Készült: 2024.09.20.18:08:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

149. ülésnap (2004.05.11.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Szanyi Tibor (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:24


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZANYI TIBOR földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő úr! Tisztelt Országgyűlés! Ebben a felszólalásban, amit az imént hallottunk, valóban nagyon sok valós és magában igazságot hordozó mondat hangzott el, de azért mégiscsak azt kell mondanom, hogy bizonyos pontosításokra szükség van.

Ilyen pontosítás például az, hogy ez a bizonyos egyéves gyakornoki idő nem általában előírás, noha nyilvánvalóan hasznos, ezt belátom. Ez csak azokra az esetekre vonatkozik, amikor valaki magánorvosi praxist szeretne kezdeni, és ez nem feltétlenül törvényi előírások, hanem az Állatorvosi Kamara belső szabályzata okán van, hogy tehát a kamara tagja csak az lehet, akinek van egyéves gyakorlata, illetve ezen túlmutatóan magánállatorvos pedig csak az lehet, aki kamarai tagsággal rendelkezik. Vagyis azt kell mondanom, hogy a probléma általános kiterjesztése azért nem biztos, hogy szerencsés, hiszen itt most kizárólag a magánorvosi praxisról beszélünk.

Azonban itt azt is el kell mondanunk, hogy az európai uniós csatlakozásunkat követően azért, hogy a diplomák egyenrangúak lehessenek, tehát a Magyarországon kiállított állatorvosi diplomák az Unióéval azonosak lehetnek, ezért nem is lehet a diplomák után még pluszfeltételeket tenni ahhoz képest, mint ami az Európai Unióban általában érvényes. Márpedig az Európai Unióban ahhoz, hogy valaki állatorvosként praktizálhasson, nincs ez a bizonyos egyéves megkötés, Magyarország pedig az uniós tagsággal ugyanezeknek az elveknek a vitelét vállalta.

(9.10)

Én egyébként úgy gondolom, a megoldás egyik segítő eleme lehet - még egyszer mondom, egyik segítő eleme lehet -, ha a kamara például nem azt az utat választja, hogy a diákokat próbálja meg a Kossuth tér felé terelgetni, mint például ma délelőtt, hanem esetleg eltűnődik azon, hogy a saját belső szabályzatában miként tudja a diákok előtt álló korlátokat oldani, netán megszüntetni.

A másik része: az pedig valóban egy alternatíva lehet, hat évre növelni az állatorvosi képzés idejét. Persze, ez azért nem problémamentes, jóllehet - hangsúlyozom, képviselő úr - gondolkodunk és gondolkodtunk ezen a megoldáson. Mindenesetre jelen pillanatban a különböző szakmai megfontolások azért még abba az irányba mutatnak, hogy nem biztos, hogy ez a lehetséges megoldás, tekintettel arra, hogy az állam ugyan tudja alkalmazni állami állatorvosként, államilag vezetett posztokon, álláshelyeken, igenis itt lehet a bizonyos egyéves gyakorlati idő nélkül foglalkoztatni az akkor már nem is diákokat, hanem végzős hallgatókat; a dolog másik része pedig az, hogy azért azt nem lehet az állam kötelességeként előírni - noha a szándékaiban benne van -, hogy az állatorvos-hallgatók első munkában töltött évét kizárólag az állam finanszírozza. Szép világ lenne, ezt szeretném elmondani, de minden szándék dacára ez azért így nem feltétlenül vállalható.

Az ön által is említett találkozók valóban megtörténtek. Itt egy picit megint árnyalnám, egy kicsit eltérő tartalommal, mint amiről a képviselő úr beszélt. Akkor, amikor az egyetem egykori rektora eljárt Németh Imre miniszter úrnál, az elsődleges kérdés valóban az volt, hogy a 2003-ban végzett, tehát 2004-ben szakmai gyakorlatot folytatók egyéves gyakorlata, illetve ennek a finanszírozása miként történik. Ez volt az első napirendi pont. A második napirendi pont értelemszerűen az, hogy mi lesz az idén végzőkkel, a harmadik pedig a hosszú távú megoldás.

A miniszter úr és azt követően jómagam arról beszéltünk, hogy azonnali megoldást csak a 2003-ban végzett és most a szakmai gyakorlatukat töltők esetében keresünk és biztosítunk, a többi tekintetében pedig párbeszédre hívtuk az érintetteket, hogy át tudjuk tekinteni az ügyeket. Ennek a párbeszédnek azért kell egy bizonyos időt hagyni, és ilyen értelemben a párbeszéd közepette, a jövőt illető párbeszédfelhívást követően csak úgy, ab start az utcára vonulni, attól tartok, nem olyan elem, amely segíti ezeket a megbeszéléseket. Különösen nehezményezem a tárca részéről azt, hogy bizony látjuk annak is a nyomait, hogy a diákokat bizonyos tanáraik kifejezetten biztatják és hergelik ez ügyben, hogy az utcára vonuljanak, jóllehet szívesebben láttuk volna és szívesebben is látjuk a diákok képviselőit a megfelelő tárgyalótermekben, amúgy egyébként szintén a Kossuth téren, csak nem kint az utcán és trombitával.

Egy szó, mint száz: én nyilvánvalóan nem mondhatom azt, hogy a jelenlegi megoldásban nem történtek esetleg hibás lépések. Mindenesetre azt szeretném mondani, hogy amire a miniszter úr ígéretet tett, annak a betartása bizony megtörténik.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai