Készült: 2024.09.19.02:46:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

224. ülésnap (2005.05.11.), 34. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:03


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Urak! A magyar gazdaság 2004. évi fejlődésének adatai jelzik, hogy a sikeres gazdaságpolitikai fordulat eredményeként lendületben van a magyar gazdaság, egy ötéves lassuló fejlődési trendet sikerült megfordítani. A gazdaság 2004. évi 4 százalékos növekedési üteme kétszerese a most már 25 tagúra bővült Európai Unió átlagának, fokozatosan dolgozzuk le a ma még meglévő jelentős hátrányunkat. 2003-ban hazánkban az egy főre jutó GDP a most már 25 tagú EU átlagának 61 százaléka volt.

A gazdasági sikereinken fanyalgók részéről újabban egyre gyakrabban hangzik el, lehet, hogy az Unió átlagánál gyorsabb a növekedésünk - a 2005. évi adatok ezt támasztják alá -, de az újonnan csatlakozott országok között a sereghajtók közé tartozunk. Ez az állítás nem igaz! Nem igaz és lebecsülése a magyar gazdaság, a magyar emberek teljesítményének, s egyúttal a gazdasági folyamatok mély meg nem értéséről, legalábbis utólagos ártó szándékról tanúskodik.

A növekedésünk üteme megegyezik Csehországéval, amelyik az elmúlt öt évben súlyos gazdasági nehézségekkel küzdve a magyar gazdaság növekedésének alig a felét tudta csak felmutatni, tehát van honnan fejlődnie. Mintegy 1-1,5 százalékponttal alacsonyabb a gazdasági növekedésünk a lengyelek 5,3 százalékos és Szlovákia 5,5 százalékos növekedésénél, de ez a két ország a gazdasági fejlettség egy alacsonyabb szintjéről indult, az uniós átlagnak csak 50 százaléka az egy főre jutó GDP-jük; ilyen helyzetből könnyebb és szükségszerű is a fejlettebb országokénál gyorsabb növekedést produkálniuk.

A magyar növekedés ma már nem a mesterségesen felfűtött hazai fogyasztás és a pazarló állami kiadások, hanem a vállalkozások fejlődése, növekvő jövedelmezősége, az export növekedése és a gazdaság szereplőinek növekvő optimizmusát jelezve a beruházások gyors emelkedése által vezérelt. 2004-ben a tervezettnél magasabb lett a társasági adó és az eva befizetése annak ellenére, hogy 2 százalékkal csökkentettük a társasági nyereségadót. Ez azt mutatja, hogy a vállalkozások jövedelmező termelése növekszik. 2004-ben 8,3 százalékkal nőtt az ipari termelés, és közel 16 százalékkal nőtt az export, ami egy egészséges szerkezetet mutat, annak ellenére, hogy a túl erős forint jó néhány területen akadályozta az export kibontakozását. Ezzel együtt a vállalkozások javuló versenyképességét mutatja a két számjegyű növekedés. 2004-ben 7,8 százalékkal emelkedett a jövőt megalapozó beruházások volumene, ezen belül több mint 15 százalékkal a feldolgozóipari beruházásoké. Az a vállalkozó, aki beruház, kedvezőnek tekinti üzleti kilátásait, bízik a jövőben - önökkel ellentétben -, abban, hogy a mai befektetése hosszú évekig fog hasznot hozni számára.

A gazdaság egészséges szerkezetű növekedését és versenyképességét segítette, hogy 2004-ben, az előző két év több mint 24 százalékos reálbér-növekedését követően visszafogottabbá vált a keresetek növekedése, a bérek reálértéke lényegében az előző évi magas szinten maradt, mert azért senki nem tagadhatja, hogy a korábbi évek bérszínvonala ezekben az években is érvényesül.

(11.00)

A befektetői bizalmat tükrözi, hogy a tőzsde egyre magasabban értékeli a magyar vállalatokat, a BUX értéke egy év alatt több mint 50 százalékkal emelkedett, értéke stabilan 17 ezer pont körül mozog.

Ismét vonzó befektetési célpont Magyarország. 2004-ben az előző évinek közel duplájára nőtt a külföldi közvetlen tőkebefektetések, az úgynevezett FDI hazánkba irányuló értéke, és meghaladja a 2002. évit is, amely összegében összesen 3,2 milliárd volt. Ez a 3,4 milliárd eurós magyarországi befektetés egyben az első uniós évünk sikerét is jelenti, ami nem értékelhető úgy, hogy Magyarország az Unió sereghajtója lenne az új tagországok között, éppen ellenkezőleg: a gazdaság eredményei azt mutatják, hogy Magyarország egy stabil, növekvő fejlődési pályán áll, és ez a fanyalgás, ami időnként nagyon indulatosan mutatkozik meg, nem használ az ország megítélésének.

A növekedéshez, a befektetésekhez bizalom kell, ezt a számok, a vállalkozói magatartás alátámasztják, és nagyon kérem a vitában részt vevőket is, hogy ezektől a tényektől ne tekintsenek el, mert kárt okoznak vele a magyar gazdaságnak.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai