Készült: 2024.09.19.07:29:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2001.11.27.), 252. felszólalás
Felszólaló Dr. Kóródi Mária (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:11


Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÓRÓDI MÁRIA (SZDSZ): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az Országgyűlés fideszes kormánypárti többsége szeptemberben fogadta el a köztisztviselői törvény módosítását. Az új jogszabály lehetővé teszi a kormányfő által közvetlenül is utasítható főtisztviselő kar létrehozását. Az Orbán Viktor vezette kormány szeptemberben arról döntött, hogy már 2001-ben megalakítja a 300 fős közhivatali és 150 fős főtiszti elitcsapatot. Aki felvételt nyer az elit tagjai közé, sokat fog keresni: havonta 150 ezer forinttal magasabb illetményre lesz jogosult, mint például a miniszterelnök. A főtisztviselők kiváltságaihoz tartozik, hogy nem lehet őket felmenteni, hanem öt évig akkor is fizetni kell őket, ha egy új kormány esetleg nem tart rájuk igényt.

A kormány eredetileg október 15-ét jelölte meg a fő-köztisztviselői karba történő jelentkezés határidejére, de a csekély érdeklődés miatt az időpontot meg kellett hosszabbítani. Mára mintegy 1600-an jelentkeztek.

A Fidesz-kormány a választások előtt fél évvel egy olyan főtisztviselői kart szándékozik örökül hagyni az őt leváltó kormányra, amelynek tagjai sokszorosát keresik mind a pedagógusoknak, mind az orvosoknak, rendőröknek, tűzoltóknak, amelynek tagjai elmozdíthatatlanok, függetlenül attól, hogy alkalmasak-e vagy alkalmatlanok a feladat ellátására.

Le kell szögeznünk: nem azt kifogásoljuk, hogy a köztisztviselők a munkájukért cserébe megfelelő javadalmazást, biztonságot és kiszámítható életpályát kapjanak. Mi is ezt akarjuk. Azt azonban elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a főtisztviselői kar jövendő tagjai nem mérhető teljesítmény - például versenyvizsga - alapján nyerik el a beosztásukat. Az Orbán-kormány politikai alapon történő kinevezési gyakorlatának lehet az eredménye, hogy Grespik típusú, egyébként a feladatra teljesen alkalmatlan pártkatonák kerülnek fontos közigazgatási pozíciókba. Nem tudjuk elfogadni, hogy jogorvoslati lehetőség nélkül a jelenlegi kormányfő dönt, ezáltal a választás után megalakuló új kormány olyan bebetonozott köztisztviselőket örököl, akiknek többségében esetleg nem is bízik, de nem tudja őket elmozdítani, illetményüket ki kell fizetni.

Mindezek alapján kérdezem: nem tartanak-e attól, hogy a közszférában dolgozók közötti feszültségeket rendkívül megnövelik a nagy javadalmazás miatt? Mi az oka annak, hogy a főtisztviselői kar kiválasztása nem mérhető teljesítmény - például versenyvizsga - alapján történik, hanem a kormányfő akaratára? Nem tartanák-e helyesebbnek a választásokat megvárni, és az új főtisztviselői kar felállítását az önöket váltó kormányra bízni?

Köszönöm figyelmüket. (Taps az SZDSZ és szórványos taps az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai