Készült: 2024.04.26.10:43:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

283. ülésnap (2006.01.30.), 370. felszólalás
Felszólaló Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ)
Beosztás igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:31


Felszólalások:  Előző  370  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Mindenekelőtt szeretném megköszönni azt a nagy számú módosító javaslatot, ami beérkezett a törvényjavaslathoz. Ezek a módosító indítványok hasznos és fontos segítséget nyújtottak számunkra, ez nyilván a vita során is kiderült, egy részük a javaslat pontatlanságaira, hibáira hívta fel a figyelmet, míg más részük átfogóbb, koncepcionális változásokat javasolt.

Már az általános vita során kiderült, hogy a frakciók mindegyike egyetért egy lobbitörvény megalkotásának szükségességével és a szabályozás céljaival, vagyis egyrészt annak biztosításával, hogy a közhatalmi döntések mögött megjelenő érdekek nyilvánosságra kerüljenek, másrészt pedig azzal, hogy az érdekérvényesítést megbízás alapján, üzletszerűen végzők eddig specifikus szabályozás nélküli tevékenységét a jog eszközeivel korlátok közé kell szorítani, rendezve kötelezettségeiket és jogaikat.

Az ellenzéki képviselők által benyújtott módosító javaslatok egy része olyan koncepcionális módosításokat hajtana végre a javaslatban, amely a 2001-ben az Orbán-kormány által az Országgyűléshez benyújtott, de meg nem tárgyalt lobbitörvényben foglaltakhoz hasonlóan alakítaná át a szöveget.

Az ellenzéki képviselők már az általános vitára bocsátásról döntő bizottsági ülésen is hangsúlyozták, hogy nem értenek egyet a törvény hatályának a jogalkalmazásra történő kiterjesztésével. Az azonban kétségtelen, hogy lobbizás, megbízás alapján folytatott érdekérvényesítés jelenleg is zajlik a jogalkalmazói döntések során.

A kormány célja az volt, hogy nyilvánosság elé tárja, milyen érdekérvényesítés zajlik a jogalkalmazói döntések meghozatalával kapcsolatban. Ha megfogadnánk az ellenzék javaslatát, és a jogalkalmazás teljes mértékben kikerülne a szabályozás tárgyi hatálya alól, akkor továbbra is rejtve maradna ez a roppant jelentős mértékű lobbitevé-kenység a köz számára.

Megfontoltuk azonban azt a módosító javaslatot, amely a lobbitevékenységet hatósági eljárások, valamint a közbeszerzésekről, illetve a koncesszióról szóló törvény hatálya alá tartozó eljárások esetén korlátozná. Támogatjuk azt a javaslatot, amely úgy rendelkezik, hogy lobbitevékenység folytatása a felsorolt eljárások esetében csak a mérlegelési jogkörbe tartozó ügyekben lehetséges.

Több módosító javaslat érintette azt a szakaszát a törvényjavaslatnak, amely a lobbistákkal szemben támasztott szakmai követelményeket tartalmazta. Végül a kormány megváltoztatta eddigi álláspontját, és úgy döntött, hogy támogatja azt a megoldást, amely szerint felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkező személyek folytathassanak lobbitevékenységet, és nem csak az egyetemi végzettségűek.

Érkezett több olyan módosító javaslat is, amely az országgyűlési képviselők jogállásáról szóló törvény módosítását hagyná el. Ismeretes, ez a szakasz azt írná elő, hogy a vagyonnyilatkozatában érintett képviselő ezt az érdekeltségét parlamenti felszólalása előtt jelezze. Ezt a rendelkezést az Európai Parlament házszabályából emelte át a kormány, ott már ugyanis tíz éve előír az ottani házszabály ilyen kötelezettséget az európai parlamenti képviselők számára, akik be is tartják azt.

Sajnálattal vettük tudomásul, hogy a Fidesz nem támogatja a kétharmados törvénymódosítást, annak ellenére, hogy a javaslat preambulumában foglalt célokkal egyetért, vagyis fontosnak tartja a közhatalmi döntések kapcsán megjelenített érdekek nyilvánosságának biztosítását, ezáltal a döntéshozó szervek tevékenységébe vetett bizalom megerősítését. Répássy Róbert képviselő úr a szakasz elhagyását javasolta, és nem nyújtott be olyan konstruktív jellegű módosító javaslatot, amelyből megtudhattuk volna, hogy a Fidesz milyen megoldást tartott volna elfogadhatónak ebben az esetben.

Kérem tehát az ellenzéket, fontolja meg még egyszer a rendelkezés elfogadását. Legyenek tekintettel arra a presztízsveszteségre, amely az Országgyűlést fogja érni abban az esetben, ha a képviselők nem szavazzák meg az olyan rendelkezéseket, amelyek számukra jelentenek kötelezettséget e törvénnyel összefüggésben.

Összességében elmondhatom, hogy a részletes vita során megtárgyalt módosító javaslatok többsége a törvényjavaslat jobbítását szolgálta, ezért mindenképpen hasznosnak és eredményesnek tartom a vitának ezt a szakaszát, és köszönöm az együttműködésüket, most pedig a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  370  Következő    Ülésnap adatai