Készült: 2024.09.19.20:07:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2001.05.28.), 134. felszólalás
Felszólaló Dögei Imre (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:09


Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖGEI IMRE (FKGP): Mélyen tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Hullámzik a búzatenger, de kevés a boldog ember. Én úgy érzem, ez a mondat kifejezi a magyar parasztság és a magyar mezőgazdaság mondanivalóját. Ekörül forgott évszázadokon keresztül a vita: meg vagyok elégedve vagy nem vagyok megelégedve?

A búzát évszázadokon keresztül életnek is hívták. A magyar mezőgazdaság nap mint nap aggódva kíséri figyelemmel a búza árának az ingadozását. Ez ma kevés vigasz, hogy jelenleg, amikor már nincs, a tavalyi aszály következtében sokkal kevesebb volt a termés, 3700 forint körül van egy mázsa búza, még a takarmánybúza ára is.

 

 

(18.00)

 

Azonban a vidéket járva a jelenlegi aggódásnak van alapja, óriási. Azért mondom ezt, mert emellett nem szabad elmenni, és inkább ezt a kérdést, amit most elmondtam ebben a címben, nem is a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumnak szánnám, hanem az egész kormánynak, a Magyarországot vezérlő egységeknek, nyilván minisztériumoknak és természetesen rövidítve a kormánynak.

Miért mondom ezt el? A búzának Magyarországon mindig óriási jelentősége volt, és most, amikor talán egy kicsit bővebb termés ígérkezik 2001-ben, már jelzik a kereskedők, hogy egyessel kezdődik a felvásárlási ár, ami megint csak nyugtalanítja a termelőket. Itt mindegy, hogy magántermelőről beszélünk, vállalkozó termelőről, nagyüzemről - ha még van ilyen, mert van ilyen is -, állami gazdaságról, mindenkiről. Vagy nem akarjuk meghallani ezt az óriási segélykiáltást? Mert ez segélykiáltás. Miért mondom ezt? Amikor a búza ára a felvásárlásnál 2000-2500 forint körül mozog majd, még akkor is nulla ahhoz képest, hogy 15-20 ezer forint egy mázsa kenyér.

Miért mondom ezt el? Nemrégen került a kezembe egy 1939-40-41-es statisztika, amely az akkori búzaárat 20-24 pengőben határozta meg, illetve jelezte. Tessenek számolni, hogy ez mit jelentett akkor! Egy ipari munkásnak, egy mezőgazdasági munkásnak a bére 2 pengő körül mozgott 1940-ben. Hasonlítsuk össze az akkori búzaárat és a béreket! Ha most modern mezőgazdaságról beszélünk, többet termel ma már a mezőgazdaság egy hektáron, mint abban az időben - abban az időben a 18-20-22 mázsás termés katasztrális holdanként jó termésnek és jó eredménynek bizonyult. Most ezt valamennyivel már megelőztük, azonban ez elgondolkodtató. Akkor egy mázsa búzából - úgy tartja a szájhagyomány, és élnek még azok az emberek, akik most 70-80 évesek vagy még előbbi évjáratúak és emlékeznek rá - nyugodtan felöltöztettek egy embert. Ma ez nem megy.

Ha én most valakinek azt mondom, hogy megkapod egy mázsa búza árát, az engem szó szerint kinevet - és ezért van valami baj. Ez a recept valahogy visszafelé lett keverve, és nem tudom a Földművelésügyi Minisztériumot hibáztatni. Itt valami nem jól volt, nem jól indult el, a mezőgazdasági termékek előállítása azért van ilyen kritikán aluli helyzetben. Itt nemcsak a búzáról van szó, hanem a hústermékekről is, akár a hízóról, akár a szarvasmarháról, akár a juhról, bármiről, áron alul termelünk. És higgyék el, mélyen tisztelt képviselő urak, elnök úr és mindenki, a rádióhallgató is, ha hallgatja ezt a műsort, a parasztság kétségbeesése innen ered. Ráfogjuk különböző egyénekre, hogy azért meg amazért, de nem igaz, ezért: a gazdasági helyzet a mezőgazdaságban katasztrofális.

Én megérteném azt a választ, hogy a tőzsdei árak ezt mutatják, ebbe bele is mennék, ezt a magyarázatot el is fogadnám, alá is írnám, ha a terméket előállító, illetve serkentő anyagok vagy amelyek feltétlenül szükségesek, nem volnának ilyen magas szinten. Csillagászati számokban beszélünk az energiáról, a gázolajról, a műtrágyáról, a vetőmag-előállításról, a gyomirtó szerekről, és minden egyébről, ami létezik. Óriási költség - ez tönkretette a mezőgazdaságot! Hogy ennek ki az oka? Én nem személyekben gondolkodom. Még egyszer hangsúlyozom: ezt a problémát nagyon is kezelni kell, mert ha ez tovább tart, tényleg csődhelyzet lesz. Ne használjuk ki azokat a termelőket (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), parasztembereket, akik termelnek, mert nincs más választásuk, kényszerhelyzetben vannak, és nagy tisztelettel kérem valamennyi képviselő urat és a kormány valamennyi tagját, hogy gondolkozzunk rajta, mert ez a tragédia megoldást követel.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.

 




Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai