennek a törvényjavaslatnak igenis van létjogosultsága, hiszen nem kötelező a Honvédkórházban gyógyulni, mindenkinek az adott választókerületében ott van a kis kórháza, meglátogathatja intézménylátogatás keretén belül, és oda befeküdhet gyógyulni, így nem kell a VIP-ellátást igénybe venni, ami azonnal, várólistán és előjegyzési listán kívül egy VIP-ellátást biztosít. De hogyha visszatérünk a rideg valóságba, azért megláthatjuk azoknak a vidéki kórházaknak akár a fekvőbetegosztályait, akár a járóbeteg-szakellátásait, ahol hogyha megpróbálunk mi, halandó emberek bejelentkezni, akkor azért azt vesszük észre, hogy egy kardiológiai előjegyzés közel fél év, egy térdprotézisműtét két év, egy TEP-műtét, ami a csípőprotézisnek a műtéte, az szintén két év. Tehát hogyha ezeket a kétéves távlatokat önök is, képviselőtársaim, fideszes képviselőtársaim, megtapasztalják, akkor már önök is máshogy fognak nyilatkozni a jelenlegi egészségügyi rendszerről, és nem dicshimnuszokat zengenek, hogy az elmúlt időszakban hány száz milliárdot öltek bele az egészségügybe, de még ha a milliárdok igazak is, a magyar valóság sajnos nagyon távol van attól a dologtól, amit önök elképzelnek, és az egészségügyi rendszerről próbálnak elhitetni az emberekkel.

Én azt gondolom, hogy ma Magyarországon minden egyes ember egyenlő, minden egyes embernek ugyanolyan egészségügyi ellátás szükséges, és hogyha önök eddig VIP-ellátásban részesültek, vigyük le az egyszerű emberek szintjére (Az elnök csenget.), és próbáljuk meg azt, hogy tapasztalják meg, milyen az igazi egészségügyi ellátás. Köszönöm. (Taps az ellenzék soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Mielőtt megadnám a szót a következő felszólalónknak, engedjék meg, hogy megköszönjem az együttműködésüket, és átadjam az ülés vezetését Sneider Tamás alelnök úrnak. Viszontlátásra! (Taps.)(Az elnöki széket Sneider Tamás, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

ELNÖK : Köszöntöm képviselőtársaimat. Akkor most megadom a szót László Imre képviselő úrnak, a DK részéről.

DR. LÁSZLÓ IMRE (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Mindenekelőtt szeretném elmondani, hogy a Párbeszéd javaslatával maximálisan egyetértek a Demokratikus Koalíció nevében. Szeretném én ezt példával alátámasztani, ami félig elhangzott itt az ülésteremben Rétvári Bence államtitkár úr és Rig Lajos képviselőtársam…  nem azt mondom, hogy párbeszédében, mert az ritkán szokott is megvalósulni. Ajkáról van szó. Ugye, Ajkán minden rendben van, mondta az államtitkár úr rám hivatkozva, hogy hiszen én jelentettem ki ezeket a dolgokat, tehát nem kell közvetlenül a kormánypárti képviselők véleményére hagyatkozni. Azt mondtam, hogy igen, folytatódik a munka, de nem mondtam el a több tízezer embernek, aki Ajka vonzáskörzetébe tartozik, hogy a minimumfeltételben nyolc aneszteziológus helyett csupán három van a kórházban.

No, ez vonatkozik a javaslattal kapcsolatos dologra is, nevezetesen arra, hogy az egészségügyben folyamatosan csökken az ellátás színvonala, egyre bizonytalanabb körülmények között, egyre alacsonyabb szakmai színvonalon történik az ellátás. Azt hiszem, hogy erre kellene fordítani a figyelmet, mert a VIP-ellátás melegéből és biztonságából  nem vonom kétségbe kormánypárti képviselőtársaim jó szándékát ezen a területen  talán hamis következtetésre jutnak. És hogyha már az volt a kampány időszakában meg jelenleg is a jelszó, hogy „Nekünk Magyarország az első!”  nem azt akarom kérdezni, hogy melyikre gondoltak , akkor legalább ezt tartalommal töltsék meg, és legyen úgy, hogy valóban vállalják annak a kockázatát, hogy ahhoz a háziorvoshoz mennek, ahová tartoznak, illetve abban a kórházban gyógyuljanak, ahová lakhely szerint tartoznak, megtudják akkor, hogy mi a magyarok istene. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék soraiban.)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő úr. Most megadom a szót Bangóné Borbély Ildikó képviselő asszonynak, az MSZP részéről.

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Igen, Tordai Bence jól mondta, hogy képviselőtársammal, Korózs Lajossal azért kezdeményeztünk népszavazási kezdeményezést, hogy addig, amíg Magyarországon évente 30 ezer honfitársunk csak azért hal meg, mert a legalapvetőbb egészségügyi ellátást nem kaphatja meg, addig én úgy gondolom, hogy a kormánypárti politikusoknak el kellene gondolkodniuk azon, hogy jár-e nekik kiemelt VIP-ellátás. Persze, a választási bizottsági ülés előtt ezt leszavazta a kormánypárti többség, hogy ez ne fordulhasson elő, hogy Magyarországon egy olyan kérdésben, ahol hogyha megkérdezzük a polgárokat, hogy mi legkritikusabb, amibe a kormánynak be kellene avatkoznia, az első helyen az egészségügyet hozzák fel. De szeretném megkérdezni önöket, hogyha már hárman itt ülnek, hogy tudják-e, hogy melyik az a csoport Magyarországon, amely a leghamarabb fordul a magánellátás-szektorba. Azok a gyermeket nevelő családok, mert nem kockáztatják a gyerekeknek az életét, hogy bármi előforduljon. Pontosan személyes tapasztalatom, hogy a kislányom kiütéses lett, tegnap el kellett menni az ügyeletre, és ma, amikor visszamentünk a gyermekorvoshoz, azt mondta, hogy ha három napon belül nem múlik el, nem azt mondta, hogy menjünk el a szakorvoshoz, hanem azt mondta, hogy meg ne merjük várni azt, hogy várólistán majd kapunk időpontot, hanem azonnal forduljunk magánorvoshoz.

Hát, képviselőtársaim, nem ezért fizetünk 20-30 évig az államnak egészségügyi hozzájárulást, vagy már nem is tudom, hogy minek hívják, hanem azért fizetünk, hogy az alapvető ellátást olyan mértékben tudjuk igénybe venni, amit elvárhatunk a XXI. században, és, képviselőtársaim, önök meg a jó fizetésért mehetnek a magánszektorba. De az állami vezetők… (Nacsa Lőrinc felé:) Képviselő úr, Varga-Damm Andrea azt mondta, hogy köszöni, hogy itt van. Nem kell megköszönni, önnek ez a kötelessége, hogy itt legyen, ezért kapja a fizetését, és az állami vezetők meg azért kapják a fizetést, hogy a családok érdekében hozzanak intézkedéseket, és ne a családok ellenében. Köszönöm szépen, elnök úr. (Közbeszólás az ellenzék soraiból: Igen!  Taps az ellenzék padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönjük. Szabó Timea képviselő asszony jelentkezett felszólalásra. Jelezném, hogy akkor ez már a végszó lenne mint előterjesztő részéről… (Arató Gergely: Nem, nem, frakció-hozzászólás!  Szabó Timea: Ez még a frakció-hozzászólás, mert helyettem Tordai Bence ismertette a javaslatot!) Jó, legyen így akkor, mint frakció… (Szabó Timea: A levezető elnök úr akkor még nem volt itt.) Rendben, jó. De utána megint lesz lehetősége… (Szabó Timea: Egy néhány hónapos gyereket altattam otthon, elnézést!  Közbeszólások.  Szabó Timea: Tényleg!) Hozzá kell tennem, hogy utána me-gint lesz lehetősége még tovább akkor két percig hozzászólni, de… (Közbeszólások.) Jó, rendben, akkor két percben megadom a szót. Öné a szó, képviselő asszony.

SZABÓ TIMEA (Párbeszéd): Köszönöm. Ahogy itt ellenzéki képviselőtársaim ismertették, ez a javaslat, az általam benyújtott javaslat nem szól másról, mint arról, hogy az állami vezetőket, Orbán Viktort és társait szembesítsük azzal, hogy milyen elképesztően drámai állapotban van az egészségügy. Meggyőződésem az, hogy azért nem tesz a kormány érdemben eleget a betegellátás javításáért, mert egyszerűen a VIP-ellátásból nem látják azt, hogy mi történik nap mint nap a lerohadó kórházakban. Hogyha ők szembesülnének azzal, hogy a gyerekeiknek nincsen normális ellátása, hogyha nekik kéne nyolc órát várni a sürgősségi betegellátáson, hogyha nekik kéne két évet várni egy csípőprotézisre, hogyha nekik kéne ápoló és orvos nélküli kórházakba elmenni megpróbálni gyógyulni, akkor valószínűleg észhez térne Orbán Viktor és a kormánya is, és valóban érdemben visszatenné azt a kilopott 700 milliárd forintot, amire az egészségügynek szüksége van. De ehhez az kell, hogy megvonjuk az ő VIP-ellátásukat, hogy szembesüljenek a valósággal. Ez az én javaslatomnak az egyik része. A másik része pedig az, hogy Kásler Miklós, aki ezért a területért felel, nemrég azt mondta, hogy a tízparancsolat nemhogy 70 százalékban, de most már 85-90 százalékban is gyógyítja a különböző betegségeket. Hogyha ez így van, akkor segítsünk az állami vezetőknek a gyorsabb gyógyulásban, és azt javaslom, hogy abban az esetben, amikor ők bemennek bármilyen állami egészségügyi intézménybe, akkor első körben kapják meg a tízparancsolatot, és  ahogy képviselőtársam fogalmazott  vagy kenegessék magukat azzal, vagy olvasgassák a tízparancsolatot (Ungár Péter felnevet.  Nacsa Lőrinc: Elnök úr, ez mi?  Ungár Péter Nacsa Lőrincnek: Hagyjad már!), hátha meggyógyulnak ettől. Amennyiben sikeresnek bizonyul ez a gyógymód, akkor el lehet gondolkozni a szélesebb körű alkalmazásán (Arató Gergely közbeszól.), azonban amennyiben nem bizonyul sikeresnek, akkor talán megint csak észhez térnek, és visszateszik a kilopott pénzeket az egészségügybe. A második körben, hogyha mégsem bizonyul elégségesnek ez a tízparancsolat, akkor két-három hét múlva ezek az állami vezetők is kaphatnak esetleg gyógyszeres ellátást vagy más normális ellátást, addig nem.

Azért nyújtottam be ezt a javaslatot, hogy maguk végre észhez térjenek, és visszategyék a pénzt az egészségügybe, és garantálják a magyar emberek biztonságát a betegellátásban. Köszönöm. (Taps az ellenzék soraiban.)

(20.10)

ELNÖK: Köszönjük, képviselő asszony. Most viszont akkor megkérdezem, hogy előterjesztőként Tordai Bence vagy pedig képviselő asszony fog válaszolni az elhangzottakra. Ha egyikőjük sem, akkor tovább tudunk lépni. (Szabó Timea: Szerintem menjünk tovább!) Nekem kötelességem volt megkérdezni.A döntésre a holnapi ülésnapon kerül majd sor. (Dr. Varga László: Kormányálláspont?)

A Párbeszéd képviselőcsoportja indítványozta, hogy az Országgyűlés döntsön a hatnapos munkahetek betiltása érdekében a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény módosításáról szóló T/3043. számú törvényjavaslat tárgysorozatba vételéről. A tárgysorozatba vételt a Vállalkozásfejlesztési bizottság utasította el.

Először megadom a szót ötperces időkeretben Tordai Bence képviselő úrnak.




Felszólalások:   281-298   299-312   312-323      Ülésnap adatai