Készült: 2024.09.22.19:43:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

149. ülésnap (2004.05.11.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Frakcióvezető-helyettes Úr! Azt gondolom, hogy a hozzászólásának az a tartalma, amely szerint ismételten egy újsághírre alapozva rémhíreket próbál kelteni, nem helyes. Az újsághír megjelenését követően pontosan megjelent a hírrel kapcsolatos cáfolat: nem volt, jelenleg sincs, és nem is fog készülni olyan jellegű előterjesztés a Pénzügyminisztériumban, amire ebben az újságban hivatkoztak.

Most már persze érthető, hogy miért kellett a hírnek megjelenni a múlt héten, hiszen ilyen módon volt napirend előtti hozzászólási lehetősége az ellenzéki frakció frakcióvezető-helyettesének, mint ahogy az már számtalanszor előfordult az elmúlt hónapokban Magyarországon. Én nagyon sajnálom, hogy ilyen összhang alakult ki az ellenzéki párt politikai szándékait alátámasztó sajtó képviselőivel.

De szeretném itt is még egyszer megcáfolni, hogy nem készült ilyen előterjesztés a Pénzügyminisztériumban, ma sem készül, és nem is kell hogy készüljön, hiszen semmi ok nincs rá. Nincs ok rá, hiszen a magyar gazdaság helyzete 2003 nyarától kezdődően folyamatosan jobb, jelen pillanatban is jó: jók az ipari termelési mutatók, jó a 10 százalékot meghaladó exportnövekedési mérték, jó ezen túlmenően a foglalkoztatottsági mutatóknak az alakulása, és nagyon jó a beruházási mutatók alakulása, nagyon jó, hiszen jelentős mértékben, több mint 10 százalékot meghaladóan nőtt a feldolgozóipari beruházásoknak az aránya 2003 nyarától kezdődően. Ez azt jelenti, hogy a következő időszakban is minden reményünk és minden esélyünk megvan arra, hogy a magyarországi ipari termelés és a magyarországi export mutatószámai kedvezően alakuljanak.

Ezzel összhangban az év első időszakában - az első négy hónap számai ismertek jelen pillanatban, és a képviselő úr nyilván nem arról beszél, ami szintén a tények közé sorolható lenne, mint annyi minden más, hogy az áprilisi költségvetési egyenlegre vonatkozó számsor kedvezőbb annál, mint ami a prognózisban szerepelt - több tízmilliárd forinttal kedvezőbb 2004 márciusában a költségvetés egyenlegének alakulása, mint az az éves prognózis időarányos részének közzétételében szerepelt, és ezt a piacok is megfelelőképpen reagálták le. Ebből következően tehát nincs ok arra, hogy a költségvetés alakulása miatt bármifajta beavatkozásra lenne szükség az év hátralévő részében.

Szeretném ugyanakkor a képviselő úrnak azokat az állításait mindenképpen árnyaltabbá tenni, illetve cáfolni, amelyek csak a valóság egyik oldalának a bemutatására szorítkoztak. Ha a képviselő úr kamatadóról beszél ismételten, noha ez már nem volt témája az elmúlt időszakban, úgy gondolom, a vitáknak, akkor szeretném ismételten, a képviselő úr számára is még egyszer elmondani, hogy 1999, tehát az ön kormánytagsága idején, VIII. hó 31-én született egy 2220-as kormányhatározat, amely szó szerint azt mondta és azt tartalmazza, hogy a kamatadó bevezetésére arra az évre vonatkozóan kerüljön sor, amikor a tervezett infláció 5 százalék alatti lesz. Ezt Orbán Viktor írta alá, Varga Mihály akkor pénzügyminisztériumi államtitkár volt (Közbeszólás az MSZP soraiból: Így van! - Göndör István: Nem emlékszik rá!), tehát ilyen értelemben nyilvánvalóan az előterjesztés készítésében ön is részt vett, és szakmailag bizonyára egyetértett azzal a döntéssel, amit a kormány annak idején hozott. Egyébként a nyilatkozatai is alátámasztották, hogy egyetértett ezzel a dologgal.

De még egyszer mondom, hogy jelen pillanatban ilyen javaslat nincs, ezzel a javaslattal a Pénzügyminisztérium nem foglalkozott, egy szakértői anyagban szerepelt egy ilyen jellegű fölvetés, sok más egyéb gondolattal együtt, de nem gondolom, hogy erről különösebben hosszú vitát kellene folytatni.

Amikor a képviselő úr a nyugdíjasok helyzetéről beszél, akkor az a kérésem, hogy ne feledkezzen el arról, hogy ez az a kormányzati ciklus, amelynek az eddigi időszakában, mind a 2002. évben, mind a 2003. évben reálnyugdíj-növekedés volt biztosítható a nyugdíjasoknak. Ez az a kormányzati ciklus, amely az önök által annak idején, amikor kormányon voltak, tárgysorozatba sem vett 13. havi nyugdíjnak a bevezetését megteremti, megteremtette az 53. heti nyugdíj kifizetésének a forrásait az elmúlt évi költségvetésből, megteremti az ez évi költségvetésből az 53. és 54. heti nyugdíjnak a kifizetését, és megteremtette az 53. heti nyugdíj kifizetését (Varga Mihály: Gázszámla!) immáron az első félévben, annak érdekében, hogy a nyugdíjasok ne csak az év végén, hanem év közben is jussanak hozzá, és ez az a kormányzati ciklus, amely biztosítja, hogy a nyugdíjas fogyasztói kosárból számolt infláció kerüljön figyelembevételre a nyugdíjak emelésénél.

Tehát azt gondolom, képviselő úr, hogy a valóságnak ezek is részei, és szeretném, ha erről nem feledkezne el akkor, amikor tévesen érvel és riogat Magyarországon. Ne tegye ezt!

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai