Készült: 2024.05.11.04:29:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

28. ülésnap (2018.10.08.),  97-100. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:   93-96   97-100   101-102      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Rig Lajos képviselő úr, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Ön, Miniszter Úr kitől és milyen ajándékot fogadott el azért, hogy lerontották az egészségügyet és a fizetős egészségügy felé terelik az országot?” címmel. Rig Lajos képviselő úré a szó. Parancsoljon!

RIG LAJOS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Lassan egyértelművé válik mindenki számára, hogy a kormánynak miért célja kéttényezőssé tenni az egészségügyi ellátást. A magyar állampolgárok többsége tisztességesen fizeti a tb-járulékot azért, hogy a kórházakban, szakrendelőkben ellátást kapjanak, ha bármilyen egészségügyi problémájuk adódik, mégis a magánrendelésen kötnek ki, ha nem akarnak heteket, hónapokat várni egy-egy vizsgálatra, esetleg éveket egyes műtétekre. A XXI. században ez megengedhetetlen, hiszen egyes betegségek időben történő diagnosztizálása életet menthet. Ezekből az okokból alakult ki a párhuzamos egészségügyi ellátórendszer, amit szemmel láthatóan a kormány nem akar megfékezni, hanem inkább elősegíti azt. Kórházaink állapota egyre rosszabb, egyre több helyen kerülhet veszélybe a betegellátás, lásd Ajka, állami intézményben dolgozók elmondása szerint a tömeges felmondások, a szakemberhiány miatt a minimumfeltételek hiányoznak, sok esetben műtéteket kell elhalasztani, mert nincs annak elvégzéséhez szükséges kesztyű és cérna. Döntéskényszerbe kerülnek tehát a dolgozók: vagy sterilizálják az egyszer használatos eszközt, hogy egy életbevágó műtétet el tudjanak végezni, vagy megvárják, míg be tudják szerezni, de akkor a beteget teszik ki annak, hogy a kései beavatkozás miatt egyre csökken a gyógyulás esélye.

Természetesen a minisztereknek a többmilliós fizetésből telik magánegészségügyre csakúgy, mint magániskolára, tehát képtelenek átérezni egy átlag magyar ember problémáit, pedig az átlagmagyarokból van több, higgye el, miniszter úr! Az átlagmagyar az, akit naponta meglop a kormány, akiknek a pénzén önök dőzsölhetnek.

Az a gond ma Magyarországon, hogy a nemzettel szolgálják saját magukat, ahelyett, hogy önök szolgálnák azokat, akik miatt most megtehetik azt, hogy itt velem szemben ülve mosolyognak. Önmagukon kívül miért érdeke a kormánynak az, hogy kéttényezőssé tegye az egészségügyi rendszert?

Várom megtisztelő és egyben őszinte válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. A képviselő úr kérdésére a választ Rétvári Bence államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr! Öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Őszintén azt tudom önnek mondani, hogy ön legalább nem exportált orvosokat külföldre, tisztelt képviselő úr, és úgy teszi fel ezt a kérdést, hanem embereket próbált mentősként gyógyítani, ami elismerést illet, ugyanakkor az önök pártja politikailag viszont, ha önmaga eladásáról van szó, akkor nem volt túlságosan félénk. (Gyöngyösi Márton: Mondod ezt egy szatellitpárt tagjaként.) Az önök pártját a vezetői eladták a kampány során Simicska Lajosnak csak azért (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Nem sül le a bőr a képedről?), hogy egy Audi A6-ossal furikázhasson Vona Gábor, amelyet persze más nevére írattak. (Gyöngyösi Márton: Mennyi a támogatottsága a KDNP-nek?  Z. Kárpát Dániel: Miről beszélsz? Szedd össze magad!) Ezért képesek voltak teljes mértékben egy oligarcha érdekét kiszolgálni (Gyöngyösi Márton: Önálló pártot kellene alakítani!), most pedig Gyurcsány Ferenc pártjának a polgármesterjelöltjét támogatták azzal (Szilágyi György: Ti szavaztatok együtt Gyurcsány Ferenccel!), hogy nem indultak el a XV. kerületi polgármester-választáson, ha már itt az elvek feladásáról és anyagi haszonszerzésről van szó. (Az elnök csenget.)

Ami viszont a Fidesz-KDNP-nek az egészségügy terén célja volt, az pontosan az, hogy szétválasszuk a magánegészségügyet az állami egészségügytől, és az állami egészségügyben pedig többletforrásokat biztosítsunk, hiszen előttünk a szocialisták direkt azért is véreztették ki az egészségügynek egyik vagy másik részét, hogy ott privatizálni lehessen, vagy akár fizetőssé lehessen tenni a vizitdíj és a kórházi napidíj bevezetésével.

A beterjesztett és elfogadott 2019-es költségvetés 647 milliárd forinttal tartalmaz többet az egészségügyi sorokon, mint amennyit a 2010-re elfogadott költségvetés tartalmazott; 647 milliárd forinttal, ez a GDP másfél százaléka.

(13.50)

Pontosan azért, hogy mindenki számára elérhető legyen a minél magasabb szintű egészségügyi ellátás, ezért újítottunk fel 77 kórházat, 54 rendelőt és 104 mentőállomást. Ezért építettünk 23 új rendelőt és 31 új mentőállomást, hogy pontosan mindenki számára a legjobb egészségügyi szolgáltatás legyen igénybe vehető. A többletforrásokból jutott a várólista-csökkentési programra is, ezért a 70 ezer várakozó száma most már 28 ezer alá csökkent, és az alapellátásban is igyekeztünk több mint 70 százaléknyi többletforrást biztosítani (Közbeszólások a Jobbik soraiból: Idő!) pontosan azért, hogy megerősítsük az állami ellátást, megerősítsük az állami egészségügyet. Ezen fogunk a későbbiekben is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) dolgozni.

Sajnáljuk, hogy ezeknek a többletforrásoknak egyikét sem szavazta meg a Jobbik frakciója. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.  Z. Kárpát Dániel közbeszól.)




Felszólalások:   93-96   97-100   101-102      Ülésnap adatai