Készült: 2024.09.19.15:55:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

173. ülésnap (2004.10.12.), 60. felszólalás
Felszólaló Búsi Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Területfejlesztési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:56


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÚSI LAJOS, a területfejlesztési bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az adókról, járulékokról és egyéb költségvetési befizetésekről szóló törvény módosításáról szóló T/11621. számú törvényjavaslat vitáját az elmúlt heti ülésén a területfejlesztési bizottság lefolytatta.

Mi, ellenzéki képviselők a bizottságban sorba vettük azokat az adónemeket, melyekről úgy gondoltuk, hogy mint területfejlesztési bizottság, érintheti az általunk, illetve a bizottság hatáskörébe tartozó szakterületeket, így a polgárokat, a vállalkozásokat, az önkormányzatokat. S amikor számba vettük itt az adónemeket, illetve az adóterhek változásait, különböző megállapításokat tettünk. Sajnálom, hogy elnök úr nincs itt, és nem tudja a többségi véleményt elmondani ezzel kapcsolatosan, mert nyilván mindenben nem értettünk ott sem egyet.

De ami nem képezte a vita tárgyát, az néhány tételnél egyértelmű volt. Ilyen az illetékterhek növekedése, mely mindenkit ugyanolyan arányban érint; itt a gépjárműbeszerzéstől a tulajdonszerzésen keresztül, a vállalkozói igazolványok kibocsátásáig szinte minden egyes illetékteher növekszik különböző mértékben.

Elhangzott a bizottsági ülésen, hogy hogyan és miképpen kezeli ez az adótörvény-módosítás az elmaradott térségeknek, illetve területfejlesztési szempontból hátrányos helyzetű térségeknek a kérdéskörét. Valóban tapasztalunk pozitív fejleményeket ebben, itt a munkahelyteremtéssel kapcsolatos kérdéskört meg kell említenünk. Ugyanakkor meg kell azt is említeni, hogy egyik oldalról kapnak, főleg a 300 és 150 fős, tehát különböző méretű vállalkozásoknál a lehetőségek megnyílnak; a másik oldalról viszont azokban a térségekben, ahová a legelmaradottabb térségeket soroljuk - Borsod, Szabolcs és sorolhatnék még jó néhány megyét -, nagyon sok kényszervállalkozás, egyszemélyes vállalkozás, betéti társaság nem részesül ebben a kedvezményezettségben, sőt őket inkább sújtja az az új járulék, mely vállalkozói járulékként 4 százalékos befizetést fog majd a következő évtől ezeknek a személyeknek előírni.

(11.50)

Ezen kívül három olyan új adóról beszélhetünk, ami már több bizottsági hozzászólónál elhangzott, ilyenek például a telefonadó vagy pedig a munkába járást sújtó bérletadó vagy jegyadó, hiszen minden egyes településen és főleg a kistelepüléseken nem létesülhet mindenütt üzem. Tehát elképzelhető, hogy az embereknek, akik dolgozni kívánnak, el kell járniuk, munkába kell járniuk, és nem biztos, hogy szerencsés vagy közvetlenül őket, vagy pedig a munkaadójukat újabb járulékokkal terhelni. Azért emelném itt ki ismételten a hátrányos helyzetű térségeket, mert tudjuk nagyon jól, hogy sajnos az országunk nagyobb része tartozik a hátrányos helyzetű területek közé.

Az szja kérdésköréről is esett szó a bizottsági ülésen. Ott természetesen mi is kíváncsian vártuk volna azokat a számadatokat, amelyeket többen itt is fölvetettek, hogy jó lett volna tudnunk, hogy az átlagos keresetűeknél lejjebb lévő keresettel rendelkezők hogyan és miképpen fognak majd jobban járni az elkövetkezendő időszakban. Bízom benne, hogy a kormány előterjesztése és az elvárásai teljesülni fognak, és igazak lesznek, amiket leírtak; ettől függetlenül megfogalmaztuk aggályainkat, illetve elmondtuk véleményünket, és a területfejlesztési bizottság ellenzéki képviselői nem tartották általános vitára alkalmasnak a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai