Készült: 2024.05.01.23:30:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

167. ülésnap (2008.10.21.), 52. felszólalás
Felszólaló Dr. Avarkeszi Dezső (MSZP)
Beosztás igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:08


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. AVARKESZI DEZSŐ, igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Úgy gondolom, hogy nagyon tartalmas és érdemi vita folyt a benyújtott törvényjavaslatról. Örülünk, hogy itt legalább meghallhattuk az érveket, ellenérveket, nem úgy, mint a bizottságban. Ezt nem kritikaként akarom mondani, valóban annak örülök, hogy ez itt elhangzott. Van olyan kiindulási alap, amiből kiindulva érdemes tárgyalnunk, megnézni, hogy milyen módosító indítványokat fognak képviselőtársaim benyújtani. Eddig szinte kizárólag kormánypárti képviselők nyújtottak be módosító indítványt, egy kivétellel; egy olyan módosító indítvány van előttünk, amit ellenzéki képviselő nyújtott be, egy viszonylag kis terjedelmű módosítást.

Természetesen meg fogjuk vizsgálni ezeket a módosító indítványokat, hogy mi az, ami támogatható közülük és mi nem. Azt hiszem, hogy a kormány nevében mondhatom, hogy abszolút nyitottak vagyunk abban, hogy valóban egy jó törvény szülessen.

A vita néhány elemére szeretnék kitérni, szeretnék válaszolni néhány elhangzott felvetésre. Az egyik az, hogy szükséges-e egyáltalán ez a módosítás, időszerű-e ez a módosítás. Meggyőződésem szerint szükséges és időszerű is, elsősorban az uniós joganyaggal és elvekkel való összhang megteremtése érdekében, mint ahogy az expozéban is utaltam erre, illetve több hozzászólásban is történt erre utalás. Részben a nyilvános haszonkölcsönzés szabályainak az európai uniós joghoz való igazítása érdekében, e szabályok megteremtése érdekében hozzá kellett nyúlnunk a joganyaghoz. De a másik ilyen szempont az Európai Uniónak azon törekvése, hogy az európai kulturális értékeket, javakat minél jobban meg tudjuk őrizni, és itt többen említették az Európai Bizottság által kezdeményezett törekvéset, ami az árvajogokra vonatkozik és nem az árvaellátásra. Gondolom, véletlenül hangzott csak el ez a kifejezés. Ennek is eleget kívántunk tenni.

Ugyanakkor az elmúlt időszakban több nagyon fontos olyan anyag került a kormány elé, olyan tudományos kutatások, amelyek szintén azt szorgalmazták, hogy bizonyos területeken változtassunk. Említeném csak a Tudományos Akadémia segítségét is a törvényjavaslat előkészítése során. Talán a legnagyobb kifogás az állami szervek munkamegosztásában bekövetkező változtatások miatt hangzott el, részben a Szabadalmi Hivatal feladatainak növekedése, illetve ilyen jellegű feladatainak megteremtődése miatt, másrészt pedig a minisztériumok közötti munkamegosztás kérdésében.

Úgy gondolom, hogy a szellemi alkotások joga területén a Szabadalmi Hivatalt tapasztalatai mindenképpen predesztinálják arra, hogy ezt a feladatot is jó színvonalon el tudja látni. Ugyanakkor szeretném elmondani, hogy például a díjszabások kérdésében nem önkényesen járhat el a Szabadalmi Hivatal, illetve a minisztérium, hiszen a díjszabások kézhezvételét követően haladéktalanul véleményt kell kérnie részben a jelentős felhasználóktól, másrészt a felhasználók érdek-képviseleti szervezeteitől, de a kultúráért felelős minisztertől, az informatikáért felelős minisztertől is, és e vélemények alapján döntheti el azt, hogy milyen előterjesztést tesz a igazságügyért felelős miniszter számára jóváhagyás céljából. Tehát egy viszonylag széles körű vélemény alapján alakulhat ki csak ez az előterjesztés.

Az pedig a Magyar Országgyűlésnek a rendszerváltás óta folytatott szinte teljesen töretlen gyakorlata - talán csak az utóbbi hónapokban történt ebben bicsaklás -, hogy a mindenkori kormányoknak adatik meg az a lehetőség, hogy azt a döntést meghozzák, hogy a különböző tárcák milyen feladatokat lássanak el, a kormányzati feladatokat milyen szervezetben kívánják a továbbiakban végrehajtani. Erre az esetek többségében a mindenkori ellenzék is igennel szokott szavazni. Tisztelettel kérem, hogy ettől a hagyománytól ne térjünk el.

Még egyszer szeretném megerősíteni azt, hogy a benyújtott módosító indítványokat az igazságügyi tárca, illetve a kormány alaposan meg fogja vizsgálni, és minden jó javaslatra a fogadókészségünkről előre is szeretném önöket biztosítani.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai