Készült: 2024.05.05.15:15:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2017.04.24.), 16. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:51


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy egy politikai megjegyzéssel kezdjem: (Z. Kárpát Dániel: Aztán jöhetnek az adatok!), Ugye, teljesen összecseng a Jobbik és az MSZP közeledése, hiszen már a napirend előtti felszólalásokban is egymás alá kérdeznek. (Szilágyi György közbeszól.) Az elmúlt nap is ezt bizonyította, vasárnap egy választáson, mégpedig Zuglóban, ahol a Jobbik nem indított jelöltet a baloldaliakkal szemben (Szilágyi György: Nagy siker!), így nyilván csekély szavazatait is átadta a baloldali jelöltnek. De ez ellentétben van azzal a politikával, amit meghirdettek, hogy a Jobbik majd a baloldalról fog szavazatokat szerezni. Azt látom, hogy mindent megtesznek annak érdekében, és hasonló szellemiségben gondolkodnak a bérunióról, hasonló szellemiségben gondolkodnak a munka törvénykönyvéről, de hát egyelőre mégiscsak gyakorlatban mást tesznek, hiszen nem baloldalról vonzanak el szavazókat, mint ahogy Vona Gábor ezt meghirdette, hanem a baloldalnak adnak, adják át a szavazóikat. (Szilágyi György: Mi van az adóval?)

Ami a napirend előtti felszólalás konkrét tartalmát illeti, azt gondolom, hogy Magyarországnak sem­milyen szégyenkeznivalója nincs például a sze­mé­lyijövedelem-adózás terén (Z. Kárpát Dániel: Csak a kormánynak!), önök összetévesztik valószínűleg a baloldali kormányzást a jelenlegivel, ahol 40 százalékos volt a személyi jövedelemadó mértéke, a Fidesz-kormány alatt 2011-től egykulcsos személyi jövedelemadó van, ami 16 százalékról indult, és most 15 százalék. Az Európai Unióban egyetlen országban alacsonyabb a személyi jövedelemadó mértéke, mint Magyarországon. Ez nem azt jelenti, hogy nincs mit tenni a továbbiakban és tovább csökkenteni a közterheket, természetesen ez a kormányzat célja, csak ellentétben önökkel, nem egy kijelentésen, egy politikai bejelentésen múlik ez, hanem azon múlik, hogy a gazdaság mire képes Magyarországon. Először a gazdaságnak a körülményeit, a közeget, a feltételrendszerét kell olyanná tenni, hogy többet tudjunk termelni, hogy a gazdasági növekedés tartós legyen és jelentős, hogy a foglalkoztatottság mértéke jelentős legyen, mint ahogy az elmúlt években; az előző napirend előtti felszólalásomnál elmondtam, 700 ezerrel növekedett a munkahelyek száma, a dolgozók száma. Ezzel Magyarországon ennyivel többen fizetnek adót nyilvánvalóan, és ennyivel többen szereznek jövedelmet, és nem pedig segélyből élnek. Igenis, ez komoly eredménye az országnak.

Azt gondolom, hogy azt is el kell mondani, hogy a magyar személyijövedelem-adózás összetett dolog, nemcsak egy adókulcsból áll, hanem kedvezményekből is, így például családi adókedvezményből. Magyarországon a családi adókedvezmény rendszere egyedülálló egyébként Európában, illetve a 2010-es kormányváltás óta ‑ ezt az évet is hozzászámítva ‑ mintegy 4000 milliárd forint maradt egyrészt a személyijövedelemadó-csökkentéssel, másrészt a családi adókedvezménnyel az emberek zsebében. Persze, ezt lehet bagatellizálni, azonban mégis a makrogazdasági mutatók azt jelzik, hogy többen dolgoznak Magyarországon, hogy többet keresnek az emberek, hogy a jövedelmük és benne a reáljövedelmük jelentősen növekszik. Ezáltal többet fogyasztanak Magyarországon, és nyilvánvalóan a kormánynak az a célja, hogy ezt tovább tudja majd erősíteni. Ez a cél a hatéves bérmegállapodással is, ahol minden szereplő számára, munkaadó, munkavállaló számára egy kiszámítható pályát nyújt a kormány, és ugye, a megállapodással adnak egymásnak, ami azt jelenti, hogy kiszámíthatóvá válik a minimálbér és a garantált bérminimumnak a növekedési üteme, és kiszámítható a közterhek csökkenésének a mértéke is, mind az úgynevezett járulékoké, mind pedig a társasági adó és a személyijövedelem-adózás vonatkozásában.

Azt gondolom, hogy a kormány eredményei nem­zetközi szinten, európai uniós szinten is igenis elismerésre méltóak, és semmi nem indokolja azt, hogy a kormány más gazdaságpolitikát, más foglalkoztatási politikát folytasson a jövőben. A választások után is ezen az úton szeretnénk tovább haladni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai