Készült: 2024.04.26.08:07:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

45. ülésnap (2002.12.23.), 160. felszólalás
Felszólaló Vincze László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:26


Felszólalások:  Előző  160  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Most, amikor Magyarország már tényleg karnyújtásnyira kerül az európai uniós tagságtól, döntő fontosságú lesz az, hogy milyen állapotú agráriummal leszünk tagok az EU-ban. El kell kerülni, hogy úgy járjunk, mint az egyszeri orvos, aki műtét után közölte: az operáció - vagyis a csatlakozás - sikerült, de a beteg - vagyis az agrárium - nem élte túl.

Az már előre látható, hogy EU-s normáknak csak a megfelelő nagyságú társas gazdaságok és egyes nagyobb családi gazdaságok tudnak megfelelni. Csakhogy mi lesz akkor a kis területet művelő családi gazdaságok sorsa? A nemzeti fejlesztési terv agrár- és vidékfejlesztési operatív programból erre nem kapunk választ.

Mi lesz az őstermelők sorsa, milyen lehetőségük lesz az EU égisze alatt? Amennyiben az őstermelők, családi gazdaságok megfelelő támogatási rendszere nem valósul meg, akkor félő, hogy sok kisebb település talán meg is szűnhet, mert nem lesz megélhetésük az embereknek. Hol van akkor az általunk óhajtott nagy cél, a vidék népességmegtartásának elérése? A népességmegtartás egyik legfontosabb módja az, ha megvalósul a több lábon állás a gazdaságban. Ennek eszköze lenne az idegenforgalmi szempontból fontos tanyasi turizmus, horgász- és vadászturizmus fejlesztése, melyre azonban a programban nem találni megoldást. Ugyancsak hiányolom az agrár-környezetvédelemmel kapcsolatos beruházásokat is, ami a későbbiek során még problémákat okozhat.

A gazdáknak képzésen, átképzésen kellene részt venniük, ami az idősebb, 50-60 éves emberekre a napi 10-14 órás mezei munka mellett igen nagy terheket róna. Az átképzésre ugyanakkor nincs a programban perspektíva, és csak hosszú távon valósítható meg. Emellett az őstermelők sorsát is megpecsételi, ha egyszer kiváltja valaki az őstermelői igazolványt, akkor az egyszer és mindenkorra elesik mindenféle szociális támogatástól. Márpedig az őstermelői megélhetés olyan bizonytalan, mint a kutya vacsorája.

 

 

(15.10)

 

Nagy itt a baj, miniszter úr, mert a mezőgazdaság jövedelmezősége (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) 0-3 százalék körüli, az agrárolló folyamatosan nyílik, nagy a tőkeszegénység, csak hatékony állami beavatkozás segítségével lehet az őstermelőket átmenteni az Európai Unióba. Ilyen törekvést a programban nem látok.

Kérdezem tehát a miniszter úrtól (Az elnök ismét csenget.), hogy mi lesz az őstermelők sorsa, nekik milyen lehetőségük lesz az EU-csatlakozás után.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzék soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  160  Következő    Ülésnap adatai