Készült: 2024.09.22.23:32:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

219. ülésnap (2009.06.29.), 30. felszólalás
Felszólaló Szabó Vilmos (MSZP)
Beosztás külügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:48


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ VILMOS külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Magyarország ez évben számos fontos jubileumot ünnepel. Húsz évvel ezelőtt zajlottak az ellenzéki kerekasztal-tárgyalások, került sor Nagy Imre és mártírtársai újratemetésére, szabad országgyűlési választások meghirdetésére, a köztársaság kikiáltására. S ez év nyarán ünnepeljük a vasfüggöny lebontásának huszadik évfordulóját is, amelynek az elmúlt hét végén igen számos és felemelő pillanata volt a megemlékezésen és a konferencián.

Ez a határzár közel fél évszázadon keresztül zárta le a magyar-osztrák és a magyar-jugoszláv határt. Lebontásával, és a határ megnyitásával Magyarország az egyesült Európa felé tett fontos lépést. Hazánk a berlini fal lebontásához, Németország és Európa újraegyesítéséhez, valamint a kibontakozó közép-kelet-európai békés és demokratikus átalakuláshoz komoly hozzájárulást nyújtott.

A frakcióvezető-helyettes úrral pénteken este együtt vettünk részt azon a valóban felemelő ünnepségen, amelyen a Magyar Köztársaság elnöke és az Osztrák Köztársaság szövetségi elnöke és más fontos személyiségek, politikusok, köztük egykori résztvevők, civilek, olyanok is, akik ott nyerték el szabadságukat, átjutván a határon, az akkori NDK-ból. Megértem, és nyilvánvaló, hogy képviselő úr a Páneurópai Piknik jelentőségét hangsúlyozza. (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.) Mégis azt gondolom azonban, hogy az egész folyamatra érdemes rátekintenünk, hiszen az csak úgy, együtt jöhetett létre.

1989. június 27-én a magyar-osztrák határ magyar oldalán Horn Gyula és Alois Mock, akkori külügyminiszterek részvételével került sor arra a bizonyos vasfüggönydrót átvágására, amelynek híre és a képei bejárták a világot. Ezt követően a volt NDK állampolgárainak ezrei azzal a szándékkal érkeztek Magyarországra, hogy innen a Német Szövetségi Köztársaságba utazzanak tovább.

Valóban ebbe a folyamatba illeszkedik az 1989. augusztus 19-én szervezett Páneurópai Piknik néven megrendezett esemény (Pettkó András: Az MDF által szervezett!), amelyen mintegy 600 NDK-állampolgár hagyta el Ausztria felé Magyarországot. 1989. augusztus 25-én a magyar és a Német Szövetségi Köztársaság-kormány konzultációi nyomán titokban végrehajtott operációval 125 NDK-menekültet szállítottak autóbuszokkal a Budapesti NSZK-nagykövetségről a Ferihegyi repülőtérre, ahonnan különgéppel utazhattak a Német Szövetségi Köztársaságba.

A folyamatosan Magyarországra érkező NDK-állampolgárok tízezreinek ügyében az akkori magyar kormány szuverén döntését követően, 1989. szeptember 10-éről (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.) 11-ére virradóan hivatalosan is megnyílt Ausztria felé a magyar határ. 1989. november 19-éig, a berlini fal leomlásáig mintegy 60 ezer volt NDK-állampolgár hagyhatta el Ausztria felé Magyarországot.

Azt gondolom, hogy akkor vagyunk méltóak és akkor emlékezünk helyesen és alkalomhoz illően, ha mindezt együttesen nézzük, és ezen belül mindegyik elemnek megadjuk azt a helyét, amelyet betöltött akkor.

Köszönöm szépen a figyelmet, elnök asszony. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

(12.40)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai