Készült: 2024.09.20.06:38:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

108. ülésnap (2011.07.11.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:19


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt nagyon köszönöm ezeket a példákat, amelyeket említett - ahol a munkahelyteremtés már sikeres valósággá vált -, azért is nagyon köszönöm, mert alátámasztják azokat, amiket a statisztikai adatokból látunk.

A statisztikai adatok pedig azt mutatják, különösen a KSH munkaerő-felmérésének legfrissebb adatai, hogy az összes foglalkoztatott - 2011. márciusi-májusi átlagot számítva, a 2010. márciusi-májusi átlaghoz viszonyítva - 29 500 fővel növekedett, vagyis 3 millió 786 ezer fő volt munkaviszonyban, ezzel párhuzamosan pedig a munkanélküliek száma ez alatt az egy év alatt 17 ezer fővel csökkent. Hadd idézzem az Eurostat legfrissebb adatát, amely a 2010 májusa és 2011 májusa közötti időszakra nézi a munkanélküliségi ráta változását: az Európai Unió 27 országa közül 19-ben csökkent a munkanélküliség, legnagyobb mértékben Észtországban és Lettországban, de harmadik helyen Németországot, Magyarországot és Szlovákiát találjuk, egyaránt 1,2 százalékpontnyi csökkenéssel. Ezek az adatok is azt mutatják, hogy egy trendfordulónak a közepén vagyunk, elindult egy jelentős változás, újra nő a foglalkoztatás, és vele párhuzamosan csökken a munkanélküliség.

A kormány nagyon sok eszközzel lépett fel, nagyon sok eszközzel segíti azt, hogy ez a trendforduló még erősebb legyen. Csak néhány eszközt említenék: a stabil, kiszámítható és fenntartható államháztartási pálya megteremtése; a munkaerő-piaci szabályozás és egyáltalán a foglalkoztatás rugalmasabbá tétele; a vállalkozások adóterheinek csökkentése - csak egy példát említve: a társasági adó csökkentése 19-ről 10 százalékra; a vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentése - terveink szerint január 1-jétől 500 milliárd forinttal csökken a vállalkozások adminisztrációs terhe. Idetartozik a 19 százalékos, egykulcsos és arányos személyi jövedelemadó bevezetése is, amely nem bünteti többletadóval azokat, akik többet dolgoznak. Utalhatnék még a közfoglalkoztatás rendszerének átszervezésére, újjáépítésére, a felsőoktatás átalakítására és a duális képzés megteremtésére és erősítésére. Ezek mind nagyon fontos lépések, de úgy gondolom, csakis akkor lehetnek sikeresek, ha találkoznak a helyi önkormányzatok vállalkozásbarát politikájával, ha a helyi önkormányzatok odateszik mindezek mellé még a helyi tudást, a helyi vállalkozói infrastruktúrát, ha képesek mozgósítani a vállalkozásokat.

Jó példa volt az ön által említett egyik példa, Győr esete is, amikor az önkormányzat, az állam és a vállalkozások együtt tudnak működni, ezen múlik egyébként a kormányzati lépések sikere, és erre buzdítanék minden önkormányzatot, hogy egy vállalkozásbarát politikával támogassa a kormány politikáját annak érdekében, hogy ez a trendforduló sokkal-sokkal erősebb legyen a jövőben.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai