Készült: 2024.04.26.04:53:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2020.07.02.), 34. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó Tünde (Fidesz)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:08


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ TÜNDE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Az elmúlt hetek szomorú eseményei ismét fókuszba helyezték azt a kérdést, hogy sportolóink megbecsülése közös felelősségünk és kötelezettségünk, hiszen az olimpiai részvétel, a győzelem, a becsületes helytállás vagy egy szép eredmény, helyezés nemcsak a sportolót, hanem az egész országot, nemzetet is büszkévé teheti, büszkeséggel tölti el. Ezen sportolók egész élete annak példázata, hogy minden egyes olimpiai, világbajnoki vagy Európa-bajnoki érem mögött emberfeletti teljesítmény húzódik meg. Hiszen a versenysportunk sikerei támaszt nyújtanak nemzeti önbecsülésünkhöz, hazánk ismertségének, vonzerejének növeléséhez és növekedéséhez. Mindezt jól mutatja, hogy Magyarország a nyári és a téli olimpiákon az érmek megoszlását figyelembe véve a 11. helyen áll az éremtáblázaton, míg ha a nyári játékokat nézzük, a nyolcadik helyet foglalja el, és ha a lélekszámot nézzük arányosan, akkor pedig hazánk a dobogós helyen végez.

(9.30)

Természetesen nem felejtkezhetünk meg arról sem, hogy a kiemelkedő eredmények a hétköznapi emberek figyelmét is a sportra irányítják, támogatják a rendszeres testmozgás kultúrájának elterjesztését, növelik a sportolni vágyó és akaró fiatalok számát, ahogy képviselőtársam is elmondta az imént. Az olimpián legendává váló sportolóink miatt gyermekek százai kapnak kedvet a sporthoz, egy-egy sportághoz, felnőttek vagy időskorúak kezdenek el újra sportolni.

Alapvető fontosságú tehát, hogy megbecsüljük kiemelkedő sportolóinkat, hiszen az egész nemzetünknek szereznek dicsőséget a teljesítményükkel.

Ezt a célt szolgálja az olimpiai járadék biztosítása, amelyet ha nézünk, a szabályozás akár húsz évre visszamenőleg is többször módosításra került, hiszen az igények és az idő is bizonyította, hogy bizony szükség volt a módosításokra. Ennek során bővült például a járadékban részesülők köre az érmesekkel, majd az edzőkkel és a szövetségi kapitányokkal, és kiegészítésre kerül az olimpiai járadékra jogosító sportesemények köre is többek között például a paralimpiával és a siketlimpiával, valamint bevezetésre került a járadék összegének az aranyérmek számához igazodó megállapítása is. Így többszörös olimpiai érmeseink valamennyi érem után jogosulttá váltak az érmek után járó járadék teljes összegére, ezzel is elismerve a valamennyi érem mögött lévő kivételes sportemberi teljesítményt és méltatva az eredmények egész nemzetre gyakorolt hatását. Emellett természetesen bevezetésre került az olimpiai járadékra való érdemtelenség intézménye is, amelynek az eredményeként nem részesülhet olimpiai járadékban az, aki büntetett előéletű vagy próbára bocsátás hatálya alatt áll.

Az elmúlt időszak szomorú eseményei, így Benedek Tibor halála ismét egy olyan helyzetet eredményezett, amikor kötelezettségünknek érezzük az olimpiai járadékra vonatkozó szabályok módosítását, annak kiegészítését.

A képviselőtársaimmal közösen benyújtott, a sportról szóló 2004. évi I. törvény olimpiai járadékkal összefüggő módosításáról szóló T/11058. számú törvényjavaslat az olimpiai járadékban részesülő sportolók özvegyei részére járó özvegyi járadék szabályozását érinti, és elsősorban azoknak a családoknak nyújt segítséget, ahol az elhunyt sportoló után kiskorú gyermek vagy gyermekek maradtak.

A jelenleg hatályos szabályozás alapján az özvegy a törvényi feltételek fennállása esetén minden esetben a sportoló olimpiai járadéka 50 százalékának megfelelő mértékű özvegyi járadékra jogosult. A törvényjavaslat megteremti annak a lehetőségét, hogy amennyiben az özvegynek az elhunyt sportolóval közös kiskorú gyermeke van, úgy a gyermek nagykorúvá válásáig az özvegy a sportolónak járó olimpiai járadékkal megegyező mértékű özvegyi járadékra váljon jogosulttá, amennyiben az együttélésre vonatkozó feltételek is teljesülnek.

Ezenkívül a törvényjavaslat az özvegyi járadékra jogosultsághoz szükséges házastársként való, az érmes halálakor fennálló együttélés időtartamát tíz évről öt évre csökkenti. Ezt Simicskó képviselőtársam említette, köszönöm szépen neki, hiszen nem lehet elégszer hangsúlyozni közös felelősségünket abban  és nagyon-nagyon fontosnak látjuk , hogy megbecsüljük kiemelkedő sportolóinkat, hiszen nemzetünknek szereznek dicsőséget teljesítményükkel, és sokszor egész életüket a sportra áldozzák.

Emellett ugyancsak fontosnak tartom, hogy amennyiben a sportoló halálát követően az özvegy közös kiskorú gyermekükről gondoskodik, úgy tudjuk támogatni a családjukat, ezáltal biztosítva megfelelő anyagi feltételeket a kiskorú gyermek felneveléséhez. A javasolt módosítás tehát az életjáradékra jogosult sportoló házastársát elvesztő özvegynek nyújt segítséget azáltal, hogy a közös kiskorú gyermek neveléséhez és gondozásához szükséges anyagi biztonságot megteremti.

Ennek értelmében természetesen a kormány támogatja a sportról szóló 2004. évi I. törvény olimpiai járadékkal összefüggő módosításáról szóló T/11085. számú törvényjavaslatot, ezért kérem én is tisztelettel a képviselőtársaimat, hogy támogassák a zárószavazás során az előterjesztést. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai