Készült: 2024.04.26.05:40:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap (2020.07.14.), 56-58. felszólalás
Felszólaló Dr. Harangozó Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:25


Felszólalások:  Előző  56 - 58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HARANGOZÓ TAMÁS, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Figyelemmel kísértem a vita elejét is. Érdeklődéssel hallgattam Kövér László fideszes képviselőtársunk felszólalását, még inkább az utána következő ütemes vastapsot, aminek a végéről már csak az „Éljen a párt!” skandálás hiányzott, ha már régi időket szeretnénk idézni. (Felzúdulás a kormánypárti padsorokból.  Dr. Tilki Attila: Ismerős, mi?  Az elnök csenget.) Nézzék majd vissza egyszer, nézzenek tükörbe, tényleg egy hajszálon múlik, szerintem legközelebb már ezt is meghallgathatjuk.Nagy örömmel hallgattam végig Deutsch Tamás szuperprodukcióját is. Tudják, igaziból a „Ford Fairlane kalandjai” című filmből egy idézet jutott eszembe: „Nem gondoltam volna, hogy ma még feldob valami, de ez a szuperprodukció…” Engedjék meg, hogy az utána lévő részt most ne idézzem! De ha már idézetekről esett szó, hadd mondjam azt, hogy szegény József Attila. Szegény József Attila, ha tudná és hallotta volna, hogy az a Kövér László veszi a szájára, aki a gyűlölet karmestereként, de leginkább, házelnök úr, a baloldal minden értékének alázójaként és tiprójaként…

ELNÖK: Képviselő úr, figyelmeztetem (Dr. Tilki Attila: Te döntöd el?), hogy belement a házszabálynak olyan rendelkezésébe, amelynek alapján (Dr. Harangozó Tamás: Melyikbe?) megvonhatnám öntől a szót. (Dr. Harangozó Tamás: Melyikbe, elnök úr?  Dr. Tilki Attila: Te döntöd el?) Úgyhogy ön csak olyat mondjon, ön olyat állított a házelnök úrról, ami, úgy gondolom, hogy itt a Házban kiveri a biztosítékot. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

DR. HARANGOZÓ TAMÁS, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Szerintem elnök úr sem cáfolná és a mai felszólalása sem cáfolja, hogy milyen érzelmeket táplál és milyen hozzászólásokat tesz bármilyen baloldali értékkel szemben. Szóval, ebben a tekintetben József Attilát idézni (Dr. Tilki Attila: Olvasd el a „Világosítsd föl” című versét!), azt gondolom, hogy szegény valószínűleg forogna a sírjában. (Dr. Tilki Attila: „Világosítsd föl”.)Ami Deutsch Tamás felszólalását és általában a fideszes és KDNP-s képviselők felszólalását illeti: a legnagyobb kritika és a legharsányabb hozzászólások a jogállamisági kritériumok miatt hangoznak el. Azt kifogásolják önök, hogy az Európai Unió a tagállamaival szemben az európai alapértékek, így a jogállamiság, a demokrácia intézményrendszerének meglétét számon kívánja kérni. Engedjék meg, hogy ismét idézzek önöknek, főleg Deutsch Tamás képviselő úrnak az önök 2009-es EP-programjából, hiszen azt, ha jól tudom, talán személy szerint is ő fémjelezte. „A magyar demokráciának jelenlegi állapotában óriási szüksége van a kontrollra, arra, hogy akár számon is lehessen rajta kérni a demokratikus normák követését. Az Európai Uniónak jelenleg a gyengeségei közé tartozik, hogy nehezen tud a saját maga által vallott értékeknek és elveknek érvényt szerezni. Meggyőződésünk  mondja Deutsch Tamás és a Fidesz , hogy közös értékeink és elveink érvényre juttatását nem lehet mérlegelés tárgyává tenni. Fel kell tehát ruházni az Európai Uniót olyan eszközökkel, hogy tagjait folyamatosan az értékek képviseletére és az alapelvek betartására késztesse. (Kocsis Máté: Igaza van!) Ellentmondás, ha elvárjuk az Uniótól, hogy vegye rá a normakövetésre a tagállamok kormányait, de vonakodunk attól, hogy ehhez a szuverenitásunkat esetleg csorbító felhatalmazást adjunk.” (Kocsis Máté: Igaza van!)

Innentől kezdve, tisztelt képviselőtársaim, teljesen felesleges az ellenzékkel vagy a baloldallal, vagy bármilyen vélt vagy valós politikai ellenfelekkel kardozniuk. Arra válaszoljanak, legyenek kedvesek, hogy mitől félnek! Egy jogállamisági vizsgálat tekintetében a magyar kormány mitől fél, mire ez a hiszti? Nincs rendben a magyar jogállamiság, nem függetlenek a bíróságok? Virágzik a médiapluralizmus Magyarországon? Akkor mitől félnek, tisztelt képviselőtársaim? Akkor miért kell rendkívüli ülést összehívni, és miért kell határozati javaslatban a miniszterelnöknek akár vétójogot is adni, hogy ez ne történhessen meg?

Szóba került ma is meg talán a miniszterelnök szájából, igen, a pénteki rádióinterjújában az a remek meglátás, hogy Németországban szomorúbb a helyzet jogállamiság tekintetében, mint boldog hazánkban, a legvidámabb barakkban, hiszen a német alkotmánybíróságban, képzeljék el, párttagok is lehetnek. De talán ma Kövér László volt szintén, aki nagyon pontosan fogalmazott, hogy pártok delegálhatnak az alkotmánybíróságba. Ez azért szerintem lényeges különbség azzal szemben, ami Magyarországon van, mert itt csak egy párt delegálhat az Alkotmánybíróságba, és ha valaki nem érti a különbséget, akkor valószínűleg valóban nem érti, hogy mi az a jogállam, mi az a fékek és ellensúlyok rendszere, és mi az, hogy demokrácia.

Deutsch Tamás értekezett a közvetlen forrásokról is, és vagy félreérti azt, amit mi javaslunk, vagy szándékosan magyarázza félre, de természetesen nem arról van szó egyetlenegy javaslat tekintetében sem, hogy a közvetlen források, a Magyarországnak szánható pénzek a jelenlegi rendszer szerinti források töredéke legyen; hanem arról szól, hogy ha a magyar kormány képtelen együttműködni és betartani az uniós szabályokat, akkor ne a magyar embereket érje szankció, hanem a Magyarországnak szánt összeget direktbe pályázhassák meg a cégek, direktbe pályázhassák meg a civil szervezetek, az önkormányzatok és akár a magánszemélyek is. (Dr. Tilki Attila: 4-es metró!) Szoktam mondani: szerintem teljesen mindegy Kovács Pista bácsinak, hogy a magyar kormány honlapján tölti ki a kérvényt arra, hogy mondjuk, egy lakásfelújítási programban részt vehessen uniós forrásból, vagy az Európai Unió valamelyik intézményének honlapján kell bepötyögnie az adatait.

Azt mondja Deutsch Tamás, hogy régi kommunista útmutató alapján járnak el az ellenzéki pártok, és azt mondja, hogy azzal vádoljuk az ellenfelet, amit mi csinálunk. Ez az egész javaslat miről szól, képviselő úr? Ezen javaslat alapján ki készül megfosztani a magyar embereket a nekik járó pénztől? Ezen javaslat alapján önök milyen döntést hoznak? Nem azt, hogy felhatalmazzák Orbán Viktort, hogy akár megvétózza az európai uniós költségvetést? Nem éppen arra készülnek, hogy parlamenti mandátumot adnak Orbán Viktornak, hogy megvétózza az európai újjáépítési programot és azt a gyorssegélyt, amelyhez az azonnali hozzájutás egyébként nemcsak Magyarországnak, hanem leginkább Európa déli államainak élet-halál kérdése?

(11.40)

De, tisztelt képviselőtársaim, önök éppen azt csinálják, hogy a miniszterelnököt felhatalmazzák, hogy akár megfossza Magyarországot ettől a pénztől. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból.) És ki veszélyezteti a magyar emberek forrását és a magyar emberek pénzét?

Tisztelt Képviselőtársaim! Önök is tudják, a miniszterelnök is elmondta: fennáll a veszélye annak, hogy ha túlfeszítik a húrt, akár Orbán Viktor, akár bárki más az eurózónán kívüli tagállamok közül, akkor készen van a projekt akár arra is, hogy az eurózóna tagállamai maguk meglépjék a Next Generation EU programot. (Gulyás Gergely közbeszól.) És akkor azt mondja a miniszter úr, és fogjuk még idézni Gulyás miniszter úrtól, hogy nagyon jó. Miniszter úr, most mondta arra, hogy Magyarország mintegy 5000 milliárd forinttól vissza nem térítendő támogatás és hitel formájában elesik, hogy az nagyon jó. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból, többek között: Hitel!  Az elnök csenget.) Ha ön szerint ez nagyon jó, akkor mit keresünk itt, miniszter úr, és akkor Magyarország egyáltalán miért akar részt venni az uniós programban?

Az Európai Néppárt magyarországi delegációja nevében  mondta Deutsch Tamás. Igen, és erre azért kéne egy kis hangsúlyt tenni. Maga Deutsch Tamás mondta itt el, hogy ők az Európai Néppárt magyarországi delegációja nevében kérik a magyar parlamentet, hogy a döntést hozza meg. Akkor tisztázzuk már, hogy ki is az a Brüsszel! Ki is az a Bizottság, amelyet itt önök szidnak? Az az Ursula von der Leyen, aki az Európai Néppárt tagja?! Az, aki egyébként az Európai Néppárt javaslatára az önök képviselője, és az itt ülő fideszes képviselők szavazatával lett megválasztva az Európai Bizottság elnökének?! Miért nekünk beszélnek? Rendezzék el egy frakcióülésen, képviselőtársam, ha valami nem tetszik! Az Európai Bizottság elnöke az önök pártcsaládjának tagja, keresztény-konzervatív párt tagja  akkor ne baloldalizzanak meg ne liberálisozzanak itt! Próbálják elintézni házon belül, ha valami nem tetszik!

És ki szavazta meg a 7. cikkely eljárását Magyarországgal szemben? A baloldali frakciók magukban? Nem, képviselőtársam! Az önök néppárti frakcióvezetője és az önök frakciótársai, ahogy ön idézte, az Európai Néppárt, aminek ön a magyarországi delegációjának a vezetője, ők szavazták meg, vagy az ő szavazatukkal együtt lett Magyarországgal szemben elindítva a 7. cikkely eljárása.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az MSZP azért nyújtott be módosító javaslatot, hogy egyrészt felhívja a figyelmet arra az apróságra, hogy néhány évvel ezelőtt, de legalábbis a ma még fellelhető, egyáltalán meglévő fideszes programok közül az egyetlenben egészen másról beszélnek, és egész mást képviselnek, és egész másra kértek felhatalmazást a saját választóiktól, és hogy ezzel a határozati javaslattal mennyire elárulják azokat az értékeket és vállalásokat, amelyeket maguk tettek nemcsak szóban, hanem írásban is; másrészt pedig, hogy megoldást adjon arra a helyzetre, ami valóban okozhat problémát Európában és Magyarországon is. Ezért például az önök javaslatából szó szerint benne hagytuk azt, hogy a szegény és gazdag országok között ebben a tekintetben ne lehessen különbséget tenni. Mélységesen egyetértünk. Nagyon örülnénk, ha esetleg ennek az elvnek a szikrája megjelenne majd utána, amikor önök Magyarországon ezt a pénzt szétosztják; az elmúlt években erre nem sok jó tapasztalatunk volt.

Másrészt azt mondjuk, hogy nem a 7. cikkelyes eljárással kell foglalkoznia az Európai Tanácsnak és az Európai Parlamentnek, hanem a magyar kormánynak kéne az Európai Ügyészséghez csatlakoznia, méghozzá azonnal, pontosan azért, hogy a korrupciós kritikákat és vádakat, amelyeket leginkább Magyarország és annak kormánya kap intézményesített  intézményesített!  korrupció címen, egyszer és mindenkorra az ország levethesse magáról, és ne kerüljünk olyan veszélybe, mint például az Elios cég fantasztikus beruházásai kapcsán, amikor végül a magyar költségvetésből fizették önök ki, a magyar adófizetők pénzéből fizették vissza Európának azt a pénzt, amit nagy valószínűséggel elsíboltak.

A másik nagyon fontos része a javaslatnak, hogy Európának is van dolga. Mert mi se hiszünk abban, hogy bármelyik népet, bármelyik országnak a választópolgárait meg lehessen büntetni azért, mert a kormánya tisztességtelen, vagy mert nem tartja be a szabályokat, vagy mert korrupt. És ezeknek a szankcióknak a kormányokat kell elérnie, és nem az embereket. Ezért arra teszünk javaslatot, hogy az országnak egyébként járó forrásokat  ahogy említettem az imént  teljes összegében, közvetlenül lehessen megpályázni és lehívni, akár magyar vállalkozásoknak, akár a magyar önkormányzatoknak, akár a magyar állampolgároknak vagy civil szervezeteknek. Ha megvan a kiírás, ha megvan a cél, magának a pályázatnak a lebonyolítása édes mindegy, hogy itt történik vagy fizikailag valahol máshol.

Tudják, érthető lenne, ha Orbán Viktor megpróbálna még egyet csűrni-csavarni az Európai Tanács ülésén. Azt feltételezem, hogy korábban ő is tett ilyet, és azt gondolom, sőt nagyjából tudjuk is, hogy nemegyszer tette ezt meg több elődje is. Van olyan, hogy az ember keményen tárgyal a saját hazája érdekében. Van olyan, hogy kőkemény, akár több napon át tartó tárgyalások végén úgy áll föl, hogy több pénzt hoz haza a saját polgárainak. De az, hogy azzal zsaroljuk azokat az országokat, amelyek az életükért küzdenek ma, például a dél-európai országokat, Olaszországot vagy éppen Spanyolországot, és az ott élő tízmilliókat, hogy bedől a költségvetésük, hogy tömegesen tönkremennek a munkahelyek, hogy leáll a gazdaság, hogy nem tudnak megbirkózni a koronavírus-járvány okozta válsággal, csak azért, hogy önök a vélt vagy valós politikai félelmeiket kezelni tudják, ez egyszerűen elfogadhatatlan, és tudják, nem nekünk lesz vele dolgunk.

De ha önök így viselkednek, ahogy szintén Orbán Viktor szokta mondani: amilyen az adjonisten, olyan lesz majd egyszer a fogadjisten is, aztán jönnek a sallerek meg a kokik, csak tartok tőle, hogy már megint nem Orbán Viktort fogja elérni, hanem a magyar népet. Ezért óriási felelőssége van annak az embernek és annak a politikai közösségnek, amely az ország nevében ilyen döntéseket hoz.

Egy szó, mint száz, azt látjuk, hogy jelen pillanatban nincs másról szó, mint hogy önök nem akarják elfogadni, nem tűrik, hogy a hazánknak érkező uniós forrásokat ne egy ember és szűk baráti köre ossza szét. És ha ebbe bárki bármilyen módon a törvények betartatása mellett bele akar szólni, akkor inkább senki ne kapjon pénzt, nemcsak Magyarországon, hanem  ha jól látjuk  egész Európában. Ez a mi megítélésünk szerint szó szerinti és erkölcsi értelemben is elárulása annak, amit önök leírtak (Közbeszólások a kormánypártok soraiból.  Az elnök csenget.), amit önök képviseltek és amire önök kértek felhatalmazást, többek között a saját választóiktól is.

Ezt a javaslatot megszavazni nem lehet. Ahogy mondtam tegnap is, van az a szint, amikor részvétellel sem kompromittálja magát az ember, úgyhogy az MSZP frakciója a szavazásban nem fog részt venni. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzék soraiban.)




Felszólalások:  Előző  56 - 58  Következő    Ülésnap adatai