Készült: 2024.09.24.18:46:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

173. ülésnap (2004.10.12.), 241. felszólalás
Felszólaló Kósa Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:22


Felszólalások:  Előző  241  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÓSA LAJOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ezzel a Jauernik úr által használt szóval, hogy “igazságosságö, semmiképpen sem lehet jellemezni ezt a költségvetést, ellenben az a helyzet, hogy ha megnézzük az egyes részeket, akkor ez az egész adóügy a bizonytalanságot növeli, egyébként olyan helyeken is, ami számomra érthetetlen. Majd kíváncsi leszek, hogy egyszer adnak-e rá valami értelmes magyarázatot.

A tételes összegű adóknál rendkívül egyszerű lenne meghatározni tételesen a törvényben a kivethető maximális összegű adót. Nem ezt csinálják, hanem egy paragrafusban meghagyják a régi szabályokat, majd egy másik helyen azt mondják, hogy de ezt az önkormányzat 50 százalékkal emelheti. Minek ilyen bizonytalanságban hagyni az embereket, hogy egy adótörvényben kétfajta határ is szerepel? Az emberek egy része nem cizelláltan gondolkodó jogász, tehát ez teljesen érthetetlen. Miért van az, hogy olyan bizonytalanságot hagynak, hogy az általános tételű eljárási illetékben nem a költségvetés mondja ki az illetéket, hanem azt mondja, hogy majd a pénzügyminiszter valahogy meghatározza. A “valahogy meghatározzaö biztos emelést jelent ebben az országban.

Miért hagynak olyan bizonytalanságot az emberekben, hogy miközben az új lakások vételénél a felére csökkentik az illetékmentességet, eközben egyébként farizeus módon meghagyják a 4 millió forintos illetékhatárt is. Ez azt jelenti egyébként, hogy aki nem tud ebben eligazodni, az nem veszi észre azonnal, de világos mindenki számára, hogy egyébként ez egy 6 százalékos illetékemelkedést jelent a 15 százalék fölött, ez a napnál világosabb.

Azt nem értem, hogy miért jó az, hogy a bizonytalanságot növeljük az országban és az emberekben, ami egyébként majd cáfolja a politikai államtitkár úr szavait is, mert ebből az adótörvényből nem lehet megmondani a jövedelemcentralizáció jövő évi mértékét. Tehát az ön által oly előszeretettel emlegetett mínusz 1 százalék, az lehet plusz 1 százalék is, államtitkár úr, mert ekkora a bizonytalanság ebben. Ön meg tudja mondani, hogy melyik önkormányzat hogy fogja ezt kezelni? Nem tudja megmondani, és 3200 önkormányzat van, államtitkár úr. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  241  Következő    Ülésnap adatai