Készült: 2024.09.19.02:01:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

120. ülésnap (2020.04.20.), 220. felszólalás
Felszólaló Dr. Kállai Mária (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:23


Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÁLLAI MÁRIA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egy nemzet gazdaságának nagyon fontos fokmérője többek között az is, hogy hogyan bánik a tehetségekkel, mi mindent tesz meg annak érdekében, hogy a tehetséget felismerjük, méltó módon fejlesszük és jól hasznosítsuk. Igen, nagyon fontos az utolsó kifejezés is, a hasznosítás, a helyzetbe hozás, hiszen a tehetséges személy és a nemzet számára is elemi érdek, hogy a munkáját a nemzet szolgálatába állító tehetségek által gyarapodjunk.Ahogyan államtitkár úr is megfogalmazta, nagyon sokféle tehetségről beszélhetünk, hisz ma már szerencsére messze nemcsak az intézményes nevelés, a szűken vett tantárgyakhoz kapcsolódó tehetségek törnek utat maguknak, hanem az intézményes nevelésen túl elmondhatjuk azt is, hogy az egész világ adhat erre egy gyakorlóterepet a maga komplexitásával. Sőt, az is nagyon fontos, hogy adjon is, hiszen egy tehetségbarát közeg képes felerősíteni az iskolai tehetségnevelés hatásait, igazi gyakorlóterepet, fejlesztési közeget és ebből következően természetesen hasznosulási terepet is adni.

Közös célunk, hogy a tehetségígéretek majdan valóban sikeres, a közösségbe beilleszkedett, felelős állampolgárként szolgálják nemzetünket. Természetesen a célok eléréséhez nagyon fontosak az eszközök, a környezet, az erőforrások, és azt gondolom, hogy a lényege ennek az előterjesztésnek tulajdonképpen itt van. Fontos kiemelni, ahogyan a tehetségkutató tudósok megfogalmazzák, hogy a kivételes tehetség a képzési rendszer, a család és a közösség támogatásával képes tulajdonképpen tehetséggé válni, tehetséggé alakulni. Az előttünk lévő törvényjavaslatban mindkét szervezet ezt az elvet vallja.

Tisztelt Országgyűlés! Ha számba vesszük mindazt, ami az elmúlt évek alatt Magyarországon tehetségfejlesztés területén történt, azt gondolom, hogy bizonyítottnak látjuk, hogy jó úton haladunk, eredményesen. Az elmúlt évek alatt egy rendszer alakult ki a kisgyermekkortól a felnőttkorig életkorokat tekintve, és az úgymond környezetet tekintve alapítványok, iskolán kívüli műhelyek, civil közösségek, gazdasági szereplők részesei a tehetségnevelésnek, a tehetség támogatásának. Mindez él helyi szinten, országos szinten és nemzeti szinten egyaránt.

Kiemelendő, hogy Magyarország versenyképessége és a Kárpát-medencei magyarság sikeressége alapvetően függ az oktatási rendszerek azon képességétől, hogy milyen mértékben képes megfelelni a gazdasági és a társadalmi környezet kihívásainak, igényeinek, és mindez természetesen nagyon szorosan összefügg a tehetségfejlesztéssel. Fontos a köznevelési és a felsőoktatási rendszer versenyképességének általános fejlesztése, de emellett a tehetségek azonosításának és a tehetséggondozás ügyének is, ahogyan államtitkár úr is fogalmazott, önálló struktúrában és így kifejezetten erre a célra fókuszálva prioritást kell adni. E strukturált tehetséggondozás alapját olyan, mondhatjuk, kiegészítő oktatási-nevelési rendszer kell hogy adja, amely egyrészt előmozdítja a társadalmi mobilitást, támogatja a társadalom, a nemzet iránti elkötelezettséget, az általános iskolától kezdve a középiskolán át, a felsőoktatási intézményekig, sőt közösséget formálva azon túl is jelen van Magyarországon és a Kárpát-medencében kifejtett tevékenységében.

Néhány kiemelést engedjenek meg azon rendszerekből, amelyek a jelen törvényben javasoltakhoz szorosan kapcsolódnak.

A „Fokozatváltás a felsőoktatásban középtávú szakpolitikai stratégia”, az ehhez kapcsolódó kétéves cselekvési terv, a „Nemzeti tehetség” program, amely húsz évre határozta meg a kiemelt programokat, a kreatív régió, amelyet nemrégen ismerhettünk meg, mint legfontosabb rendszerek, amelyek a tehetségneveléssel a tehetség-gazdaság-társadalom összefüggésében egy közös fókuszpontra helyezve a jelent és a jövőt is adhatják.

Ebbe a sorba jól illik ez a jelen előterjesztés, az előttünk lévő előterjesztés, amelyben a kormány törvényjavaslatot nyújt be a nemzetközileg is versenyképes magyar felsőoktatás és a kiemelten tehetséges magyar fiatalok képzésének támogatása érdekében. A tervezet szerint, ahogyan államtitkár úr is ismertette, a Budapesti Corvinus Egyetem fenntartója, a Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány tulajdonába kerülnek az eddig bizalmi vagyonkezelésben lévő értékpapírok az államot a törvényjavaslat szerint megillető vételi jog és elidegenítési és terhelési tilalom biztosítása mellett, maga az egyetem támogatásának és formájának mintájára közérdekű vagyonkezelő alapítvánnyá átalakuló Mathias Corvinus Collegium is állami vagyonjuttatásban részesül közfeladata ellátásához.

A benyújtott törvényjavaslat a kiemelkedően tehetséges magyar fiatalok támogatását szolgáló tevékenységének kiterjesztésével bízná meg a Mathias Corvinus Collegiumot, az állam pedig a törvényjavaslatban meghatározott közfeladat ellátásához szintén vagyonjuttatással járul hozzá megfelelő garanciákkal. Alapítói jogait a törvényjavaslat elfogadását követően az állam által meghatározott kuratórium gyakorolja. Egyértelmű jogalkotói cél a törvényben meghatározott közfeladat hatékony megvalósítása feltételeinek hosszú távú biztosítása.

A Corvinus Egyetem eredményei hazai és nemzetközi szinten is ismertek. Engedjenek meg pár gondolatot a Mathias Corvinus Collegiumról. A hazai tehetségfejlesztésben elfoglalt helyén túl nemzetközi kitekintésben is megállja a helyét. A Collegium nemcsak Magyarországon, de talán a világon is egyedülálló értékközösség, és a közösségben olyan kiemelkedően tehetséges fiatalok tanulnak, akik valóban egy dinamikusan fejlődő csapatot alkotva fontos és értékes célok megvalósításán dolgoznak. Feltehetjük a kérdést, hogy miben is áll az egyedülállóságuk. A világban működő tehetséggondozó intézmények mintául szolgálnak, de jellemzően nem ölelik fel az MCC által végzett tevékenység teljes spektrumát, ráadásul a társadalmi mobilitás támogatása, illetve a nemzetért való cselekvés terén jelentősen elmaradnak vagy azt nem is célozzák. Az MCC tevékenysége tehát világszinten is unikális.

(17.20)

De mit is jelent de facto a munka során, ha ez az előterjesztés elfogadásra kerül?

Ahogyan a Collegium sajtóközleményében olvashatjuk, Magyarország Kormányának április 9-én benyújtott törvényjavaslata idáig soha nem látott lehetőséget biztosít az MCC számára, hogy tevékenységeit az eddiginél mind szakmai, mind földrajzi értelemben kiszélesítve végezzük.

A ’96-os alapítás óta eltelt idő alatt mit sem változtak a céljaink: minden eszközzel segíteni a tehetséges fiatalok szakmai kibontakoztatását ezzel a nemzetközi trendekhez igazodó finanszírozási formával, aminek lényege, hogy az alapítvány rendelkezésére bocsátott részvényvagyon hozamával gazdálkodik, így egy olyan tehetséggondozó programot fog tudni felépíteni, működtetni, továbbfejleszteni, amely időtállóságával nemzedékeken keresztül fogja szolgálni a magyarság egészét.

Mire is adhat még lehetőséget az elfogadás? Az általános iskolai úgynevezett FIT-program, a fiatal tehetségek programja a számok nyelvén beszélve a jelenlegi 625 helyett 3 ezer diák számára tud segítséget nyújtani. A középiskolás program kiterjesztését is biztosítja, illetve az egyetemi program meglévő budapesti és kolozsvári központja mellé újabb nagyvárosokban tud központot alapítani 200 diák helyett akár ezer diák számára is.

Fontos kérdés a hátrányos munkaerőpiaci helyzetben lévő csoportokra koncentrálók képzése, a posztgraduális, posztdoktori programok, könyvkiadás, nemzetközi és hazai konferenciák erősítése, és ahogyan államtitkár úr is utalt rá, az infrastrukturális fejlesztés is kiemelkedő kérdés. Mindez inspiráló és felelősségteljes vállalása az MCC közösségének, melynek munkájával a benne részt vevők és a hozzájuk kapcsolódók egyaránt elégedettek.

Egyetlen gondolatot engedjenek meg! A választókerületemben, Szolnokon van a Collegium egyik FIT regionális központja. Folyamatosan tapasztalom, jól ismerem a fiatal tehetségekkel való nagyon izgalmas, kreatív, komplex, gyakorlatias, a mai gyerekek igényeinek megfelelő foglalkoztatást, foglalkozást, látom a gyerekek motivációját, illetve kiváló az együttműködés egyébként a köznevelés intézményesített rendszere és a tehetségfejlesztő műhely között  köszönet ezért. A magyarság versenyképessége, teljesítménye a tehetségek támogatásával nagyon komolyan, szorosan összefügg.

A társadalomért, a nemzetért érzett felelősség közös ügyünk. A fentiek alapján azt gondolom, ahogyan eddig is, az Országgyűlés támogatásával, a törvényjavaslat elfogadásával komoly lépéseket tehetünk komoly erőforrások hozzárendelésével a tehetségfejlesztés útján.

Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz frakciója támogatja a tehetség mint nemzeti érték fejlesztésének további lehetőségeit, ehhez erőforrások biztosítását. Tisztelettel kérem minden képviselőtársamat az előterjesztés elfogadására.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai