Készült: 2024.09.20.15:13:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

207. ülésnap (2005.03.21.), 30. felszólalás
Felszólaló Csizmár Gábor (MSZP)
Beosztás foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSIZMÁR GÁBOR foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Azt szeretném öntől kérni, hogy néhány hétig pihenjen, és tanulmányozza a KSH elmúlt három évi adatait. (Zaj az ellenzéki oldalon.) Úgy tűnik számomra, hogy az elmúlt egy esztendőben nem sikerült megküzdenie ezekkel az adatokkal, mert olyan összefüggéseket von le belőlük, amelyek nem felelnek meg a valóságnak.

Ha a KSH-adatokból dolgozik és nem mindenféle szóbeszédek alapján, akkor látni fogja, hogy az elmúlt három évben 42 100 fővel többen dolgoznak, mint dolgoztak három évvel ezelőtt, amikor önök voltak kormányon. (Balla György: Ezt te sem gondolod komolyan!) Ennyivel többen dolgoznak most, tessék megnézni a KSH adatait! (Zaj az ellenzéki oldalon.) A hölgyeknek és uraknak is azt tanácsolom, hogy a KSH adatait tessenek megnézni.

Képviselő asszony azt mondta, hogy micsoda hatalmas gondot jelent a pályakezdő fiatalok elhelyezkedése. Teljesen igaza van! Abszolút igaza van! A pályakezdő fiatalok 18 százaléka nem talál ma állást. De képviselő asszony, kiszámolta-e, hogy ezek a pályakezdő fiatalok mikor kezdték az iskolájukat, melyik kormány oktatáspolitikai döntéseinek eredményeként végeztek azon a szakon, amelyen végeztek. (Zaj az ellenzéki oldalon.) Merthogy ezek a szegény fiatalok nem egy hét alatt végezték el a középiskolát, a főiskolát vagy az egyetemet, hanem négy-öt esztendő alatt.

 

(14.00)

Ezek a beiskolázási döntések az Orbán-kormány kitűnő döntései, amelyeknek semmi köze nem volt a munkaerőpiachoz. Lehet ezen sopánkodni, csak azt javaslom, hogy szíveskedjenek néha a tükörbe is nézni, amikor ilyen adatokról beszélnek.

A képviselő asszony beszél, beszél problémákról, folyamatokról - természetesen az adatoknak nem sok köze van a valósághoz. Én néhány cselekvésről szeretnék szólni, amit a kormány tesz, és nem beszél a munkaerő-piaci helyzet javítása érdekében. (Folyamatos zaj.)

Az önök utolsó esztendejében a közmunkákra fordított pénzeszközök nagyságrendje 2 milliárd forint volt - 2, azaz kettőmilliárd forint. 2005-ben 6,2 milliárd forintot fordít a kormány közmunkaprogramok finanszírozására, támogatására, ez 12 500 embernek jelent álláslehetőséget, egzisztencialehetőséget. Munkahelyteremtő pályázatokra több milliárd forintot fordítunk, éppen érvényben van egy másfél milliárdos munkahelyteremtő, beruházásösztönző programunk.

A Magyar Fejlesztési Bankkal néhány hét múlva közösen egy több mint 10 milliárd forintos alapot nyitunk meg munkahelyteremtő, munkahelybővítő támogatásokra. Távmunkahelyek létrehozására az elmúlt esztendőben mintegy 1,5 milliárd forintot fordítottunk, idén is több mint 800 milliót fogunk. Szerkezetváltási problémák kezelésére idén 2 milliárd forintot fordítunk annak érdekében, hogy a cégek át tudjanak állni. A kicsi és közepes vállalkozások szerkezetváltással összefüggő képzéseinek támogatására 17 milliárd forintot fordítottunk.

És ezek csak számok ön szerint - de ezek cselekvések, programok, ezek mögött munkahelyek vannak, több tízezer munkahely. A Munkaerő-piaci Alapnak a képzési alaprészéből beruházásösztönző támogatásként mintegy négy céggel kötöttünk keretmegállapodást, további tízzel tárgyalunk, összességében mintegy 13 ezer új munkahely megteremtése érdekében. És nem beszéltem regionális pénzekről, nem beszéltem még európai uniós forrásokról. De ön pontosan tisztában van azzal, hogy több munkahely jön létre, mint amennyi megszűnik, hiszen ezeket az adatokat néhány héttel ezelőtt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) önnek is megküldtem.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai