Készült: 2024.04.26.03:40:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (1999.09.28.), 125. felszólalás
Felszólaló Dr. Járai Zsigmond
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:09


Felszólalások:  Előző  125  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÁRAI ZSIGMOND pénzügyminiszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kereskedelmi bankok pénzügyi-gazdasági helyzetének rendezése 1992-95 között - mint képviselő úr is mondta - több fázisban lezajlott. Valóban 124 milliárd forinttal konszolidálták a Magyar Hitel Bankot. Ebben az időben egyébként nem voltam a bank alkalmazottja, 1995. március 1-jén léptem be a bankba, ezért mint alkalmazottnak a konszolidációhoz nem sok közöm van. Egyébként mint jelenleg szolgáló kormánytisztviselő, azt kell hogy mondjam - mint a parlamenti bizottság is megállapította -, ezek a bankkonszolidációk vezettek oda, hogy a magyar kereskedelmi bankok ma Közép-Európa legerősebb bankjai, jól működnek, privatizálni lehetett őket. Az, hogy nem kellett volna, hogy kialakuljon az a helyzet, amit utána konszolidálni kellett, és mik vezettek ahhoz, hogy olyan helyzetbe kerültek a bankok, hogy utána konszolidálni kellett, az más kérdés. Egyébként azt kellene vizsgálni a Postabanknál is, mi vezetett oda, hogy száznegyvenvalahány milliárd forinttal konszolidálni kellett a Postabankot.

Valóban volt még egy maradék 11 milliárdos csomag, ami a Risk Kft.-hez került, amire garanciát vállalt az állam, végül is 2,4 milliárd forint került beváltásra. Azt lehet mondani tehát, hogy 126,4 milliárd forintot költött el az állam a bankkonszolidációra.

A formális tőkének, valamint a leszállítás előtti és leszállítás utáni tőkének egymáshoz semmi köze nincs. A leszállítás előtti tőke a konszolidációk során keletkezett. Azért kellett éppen leszállítani, mert semmi köze nem volt a bank reális tőkéjéhez. A konszolidáció a korábban kidobált pénzek helyének a betömése volt. Egyébként ezt csinálta a Risk Kft. is. Ma is azt tudom javasolni minden banknak, hogy a rossz portfolióját válassza el a jó portfoliótól, a rosszat szedjék vissza, a jóból pedig igyekezzenek rendes bankot csinálni. Ha engem kérdez, akkor a lelkiismeretem szerint is azt mondhatom, hogy ez a jó eljárás egy bank rendbetételére.

A privatizáció pedig úgy történt, hogy azt etikusnak tartom. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  125  Következő    Ülésnap adatai