Készült: 2024.09.19.03:30:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

332. ülésnap (2013.12.03.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Czomba Sándor (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CZOMBA SÁNDOR nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy lélektani határt lép át a minimálbér 2014. január 1-jétől várhatóan Magyarországon. 1989 óta ismerjük ezt a fogalmat Magyarországon, a kötelező minimálbér fogalmát. Azért fogalmazok így, hogy várhatóan, hiszen a jogszabályi feltétel azt jelenti, hogy a kormánynak kell döntenie, de természetesen úgy, ahogy a korábbi esztendőkben is, hogy nem egyedül a kormány döntötte el, hiszen nagyon lényeges az, hogy a munkáltatók és a munkavállalók - akiken gyakorlatilag "csapódik" az ostor vagy nem ostor - véleményét, észrevételét, javaslatát építsük be ezekbe a tervekbe. Ezért ugyanúgy, ahogy az elmúlt években, az idén is tárgyalásokat folytattunk, és a tegnapi napon sikerült pontot tenni a tárgyalás végére.

Azért szeretném jelezni, hogy nem volt ez olyan egyszerű, mint amilyennek itt most tűnik vagy tűnhet, hiszen időben gyakorlatilag erős egy hónap alatt megállapodtunk, tehát ez azt jelenti, hogy nagyon konstruktív tárgyalásokon vagyunk túl. Onnan indultunk, hogy a munkáltatói oldal 2,4 százalékos, tehát magyarul, inflációkövető minimálbér-emelést tartott reálisnak, míg a munkavállalói oldalról gyakorlatilag 5,4 százalék vagy ekörüli javaslat hangzott el, és ehhez képest kellett az álláspontokat közelíteni.

A következő évre 2,4 százalékos inflációval, 2 százalékos GDP-növekedéssel számol a költségvetés, és én abban bízom, azt remélem, hogy ez a mostani ajánlott minimálbér és garantált bérminimum adott esetben pozitív kockázatokat is hordoz magában úgy, ahogy az idei évben. Ha belegondolunk, hogy az idei esztendőben 5,4 és 5,6 százalékkal nőtt Magyarországon a minimálbér és a garantált bérminimum, és 5,2 százalékos infláció volt tervezve erre az évre - ehhez képest a legfrissebb adatok azt mutatják, hogy talán még a 2 százalékot sem fogja elérni vagy alig fogja meghaladni -, akkor egyértelműen prognosztizálható, hogy már a 2013-as évben reálszintű keresetnövekedés valósul meg azok számára is, akik egyébként a családi kedvezményeket, mondjuk, nem tudják vagy nem olyan mértékben tudják igénybe venni. Azt gondolom, ez mindenképpen egy nagyon pozitív dolog.

Nagyon lényeges kérdés az, hogy a minimálbér meghatározásánál azért sok szempontot kell figyelembe vennünk. Talán a legfontosabb dolog az, hogy teljesítmény nélkül, valódi teljesítmény nélkül ne áramoltassunk ki béreket. Hitelből lehet ugyan ideig-óráig növekedni, ahogy ezt az előző időszakban láttuk, csak annak súlyos ára van. Ezért fontos az, hogy a munkavállalói oldal azon jogos elvárása, igénye mellett, hogy növekedjenek a bérek, azt is alaposan mérlegeljük és vegyük figyelembe, hogy ez a növekedés csak olyan mértékű lehet, amit a gazdaság teljesítménye elbír, ami mögött "aranykészlet" van, és ami mögött valós munka, teljesítmény van.

Azt gondolom, ebben a megállapodásban, ami tegnap megszületett - ezek a számok, tehát a 3,6 százalék, a 3,5 százalék és az ugyancsak 3,5 százalék, hiszen a bérajánlásban is megállapodtunk már a jövő évet tekintve viszonylag gyorsan -, mindhárom fontos elemet sikerült rögzíteni. Talán a kedves tévénézőknek egy kicsit bonyolultnak tűnik ez a százalékosdi; röviden, tömören: a minimálbér 3500 forinttal fog növekedni, a garantált bérminimum pedig 4 ezer forinttal fog növekedni a következő esztendőben, és nettó szinten szinte ugyanezek a számok igazak az egykulcsos adó miatt.

Azt gondolom tehát, hogy nagyon fontos és jó eredményt sikerült közös kompromisszummal, munkáltatókkal és munkavállalókkal egyetemben elérni. Abban bízom, hogy a következő években is fogjuk tudni a minimálbért növelni, hiszen ha most egyet hátralépünk, és azt mondjuk, hogy olyan 320 euró körül van - ami egyébként a környéket, Szlovákiát, Lengyelországot, Csehországot figyelembe véve olyan átlagosnak tekinthető -, akkor van még hova fejlődnünk, de ahhoz, hogy fejlődjünk, érdemben fejlődjünk, gazdasági növekedésnek és teljesítményorientált gazdasági növekedésnek kell bekövetkezni. Bízom abban, hogy a következő évek a foglalkoztatás bővülése mellett, a gazdaság élénkítése mellett a minimálbérek tartós és folyamatos növeléséről fognak majd szólni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból. - Dr. Józsa István: Kormányváltás után!)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai