Készült: 2024.09.24.19:00:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (2011.06.14.),  130-137. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:22


Felszólalások:   122-129   130-137   138-145      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr.

Pál Tibor képviselő úr, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: "Hogyan változik az önkormányzati tűzoltóságok helyzete?" címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Tállai András államtitkár urat jelölte ki. Tisztelettel kérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét. (Pál Tibor: Igen.) A képviselő úr jelzi, hogy elfogadja, képviselő úr, parancsoljon!

PÁL TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! Mindannyian tudjuk, hogy a tűzoltók a legelismertebb munkát végzők közé tartoznak, még akkor is, ha az elmúlt hetekben jogos jussukért kellett az utcára vonulniuk. Az önkormányzati törvény koncepciójában mindenki olvashatta azt a kijelentést, hogy az állam központosítva, közvetlenül látja el a tűzoltóságokkal kapcsolatos feladatokat. Ez az elképzelés nagyban igazodik a benyújtott katasztrófavédelmi törvényhez is, mégis ez a konkrét kijelentés különös, mert eleve eldöntöttnek tekinti az önkormányzati tűzoltóságok sorsát még azelőtt, hogy a konkrét egyeztetések vagy a tárgyalások megkezdődtek volna az érintett felek között: az önkormányzatok, a tűzoltóságok, szakmai szervezetek között.

Azt is tudjuk, hogy az önkormányzatok az elmúlt években jelentős összegekkel egészítették ki az állami támogatásokat, komoly forrásokat biztosítottak elsősorban a fejlesztésekhez, eszközvásárláshoz, pályázatokon való részvételhez. Tehát nagymértékű önerőt adtak a tűzoltóságok fejlesztéséhez, ezzel biztosították, hogy a feladat ellátása folyamatos legyen, és bővüljön az eszközállomány.

Most azonban azzal, hogy az állami rendszerbe átkerülnek a tűzoltók, semmi garancia nincs arra, hogy az állam majd ugyanezeket a feltételeket, sőt azokat a pluszforrásokat tudja biztosítani, amelyeket a korábbi években megkaptak a tűzoltók.

Ezért kérdezem az államtitkár urat, hogy nyugtasson meg minket meg az embereket, számíthatnak-e majd a tűzoltóságok azokra a forrásokra, azokra a pluszpénzekre, amelyeket korábban az önkormányzatoktól kaptak.

(16.20)

Egyben kérdezem azt is, hogy tudják-e, tudjuk-e, hogy egyáltalán mekkora összeg volt összesen az, amit az önkormányzatok biztosítottak a tűzoltók számára az elmúlt években, megmarad-e a tűzoltóságok finanszírozása azon a szinten, ahogy eddig volt, és lesz-e elegendő és miből lesz elegendő forrás a fejlesztésekhez és a korszerűsítésekhez.

Tisztelettel várom a válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Válaszadásra megadom a szót Tállai András államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban úgy van, ahogy ön fölvetette, de most már nemcsak az önkormányzati koncepció munkaanyaga tartalmazza, hanem ahogy ön is említette, a kormány által benyújtott T/3499. számú törvényjavaslat is kimondja azt, hogy 2012. január 1-jétől a hivatásos önkormányzati tűzoltóságok állami tűzoltósággá alakulnak át, és a hivatásos katasztrófavédelmi szervezetrendszerbe tagozódnak be. Ez összesen 112 önkormányzati tűzoltóságot fog érinteni, ebből 16 csak hatósági feladatot lát el, tehát nem vonul, és 96 tűzoltóság az, amely lényegében vonulós tűzoltóság, és hatósági feladatot is ellát.

Úgy gondolom, hogy az ön által felvetett kérdésekre a törvényjavaslat, amelynek a vitája az Országgyűlés előtt van, és amelynek az általános vitája a bizottságokban már elkezdődött, részben választ ad. Azt hiszem, jelen helyzetben először azt kell tisztázni, hogy jó döntés-e az, hogy állami feladattá válik teljes egészében a tűz elleni védekezés és a tűzoltóság tevékenysége, vagy esetleg jobban meg kell fontolni, és az Országgyűlés hozzon olyan döntést, hogy mégsem.

Itt elöljáróban szeretném elmondani, hogy az érintett önkormányzatok által ez egy jelentősen támogatandó döntés, és az önkormányzatok ezt a feladatot, hogy úgy mondjam, szívesen átadják az államnak, hiszen elismerik, hogy alapvetően - például úgy, mint a rendőrségnek a megszervezése is - ez tisztán állami feladat kell hogy maradjon. Azt gondolom, hogy a törvényjavaslat vitája során kell a vagyoni, az ingatlanokról, az ingóságokról szóló kérdéseket tisztázni, de még egyszer hangsúlyozom: erre a törvényjavaslat egyébként részben választ ad. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Egyperces viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak. Parancsoljon, képviselő úr!

PÁL TIBOR (MSZP): Köszönöm a válaszát, államtitkár úr. Azt gondolom, hogy van olyan dolog, amiben egyetértünk. Az, hogy valami önkormányzati feladat vagy állami feladat, majdnem mindegy, ha ugyanaz a finanszírozása; ha ugyanaz a pénz rendelkezésre áll az adott feladat ellátásához, akkor, azt gondolom, tényleg mindegy, hogy hol van a feladat, vagy legalábbis nem a források határozzák meg.

A kérdésem pont arra irányult, és azért teszem fel még egyszer, hogy amennyiben ez a feladat átkerül az államhoz, akkor az a pluszösszeg, az a plusztámogatás, amit az önkormányzatok eddig adtak, nem kerül át, vagy ha mégis, akkor mondja meg, hogy elvonják-e ezt esetleg az önkormányzatoktól. És persze még ott van a vagyon kérdése, hiszen sok esetben eddig egy-egy városban, akár az ön városában is, vagy nálunk, a fővárosban a Fővárosi Önkormányzat adott pluszpénzt azért, hogy laktanyát újítsanak fel, hiszen ez egy önkormányzati érdek volt, önkormányzati tulajdonként szerepelt - ezzel mi lesz, mi lesz ezekkel a befektetésekkel a jövőben?

Kérem, hogy erre válaszoljon a következő egy percben. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Egyperces viszonválasz illeti meg az államtitkár urat is. Parancsoljon!

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Én úgy gondolom, hogy kettő plusz egy percben ilyen alap pénzügyi-forrásmegosztási kérdésekre nehezen lehet válaszolni. Azt javaslom a képviselő úrnak, hogy a törvényjavaslat általános vitájában vegyen részt, és azt a parlament ülésén vitassuk meg.

Egy azonban bizonyos: úgy gondoljuk, hogy az eszközök jobb hatásfokú kihasználásával, az erő- és eszközállomány optimális tervezésével nemcsak hatékonyabbá válik a tűz elleni védekezés és a tűzoltási, tehát katasztrófavédelmi munka, hanem lényegesen tervezhetőbbé és ugyanakkor finanszírozási kérdésekben is lényegesen kiszámíthatóbbá, adott esetben még megtakarítást is el tudunk képzelni ebben a rendszerben. Mi azt gondoljuk, hogy az állami és önkormányzati feladatmegosztásnak ez az egyik alapköve, és ennek mentén kell haladni. Bárcsak minden kérdésben azt tapasztalnánk, hogy az önkormányzatok ennyire támogatják ezt a döntést, mint a tűzoltóság esetében.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   122-129   130-137   138-145      Ülésnap adatai