Készült: 2024.09.20.12:19:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

181. ülésnap (2012.04.17.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Fellegi Tamás
Beosztás Egyes nemzetközi pénzügyi szervezetekkel való kapcsolattartásért felelős tárca nélküli miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:29


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FELLEGI TAMÁS tárca nélküli miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Valóban, egyetértek Mile képviselő úrral, hogy egy nagyon fontos és bonyolult kérdésről van szó, hiszen olyan jogi, gazdasági, gazdaságpolitikai, gazdaságkormányzási kérdések halmazáról, amelyet egy rendkívül bonyolult jogi eljárás keretében és három különböző partnerrel egyeztetve kell folyamatosan kezelnünk. Azt ne felejtsük el, hogy egy trojkával állunk szemben, az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank, valamint a Nemzetközi Valutaalap képviselőivel kell folyamatosan egyeztetnünk úgy, hogy mindegyik a saját álláspontját képviseli, és mindegyiknek más jogi helyzete, más jogi eszköze van arra, hogy a saját érdekeit érvényesítse a tárgyalások előkészítési fázisában, majd később a formális tárgyalások során.

Mondok egy egyszerű példát: miközben az Európai Központi Banknak véleményezési joga van csak, a magyar kormánynak nem kötelező figyelembe vennie az Európai Központi Bank véleményét, ugyanakkor a másik két tárgyalópartner azt mondja, hogy mindaddig, amíg az Európai Központi Bank nem ad zöld utat, addig ők sem adnak zöld utat. Következésképp azt a vétóerőt, ami az IMF, illetve az Európai Bizottság mögött van, gyakorlatilag egy véleményező jogkör mögé be lehet helyezni, vagy mögé tudják rakni, és ezzel egy más helyzetet tudnak előidézni.

Azt tudom önnek előzetesen jelezni, hogy én azt gondolom, semmiféle kommunikációs hiányról, sem pedig időhúzásról vagy csúszásról egyáltalán nem lehet szó. Pont fordítva, azt gondolom, hogy teljesen kézzelfoghatóan, szemmel láthatóan egy gyorsított jogi eljárásban veszünk részt. Ha csak egyszerű - idézőjelben egyszerű - tárgyalási helyzet lenne, amely során gazdaságpolitikai és gazdasági kormányzási kérdésekről kéne egyeztetni, már rég tárgyalhatnánk. Valójában több tényező egymásra csúszásáról, összekapcsolásáról van szó, amelynek számos esetben adtunk már hangot, hogy nem értünk egyet azzal, hogy a tárgyalások előfeltételei listáján olyan kérdések, szempontok szerepeljenek, amelyeknek semmi köze nincs sem a gazdaságpolitikához, sem a gazdasági kormányzáshoz. Teljesen egyértelmű, hogy ez olyan politikai helyzetet teremt, amelynek a megoldása lassabb, bonyolultabb és szokatlan.

Szokatlan eljárás az, hogy miközben számos országgal szemben, így Magyarországgal szemben is nem három, hanem lényegesen több kötelezettségszegési eljárás folyik, ebből három kötelezettségszegési eljárás kiemelésre kerül, és olyan jogi erőt, olyan politikai feltételi erőt kötnek hozzá, amely egy alapjában pénzügyi csomagról szóló tárgyalásokat tesz lehetetlenné.

(9.30)

Tehát ez egy rendkívül fontos olyan kérdés, amelynek a rendezése minél hamarabb szükségessé kell hogy váljon ahhoz, hogy a tárgyalásokat el tudjuk kezdeni, éppen ezért Magyarország minden egyes ponton igyekszik gyorsítani az eljárást. Például a legutolsó fordulóban, ami most március végén, április elején zárult le, jóval a határidő előtt a magyar kormány a szükséges információkat, dokumentumokat az Európai Bizottság rendelkezésére bocsátotta, és egyúttal az Európai Központi Bank és a Valutaalap képviselői részére is elérhetővé tette.

Minden egyes alkalommal, amikor lezárul egy ilyen egyezetési kör, egy formális egyeztetési kör a Bizottsággal, minden ilyen esetben lebonyolítunk egy tárgyalási kört az IMF-fel is és az Európai Központi Bankkal is. Ezt szolgálják ezek az utazások, mind a három taggal, akiknek az egybehangzó igenjére vagy nemjére van szükség ahhoz, hogy valami történjen, ezt meg kell tennünk.

Tehát szeretném azt is világossá tenni, hogy a magyar kormány számára változatlanul kiemelten fontos kérdés, hogy a tárgyalásokat mihamarabb el tudjuk kezdeni, hiszen a valódi kérdés a tárgyalásoknak az a tematikája, amely a gazdaságpolitikához, gazdasági kormányzáshoz, magához a programhoz, a program feltételeihez és összegéhez kapcsolódik. Mindaddig, amíg a tárgyalások nem kezdődnek meg, ezekről nem tudunk valójában érdemben nyilatkozni. Felkészültünk, bármikor el tudnak kezdődni a tárgyalások, ahogy a miniszterelnök is fogalmazott, mi ott ülünk a tárgyalóasztalnál, várjuk a többieket, valóban teljes felkészültséggel várjuk a többi tárgyalópartnert, hiszen Magyarország számára teljesen világosak azok a saját célkitűzéseink, amelyeket egy ilyen programban szeretnénk elérni, és az is világos, hogy hol vannak azok a pontok, amelyek a legnagyobb nézetkülönbséget jelentik jelen pillanatban a trojka és Magyarország között.

Összefoglalóan azt szeretném mondani, hogy nagyon távolról indultunk decemberben, ehhez képest viszonylagosan közel jutottunk egymáshoz. Tegnap elkezdődött egy nagyon lényeges egyeztetési folyamat szakértői szinten Frankfurtban, amely egy ötoldalú egyeztetést (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) kezdett meg, aminek a témája a jegybanki függetlenség mihamarabbi rendezése olyan szempontok alapján, amely minden felet kielégít.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai