Készült: 2024.09.19.11:27:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

113. ülésnap (2000.01.31.), 34. felszólalás
Felszólaló Dr. Mánya Kristóf (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Egészségügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MÁNYA KRISTÓF, az egészségügyi és szociális bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az egészségügyi és szociális bizottság ma délelőtti ülésén megvitatta az önálló orvosi tevékenységről szóló T/2095. számú törvényjavaslatot, és azt általános vitára alkalmasnak tartotta. A törvényjavaslat mind céljában, mind szabályozási elveiben, mind szerkezetében lényegében megfelel a másfél hónapja igen alaposan megtárgyalt, de egy szavazat híján el nem fogadott azonos című törvényjavaslatnak.

Célja, hogy hosszú évek kitérői után az első és döntő lépést megtegyük a háziorvosi ellátás privatizációjának irányába, egyúttal megteremtsük annak törvényi feltételeit, hogy az orvos közszolgáltatói feladatait nagyobb önállósággal és egyben felelősséggel lássa el. A törvényi szabályozás lényege is változatlan, amennyiben egy új jog keletkeztetéséről van szó. A működtetési jog egyben vagyoni értékű jogként került meghatározásra. Noha az előttünk lévő törvényjavaslat normaszövege a múlt évben tárgyalthoz képest egy szakasszal rövidebb lett, ez a javaslat tartalmát nem érinti, egységességét viszont javítja.

Az egészségügyi és szociális bizottság délelőtti vitájának ellenzéki oldalról történt kiélezése és szenvedélyessé tétele nem lepett meg bennünket. Nem lepett meg mindenekelőtt azért, mert a szocialista párti képviselőtársaink már a decemberi zárószavazásnál világossá tették, hogy nem akarnak törvényt az önálló orvosi tevékenységről, a praxisjogról. Nem lepődtünk meg azon sem, hogy most is nagyobbrészt kerülték a tárgyat, újra és újra az önkormányzatok helyzetéről, a háziorvosi tevékenység ellenőrzéséről, homályos garanciális elemekről beszéltek.

Ezzel szemben a bizottság többsége számára világos és egyértelmű, hogy a törvényjavaslat nem érinti az önkormányzatok felelősségét, vagyonát, nem érinti a praxisjog finanszírozását sem. Ezekkel a kérdésekkel más törvényjavaslatoknak, illetve magának a kormány végrehajtási rendeletének kell foglalkoznia. Ugyanakkor a javaslat a korábbinál pontosabban határozza meg a praxisjog vagyoni értékét, melyet személyhez köt. Bevezeti a működtetési jog folytathatóságának intézményét, és lehetővé teszi, hogy az orvos halála esetén a praxist adott esetben orvos felesége vagy gyermeke folytathassa.

A bizottságunk többsége megelégedéssel fogadta, hogy az előző tárgyalás során beadott módosító javaslatok többségét az előterjesztő az előttünk lévő törvénybe emelte. Igen fontosnak tartjuk a 3. § (5) bekezdését, amely külön törvényi rendezésbe utalja a szakellátás körében önálló orvosi tevékenységet végzők praxisjogát. Az első félévi jogalkotási programban ennek megfelelően szerepel is a szakorvosi ellátás rendszerét érintő és szabályozó törvényjavaslat. A bizottságunk mindkét oldala előrelépésnek értékelte azt, hogy a területi ellátási kötelezettség nélkül működő háziorvosok számára is biztosítottá válik a praxisjog, igaz, azzal a megkötéssel, hogy esetükben a jog nem adható el, és nem is folytatható.

 

(15.20)

Többségünk azon a véleményen volt, hogy ez a megkötés indokolt. Egyfelől a háziorvos ellátási kötelezettségének egyik legfőbb biztosítékát a területi ellátási kötelezettség elve jelenti, másfelől a területi elv megkerülése az alapellátásban már eddig is zavarokat okozott. Az ebben a rendszerben érintett mintegy 350 ezer beteg lényegesen nehezebben érheti el orvosát, aki rendszerint az ügyeleti ellátásban sem vesz részt. A további hátrányokat most nem sorolnám föl.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt másfél hónapban a legszélesebb nyilvánosság mellett szakmai fórumok sora foglalkozott a praxistörvénnyel. Jelentős és az egészségpolitikában pozitívan hasznosítható tapasztalatokra tettünk szert. Tapasztalhattuk például, hogy az országban több települési önkormányzat tett lépéseket annak érdekében, hogy a háziorvosi privatizáció ne érje váratlanul. Új háziorvosi körzetek kijelölésére került sor, és folyamatosan kezdik felülvizsgálni a rendelők tulajdoni helyzetét.

Ugyanígy tanulságos az is, hogy a Magyar Orvosi Kamara januári küldöttgyűlésén az előttünk lévő törvényjavaslat minél hamarabbi elfogadását és annak igényét fogalmazta meg; természetesen remélve, hogy ez a törvény alapját képezi majd az egészségügyi reform soron következő lépéseinek.

Bizottságunk többsége ezért tartja fontosnak az önálló orvosi tevékenységről szóló törvény rendkívüli ülésszakon történő tárgyalását és mihamarabbi elfogadását.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai