Készült: 2024.09.22.19:20:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2017.09.25.), 213. felszólalás
Felszólaló Dr. Völner Pál (Fidesz)
Beosztás Igazságügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:16


Felszólalások:  Előző  213  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! A képviselő asszony a beszédében néhány fő problémát sorolt fel ezen a területen: a táplálkozással kapcsolatos intézkedések hogyan valósulnak meg, a mozgásra vonatkozóan a mozgáshiányos életmód, a dohányzás problémáiról beszélt, illetve hogy mi az, ami ezen a területen történt.

Ha csak az elmúlt évekre visszatekintünk - 2010 óta képviselő asszony is tagja ennek a Háznak, tehát tudhatja -, a mindennapos testnevelés bevezetésre került, tehát gyakorlatilag a gyerekek körében megpróbáljuk, hogy a napi 7 perc mozgás mindenképpen emelésre kerüljön, ellentétben a felnőtteknél tapasztalt adatokkal. Ami pedig a fittséget, gyakorlatilag a fizikai állapot felmérését illeti, ebben is állandó program van, ami rögzíti az eredményeket.

Amit én még kiemelnék, szintén az ifjúság körében, a gyerekek körében az egészséges táplálkozást elősegítő beavatkozások, amelyek körében gyakorlatilag az egészséges táplálkozás érdekében népegészségügyi termékadó került bevezetésre, a transzzsírsavak bevitelét korlátozó jogszabály és a közétkeztetés egészségesebbé tételét szolgáló rendelet. Mindig vitatkozunk itt a Házban, hogy mennyien kapnak naponta többszöri étkeztetést az oktatási intézményekben térítésmentesen, mennyit javult a helyzet 2010 óta.

Azt is elmondhatjuk, hogy nemcsak nagyobb mér­tékben jogosultak erre a juttatásra a gyerekek, hanem egészségesebb ételeket is kapnak, hiszen a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírások is 2014-ben bevezetésre kerültek az EMMI-rendelet formájában.

A népegészségügyi termékadó 2011 óta működik, amely a bizonyítottan egészségügyi kockázatot hordozó, magas cukor-, só-, koffein- és metil-xantin-tartalmú élelmiszerek megadóztatását szolgálja, ugyancsak - mint említettem - a transzzsír­sav­tar­ta­lom csökkentése érdekében pedig 2013 őszén került kihirdetésre a vonatkozó EMMI-rendelet.

Az iskolai büfékben sem lehet már válogatás nélkül árusítani termékeket, itt is 2012 óta EMMI-rendelet szabályozza, hogy az iskolai büfé és áruautomata üzemeltetése esetén az iskola-egészségügyi szolgálat véleménye szükséges annak megítéléséhez, hogy az árukínálat megfelel-e az egészséges táplálkozásra vonatkozó ajánlásoknak. S magában a 2014-20-as egészségügyi ágazati stratégiában nevesítve van az egészséges Magyarországért intézkedéscsomag részeként, hogy milyen intézkedések azok, amelyek ezen az úton elősegítenek bennünket: „Helybe visszük a szűrővizsgálatokat” program, szervezett, célzott népegészségügyi szűrések országos kiterjesztése, a keringési betegségek megelőzését szolgáló, komplex program.

Tehát gyakorlatilag elmondható, hogy ezen a területen a kormányzat nagyon aktívan próbál változtatni ezen a megörökölt, kedvezőtlen helyzeten. Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)

(15.50)




Felszólalások:  Előző  213  Következő    Ülésnap adatai