Készült: 2024.09.24.08:45:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2018.11.12.), 64. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:54


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség a napokban ismét közreadta Európa levegőminőségéről szóló legújabb jelentését. Ami jó hír, hogy a következetes közösségi politikáknak, fejlesztéseknek köszönhetően 1990 óta a finom szállópor miatti korai halálozások száma számottevően csökkent. A teljes kép azonban mégis drámai: a légszennyezés jócskán meghaladta az EU és az Egészségügyi Világszervezet határértékeit is, és 2015-ben csaknem félmillió ember idő előtti halálát okozta Európában. A szállópor, a nitrogén-dioxid és a talaj közeli ózon okozza a legnagyobb ártalmat az emberi egészségre. A közúti közlekedés az egyik fő légszennyezési forrás, de a mezőgazdaságból, az energiatermelésből, az iparból és a háztartásokból származó kibocsátás is hozzájárul, és az emberi egészségen túl károsítja a talajt, az erdőket, a vizet, csökkenti a mezőgazdasági hozamokat.

A magyar adatok még drámaibbak. 2015-ben 14 630 idő előtti halálesetet okozott a légszennyezés. A szállópor esetében az EU-n belül csak Bulgáriában rosszabb a helyzet, amúgy még csak Macedónia, Koszovó és Szerbia helyzete rosszabb.

A légszennyezés láthatatlan gyilkos, de a láthatatlan gyilkos mögött elégtelen és rossz politikák állnak. Az Európai Bizottság már 2008-ban jogsértési eljárást indított Magyarország ellen a levegőtisztasági követelmények be nem tartása miatt, és 2018-ban be is perelt minket az elégtelen intézkedések miatt.

(15.20)

Államtitkár Úr! A várható magas bírság fizetése helyett észszerű lenne azonnali, valós intézkedésekre fordítani a közpénzeket. De ehelyett mi történik? A kormány újraindítja a lignit, egy komoly légszennyező anyag bányászatát; az európai uniós forrásokat elherdálva, segítség nélkül hagyja a lakosságot az épületenergetikai korszerűsítésekben, amellyel rengeteg szennyezőanyag-kibocsátás volna megelőzhető. Képtelen kezelni a milliókat érintő energiaszegénységet, és következetesen források nélkül hagyja a közlekedés környezetbarát fejlesztését, sőt Brüsszelben még ellene is szavaz. Még nincs is fűtésszezon, de már most településeink tucatjain a légszennyezés meghaladta az egészségügyi határértékeket. A baj tehát csak nő.

Azt kérdezem, államtitkár úr, hogy milyen intézkedéseket kíván hozni a kormány egy városnyi magyar ember idő előtti halálának megelőzése érdekében. Várom megtisztelő válaszát. (Taps az LMP, a DK, az MSZP és a Párbeszéd padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai