Készült: 2024.09.26.06:36:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

108. ülésnap (2011.07.11.), 40-42. felszólalás
Felszólaló Dr. Lenhardt Balázs (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:14


Felszólalások:  Előző  40 - 42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LENHARDT BALÁZS (Jobbik): Államtitkár Úr! A szerb gazdasági miniszter a múlt héten bejelentette, hogy felülvizsgálják a teljes privatizációs folyamatot, és ahol bűncselekmény történt, ott meg is fogják tenni a szükséges lépéseket. Eddig a megvizsgált szerződések egyharmadát fel is mondták, és a szerb miniszter azt is kijelentette, hogy nekik nem Brüsszel fogja diktálni, melyik szerződéseket ellenőrizhetik, melyiket nem; úgy tűnik, nekünk igen.

Mi, magyarok ugyanis régóta hiába várunk egy hasonló bejelentést a hazai privatizációs rablások teljes körű feltárására. A Fidesznek már az 1998-as választási kampányában ez volt az egyik fő ígérete, azután kormányra kerülve gyorsan megfeledkeztek róla, semmit sem csináltak, hanem futni hagyták a tolvajokat, nyilván félve a személyes és érdekkonfliktusoktól.

Most már több mint egy éve kormányoznak komoly társadalmi felhatalmazással, várjuk a nagy változást, mégsem történik semmi ezen a területen. Ahogyan a politikusbűnözők elszámoltatása is beváltatlan ígéret, úgy a nemzetgazdaságot végzetes módon megkárosító, kirabló privatizációs folyamattal minden jel szerint eszük ágában sincs foglalkozni. Az off-shore lovagok adóelkerülő kedvezményeit visszahozzák Rogán kezdeményezésére, míg a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség - a múltkori interpellációmban elmondtam - 600 millió forinttal támogatja a Korda Filmstúdiót, amely egy díszes nemzetközi off-shore társaság tulajdona, Andrew Vajna, Peter Munk és Nathaniel Rothschild alkotják ezt a világhódító társaságot. (Zaj a kormánypártok soraiban.)

A privatizációs szerződések csupán környezetvédelmi szempontokra kiterjedő előírásainak felülvizsgálata egy helyes lépés, de nagyon kevés és kései. A MAL-botrány azt is kiválóan megmutatja, hogy az évi több tíz milliárdos árbevételt elérő társaság mindössze 20 millió forintért lett privatizálva, de voltak olyan állami társaságok, amelyek összesen 1 forintért cseréltek gazdát.

A miniszter úr arról beszélt korábban a költségvetési bizottság előtt, hogy megvizsgáltak 300 PPP-konstrukcióban kötött szerződést, amelynek révén a költségvetésnek a jövőben 3000 milliárd forint kiadása lenne. Azt mondta, hogy egyezkedni kívánnak erről ezekkel a társaságokkal. Nem egyezkedni kell, hanem ezeket a szerződéseket haladéktalanul felmondani, és a felelősöket hűtlen és hanyag kezelés miatt bíróság elé állítani, mert az államra olyan aránytalan és indokolatlan terheket róttak, ami a szerződéseket feltűnő értékaránytalanság miatt érvénytelenné teszi. Az egész PPP-konstrukció egy pofátlan lopás, ezt mindenki tudja, ugyanúgy, ahogyan a privatizáció nagy része vagy mondjuk, a Gyurcsány által megszerzett balatonőszödi kormányüdülő.

Miniszter Úr! Miért nem tettek már valamit? Talán önök is érintettek az ilyen és hasonló ügyekben? Ne nézzék teljesen hülyének az embereket! Tisztában vagyunk vele, hogyan jött létre az újgazdagok oligarchiája (Az elnök a hozzászólási idő leteltét jelzi.), amely az állami ellopott pénzeken szerzett vagyonát politikai hatalommá transzformálta.

ELNÖK: Képviselő úr, lejárt az ideje!

DR. LENHARDT BALÁZS (Jobbik): Kérem a választ. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  40 - 42  Következő    Ülésnap adatai