Készült: 2024.09.21.18:22:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

149. ülésnap (2004.05.11.), 302. felszólalás
Felszólaló Dr. Jánosi György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:19


Felszólalások:  Előző  302  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÁNOSI GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Annak feltétlenül örülök, hogy a beadott módosítások jelentős része egyetértésre talált a parlament másik oldalán a legnagyobb ellenzéki párt képviselői részéről. Ez biztató.

Három olyan kérdés vetődött fel kérdőjelként, problémaként, amelyekre érdemes röviden reagálni.

Az egyik a Tomori Pál Főiskola névválasztása. Képviselőtársaim már sok mindent elmondtak. Hál' istennek véget ért az a korszak, amikor ha egy intézmény nevet akart választani, akkor ezt fel kellett küldeni engedélyeztetni bizonyos állami hatóságokhoz. Azt gondolom, jó, hogy szakítottunk ezzel a rendszerváltás előtti hagyománnyal. Szabályozott az a folyamat, hogy egy intézmény hogyan választhat nevet, és nincsenek korlátok a történelmi személyiségek névválasztását illetően. Egyébként ha egy egyházi történelmi személyiség nevét veszi fel egy alapítványi iskola, akkor én az egyház helyében inkább örülnék, mert ez a tisztelet jele is lehet. Egy dologban azonban egyetértek képviselő úrral. Én biztos, hogy az alapítványi iskola vezetése nevében felvettem volna a kapcsolatot a megfelelő szintű egyházi méltóságokkal, jelezvén a szándékot, hátha ez az együttműködés újabb kereteit nyithatja meg. De valóban nincs jogunk itt a parlamentben befolyásolni egy intézmény névválasztását, mert arra jogosult az intézmény vezetése, a vezető tanácsa vagy a mögötte álló kuratórium. Ez az ő jogosítványa, ebbe felülről törvénykezési erővel nem tudunk beleszólni.

Hadd reagáljak még röviden Pósán képviselő úr két problémájára. Az egyik, hogy szétszedhető-e ez a csomag, vagy jobb lett volna, ha külön-külön visszük be a törvénymódosítást. Nem nagyon lehetséges ez, már csak azért sem, mert összefüggő módosításokról van szó, és ha csak a felsőoktatásról szóló törvény módosítását nézzük, ott a bolognai folyamattal összefüggő módosítások mellett megjelenik az oktatási jogok biztosára vonatkozó törvényi passzus módosítása is, vagy megjelenik a - legalábbis eddig nem vitatott - nyelvvizsga alóli mentesség korhatárának értelmezésének a problémája is. Mindenesetre látok arra reményt, hogy meg tudunk egyezni - akár módosító javaslatok mentén is - a bolognai folyamatra vonatkozó problémafelvetésről.

Két dolgot szeretnék nagyon határozottan leszögezni. Ez a módosítás, következésképp a kormányrendelet is abszolút tiszteletben tartja az intézmények önálló kezdeményezési jogát. Semmilyen kormányrendelet nem születhet, amely rákényszerít, ráoktrojál intézményekre ezt, azt vagy amazt. Ez az ő kezdeményezésük, következésképp nyilvánvalóan kísérleti jellegű kezdeményezésük.

Másrészt teljesen egyetértek Pósán képviselő úrral abban, hogy a MAB jogait semmi nem korlátozhatja, sőt vélhetőleg ezt erősíteni kell, és információim szerint a kormányrendelet ezt meg is fogja erősíteni. Tehát a MAB nem kerülhető ki a maga akkreditációs eljárásával.

Ez a kormányrendelet semmi mást nem tesz ezek után, mint az önálló kezdeményezésre, illetve az akkreditációs eljárásra vonatkozóan eljárási szabályokat próbál majd megállapítani, hogy hogyan folyjék egy ilyen engedélyeztetés, aminek a végén a miniszter kimondja az indulás lehetőségét.

Arra kérem a Fidesz képviselőcsoportját és Pósán képviselő urat, hogy még egyszer gondolja át az álláspontjukat. Kérem ezt mindenekelőtt az egyes intézmények innovatív oktatói nevében, akik készen állnak arra, hogy a bolognai folyamathoz igazodva minél előbb próbálják elindítani a folyamatot. Érdekük ez, mindannyian tudjuk. Érdekük ez, mert ez keresettebbé teheti a hallgatók körében őket, hiszen a másik dolog, ami miatt kérem az álláspont felülvizsgálatát, az a hallgatók érdeke. Mert minél korábban indul el, még ha kísérleti jelleggel is ez a képzés, annál korábban lesz kompatibilis az Európai Unió hasonló képzési rendszerével, annál inkább lesznek ekvivalensek a végzettségek, a végzettségi szintek, és annál előbb lesz a hallgatók számára átjárható a rendszer.

Végül mi miattunk, a politikusok miatt is azt kérem, hogy gondoljuk végig ezt az álláspontot, mert nyilvánvaló, hogy a törvény 2006. szeptember 1-jéig adja meg ezt a lehetőséget a miniszternek, illetve a kormányrendeletnek, ami azt jelenti, hogy 2005 közepéig el kell készülnie a törvénymódosításnak. De ha addig már kísérleti jelleggel elindulnak ezek a képzések, mi, politikusok is tapasztalatokat szerezhetünk a kezdeti képzéssel járó problémákról, és ezeket adott esetben már a törvénykezésnél figyelembe tudjuk venni. Én is azt gondolom, kísérleti jellegű képzésekről van szó, és még egyszer hangsúlyozom, az intézmények önálló kezdeményezési joga nem csorbulhat, és az akkreditációs bizottság jogai sem csorbulhatnak.

Azt gondolom, lesz még időnk átvitatni ezt a részletes vitában, és remélem, hogy dűlőre tudunk jutni, és meg tudunk állapodni, ha kell, módosító indítványokkal abban, hogy a parlament egységesen tudja elfogadni ezt az indítványt.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  302  Következő    Ülésnap adatai