Készült: 2024.09.23.10:12:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

187. ülésnap (2004.11.17.), 197. felszólalás
Felszólaló Révész Máriusz (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:55


Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Sok irányba el lehetne menni, sok érdekeset hallottunk itt az elmúlt időben. Hallottuk, hogy az Európai Unió mindent megold. Azt kell mondanom, hogy elég szétnézni Európában, és látjuk, hogy ez nincs így. Lehet sorolni bőven a problémákat, de elég, ha arra gondolunk, hogy a szlovákiai magyarok, akik az Európai Unió tagjai, szintén kérni szeretnék a magyar állampolgárságot.

Áttelepülő értelmiségiekről szólt Mécs Imre, de a szavaiból kiderült, hogy ez nincs a kettős állampolgársághoz kötve, az értelmiségiek így is, úgy is sajnos települnek át.

Többen hangoztatták itt az elmúlt időszakban, hogy a határon túli magyaroknak rosszabb lesz. Én azt hiszem, hogy rájuk kellene bízni, és meg kellene bízni bennük annyira, hogy el tudják dönteni, hogy jobb lesz nekik, vagy rosszabb. Az összes határon túli magyar szervezet nem fél attól, hogy elveszíti majd az ottani állampolgárságát, hanem azt gondolja, hogy neki a magyar állampolgárságra szüksége van. Mi végre is ez az egész vita?

Tisztelt Ház! A Gyurcsány-kormány, amely nemet mondott a határon túli magyarok kérésére is, szembekerült a határon túli magyarokkal. Ez egy nagyon kellemetlen helyzet volt, a MÁÉRT-en is kiderült; ott nyoma sem volt annak a riogató kampánynak, amivel Magyarországon próbálják sokkolni a társadalmat, de érezték azt, hogy nagyon kellemetlen a határon túliakkal szembemenni. Ezért most fűt-fát ígérnek a határon túliaknak, gondolják, hogy így valamelyest lehet csökkenteni a döntésük hátrányos következményeit.

Nézzük meg azonban, hogy az elmúlt időszakban mi történt, például az oktatási-nevelési támogatás esetén, ami egyébként Magyarországon végig hatályos törvényben volt. Tisztelt képviselőtársaim, a 2003-as támogatást elfelejtették önök kifizetni. Nem fizették ki az oktatási-nevelési támogatást 2003-ban azoknak a magyar diákoknak, akik szüleinek, illetve nekik volt magyarigazolványuk és magyar oktatási intézménybe jártak. Amikor Orbán Viktor ezt felvetette a Medgyessy Péter miniszterelnökkel folytatott beszélgetésén, Medgyessy Péter ígéretet tett, hogy 2003-ban ki fogják fizetni. Önök ezt a pénzt először 2004 tavaszán fizették ki, egy évvel adósak vagyunk. Kíváncsi lennék, hogy ha egy határon túli magyar állampolgár, egy szülő az érvényes magyar jogszabályokra hivatkozva eljárást indítana a magyar kormány ellen, akkor milyen döntés születne, hiszen ez a döntés, ez a törvény végig életben volt.

Vagy mondhatnám példaként az Apáczai Közalapítványt is. El kell ismernem, hogy tavaly Hiller István közbenjárására, ha nem is az ígért mértékben, de egy 20 százalék körüli emelkedés volt a közalapítvány elkölthető forrásaiban. De mi történt, tisztelt képviselőtársaim, az idei évben? A Szakképzési Alapból a támogatást, ami az Apáczai Alapítvány legnagyobb részét teszi ki, idén októberben kaptuk meg. Ebből az következik, hogy az idei évben egyetlen fillért nem lehetett intézményépítésekre fordítani. Ezeket a pénzeket az elmúlt öt évben mindig már nyárra kiosztottuk, és folyt belőle az építkezés. Önöknek köszönhetően ebben az évben nem haladtunk egyetlen építkezésben sem előre. Javasolnám, hogy menjenek el, nézzenek szét, és lássák, hogy mi a döntésük következménye; hátrányos helyzetben laknak gyerekek, diákok több mint egy éven keresztül azért, mert önök késlekedtek a pénz kifizetésével.

De mehetünk a felsőoktatáshoz is: a Sapientia Egyetem költségvetési támogatása jelentősen csökkent. A kuratórium elnöke, Kató Béla - nemrégen beszéltem vele - azt mondta, hogy most már reálértéken körülbelül 50 százalékkal kevesebb a pénzük, mint az alapítás évében volt, és ne felejtsük el, hogy közben a létszám növekedett.

A Selye Egyetem támogatása a tervezetthez képest jelentősen csökkent e kormány időszakában. A Rákóczi Ferenc Főiskola Kárpátalján ebben az időszakban annyiból gazdálkodik, ne felejtsék el, mint egy közepes méretű budapesti általános iskola. Ebből folyik Kárpátalján a tanárképző oktatás. Tisztelt képviselőtársaim, nagyon jelentős visszalépés van itt is. Hadd hívjam fel a figyelmet arra, hogy önök a helyben maradásról beszélnek, ugyanakkor a tanárképző főiskolán egy magasan kvalifikált oktató 20-25 ezer forintot keres ebben a pillanatban, az önök kormányának köszönhetően. Ezt érték el.

 

(17.10)

De hadd hívjam fel a figyelmet, hogy nem csak erről van szó; vannak olyan kérdések, amelyek nem pénzkérdések. Bizonyára emlékeznek rá, hogy Beregszászon Mádl Ferenc az ukrán miniszterelnök jelenlétében adta át a főiskola új épületét, ami a régi főbíróság épülete volt. Egy teljesen törvénytelen eljárás keretében ezt elvették a főiskolától. És mit tett a kormány? Az égvilágon semmit. A Határon Túli Magyarok Hivatalának a vezetőjétől egy olyan bejelentésre futotta, hogy nem avatkozunk bele más államok belső ügyeibe, jogrendszerébe. Tisztelt képviselőtársaim, Európában, Amerikában elég sok ember számára nyilvánvaló volt, hogy itt, ebben az esetben jogtiprás történt. A kormány még akkor sem tette meg a szükséges lépéseket, amikor neki ez egy fillérjébe nem került volna.

Tisztelt Képviselőtársaim! Összefoglalva annyit tudok mondani, hogy önök itt most sok mindent ígérnek, de ha megnézzük az elmúlt két év gyakorlatát, akkor azt látjuk, hogy az Apáczai Alapítvány területén, az oktatási-nevelési támogatások területén, a határon túli főiskolák, egyetemek támogatása területén nemhogy előrelépés nem történt, hanem jelentős visszafejlesztés és hátralépés történt az elmúlt időszakban.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai