Készült: 2024.09.24.18:36:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (1999.10.21.), 135. felszólalás
Felszólaló Dr. Lotz Károly (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:38


Felszólalások:  Előző  135  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LOTZ KÁROLY (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Csak távirati stílusban két témáról, az EU-csatlakozásról és a magyar tudomány helyzetéről a költségvetésben.

Más sokan bírálták az európai csatlakozásnak a költségvetését. Én kifejezetten rossznak és veszélyesnek ítélem meg, hogy ez mennyire így van: a Számvevőszék véleménye közli, hogy egyértelműen nem állapíthatók meg a költségvetési előirányzatok, és az európai integrációs ügyek bizottságának legutóbbi ülésén Szájer József elnök úr úgy nyilatkozott a pénzügyminiszter úr által utólag megküldött megkísérelt összeállításról, hogy "azért ennél többet vártunk a Pénzügyminisztériumtól". Ilyen szempontból - és ezzel tökéletesen egyetértek - egyenesen reménytelen az összevetés az egyes tételek között, szerkezetileg áttekinthetetlen, és tartalmi kérdéseit illetően súlyos hibákat lehet felfedezni.

Csak példát szeretnék mondani. Elfogadhatatlan és megmagyarázhatatlan még akkor is, ha tudjuk, hogy a Pénzügyminisztériumnak vannak feladatai az európai uniós csatlakozás terén mondjuk a vámőrség területén, de hogy tizenegyszer nagyobb összeg szerepel ebben a táblázatban, mint például a nyomorhelyzetben lévő környezetvédelmet illetően, az elfogadhatatlan. Senki nem érti, hogy ez miért van. Vagy a Központi Statisztikai Hivatal 2000-ben négyszer annyit költ az EU-csatlakozásra, mint a Közlekedési Hírközlési és Vízügyi Minisztérium. Szóval ezek az aránytalanságok teljesen érthetetlenek, nincsenek megmagyarázva, és ilyen szempontból, amikor most készülünk a csatlakozásra, a legrészletesebb és legáttekinthetőbb kell, hogy legyen. Csatlakozásunk közeledtével a jövőben egy olyan fejezetet kell alkotni - ez volt a bizottságnak is a véleménye -, amely a jövőben áttekinthető, különösen az úgynevezett társfinanszírozások miatt.

Tudomány. A tudomány mint az életminőség meghatározó eleme rendkívül rossz helyzetben lesz 2000-ben ennek a költségvetésnek az alapján. "A kutatás-fejlesztés támogatásának jelenlegi magyar szintje megszégyenítően alacsony" - mondotta Isépy Tamás frakcióvezető-helyettes úr néhány nappal ezelőtt a Parlamenti naplóban. Ehhez csak csatlakozni tudunk. Nem fogadható el, hogy az alapkutatásokra 2000-ben nominálisan is tíz százalékkal kevesebb jut, nem lehet aggodalom nélkül gondolni arra, hogy a kutatóintézetek műszerezettsége gyalázatos, valamint a kutatóknak az egyébként sem túlfizetett oktatókhoz viszonyítva 40 százalékos az átlagkereset-elmaradása.

Ezek olyan anomáliák, amelyeket valóban senki sem tud elfogadni. Ha arra gondolunk, hogy a GDP-hez viszonyított arányban Magyarország 0,7 százalékon van az európai uniós országok 2-3-3,5 százalékához képest, akkor a helyzet még reménytelenebbnek látszik. Mindenki ismeri vagy sokan ismerik, ma már idézésre kerültek a szegedi professzoroknak a sikolya, a felkiáltása a parlamenti képviselőkhöz. Én azt hiszem, hogy az teljesen indokolt, teljesen érthető az a 2,5-3 milliárd forint, amit kérnek mindkét oldalról egyébként - a parlament mindkét oldaláról -, rendkívüli módon indokolt. Nem tudom elfogadni, hogy miniszterelnök úr tegnap egy rádiónyilatkozatában annyit mondott, hogy elismeri - és ez nagyon becsületre méltó -, hogy a magyar tudomány átlagosan rosszabbul fog járni jövőre, mint idén, de ahhoz előbb át kell alakítani a tudomány szerkezetét, és majd utána kell feljavítani 2001-től kezdve. Megítélésem szerint akár egy év kihagyása itt nagyon nagy veszélyeket hord magában, és már 2000-ben meg kell próbálni, meg kell kezdeni a tudománynak a felzárkóztatását.

Szeretném ezzel kapcsolatban elmondani, hogy nem sokkal jobb a műszaki fejlesztésnek a helyzete sem; itt a központi költségvetési szervek előirányzatánál a támogatás még a nominális értéket sem őrzi meg, és a műszaki fejlesztési célirányzatot az európai uniós úgynevezett 5. keretprogram ismét súlyosan megcsapolja, szinte minden arra az oldalra megy, ami természetesen ilyen formában elfogadhatatlan.

Szeretnék idézni a szegedi professzoroktól: "A Magyarország jövőjéért aggódók nevében kérjük az Országgyűlés tagjait, hogy pártállásuktól függetlenül kezdeményezzék a költségvetés előirányzatának módosítását". Erre mindkét oldalon voltak példák, tudomásom szerint Sáringer professzor úr tett ilyen javaslatot, Bazsa képviselőtársam is, és mi is fogunk ilyen módosító indítványokat benyújtani. Képviselőtársaim! Legyen legalább egy terület, ahol egységes ez a parlament! Szerintem a magyar tudomány, a kutatás, a fejlesztés mindannyiunknak alapvető érdeke, és ezt az összeget igazán meg kell próbálni megadni a magyar kutatás fejlesztése, a magyar tudomány számára.

Köszönöm figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  135  Következő    Ülésnap adatai