Készült: 2024.09.18.21:28:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2006.11.28.), 288. felszólalás
Felszólaló Dr. Gruber Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:41


Felszólalások:  Előző  288  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GRUBER ATTILA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Siófoki képviselőként mi másról szólhatnék, mint a siófoki kórház helyzetéről ebben az új, távolról sem rózsás környezetben. Láttuk, minden képviselő lobbizik a saját kórházáért, a saját választókörzetének kórházáért, és azt hiszem, ez így van jól. De egyvalamit nem értek. Államtitkár asszony említette rövid kétpercesében, hogy nem lehet ezt így kezelni, ha mi itt most mindenféle igényekkel lépünk föl, de ettől kezdve érthetetlen számomra az alapkiindulás: hogy lett 50? Hogy lett az 50-ből 31? És hogy létezik az, hogy a parlamenti folyosók dohányzószakaszán néha-néha már ismételten 46-47-49-es számok röpködnek a levegőben?

(21.00)

Vagy úgy tűnik, hogy az ellenzéki képviselők itt próbálnak meg nyíltan, vitában pozíciókat szerezni a saját kórházuknak, miközben esetleg a másik oldal azért tüntet oly sok képviselőtárssal, mert ők pedig a folyosón fogják ugyanezt az eredményt elérni? Régió, régió, de őszintén szólva nem egészen látom ennek a régiónak a beágyazottságát, és már csak azért is célszerű lett volna, ha a miniszter úr veszi a fáradságot, és nemcsak 30 percet, röpke 30 percet szán erre a kérdésre; remélem, hogy szakmabeli kollégái méltóan fogják értékelni ezt a nagy igyekezetet.

De térjünk rá Siófok esetére! Siófok nem egy nagy kórház, hiszen összesen van 350 aktív ágya, és a krónikus osztályon pedig 23 ágy van. (Közbeszólás.) Van még. És az érdekesség az, hogy mi tulajdonképpen nem az ágyszámért küzdünk, hanem ezért a bizonyos súlyponti pozícióért.

Milyen szakmai indokok vannak ennek érdekében? Talán önök előtt is ismert, hogy Budapest után a Balaton a második legnagyobb idegenforgalmi vonzáskörzet, legnagyobb idegenforgalmi desztináció Magyarországon. Ehhez képest a Balaton környékén, pontosabban a Balaton partján egy olyan kórház van, a siófoki, amelyik el tudja látni ezeket a betegeket, hiszen most ne számoljunk a füredi szívkórházzal a specialitásából kifolyólag, ami persze szintén áldozatául esik ennek a kitűnő koncepciónak.

Nem számolnak önök a minisztériumban - illetőleg nyilván nem az államtitkár asszonyt akarom bűnbakká tenni, hanem nagy valószínűség szerint kevésbé odaadóan és kevésbé figyelemmel választották ki azt a szakmai teamet, amely ezt a listát önöknek összeállította -, nem számolnak a népegészségügyi problémákkal. Hallották önök már, hogy a drogprevenció mellett milyen drogproblémák vannak a Balatonon, és már nem csak nyáron? Hallottak önök már arról, hogy egy kétszázas holland csoportból hány ifjú turistát kell kezelni alkoholproblémák miatt? Szükség van arra, hogy az osztályok megmaradjanak, és teljesen természetes, hogy mind a város vezetése, mind a kórház vezetése partner abban, hogy alacsonyabb létszámmal működhessen tovább a kórház.

De még egyszer mondom, az sem igaz, hogy ez a bizonyos 50 kilométeres távolság működik. Balatonföldvár. Tudja, hány kilométerre van Kaposvártól? 70 kilométerre van, és Balatonföldvárról még jó a közlekedés. Tudják önök, hogy hány óra alatt ér le vonattal a kedves beteg Siófokról Kaposvárra az úgynevezett csicsali expresszen? Négy óra, uraim, négy óra! Hány óra alatt lehet leérni busszal, nyomorogva, mert mindig telített? Kettő és fél óra. Ez egy roppant átgondolt és roppant kiérlelt javaslat, azt hiszem.

Ráadásul még van egy speciális eleme. Siófok - történelméből adódóan - mindig is határon volt, volt olyan, amikor Siófok egyik fele Somogy megyéhez, másik fele pedig Fejér megyéhez tartozott. Miféle pozíciók lesznek a nagy egyezkedésekben, az ágyszámegyezkedésekben, amikor nem egy megyén belül, nem is egy régión belül, de két régió határán van ez a település? Az, hogy a progresszív ellátás eddigi rendszerét felborítja az egész ötlet, azt hiszem, szót sem érdemel.

Visszatérve a 31-es kérdésre. Ha elveszünk még öt kórházat, akkor ez nem ugyanaz, mint ami jóval korábban egyszer volt, hogy minden megyében egy kórház? És egy megyei kórház mint báziskórház működik? Ezért sem értem a 31-es számot, ráadásul Dunaújváros, Fehérvár körzőhúzogatása meg egyszerűen annyira átlátszó, de annyira átlátszó, hogy az már szinte félelmetes!

Nem látom a különbséget, hogy ebben a rendszerben hogyan kerülnek ki a speciális kórházak. Nyilván van egy irány, amit meg kell határozni a speciális, illetőleg a normál vagy általános kórházak között. De egyetemi kórházak, a Heim Pál, Füred, a Sportkórház, az Amerikai úti, tele nemcsak országosan, hanem európai, világszinten dolgozó szakemberekkel - ezeket a szakmai teameket eresztjük szanaszét?

És egy nagyon rövid kitérő: délelőtt a külügyi bizottságban a Teleki Alapítvány megszüntetésénél merült fel ugyanez. Nem számít, számszerűen még nyereség sincs rajta, de olyan kitűnő teameket küldünk el, amelyek pótolhatatlanok számunkra, a szakma számára, az orvosi szakma számára, a kutatószakma számára. És csak egy visszatérés, korábban már volt arról szó, hogy azért valóban, mondjuk, egy Amerikai úti intézmény, ha ingatlanbefektetés szempontjából nézzük meg, bizony igencsak kecsegtető.

Délelőtt a külügyi bizottságban nem volt szakmai válasz, hogy miért kell megszüntetni a Teleki Alapítványt, hacsak nem azért a három ingatlanért, amelynek az értéke durván kétmilliárd forint. Tessék megmondani, hogy ilyen állapotban, amikor szakmai érvek - és ezt kollégák mondják: szakmai érvek - állnak szemben egy koncepcióval, és ezek a szakmai érvek, azt hiszem, vitathatatlanok, vitathatatlanok a képviselőtársaim között is, akkor ugye nem olyan furcsa, hogy ha mindenki, és egyre többen arra gondolnak, hogy néhány ingatlanügylet van az egész felfordulás mögött.

Bocsánat, majdnem kihagytam: Zsigó képviselőtársam mondta, hogy a kompközlekedéssel baj van, mert délután négy óra után nincs komp. Hát jelzem, Siófok és Veszprém között még négy óra előtt sincs komp. Bár igaz az, hogy ha körzővel húzogatunk területeket, a körzőnek nem fog feltűnni egy meglehetősen nagy vízfelület, amit mi csak Balatonnak hívunk.

Egyetlenegy kérdést azért engedjen meg, államtitkár asszony. Ha ön siófoki lakos lenne, hogy élné meg azt, hogy a siófoki kórház, mint a védett személyek ellátásául szolgáló kórház, ahol ha a balatonőszödi üdülőben Gyurcsány miniszterelnök úr pihen, és véletlenül belelép egy kagylóba és elvágja a lábát, emiatt ugye, ott áll Siófokon a bekészített műtő a műtőorvossal és az asszisztenciával; ha az én apám szívinfarktust kap, akkor ez nem működik, mehet Kaposvárra. Hogyan tudnak önök ezzel elszámolni?

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  288  Következő    Ülésnap adatai