Készült: 2024.04.26.05:32:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

332. ülésnap (2013.12.03.), 48. felszólalás
Felszólaló Varga Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:30


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Először fölhívnám képviselőtársaim figyelmét, hogy nyomjanak normál hozzászólást, és akkor mindenki el tudja mondani a véleményét összefüggésében, és szerintem sokkal előrébb járnánk ebben a dologban.

Az ajánlás 3. és 6. pontjához szeretnék hozzászólni. A 3-ast Lamperth Mónika képviselő asszonnyal, képviselőtársammal együtt adtuk be. Azt gondolom, hogy most a részletes vita tekintetében érdemes csak a határozati javaslatról szólni, mert nyilvánvalóan elő lehetne hozni ezt a 300 oldalas anyagot újból, de igazából az a határozati javaslat, amit a parlament el fog fogadni, az lesz egy iránymutatás, ha lesz iránymutatás a kormányzat számára, hogy mégis abban a nagyon nagy csomagban, ami 2030-ig kitekint, azonban az elkövetkezendő időszakban mégis milyen prioritásokat választ, mert azt gondolom, hogy a társadalom szempontjából ez a fontos. Mert ez az anyag lehet, hogy nagyon felöleli, benne van minden, amit meg akarunk valósítani, de az a kérdés, hogy lesz-e hozzá forrás, lesz-e hozzá akarat, hogy ezeket a dolgokat meg tudjuk valósítani. A határozati javaslatnak kell arról szólni, hogy mégis az Országgyűlés mit gondol, hogy milyen prioritásokat és miket kellene elővenni, mondjuk 2015-ig, 2020-ig és így tovább. Szerintem a lényegnek erről kellene szólni.

Azért vagyok egy kicsit szomorú, és ebben igaza van Kolber István képviselőtársamnak, mert az Országgyűlés - és ilyenkor kénytelen az ember a kormánypárti többségre mutogatni vagy a kormányzatra - nem vette azt a fáradságot, hogy az anyagon túl egy kicsit konkrétabban fogalmazza meg a társadalmi specifikus célokat. Be lett írva az, amit a szakértők leírtak, gyakorlatilag ugyanazok a specifikus, szakpolitikai és területi specifikus célok lettek, mondhatnám azt, szolgaian odamásolva a határozati javaslatba, ami az anyagban benne van.

Azt gondolom, hogy ha például képviselőtársaim is azt mondják, hogy a kis- és közepes vállalkozásokat kiemelten kell kezelni az elkövetkezendő időszakban, akkor a szakpolitikában érvényesítendő specifikus célok mellé, ahol az 1. pont azt mondja, hogy versenyképes innovatív gazdaság... - és ezzel persze mindenki egyetért, hogyne, hisz mindenki azt akarja, hogy növekedjen az ország, mert nyilvánvalóan akkor tudunk minél több forrást elosztani, ha a gazdaság növekszik, nő a GDP. De ha mégis azt gondoljuk, hogy ezen belül a magyar parlament azt akarja, hogy a kis- és közepes vállalkozások igazán gyarapodjanak, akkor oda kellene tenni hozzá, hogy ezen belül mi igenis fontosnak tartjuk a gyarapodó kis- és közepes vállalkozásokat. Azt gondolom, és élek a gyanúperrel, és persze nagyon sok tapasztalat azt mutatja, hogy az elmúlt időszakban is bizony azok tudtak gyorsan gyarapodni és fejlődni, ahol erre megvolt a tudás, innováció vagy ne adj' isten, a megfelelő tőkeháttér. Mert hiszen különösen a bürokrácia általában abban érdekelt, hogy a forrásokat minél gyorsabban kiossza, és nem igazán érdeklik őt azok a társadalompolitikai célok, amelyek mondjuk, a mindenkori kormányt érdeklik. Tehát azt gondolom, ide fontos lenne betenni a gyarapodó kis- és közepes vállalkozásokat.

Ugyanilyen probléma szerintem ebben a határozati javaslatban a szakpolitikai célok közül - az eredeti úgy van, hogy életképes vidék, egészséges élelmiszer-termelés és -ellátás. Azt gondolom, hogy ez így túl általános, és nyilvánvalóan akár elfogadható lenne, de azt gondolom, hogy azért ezekben a specifikus célokban fontos lenne egy picit ennek a parlamentnek, amely nem feltétlenül 2030-ig akarja megfogalmazni, hanem egy rövidebb időtávon is, hogy mit akar a fejlesztési forrásokkal, egy kicsit konkrétabban megfogalmazni azt, hogy ennek a vidéknek valamilyen módon fenntarthatóan és versenyképesen kellene fejlődnie.

Nagyon sok tanulmány kimutatta azt, hogy az elmúlt időszakban Magyarországon a területi egyenlőtlenségek nem közelítettek egymáshoz, hanem sajnos még tovább nőtt a területi különbség az ország különböző részei között. És ha nem akarjuk azt, hogy ezeknek a leszakadó térségeknek egyáltalán esélyük legyen valamifajta felzárkóztatásra, nem gondolom, hogy kiegyenlítődés valaha lesz, az egy csoda lenne, ha a kiegyenlítődés a versenyképes térségekhez elérne, ez egy irreális cél, de hogy a leszakadás mértékét valamilyen módon csökkenteni lehessen és ezeket megakadályozzuk, ezekben sokkal határozottabban kellene az Országgyűlésnek állást foglalni. Mert még egyszer mondom... - persze lehet itt mondani, hogy megvannak a fő célok, megvannak a fő számok, de nagyon kíváncsi leszek majd a következő évben, a jövő év elején vagy a közepén, hogy milyen konkrét kiírások és milyen konkrét pályázatok mentén lehet majd a forrásokhoz jutni, mert még egyszer mondom, az ördög a részletekben van.

Ezek a határozati javaslatok kell hogy irányt adjanak azoknak a szakértőknek, akik ezekben a dolgokban majd ezeket a konkrétumokat ki fogják dolgozni. Mert ha majd vissza fogunk kérdezni, mondjuk, két-három év múlva, hogy és mi lett a kis- és közepes vállalkozásokkal, akkor azt fogják mondani, hogy uraim, a parlament azt mondja, hogy versenyképes, innovatív gazdaságot kell fejleszteni Magyarországon, és ebben benne van minden. Tehát ha nem mondjuk meg egy kicsit konkrétabban és határozottabban, hogy mire gondolunk, akkor talán el fog siklani a lényeg.

Azt gondolom, hogy igazából, és ez talán egy kicsit a szakmai vitán túl a politikai síkra is terelheti a vitát, magának a kormányzatnak a filozófiája is tükröződik ebben. Nem csak az, hogy egy-egy célt a rangsorban hova tesz, mert azt gondolom, ez is fontos; persze lehet azt mondani, hogy mindegyik á-tól a h-ig egyformán fontos, de azért amikor sorrendet állítunk, akkor azért mindig magunk is próbálunk valamilyen értékrendhez és valamilyen szakmai politikához ragaszkodni. Azt gondolom, az, hogy például ebben a határozati javaslatban az értéktudatos és az öngondoskodó társadalom képe megjelenik, az a Fidesz mostani gazdasági és társadalompolitikájával teljesen ellentétes irányú, és itt mégis azt mondja, hogy az öngondoskodó állam nagyon fontos prioritás 2030-ig. Ezekkel, azt gondolom, hogy gond van.

Nem akarom Kolber képviselőtársam módosító javaslatát is lenyúlni, de azt gondolom, hogy például a társadalomfelfogásbeli filozófiai különbség az őáltaluk is beadott módosító javaslatban is tetten érhető. A kormány azt mondja, hogy a leszakadó népréteghez tartozók munkára ösztönzése egy elsődleges cél. Én meg azt mondom, hogy aki a mai magyar társadalmi körülményeket ismeri, az egy picit ettől távol áll, hogy ezt ösztönzéssel meg lehetne oldani. Szerintem a közmunkaprogramjuk sem annyira sikeres, mint amennyire önök ezt eladják. Azt gondolom, nagyon helyes, hogy egy ilyen módosító javaslat fogalmazódik meg, kivéve ezt a fogalmat, hogy igenis segíteni kell a társadalom leszakadó rétegeit ahhoz, hogy egyáltalán értelmes munkához tudjanak jutni, és ezzel ők el tudják látni saját magukat és nyilván családjaikat.

(10.30)

Tehát ebben a határozati javaslatban, nem gondolom, nem vagyok naiv, hogy minden módosító javaslatot meg lehetne fogadni, de azért szeretném figyelmükbe ajánlani a kormánypárti képviselőknek is, ha van egy-két cél, akkor még mindig van lehetőség egy bizottsági vagy más módosító javaslattal azokat a dolgokat bevenni. Én két ilyen dolgot tartok fontosnak. Tényleg jelenjen meg határozottan a kis- és középvállalkozások támogatása, és határozottan jelenjen meg a Magyarországon leszakadó térségek felzárkóztatása valamilyen mondatban, valamilyen szerkezetben ebben a határozati javaslatban. Mert ha ez nem fog megjelenni, akkor, azt gondolom, amikor majd a konkrétumokkal szembesülni fogunk az elkövetkezendő időszakban - amelyek nyilván nem fognak ide, a Ház elé kerülni - a különböző operatív programok tekintetében, akkor bizony meglepetésként érhet mindenkit, még akár kormánypárti képviselőket is.

Köszönöm szépen, elnök úr, a lehetőséget.




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai